GLOBALNA INICIJATIVA

Projekat “Borba protiv ilegalne trgovine kroz istrazivanje, obrazovanje i podizanje svijesti” bice fokusiran na ilegalnu trgovinu duvanom, alkoholom i drogama, analizirajuci vezu izmedu ilegalne trgovine i korupcije u cilju smanjivanja tolerancije drustva prema navedenim oblicima kriminala.

To je saopsteno na pres konferenciji, povodom tog projekta, koji realizuju Visoka skola za poslovnu ekonomiju i preduzetnistvo iz Beograda i Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).

Menadzerka projekta iz Visoke skole za poslovnu ekonomiju i preduzetnistvo Zorana Nikitovic, kazala je da ce se projekat fokusirati na ilegalnu trgovinu duvanom, alkoholom i drogama, analizirajuci vezu izmedu ilegalne trgovine i korupcije.

“Ciljevi projekta su ispitivanje nezakonitih poslova, kao sto su: krijumcarenje duvana, alkohola i droge, falsifikovanje duvanskih i alkoholnih proizvoda, utvrdivanje veze ilegalne trgovine sa drugim oblicima kriminala, utvrdivanje nedostataka u postojecem zakonskom okviru, razvijanje i sprovodenje trening kurseva u oblasti borbe protiv ilegalne trgovine za policijske i carinske sluzbenike, poreske organe itd, sprovodenje siroke komunikacijske kampanje za podizanje svijesti o problemu ilegalne trgovine i njenih veza sa drugim oblicima kriminala”, navela je Nikitovic.

Rukovodilac projektnih istrazivanja u CEDEM-u Milos Besic je, predstavljajuci istrazivacki dio projekta, naglasio da ce se fokusirati na razjasnjavanje funkcionisanja odabranih oblika ilegalne trgovine analizom i modeliranjem posmatrajuci ih, ne kao kriminal, vec kao biznis sa specificnim karakteristikama i okruzenjem.

Voda projektnog tima iz Visoke skole za poslovnu ekonomiju i preduzetnistvo Goran Lapcevic, najavio je da ce se, na osnovu prikupljenih podataka i rezultata istrazivanja, kreirati trening programi za efikasnu borbu protiv ilegalne trgovine za grupu prakticara i strucnjaka sa teritorije Zapadnog Balkana u cilju, kako je dodao, povezivanja i obezbjedivanja osnova za buducu saradnju.

“A komunikaciona kampanja bi trebalo da doprinese podizanju svijesti o znacaju ilegalne trgovine i smanjivanju tolerancije drustva prema navedenim oblicima kriminala, kao i ukljucivanju veceg broja ljudi iz nauke za rad na ovoj temi”, rekao je Lapcevic.

Projekat “Borba protiv ilegalne trgovine kroz istrazivanje, obrazovanje i podizanje svesti” finansira PMI IMPACT – globalna inicijativa koju je pokrenuo Philip Morris International Inc za podrsku javnim, privatnim i nevladinim organizacijama za razvoj i sprovodenje projekata protiv ilegalne trgovine i povezanih krivicnih djela.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • "Belveder bio i ostao simbol zajedništva i otpora"
    on 07/09/2025 at 19:05

    ,,Cetinje pamti, Crna Gora pamti“, naziv je skupa koji je održan na platou pred Biljardom, povodom obilježavanja četvrte godišnjice od protesta na Belvederu, zbog ustoličenja Mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija. Skup je počeo minutom ćutanja za 22 žrtve dva masakra u Prijestonici, kao i zbog smrti vojnika prilikom gašenja požara u Kučima. Sa skupa je poručeno da je Belveder bio i ostao simbol zajedništva i otpora.

  • Velika posjeta turista Plavu, potencijali neiskoriščeni
    on 07/09/2025 at 18:58

    U Plavu je ovog ljeta znatno više turista nego lani. Potencijali te sjeverne opštine jos nijesu iskorišćeni, pa pozivaju državu da više ulaže u taj kraj. Iako nema dovoljno razvijenu infrastrukturu, iseljenici se vraćaju i počinju poslove.

  • Palata pravde neophodna, ali bez reforme pravosuđa će malo značiti
    on 07/09/2025 at 18:40

    Iako se borba protiv kriminala i korupcije predstavlja kao prioritet aktuelnih ,ali i svih prethodnih vlasti poboljšanje prostornih kapaciteta za rad tužilaštva i pravosuđa i dalje je na dugom štapu. Krajem mjeseca biće poznato ko će adaptirati zgradu stare Vlade za potrebe SDT-a i specijalnog policijskog odjeljenja, dok se još ne zna gdje će ni kada početi izgradnja Palate pravde. Sve to kako kažu iz NVO sektora ukazuje na neodlučnost nadležnih da stvarno reformišu ovu oblast, pa apeluju da se što prije unaprijede uslovi rada tužilaca i sudija kako bi mogli imati bolje rezultate u ovoj oblasti.

  • Lavrov: Rusija, Kina i Indija svjesne zajedničkih interesa u više oblasti
    on 07/09/2025 at 17:35

    Rusija, Kina i Indija svjesne su zajedničkih interesa u čitavom nizu oblasti i postoji jasan trend da zemlje razvijaju partnerstvo, izjavio je danas šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

  • Netanjahu najavio proširenje vojnih operacija u Gazi
    on 07/09/2025 at 17:20

    Izraelski premijer Benjamin Netanjahu najavio je danas proširenje vojnih operacija u gradu Gaza i njegovoj okolini, u cilju preuzimanja potpune kontrole nad njim.

  • 6 u 6: Pucnjava na Brajićima, požar u Domu starih
    on 07/09/2025 at 17:00

    Pogledajte vijesti koje su obilježile dan za nama. U rubrici "6 u 6" plasiramo pregled najvažnijih vijesti iz zemlje i svijeta koje su obilježile 7. septembar.

  • Hiljade zaposlenih u londonskom metrou u štrajku zbog plata i uslova rada
    on 07/09/2025 at 16:35

    Hiljade zaposlenih u londonskom metrou započelo je danas niz štrajkova zbog plata i uslova rada. Sindikat železnice, pomorstva i transporta saopštio je da će članovi, uključujući mašinovođe, signaliste i radnike na održavanju, učestvovati u protestnim šetnjama u različitim terminima do četvrtka.

  • Sjeveroistočni dio Švedske djelimično blokiran zbog jakih kiša
    on 07/09/2025 at 16:27

    Nekoliko puteva je poplavljeno, a vozovi blokirani na sjeveroistoku Švedske zbog veoma jakih kiša, saopštila je danas švedska agencija za transport.

  • Figaro: Skoro polovina Francuza podržava akciju pokreta Blokiraj sve
    on 07/09/2025 at 15:57

    Nešto manje od polovine Francuza, 46 odsto, podržava pokret "Blokiraj sve", osnovan na društvenim mrežama, koji poziva na blokadu zemlje 10. septembra, prenio je danas pariski list Figaro, pozivajući se na anketu Ipsos-a.

  • Tivat bilježi rast turista
    on 07/09/2025 at 15:53

    U Tivtu, prema podacima lokalne Turističke organizacije (TO), boravi 6,72 hiljade turista, što je rast od šest odsto u odnosu na prethodnu godinu, a 29 odsto više nego 2019.

  • Rast proizvodnje šumskih sortimenata
    on 07/09/2025 at 15:35

    Proizvodnja šumskih sortimenata iz državnih šuma u Crnoj Gori u drugom kvartalu ove godine bilježi rast od 105,7 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, pokazuju podaci Monstata.

  • Lakušić: Da nije bilo pobjede nad šljunkarskom mafijom – primorje bi ostalo bez vode
    on 07/09/2025 at 10:44

    Predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje Zoran Lakušić poručio je da nije bilo pobjede nad šljunkarskom mafijom – primorje bi ostalo žedno.

  • Suprotni smjerovi indeksa
    on 06/09/2025 at 20:34

    Suprotni smjerovi indeksa i skroman promet obilježili su na Montenegroberzi sedmicu u kojoj je bonitetna kuća Standard & Poor's (S&P) potvrdila stabilan kreditni rejting Crne Gore.

  • Obveznice bolja alternativa od kredita, ali Vlada mora ponuditi povoljne uslove
    on 06/09/2025 at 18:41

    Nedavna najava Ministrastva finanasija da bi se Crna Gora do kraja godine mogla zadužiti kod građana izdavanjem državnih obveznica povoljnija je opcija od uzimanja kredita ili izlaska na međunarodno tržište, smatraju sagovornici Dnevnika. Ističu da bi nadležni taj proces trebalo dobro da isplaniraju i građanima ponudi povoljnije uslove od komercijalnih banaka kako bi bili motivisani da višak novca ulože u državu.

  • Radulović: Luka Bar prirodna kapija Evrope i ogroman razvojni potencijal
    on 06/09/2025 at 14:39

    Crna Gora je otvorena za investicije i spremna da iskoristi svoj pomorski potencijal na najbolji način, poručio je ministar pomorstva Filip Radulović, nakon sastanka sa ministrom saobraćaja i logističkih usluga Saudijske Arabije, Saleh bin Naser Al-Jaserom.

  • Auto-putem od početka godine prošlo 2,27 miliona vozila
    on 06/09/2025 at 13:35

    Auto-putem Princeza Ksenija od početka ove godine prošlo je 2,27 miliona vozila, pokazuju podaci sa sajta Monteputa.

  • U blokadi preko 21,1 hiljadu kompanija
    on 06/09/2025 at 12:52

    U Crnoj Gori je, prema podacima Centralne banke (CBCG), na kraju avgusta u blokadi bilo 21,1 hiljadu preduzeća i preduzetnika, 0,38 odsto više nego na kraju jula.

  • Ministarstvo finansija: Dostavili smo Eurostatu podatke po standardima EU
    on 06/09/2025 at 12:00

    Ministarstvo finansija saopštilo je da su neistiniti navodi predsjednice Društva statističara i demografa Crne Gore Gordane Radojević kako bi 'Ministarstvo finansija trebalo od 2015. da računa javni dug po ESA'. Istakli su da Ministarstvo u potpunosti sprovodi sve zakonske obaveze i obaveze koje proističu iz pregovaračkog procesa pristupanja EU.

  • U Kotoru 7,09 hiljada gostiju
    on 06/09/2025 at 11:15

    U Kotoru boravi 7,09 hiljada turista, saopšteno je iz Turističke organizacije tog grada.

  • Radojević: Podaci o javnom dugu prema novoj metodologiji zatvoreni za javnost
    on 06/09/2025 at 10:30

    Nekadašnja direktorica Monstata, a danas predsjednica Društva statističara i demografa Crne Gore Gordana Radojević kazala je kako je obračun BDP-a usklađen sa novom metodologijom ESA2010, koja je već duže zaživjela u evropskoj praksi, ali kako obračun javnog duga i dalje nije usklađen.