DEMOKRATE

Poslanici opozicije u Odboru za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva, zatrazili su od predsjednika tog skupstinskog tijela, Branimira Gvozdenovica, da hitno zakaze nastavak sjednice, na kojoj ce se razmatrati Predlog izmjena i dopuna Zakona o teritorijalnoj organizaciji.

Tako bi, smatraju Demokrate, u kratkom roku svi gradani Crne Gore dobili tacne, numerisane i zakonite adrese stanovanja.

Oni su podsjetili da je sjednica koja je pocela u ponedjeljak prekinuta zbog nedostatka kvoruma za rad.

“Takode, u cilju opstrukcije rada, predstavnici DPS-a su prigovarali da nemaju dovoljno vremena da se upoznaju sa predlozima opozicije. DPS vise i ne skriva strah od zakonitog utvrdivanja adresa granadna i zeli po svaku cijenu da zastiti desetine hiljada fantom biraca iza oznake bb”, kaze se u saopstenju.

Oni su naveli da su se stekli svi uslovi za zakazivanje njenog nastavka.

Oni su istakli da da je sustina predloga Moma Koprivice, Danila Saranovica, Nedeljka Rudovica i Raska Konjevica da se ukoliko skupstine jedinica lokalnih samouprava nisu odredile nazive svih naselja, ulica i trgova na svojoj teritoriji, zaduze gradonacelnici i predsjednici opstina da donesu Odluku o privremenom odredivanju naziva tih naselja, ulica i trgova.

Tako bi se, smatraju, izbjegli eventualni sporovi oko naziva koji mogu ometati ili usporavati postupak.

“Demokrate predlazu da se privremeni nazivi odrede iskljucivo po geografskim ili numerickim pojmovima. Po ovom rjesenju, gradonacelnici i predsjednici opstina, imali bi 30 dana po stupanju na snagu izmjena zakona da odrede privremene nazive ulicama, naseljima i trgovima, a 60 dana da iste numerisu, pod prijetnjom novcanih kazni koje su takode uvedene u predlozene izmjene”,kaze se u saopstenju.

Demokratska Crna Gora, porucili su, ponudila je konkretno rjesenje sa ciljem da svi gradani u Crnoj Gori dobiju naziv ulice i kucni broj, sto je zakonito, legitimno i potpuno opravdano.

“DPS pokusava da Crnu Goru sto duze odrzi u fazi neuredene zemlje, pa cak i kada su u pitanju elementarne stvari, kao sto su adrese stanovanja njenih gradana. U grcevitoj odbrani fantom biraca, DPS od bjezi cak i od jednostavnih procedura”, smatraju Demokrate.

U tom cilju, dodali su, angazovao je i nadlezne ministre, predsjednika Drzavne izborne komisije i druge drzavne organe, koji navodno treba da objasne gradanima kako je zakonito, nesto sto je potpuno nezakonito.

“Ovaj problem se rjesava iskljucivo na nivou zakona i nikakvi zakljucci, preporuke, uputstva i smjernice ne dolaze u obzir sto se tice Demokratske Crne Gore. Samo tacne adrese mogu biti garancija zakonitosti birackog spiska i uslov da se on moze proglasiti, jer bez zakonitog birackog spiska nema uslova za postene, fer i slobodne izbore”, pise u saopstenju.

Oni cekuju da Gvozdenovic, poslanici DPS-a, predstavnici nadleznih ministarstava i drzavnih organa prestanu da “bjeze” od tog problema, da se sakrivaju i pokusavaju ga predstaviti nebitnim.

“Trazimo hitan nastavak sjednice i prisustvo svih predstavnika drzavnih organa, kao i na njenom pocetku”, navodi se u saopstenju.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Saradnja sa Rumunijom razvija se kao dijalog zasnovan na razumijevanju kulture kao prostora trajnih vrijednosti
    on 15/01/2026 at 21:06

    Savremena saradnja Crna Gore i Rumunije razvija se kao dijalog zasnovan na zajedničkom razumijevanju kulture kao prostora trajnih vrijednosti, institucionalne odgovornosti i evropske razmjene, poručila je ministarka kulture i medija Tamara Vujović, saopšteno je iz njenog resora.

