Zakon o vjeroispovjesti smjesta povući iz parlamenta
MATICA SRPSKA U CG
Vladin Zakon o slobodi vjeroispovijesti kojim se danima prijeteći vitla kao topuzom iznad naših glava, izazvao je očekivano oštru protestnu reakciju relevantnih pravnih mišljenja i opravdan revolt blagorazumne većine crnogorskih građana, poručeno je iz Matice srpske Društvo članova u Crnoj Gori.
“Pošto je režim sistematično riješio pravni položaj Rimokatoličke crkve, Islamske zajednice i Jevrejske zajednice, potpisivanjem posebnih ugovora kojima se potpuno štite njihova prava, a posebno i imovina, onda je odlučio da donese Zakon za one zajednice sa kojima nema potpisan ugovor. Dakle, Zakon je po formi upućen svima, a po suštini je dizajniran isključivo za Srpsku pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori”, saopteno je iz Matice.
Stoga se, kako se navodi, i pristupilo jedinstvenom postupku u pravnoj istoriji po kom se predviđa da je obaveza vlasnika da dokazuje vlasnišvo, a ne onog ko mu to vlasništvo osporava. U ovom slučaju paradoksalno, smatraju u Matici, uz obrazloženje da vlasništvo Crkve osporava upravo država koja je rođena i opstala u krilu Srpske pravoslavne crkve.
“Protivno osnovnim civilizacijskim, pravnim načelima stvarnog prava, pa čak i preporukama Venecijanske komisije, Vlada je u Zakonu predvidjela skraćeni, upravni postupak brze preknjižbe objekata Srpske pravoslavne crkve, jer vlasnik (SPC) ne može ponuditi dovoljno dobre dokaze vlasništva. Teorijski da, ali praktično ne, jer valjanost dokaza cijeni – Vlada”, navodi se u saopštenju.
Matica srpska u ovom procesu prepoznaje stalno nastojanje Vlade Crne Gore da, kako se navodi, da nakon nasilja nad jezikom i istorijskim činjenicama, napravi što dublji raskid sa srpskom, a šire pravoslavnom tradicijom Crne Gore, i “da nam, golim nasiljem, vulgarno, nametne neki mutantski, konvertitski identitetski obrazac”.
To je, kažu, pozadina ovog predloženog zakona. S druge strane,dodaju, Zakon ima i još jednu dimenziju.
“Naime, ne treba zanemariti ni tajkunsku pohlepu vrha režima prema vrijednoj imovini Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Uostalom, već su se čule najave iz srca režima o turističkoj valorizaciji sakralnih objekata na atraktivnim lokacijama”, navodi se u saopštenju.
Zbog toga se Matica srpska – društva članova u Crnoj Gori, kao dio Matice u koju ih je kako kažu učlanio sam Petar Drugi Petrović Njegoš – njen prvi crnogorski član, pridružuje “apelima, vapajima, usrdnim molitvama i pozivima” Vladi i poslanicima parlamenta da se ovaj Zakon smjesta povuče iz procesa skupštinskog odlučivanja.
“Tekst Zakona koji u svom nazivu sadrži ‘slobodu vjeroispovijesti’ kako bi se zabašurilo otimanje crkvene imovine, kao i fingirani dijalog koji mu je navodno prethodio, kako bi se nevješto prikrio društveno opasni recidiv ideološkog jednoumlja, nije u skladu ni sa kanonskim i pravnim poretkom niti sa istorijskim faktima, ni sa crnogorskim čojstvom, niti sa deklarativnim evropejstvom predlagača Zakona” poručeno je u saopštenju.
0 comments