ROTARI KLUB

Pocenat vakcinacije protiv djecje paralize u Crnoj Gori iznosi 98 odsto, a sva djeca i protiv drugih oboljenja mogu dobiti dobru zdravstvenu zastitu, angazovanoscu i posvecenoscu roditelja, koji ce ih odvesti na zakazane termine i nece propustati vakcinaciju.

To je povodom 24. oktobra, Svjetskog dana borbe protiv Djecje paralize (Poliomielitis,) kazao je direktor Doma zdravlja Podgorica i clan Rotari kluba Podgorica Nebojsa Kavaric, navodeci da Rotary International sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom finansira vakcinaciju protiv djecje paralize u cijelom svijetu.

“Skoro 31 godinu traje borba Svjetske zdravstvene organizacije i Rotarija u svijetu protiv djecje paralize. Ta bolest je bila jedna od posasti dvadesetog vijeka. Nadali smo se da ce i ranije doci do iskorjenjivanja, medutim jos uvijek u nekoliko zemalja Azije (Avganistan i Pakistan), pojavljuju se slucajevi djecje paralize i nije doslo do eradikacije. Afrika je ovih dana trebalo da bude proglasena Polio free kontinentom, ali su se pojavili izolovani slucajevi djecje paralize”, objasnio je Kavaric.

On je rekao da se Rotari zajednica u Crnoj Gori trudi da pomogne drustvenim institucijama, prije svega Mininstaratvu zdravlja, kada je u pitanju ukupan proces vakcinacije.

“Dobar odziv kada je u pitanju vakcinacija za Djecju paralizu nam sluzi kao podstrek i za druge vakcine, gdje imamo vrlo uspjesne rezultate. Mislimo na vakcinaciju MMR-om protiv morbila i sve ostale obavezne vakcine. Tako da se trudimo da obiljezavamo ovaj dan sa neskrivenim ponosom i optimizmom da ce sva djeca u Crnoj Gori i protiv drugih oboljenja dobiti dobru zdravstvenu zastitu, prije svega angazovanoscu i posvecenoscu roditelja” , kazao je Kavaric.

Rotari u Crnoj Gori, kako je naglasio, pazljivo prati razvoj situacije, kada je u pitanju vakcinacija poliomielitisa.

Predsjednica Rotari kluba Podgorica Silvana Durasevic, rekla je da je na globalnom nivou Rotary Internationala obiljezavanje ideje pocelo 1985. godine i da je od tada iskorijenjeno 99 odsto djecje paralize, koja predstavlja opaku bolest, koja obicno pogada djecu do pet godina.

“Rotary International je jedan od najvecih finansijera ove aktivnosti, ali i veliki broj ljekara koji su clanovi Rotari pokreta na globalnom nivou ucestvuju u ovim akcijama i stizu do najudaljenijih mjesta da bi se izvrsila imunizacija djece. Nazalost, jos uvijek postoje zemlje gdje se javljaju slucajevi djecje paralize. I nigdje ne mozemo biti mirni, dok god postoji aktivan ovaj virus”, pojasnila je Durasevic.

Prema njenim rijecima, promocija Rotari imunizacije je veoma korisna i Rotari klub u Podgorici, kako je dodala, ima dugogodisnju saradnju sa Domom zdravlja.

“I u tom smislu mi pomazemo ovu vakcinaciju, koja je u skladu sa nasom zakonskom regulativom, da se preventivno vakcinisu ranjive grupe. Ove godine ce se nasa podrska sastojati u tome sto cemo obezbijediti pratecu opremu za timove koji ce ici u vakcinaciju”, kazala je Durasevic.

Ideja je, kako je kazala, da zivimo u svijetu bez polija.

Glavna sestra za imunizaciju u Domu zdravlja Podgorica, Aida Piranic, porucila je svim roditeljima da ne odlazu vakcinaciju i da djecu dovode u zakazanim terminima.

“Vakcinacija je najbolji vid prevencije i zastite od svih zaraznih bolesti, za koje znamo da mogu da dovedu i do smrtnog ishoda”, kazala je Piranic.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Milatović na SEECP Samitu u Tirani
    on 16/06/2025 at 09:15

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović učestvovaće danas na Samitu šefova država i vlada u okviru Samita Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP) u Tirani, na poziv albanskog kolege Bajrama Begaja.