  • Rajnke: Da bi Crna Gora završila reforme u 2026. neophodna ujedinjenost
    on 15/01/2026 at 20:36

    Odlazeća ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajke u intervju za RTCG kazala je da vjeruje da aktuelni politički akteri žele i da su sposobni da uvedu Crnu Goru u Evropsku uniju. Istakla je da je uprkos razlikama u 2026. godini neophodna politička ujedinjenost kako bi se sprovele reforme koje vode ka EU. Smatra da su institucije snažnije, vidi progres u tužilaštvu i pravosuđu, ali smatra da još ima posla kada je riječ o vladavini prava.

  • Suspenzija viza se ne odnosi na radne, studentske i vize za putovanja
    on 15/01/2026 at 20:20

    Odlazeća ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, Džudi Rajzing Rajnke kazala je da se suspenzija viza SAD-a ne odnosi na radne, studentske i vize za putovanje.

  • Rejting partija: DPS na 25,2 odsto, ZBCG 20,1, PES 19,1...
    on 15/01/2026 at 19:05

    Profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) iz Beograda Miloš Bešić predstavio je na TVCG istraživanje javnog mnjenja agencije Spektrum Analitika. Prilikom predstavljanja prikupljenih podataka, Bešić je naveo da bi izlaznost na izborima, ako bi se sada održali, bila 63 odsto. Istraživanje je realizovano od 6 do 27. decembra na 1005 ispitanika.

  • Bešić: Odustajanje od Botuna značilo bi pobjedu Kneževića nad Vladom
    on 15/01/2026 at 18:23

    Profesor Fakulteta političkih nauka iz Beograda Miloš Bešić smatra da Demokratska narodna partija (DNP) neće izaći iz vlasti, a i ako to učini, po njegovom mišljenju, to neće proizvesti krupnije probleme. Ukoliko bi se desilo da vlast odustane od izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, to bi po njegovom mišljenju značilo pobjedu lidera DNP-a Milana Kneževića nad premijerom i Vladom Crne Gore.

  • Mugoša: Vlasti ne smetaju blokade, a htjela da ih zabrani
    on 15/01/2026 at 16:11

    Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša komentarisao je blokade saobraćajnica u Podgorici, koje organizuju mještani Botuna u znak protesta zbog izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu.

  • Asanović: DNP više neće biti dio vlasti u Podgorici
    on 15/01/2026 at 15:57

    Predsjednik Opštine Zeta i funkcioner Demokratske narodne partije (DNP) Mihailo Asanović poručio je sa današnje blokade mještana Botuna u Donjoj Gorici da ta partija više neće učestvovati u vlasti u Glavnom gradu.

  • Vuković: Ne zna se je li Knežević miliji Camaju ili Vučiću
    on 15/01/2026 at 14:06

    Predstavnica Evropskog saveza Jovana Vuković rekla je da ko u Milanu Kneževiću vidi političku korist za Crnu Goru i evropejca, logično nema ništa protiv četničkih pjesma.

  • Anđušić: Šovinistički i hegemonistički sadržaji na TV Pink prolaze bez reakcije države
    on 15/01/2026 at 13:38

    Politički direktor i poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Mihailo Anđušić reagovao je povodom novogodišnjeg programa emitovanog na TV Pink, ocjenjujući da se u takvim i sličnim televizijskim formatima plasiraju šovinističke, hegemonističke i, kako je naveo, morbidne poruke, bez adekvatne reakcije države.

  • Evropski savez Tivat: Transparent raspiruje netrpeljivost i vrijeđa građanski karakter grada
    on 15/01/2026 at 12:51

    Evropski savez Tivat najoštrije je osudio postavljanje transparenta sa porukom koja, kako navode, raspiruje međunacionalnu netrpeljivost i vrijeđa građanski karakter Tivta i Boke kotorske.