TRZISNA INSPEKCIJA

Trzisna inspekcija je od 2014. do oktobra obavila 2,75 hiljada kontrola u oblasti zastite intelektualne svojine, koje su se odnosile na zastitu autorskih i srodnih prava i zastitu ziga, odnosno robne marke u oblasti industrijske svojine.

,,Kada je statistika u pitanju u prometu optickih diskova oduzeto je 2,68 hiljada komada krivotvorene robe, nadeno je 928 racunara na kojima su se koristili 1,44 hiljade piratizovanih softvera”, navodi se u saopstenju Uprave za inspekcijske poslove.

U oblasti povrede ziga oduzeta je roba u 50 slucajeva u vrijednosti od 28,68 hiljada eura.

Trzisna inspekcija je dobila 86 zahtjeva za zastitu prava intelektualne svojine od renomiranih nosilaca prava koji stite svoje brendove.

,,U otkrivanju prisustva falsifikovanih brendova na trzistu od znacaja je saradnja sa nosiocima prava, jer je na taj nacin obezbijeden efikasniji inspekcijski nadzor”, navodi se u saopstenju.

Najcesce je, kako se dodaje, rijec o robi koja nema dokaza o porijeklu i privremeno se oduzima shodno odredbama Zakona o unutrasnjoj trgovini.

,,U ovim postupcima uklonjen je i veliki broj komada krivotvorene robe, kada je u 576 slucajeva oduzeta roba bez dokaza o porijeklu i to u vrijednosti od 154,91 hiljada eura”, precizirali su iz Uprave.

U toku ove godine, u sedam slucajeva unisteno je ukupno 325 komada robe, odnosno muskih majica, trenerki, patika, zenskih torbi, jakni i dukserica, u vrijednosti od 10,82 hiljade eura.

,,Radi se o robi kojim je povrijeden znak robnih marki Nike, Adidas, Chanel i Hugo Boss”, dodaje se u saopstenju.

Trzisni inspektori su u ovoj godini prekrsajnim nalogom u sest slucajeva izrekli novcane kazne u iznosu od 11,3 hiljade eura.

,,Ti podaci govore o posvecenosti Trzisne inspekcije da zastiti intelektualnu svojinu koristeci pritom procedure koje se praktikuju u zemljama clanicama Evropske unije (EU)”, zakljucuje se u saopstenju.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • VIDEO "Ulazak Crne Gore bio bi podsticaj i za sve ostale zemlje regiona"
    on 10/05/2026 at 19:07

    Evropska komisija priprema Nacrt izještaja o uticaju proširenja na Evropsku uniju jer zemlje članice žele da vide koliko je Unija spremna za novo proširenje. Zato od kandidata i traže reforme prije proširenja, kaže za Televiziju Crne Gore dopisnik Jutarnjeg lista iz Brisela Augustin Palokaj.

  • Azemović: Ne smijemo učiniti da se naša dijaspora osjeća odbačeno
    on 10/05/2026 at 18:56

    Ministar dijaspore Mirsad Azemović rekao je u Dnevniku TVCG da je Vlada stavila fokus na bolju saradnju dijaspore i države Crne Gore i imamo novi zakon koji reguliše tu oblast kao i odgovarajuću strategiju. Naglasio je da je Savjet za saradnju sa dijasporom formiran, i konstituitivna sjednica je u petak. 

  • VIDEO Lakše do evropskih fondova
    on 10/05/2026 at 18:51

    Ulazak Crne Gore u Evropsku uniju predstavlja veliku priliku, jer će nam tada fondovi biti još dostupniji. Ipak, ono što će biti izazov je kreiranje pravih ideja i povezivanje s pravim partnerima, kaže direktorica Naučno-tehnološkog parka Valentina Radulović.

  • Ibrahimović sjutra na sastanku ministara vanjskih poslova i država EU i Zapadnog Balkana
    on 10/05/2026 at 15:23

    Potpredsjednik Vlade i šef diplomatije Ervin Ibrahimović učestvovaće sjutra na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova država članica Evropske unije i država Zapadnog Balkana, koji će biti održan u Briselu.

  • Klikovac: PES želi da izbjegne neusvajanje izvještaja o radu gradonačelnika uvođenjem prinudne uprave
    on 10/05/2026 at 13:47

    Šef Kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac optužio je Pokret Evropa sad da pokušava da blokira rad Podgorice i izbjegne raspravu o izvještajima gradskih preduzeća i radu gradonačelnika za 2025. godinu, poručujući da građani žele funkcionalan grad, a ne političke opstrukcije.

  • DNP: Tražimo povlačenje odluke o priznanju Kosova
    on 10/05/2026 at 11:57

    Počinje institucionalna borba za povlačenje odluke o priznanju Kosova, kazao je lider Demokratske narodne partije, Milan Knežević, na današnjem stranačkom skupu u Podgorici. On je, u prepunoj sali Muzičkog centra, uz zvuke himne "Onamo namo" i poruku da današnja Crna Gora više liči na "kolonijalni tamni vilajet" nego na Njegoševu Crnu Goru, zatražio sabornost u tom boju. Kazao je da će Skupština opštine Zeta već 12. maja donijeti odluku o poništenju priznanja, kao i da DNP "nikada nije bio jači".

  • Jutarnji list: Crna Gora jedina blizu članstva u EU
    on 10/05/2026 at 11:18

    Prema nacrtu izvještaja Evropske komisije o uticaju proširenja, čije se objavljivanje već mjesecima odgađa, jedino je Crna Gora blizu okončanja postupka, prenosi Jutarnji list.

  • Osnovan Forum mladih Evropskog saveza
    on 10/05/2026 at 10:21

    Forum mladih Evropskog saveza zvanično je osnovan sinoć u Podgorici, održavanjem osnivačke konvencije koja je okupila veliki broj mladih iz svih krajeva Crne Gore, uz snažnu poruku da mladi u Evropskom savezu nijesu dekor, već suštinski i ravnopravni nosioci političkih procesa, promjena i odgovornosti.

  • Demokrate: DPS fabrika manipulacija ne prestaje sa radom
    on 09/05/2026 at 21:28

    "DPS fabrika laži i manipulacija ne prestaje sa radom ni kada joj pred očima cijele Crne Gore popucaju svi šrafovi kriminlano-propagandne mašinerije", saopštili su iz Demokratske Crne Gore.

  • U članstvo u EU vjeruje 75 odsto građana
    on 09/05/2026 at 20:40

    Najnovije istraživanje Eurobarometra otkriva veliki zaokret u raspoloženju javnosti u Crnoj Gori jer povjerenje u institucije raste, a slika o Evropskoj uniji je značajno bolja nego ranije. Čak 75 procenata građana vjeruje da će država imati direktnu korist od članstva u Evropskoj uniji.