  • Vujović: Mandića ne zanimaju žrtve
    on 15/06/2025 at 20:37

    Predsjednika Skupštine Crne Gore Andriju Mandića ne zanimaju žrtve, već obnova zločinačke četničke ideoloogije, saopštio je Ivan Vujović, predsjednik SDP-a i jedan od lidera Evropskog saveza. On je reagovao nakon što je Mandić danas položio vijenac žrtvama stradalim na Zidanom mostu u Sloveniji.

  • Krajnje vrijeme za veting u crnogorskom pravosuđu
    on 15/06/2025 at 18:33

    Da do sada preduzete reforme u pravosuđu nijesu bile dovoljne da zaživi pravna država, ocjenjuje advokat Branislav Lutovac. Stoga poručuje da je krajnji trenutak za uvođenje vetinga u sudstvu i tužilaštvu. U MANS-u problematizuju to što ni važni predmeti nijesu pokrenuli pitanje vetinga. Predsjednik Skupštine Andrija Mandić žali što se taj institut nije uveo još prije 5 godina, i vjeruje da će biti preispitan rad svih, ali i stil života do kraja ove godine. Naši sagovornici pohvalno pričaju o čišćenju policijskih redova, i poručuju da bi to trebalo da se desi i na drugim adresama.

  • Predsjednik Milatović na SEECP Samitu u Tirani
    on 15/06/2025 at 17:31

    Na poziv predsjednika Albanije Bajrama Begaja, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović učestvovaće sjutra na Samitu šefova država i vlada u okviru Samita Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP), koji se održava u Tirani.

  • Mandić: Istina ne smije nikome biti teret već temelj bratskog i ljudskog pomirenja
    on 15/06/2025 at 15:29

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić položio je danas u Kamniškoj bistrici vijenac posvećen stradalima na Zidanom mostu. Tom prilikom, vijence su položili i ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović, potpredsjednik Vlade Crne Gore Budimir Aleksić, kao i potpredsjednik PAM-a i poslanik Dejan Đurović i poslanik Velimir Đoković, saopšteno je iz parlamenta.

  • Đoković: Anketni odbor otvara put istini, pravda nema rok trajanja
    on 15/06/2025 at 12:53

    Poslanik Nove srpske demokratije (NSD) Velimir Đoković izjavio je da je formiranje Anketnog odbora važan korak ka rasvjetljavanju brojnih nezakonitosti iz vremena bivšeg režima, naglašavajući da je upravo ovaj odbor trenutno u centru interesovanja javnosti.

  • Marković: Izdaju ne volim i ne zaboravljam
    on 15/06/2025 at 07:41

    Poslanica Pokreta Evropa sad Branka Marković sebe u djetinjstvu opisuje kao buntovnicu koja se družila više sa dječacima. Prelazak iz učionice u kojoj je provela kao učiteljica 30 godina u Skupštinu za nju je bio težak, jer je, kaže, ušuškana dječijom ljubavlju zakoračila u arenu u kojoj je često bila šokirana scenama. Ne voli izdaju, laž i nepravdu.

  • Zagreb je spreman da uskoro dozvoli zatvaranje poglavlja 31
    on 15/06/2025 at 07:11

    Oficijelni Zagreb je spreman da uskoro dozvoli zatvaranje poglavlja 31 koje je Hrvatska blokirala zbog narušavanja dobrosusjedskih odnosa, saznaje Pobjeda iz diplomatskih krugova. Smirivanju tenzija doprinijele su bilateralne konsultacije između ministarstava vanjskih poslova dvije zemlje.

  • Duvanskoj industriji rampa za finansiranje stranaka
    on 15/06/2025 at 07:04

    Sve političke partije postigle su dogovor da se poveća iznos novca koji se izdvaja iz budžeta za njih. Uz novine da se kvalitetnije definišu izvještavanja partija i dostavljanje dokumentacije, uvođenje obaveze da se objavljuje godišnji finansijski izjveštaj i plan rada na sajtu partija, korigovani su i limiti troškova u kampanjama. Tako, za male opštine ne može biti ispod 10.000 eura.

  • Ibrahimović: Crna Gora prepoznaje Šengen kao simbol evropskih vrijednosti
    on 14/06/2025 at 17:07

    Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović poručio je da Crna Gora nastavlja da sprovodi reforme koje je približavaju punopravnom članstvu u EU, uključujući i usklađivanje sa viznom politikom Unije. U tom kontekstu, istakao je značaj Šengena kao simbola zajedničkih evropskih vrijednosti poput slobode, bezbjednosti, solidarnosti i međusobnog povjerenja među narodima Evrope.

  • Gorivo skuplje od ponoći
    on 16/06/2025 at 09:32

    Sve vrste goriva će od ponoći poskupiti jedan do dva centa, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • Vuksanović: Do Nove godine otvaranje puta Mojkovac - Đurđevića Tara
    on 16/06/2025 at 08:11

    Direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović kazao je u emisji "Dobro jutro Crna Goro" na TVCG da će, po izjavama izvođača i po izjavama nadzora, do Nove godine put Mojkovac - Đurđevića Tara biti pušten u saobraćaj.

  • Bulatović: Crna Gora posvećena zelenoj tranziciji
    on 15/06/2025 at 18:21

    Crna Gora je posvećena zelenoj tranziciji i evropskim integracijama i ide u pravcu dekarbonizacije, ali je važno da taj proces bude postepen, promišljen i podržan konkretnim mehanizmima iz Evropske unije (EU), kazao je izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), Ivan Bulatović.

  • Poslovni ambijent moguće unaprijediti podrškom inovacijama
    on 15/06/2025 at 11:57

    Poslovni ambijent u Crnoj Gori pokazuje potencijal, posebno u IT sektoru, saopštio je izvršni direktor kompanije Logate, Ivica Tatar, i dodao da ima prostora za unapređenje, što podrazumijeva jaču podršku inovacijama i efikasnije obrazovanje u skladu sa tržišnim potrebama.

  • Jačanje partnerstva između finansijskih institucija regiona
    on 15/06/2025 at 09:15

    Najveći dio EU regulative već je transponovan u domaće zakonodavstvo, a Ministarstvo finansija nastoji da obezbijedi i dosljednu implementaciju u pregovaračkim poglavljima u kojima participira, saopštio je generalni direktor Direktorata za državni budžet, Bojan Paunović.

  • Žene u energetici: Liderke promjena u procesu zelene i društvene tranzicije
    on 14/06/2025 at 18:09

    U okviru Simpozijuma energetike EPCG-NTO 2025 održan je panel pod nazivom "Žene u biznisu i energetici", koji je okupio istaknute profesionalke iz sektora energetike, preduzetništva i održivog razvoja. Moderator panela bila je Biljana Braithwaite, direktorica Sustineri Partners, renomirane regionalne konsultantske kompanije za održivi razvoj. Tokom panela, učesnice – uspješne liderke iz različitih oblasti – podijelile su svoja profesionalna iskustva, govorile o izazovima koje su savladavale na putu do liderskih pozicija, ali i o tome kako se ženama može dodatno olakšati pristup donošenju strateških odluka u energetskom sektoru.

  • ICT najotporniji i najdinamičniji sektor
    on 14/06/2025 at 14:17

    U prošloj godini bilježi se pad u ICT sektoru, nakon niza godina rasta, ali je njegovo jačanje ključno zbog izraženog potencijala i značaja za digitalnu transformaciju, ocijenjeno je na prezentaciji u Privrednoj komori (PKCG).

  • Razvoj tržišno konkurentnih djelatnosti i investicije u obnovljive izvore
    on 14/06/2025 at 13:58

    Unutar Rudnika uglja Pljevlja (RUP) postoje različite službe koje imaju potencijal da se izdvoje kao posebne djelatnosti i nastave da posluju na tržištu, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Nemanja Laković.

  • Ministarstvo saobraćaja: 80 miliona eura za modernizaciju željeznice
    on 14/06/2025 at 12:27

    Ministarstvo saobraćaja, Željeznička infrastruktura Crne Gore i Održavanje željezničkih voznih sredstava potpisali su ugovore o prosljeđivanju grant sredstava obezbijeđenih kroz finansijsku podršku Evropske investicione banke (EIB), a namijenjenih realizaciji projekta unapređenja željezničke infrastrukture na dionici Bar – Vrbnica, u okviru Orient/Istočno-mediteranskog koridora (R4 interkonekcija Crna Gora – Srbija). Ugovori su potpisani u skladu sa odlukom Vlade Crne Gore.

  • Kompaniji CAAP rok od pet dana da dopuni dokumentaciju
    on 14/06/2025 at 09:01

    Tenderska komsija za dodjelu koncesije za aerodrome daće rok luksemburško-američkoj kompaniji od pet radnih dana da dopuni dokumentaciju, odlučeno je u petak na sjednici, nezvanično saznaje Pobjeda.