Prihodi od turizma 15 miliona veci nego u 2018.
REKORDNA GODINA
U turizmu je tokom ove godine ostvareno 1,16 milijardi eura prihoda, sto je 15 miliona vise nego prosle, saopstila je zamjenica predsjednika Odbora udruzenja turizma i ugostiteljstva Privredne komore (PKCG) Katarina Kazanegra.
Ona je na sjednici Odbora udruzenja, koja je odrzana u rizortu Portonovi, kazala da je od usluga, zakljucno sa septembrom, ukupno prihodovano 1,46 milijardi, sto je 9,8 odsto vise u odnosu na isti period prosle godine.
“Zabiljezeno je 18,3 odsto vise dolazaka turista i rast od 11,3 odsto u nocenjima, u odnosu na uporedni period”, rekla je Kazanegra.
Kako je saopsteno iz PKCG, na sjednici je ocijenjeno da je zabiljezena jos jedna rekordna turisticka godina sa odlicnim rezultatima u svim vidovima ponude.
“Tri rekordne turisticke godine zaredom su za svaku pohvalu” ocijenila je Kazanegra.
Ona je posebno istakla zalaganje turistickih poslenika da se sto vise produzi zimska sezona, kako bi se priblizili ostvarenju cilja, cjelogodisnjem turizmu, za sta Crna Gora ima znacajne komparativne prednosti.
Da bi se to realizovalo, Kazanegra smatra da je potrebno pojacati tursticke aktivnosti, prije svega od sredine decembra do polovine januara, odnosno u sto vecoj mjeri iskoristiti bozicne i novogodisnje praznike.
“Glavni izazov na putu do tog cilja predstavlja deficit strucne radne snage, koji se dijelom moze prevazici pojednostavljenjem zaposljavanja studentske populacije”, navela je ona.
Na sjeveru porastao broj turista za 30 odsto
Predstavnik Ministarstva odrzivog razvoja i turizma Cazim Hodzic, kazao je da je zakljucno sa septembrom zabiljezeno 10,77 odsto vise turista u kolektivnom smjestaju, odnosno 7,3 odsto vise nocenja.
“U predsezoni smo imali 25,7 odsto vise turista i 23,3 odsto veci broj nocenja. Na sjeveru je porastao broj turista 30 odsto u odnosu na proslu godinu”, precizirao je Hodzic.
Drzavni sekretar u Ministarstvu Damir Davidovic, saopstio je da je evidentirano 400.000 vise gostiju nego prosle godine, sto je apsolutni rekord.
“Vjerujemo da cemo do kraja godine ostvariti rezultat od 14,5 miliona nocenja, odnosno 2,4 miliona turista”, porucio je Davidovic.
Inspektori zabiljezili manje nepravilnosti
Glavna turisticka inspektorka Svetlana Sljivancanin, je navela da su ove godine inspektori utvrdili pet odsto manje nepravilnosti u turizmu nego prosle.
“Nema nikakvih najava u pravcu ukidanja zabrane pusenja u ugostiteljskim objektima, vec se izmjene za sada samo pominju u pravcu jos rigoroznijih mjera”, rekla je Sljivancanin.
PKCG ce se obratiti Ministarstvu zdravlja za pojasnjenje pojma otvoreni prostor, jer ima nejednakosti u tumacenju pri primjeni tog zakona.
Problem obezbjedivanje strucne radne snage
Odbor udruzenja je donio zakljucke i preporuke, izmedu ostalog, da je potrebno nastaviti aktivnosti na diverzifikaciji ponude, produzenju sezone i razvoju visokokvalitetnog turizma tokom cijele godine.
“Jedan od najvecih izazova u pripremi turisticke sezone svakako je obezbjedivanje strucne radne snage. Imajuci u vidu produzenje sezone na septembar i oktobar, potrebno je, kako smatraju u PKCG, zakonskom regulativom predvidjeti da se pocetak skolske godine moze odloziti za odredene kvalifikacije, a za studente koji imaju ugovor o radu odloziti ispitni rok” istakli su na sastanku.
Potrebno je sagledati mogucnost pojednostavljenja procedura oko registracije privatnog smjestaja, za izdavaoce do 20 kreveta, koji cine preko 70 odsto smjestajnih kapaciteta.
“Potrebo je uvesti jedinstvene nize stope poreza na dodatu vrijednost (PDV) u svim turistickim objektima za ugostiteljske usluge, bez obzira na kategoriju, cime bi se izbjegao sadasnji povlasceni polozaj koji imaju hoteli visoke kategorije i podstakao razvoj turizma”, dodaje se u saopstenju.
Za bolji zimski turizam smanjiti PDV na ski karte, produziti raspust
Predlog je i da se primijeni snizena stopa PDV-a na ski karte, s obzirom da zicare predstavljaju infrastrukturu koja zahtijeva isti tretman kao i usluge javnog prevoza putnika.
“U cilju produzenja zimske sezone potrebno je razmotriti mogucnost da se zimski raspust produzi na februar”, zakljucuje se u saopstenju.
0 comments