KONCESIONI AKT

Vlada Crne Gore je na danasnjoj sjednici usvojila Koncesioni akt za realizaciju projekta zicare Kotor – Lovcen, koji je pripremilo Ministarstvo odrzivog razvoja i turizma.

Kako je saopsteno iz Vlade, koncesijom za realizaciju projekta zicare predvideno je projektovanje, finansiranje, izgradnja, odrzavanje i prenos sistema zicare od lokaliteta Dub u Opstini Kotor do lokaliteta Kuk na Lovcenu na teritoriji Prijestonice Cetinje u Crnoj Gori, na osnovu principa ,,projektuj, izgradi, finansiraj, upravljaj, prenesi”.

,,Predvideno trajanje koncesije za zicaru je 30 godina nakon datuma pocetka radova, odnosno datuma kada budu ispunjeni svi preduslovi predvideni u Nacrtu ugovora o koncesiji. Period koncesije ukljucuje vremenski period potreban za izgradnju zicare, koji se procjenjuje na jednu godinu, kao i operativni period u trajanju od preostalih 29 godina”, navodi se u saopstenju.

Takode, na osnovu ekonomske analize izvodljivosti Projekta, izradeni su scenariji sa razlicitim stopama rasta na osnovu kojih se predvida da ce broj korisnika zicare na godisnjem nivou biti izmedu 170.300 i 222.600 za prvu godinu rada, sa prihodima od 3,2 do 4,2 miliona eura.

,,Ovaj projekat ostvarice i druge mjerljive koristi, pored direktnog ucinka na drzavni budzet kroz placanje koncesione naknade, kao sto su dodatni prihodi za Cetinje, Nacionalni park ,,Lovcen” i lokalna preduzeca i preduzetnike. Najveca korist koja proizilazi iz realizacije projekta bice zapravo unapredenje crnogorske turisticke ponude i doprinos boljoj preraspodjeli prihoda u sektoru turizma”, saopsteno je iz Vlade.

Od koncesionara se ocekuje da predlozi investicioni program kojim ce u prvoj godini od stupanja na snagu Ugovora o koncesiji izgraditi i pustiti u rad zicaru od lokaliteta Dub do lokaliteta Kuk, a sve pratece objekte u potpunosti izraditi i staviti u funkciju najkasnije tri godine od stupanja na snagu Ugovora o koncesiji.

,,Minimalno investiciono ulaganje u zicaru i pratece sadrzaje iznosi 18 miliona eura. Svi objekti i oprema nakon isteka perioda koncesije prelaze u vlasnistvo koncedenta”, navodi se u saopstenju.

Koncesija za Projekat bice dodijeljena kroz medunarodni, transparentan i konkurentan otvoreni postupak, u skladu sa Zakonom o koncesijama i i Uredbom o blizem nacinu sprovodenja postupka javnog nadmetanja u otvorenom i dvostepenom postupku davanja koncesije.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Banke u plusu 114,18 miliona eura
    on 10/11/2025 at 12:57

    Pozitivan rezultat na crnogorskom bankarskom tržištu na kraju trećeg kvartala ove godine zabilježilo je deset poslovnih banaka, čiji je ukupan profit iznosio 114,18 miliona eura.

  • Tunel Sozina opslužio 3,72 miliona vozila
    on 10/11/2025 at 11:55

    Tunel Sozina je od početka godine opslužio skoro 3,72 miliona vozila.

  • De Grot: Izvještaj EK signal povjerenja u crnogorsku ekonomiju
    on 09/11/2025 at 18:46

    Podrška razvojnim projektima pogotovo u oblasti energetike, infrastrukture, saobraćaja i zelene tranzicije stiže od Evropske innvesticione banke koja je prije nekoliko dana otvorila predstavništvo u Podgorici. Potpredsjednik te banke Robert de Grot za TVCG kazao je i da je signal povjerenja u crnogorsku ekonomiju došao i iz Izvještaja Evropske komisije. 

  • Veliko interesovanje građana za državne obveznice
    on 09/11/2025 at 18:37

    Prodaja državnih obveznica namijenjena stanovništvu po kamatnoj stopi od 3,75 odsto počela je ove sedmice. I dok su u Ministarstvu finansija zadovoljni interesovanjem građana, analitičari ističu da nije dobro što se država ponovo zadužuje, ali ne spore da su uslovi za građane povoljniji od štednje u bankama. 

  • Dolar oslabio prema korpi valuta
    on 09/11/2025 at 16:02

    Dolar je na svjetskim tržištima oslabio prema korpi valuta, nakon dvije sedmice rasta, jer zbog nesigurnosti na globalnim finansijskim tržištima ulagači traže sigurnija utočišta za kapital.

  • Monstat: Raste broj preduzeća koja imaju veb sajt
    on 09/11/2025 at 10:39

    U Crnoj Gori je u petogodišnjem periodu, odnosno od 2021. do ove godine, došlo do rasta broja preduzeća koja imaju veb sajt, pokazalo je istraživanje Monstata.

  • Završeni svi glavni radovi na putu Mojkovac – Bijelo Polje – Berane
    on 09/11/2025 at 10:25

    Uprava za saobraćaj objavila je video snimak kojim je, kako poručuju, potvrđeno da su završeni svi glavni radovi na rekonstrukciji jedne od najvažnijih saobraćajnica na sjeveru Crne Gore – puta Mojkovac – Bijelo Polje – Berane, dugog gotovo 40 kilometara.

  • Niže cijene pred praznike, sindikati očekivali širu listu proizvoda
    on 09/11/2025 at 05:59

    Građani su uglavnom zadovoljni što će u narednom periodu pojedine proizvode kupovati po nižim cijenama. Kako kažu u našoj anketi, uoči praznika i slava, dobro je što će u trgovinama biti jeftinijih artikala. U Uniji slobodnih sindikata ističu da su očekivali i više artikala po nižim cijenama.

  • Porast cijena struje zbog poreza na ugljen-dioksid i prelazak na obnovljive izvore energije
    on 08/11/2025 at 18:45

    Upravo prelazak na obnovljive izvore energije važan je za Crnu Goru jer i Evropska unija od prvog januara nameće dodatne troškove na uvoz električne energije koja je prozivedena iz uglja, a takve je u Crnoj Gori 40 odsto. Zato i građani mogu očekivati korekcije cijena poručuju iz Elektroprivrede.

  • Montenegroberza: Rast indeksa i prometa
    on 08/11/2025 at 14:43

    Rast indeksa i prometa obilježili su na Montenegroberzi sedmicu u kojoj je Evropska komisija (EK) ocijenila da je Crna Gora ostvarila određeni napredak i nalazi se između umjerenog i dobrog nivoa pripremljenosti u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije.