PRIHVATILI PREPORUKU ASK-A

Vladina stambena politika pokazala je odredene slabosti i nedostatke kojim ce se baviti demokratske institucije, rekao je premijer Dusko Markovic, dodajuci da je u ovom mandatu on odgovoran ukoliko su takve greske postojale.

Markovic je, odgovarajuci na pitanje Miodraga Lekica u okviru premijerskog sata, saopstio da je Vlada prihvatila inicijativu Savjeta Agencije za sprecavanje korupcije o potrebi sacinjavanja detaljne analize pravnog okvira kojim je uredeno pitanje rjesavanja stambenih potreba funkcionera i drzavnih sluzbenika i namjestenika, radi predlaganja izmjena i dopuna relevantnih pravnih propisa.

,,Dakle, tragom navedene inicijative, izvrsena je preliminarna analiza pravnog okvira kojim se ureduje nacin i postupak rjesavanja stambenih potreba funkcionera i drzavnih sluzbenika i namjestenika, kao i odluke Vlade kao pravnog osnova. S tim u vezi, prihvacena je preporuka Agencije da se preispita i dopuni vazeci okvir kojim je uredeno ovo pitanje, kao sto sam ovaj rekao, a posebno u dijelu da ne dolazi do preklapanja procedura i odluka i na neki nacin uticaja jedne grane vlasti na drugu”, naglasio je Markovic, dodavsi da je u toku komunikacija sa predstavnicima Agencije, sa ciljem da zajednicka Radna grupa pripremi i Vladi predlozi izmjene i dopune relevantnih propisa, pod koordinacijom potpredsjednika Vlade za politicki sistem, unutrasnju i vanjsku politiku.

Kategoricno odbacujuci tvrdnje da postoji zavjera protiv demokratije i drzave koja se ostvaruje kroz materijalnu pomoc zaposlenima za resavanje stambenih potreba, Markovic je rekao da je stambena politika pokazala odredene slabosti.

,,Ono cega ima – jeste stambena politika koja je pokazala odredene slabosti i nedostatke. I ono sto takode (…) postoji jesu demokratske institucije koje ce time baviti ili ce se morati time baviti. Takode, postoji i predsjednik Vlade koji je objelodanio , kao i sto ste sami rekli trazene podatke, ne zbog nekog eskluziviteta i pritiska nego zbog toga sto su to bili inace javni podaci i zbog toga sto mi je to zakonska obaveza, ali, istovremeno, to je i prilika da svi evidentiramo slabosti i propuste i da pokusamo da resavanje stambenih pitanja definisemo na nacin da on ne bude privilegija vec zaista kao rezultat potrebe, bez obzira da li se radi o drzavnom sluzbeniku ili funkcioneru”.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Kad voda peče: Na antivladine demonstrante u Gruziji bacan otrov iz Prvog svetskog rata
    on 01/12/2025 at 08:25

    BBC istraga otkriva da su antivladini demonstranti verovatno bili meta kamita - otrovnog gasa kojeg je razvila Francuska protiv Nemačke u Prvom svetskom ratu.

  • Eurodizel i lož ulje jeftiniji od ponoći
    on 01/12/2025 at 08:24

    Ministarstvo energetike i rudarstva objavilo je cijene goriva za naredne dvije sedmice, po kojima će od ponoći pojeftiniti eurodizel i lož ulje.

  • „Pobjeda“ Naprednjaka – putokaz za pad režima
    on 01/12/2025 at 08:20

    „Da li uopšte možemo nazvati izborima to što smo posmatrali?“ To se nakon lokalnih izbora (30. novembar) u Mionici, Negotinu i Sečnju zapitala nevladina organizacija i posmatračka misija CRTA, jedna od mnogih koji su izvestili o brojnim nepravilnostima.

  • Ministarstvo finansija: Novo zaduženje od 450 miliona eura
    on 01/12/2025 at 08:16

    Ministarstvo finansija saopštilo je da je uspješno obezbijedilo 450 miliona eura isključivo za stvaranje fiskalne rezerve za 2026. i 2027. godinu, u skladu sa Zakonom o budžetu Crne Gore i Odlukom o zaduživanju za 2025. godinu. Tvrde da je na ovaj način osigurana stabilna i pravorevemena budžetska podrška za uredno ispunjavanje svih obaveza države po osnovu otplate duga.

  • Za 24 sata 11 saobraćajnih nezgoda
    on 01/12/2025 at 08:10

    U Crnoj Gori u posljednja 24 sata evidentirano je 11 saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedna osoba povrijedjena teže, a četiri lakše.

  • Saveti za preživljavanje požara u soliteru
    on 01/12/2025 at 08:06

    Posle stravičnog požara u Hongkongu, mnogi se pitaju šta bi trebalo da rade kada bi se našli u plamenom zahvaćenom soliteru.

  • Božović: Ne očekujem da Srbija izruči Marovića, više nećemo slati zamolnice
    on 01/12/2025 at 07:58

    Crna Gora neće slati nove zamolnice Srbiji za izručenje Svetozara Marovića, rekao je ministar pravde Bojan Božović.

  • Svi hoće zlato
    on 01/12/2025 at 07:54

    „Cena zlata je u proteklim mesecima eksplodirala“, kaže Niki Šilds, direktorka strategije ulaganja u plemenite metale u MKS PAMP Grupi u razgovoru za DW. „To je pokazatelj pada poverenja u vlade i institucije.“

  • Trampova bitka protiv kokaina - odlučno opkoljavanje Venecuele i šokantna amnestija Ernandeza
    on 01/12/2025 at 07:51

    Američki zvaničnici nazivali su ga "sjajnim momkom" i "velikim prijateljem", dok se u Tegusigalpi hvalio kako će "gringosima napuniti noseve drogom". Donald Tramp najavio je pomilovanje bivšeg predsjednika Hondurasa Huana Orlanda Ernandeza, osuđenog na 45 godina zatvora zbog šverca 600 tona kokaina u SAD. Istovremeno, Tramp je "zatvorio" vazdušni prostor iznad Venecuele zbog navodne umiješanosti predsjednika te države Nikolasa Madura u šverc droge.

  • Naš mozak se mijenja četiri puta
    on 01/12/2025 at 07:04

    Istraživački tim sa Univerziteta Kembridž je analizirao 3.802 MRT snimka mozga i rekonstruisao obrasce neuronske povezanosti između rođenja i 90. godine. Podaci su otkrili iznenađujuće jasnu sliku: Strukturna organizacija mozga ne odvija se kontinuirano, već u pet glavnih faza od kojih je svaka obeležena značajnim prekretnicama – oko 9. 32. 66. i 83. godine.

  • Eurodizel i lož ulje jeftiniji od ponoći
    on 01/12/2025 at 08:24

    Ministarstvo energetike i rudarstva objavilo je cijene goriva za naredne dvije sedmice, po kojima će od ponoći pojeftiniti eurodizel i lož ulje.

  • Ministarstvo finansija: Novo zaduženje od 450 miliona eura
    on 01/12/2025 at 08:16

    Ministarstvo finansija saopštilo je da je uspješno obezbijedilo 450 miliona eura isključivo za stvaranje fiskalne rezerve za 2026. i 2027. godinu, u skladu sa Zakonom o budžetu Crne Gore i Odlukom o zaduživanju za 2025. godinu. Tvrde da je na ovaj način osigurana stabilna i pravorevemena budžetska podrška za uredno ispunjavanje svih obaveza države po osnovu otplate duga.

  • Nelegalni uvoz blokirao otkup
    on 01/12/2025 at 06:06

    Zbog nelegalnog uvoza brojni domaći poljoprivrednici nijesu uspjeli da prodaju jagnjad u organizovanom otkupu. Kako stvari stoje i policija će imati posla.

  • Đukanović: EPCG pokušava da zadrži što jeftiniju cijenu struje
    on 30/11/2025 at 20:52

    Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore, Milutin Đukanović saopštio je u emisiji "Intervju" na TV Podgorica da je EPCG 2022. godine imala za prvih deveti mjeseci minus od oko 90 miliona eura, kao i da su u prethodne tri godine realizovali projekte u vrijednosti od 200 miliona eura. Đukanović je takođe istakao da se EPCG bori da cijene električne energije budu što jeftinije.

  • Završni radovi na Štedimu, nove staze i žičara spremne za narednu zimu
    on 30/11/2025 at 18:55

    Gradnja turističkog kompleksa nadomak Rožaja nije samo turistički projekat već najava novog ekonomskog pokretača tog grada, kazali su danas prilikom obilaska skijališta Štedim ppredstavnici Vlade.

  • MF: Finansije stabilne, suficit tekuće potrošnje 95,7 miliona
    on 30/11/2025 at 14:34

    Prihodi budžeta Crne Gore za prvih deset mjeseci 2025. godine iznosili su 2.347,2 miliona eura, što čini 28,9% procijenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP). Ovaj iznos predstavlja povećanje od 28,5 miliona eura u odnosu na isti period prošle godine, potvrđujući stabilnost i efikasno upravljanje javnim finansijama, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

  • Stadler dostavio jedinu ponudu na tender ŽPCG
    on 30/11/2025 at 09:18

    Švajcarska kompanija Stadler, jedan od najpoznatijih evropskih i svjetskih proizvođača željezničkih vozila, jedina je dostavila ponudu na međunarodni tender Željezničkog prevoza (ŽPCG), piše Dan.

  • Termoelektrana puštena u rad; Đordan: Sve pod kontrolom, prvi kilovat-sati predati mreži
    on 30/11/2025 at 08:37

    Termoelektrana Pljevlja puštena je jutros u rad nakon višemjesečne rekonstrukcije u koju je uloženo 70 miliona eura. TE je uključena na mrežu u šest sati i 11 minuta. VD izvršnog direktora EPCG Bojan Đordan kazao je u Jutarnjem programu TVCG da je za sada sve u redu i da u narednom periodu treba da se pokaže da su sistemi koji su ugrađeni i radovi koji su izvođeni završeni na zadovoljavajući način.

  • Laković: Plan Rudnika uglja zavisi od rada Termoelektrane
    on 30/11/2025 at 07:09

    Nije 2025. godina bila laka za pljevaljski Rudnik uglja, ni proizvodno, ni finansijski, prije svega zbog realizacije dva kapitalna projekta ekološke rekonstrukcije Termoelektrane i izmještanja korita rijeke Ćehotine. Uprkos redukovanoj eksploataciji uglja i značajnom manjku u kasi, protekli mjeseci iskorišćeni su na kvalitetan način, kako za racionalizaciju poslovanja, tako i za servisiranje pojedinih važnih postrojenja.

  • Novi Zakon olakšava registraciju preduzeća, eliminiše sukob interesa
    on 30/11/2025 at 06:11

    Bolje upravljanje kompanijama kako državnim tako i privatnim i eliminisanje sukoba interesa dobra su rješenja u Zakonu o privrednim društvima koji je nedavno usvojen u Skupštini. To je za Radio Crne Gore ocijenio Jovo Rabrenović iz Instituta za ekonomske nauke. Osim toga, kaže, olakšava se postupak registracije, a nazivi identični kao u EU omogućiće i više investicija. Posebnu zaštitu dobijaju, ističe, i manjinski akcionari, a digitalizacija obezbjeđuje smanjenje troškova.