SI DINPING

Kineski predsjednik Si Dinping rekao je danas da Peking zeli da radi na trgovinskom sporazumu sa SAD ali da se ne plasi da uzvrati u slucaju novih americkih sankcija.

Naglasavajuci pozitivan ton koji Kina ima posljednjih dana, Si je u razgovoru sa americkom poslovnom delegacijom u Pekingu rekao da njegova zemlja podrzava trgovinske pregovore.

“Kao sto smo uvijek govorili ne zelimo da pocnemo trgovinski rat, ali se ne plasimo. Kada je potrebno mi uzvracamo ali radimo aktivno na tome da nemamo trgovinski rat”, rekao je Si.

On je dodao da Kina zeli da radi na prvoj fazi sporazuma na osnovu “uzajamnog postovanja i jednakosti”.

U delegaciji koja je ucestvovala na Blumbergovom Novom ekonomskom forumu odrzanom u Pekingu ove nedjelje, su i bivsi americki drzavni sekretar Henri Kisindzer, bivsi ministar finansija Hank Polson, bivsi trgovinski predstavnik SAD Majk Froman i drugi zvanicnici.

Za vrijeme sastanka u Pekingu Si je ponovio toj grupi da je stav Kine da sporazum zahtijeva “uzajamno postovanje i jednakost”.

List Vol strit dzornal javio je juce da je glavni kineski pregovarac vicepremijer Liu He pozvao svoje americke kolege u Peking za dodatne razgovore nagovjestavajuci da ima nade za napredak.

Posljednje jacanje tenzija uslijedilo je kada je predsjednik SAD Donald Tramp uveo kaznene carine prosle godine na kineski izvoz u SAD u vrijednosti od vise milijardi dolara, nastojeci da pojaca pritisak na Kinu da uvede promjene u svoju trgovinsku i investicionu politiku.

Kina je uzvratila podizanjem svojih carina na uvoz americke robe. Poslije postepene eskalacije sankcija i zastoja u trgovinskim razgovorima ove godine, dvije strane rade na necemu za sta kazu da ce biti preliminarni sporazum, na osnovu koga ce nastaviti da se bave kompleksnijim pitanjima.

Izgledi cak i za tu prvu fazu sporazuma su neizvjesni. Kina je saopstila da zeli da americka strana obeca da ce postepeno smanjiti carine, ali da nije sigurno da su Amerikanci na to spremni.

U meduvremenu Tramp je prihvatio da saceka sa daljim povecanjem carina dok traju pregovori. Medutim, SAD i dalje treba da podignu carine na uvoz kineske robe u vrijednosti od 160 milijardi dolara i to iduceg mjeseca.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Uskoro zatvaranje Poglavlja 14
    on 26/04/2026 at 14:35

    Zatvaranje Poglavlja 14 Saobraćajna politika, kojim će se uskladiti crnogorski sa transportnim sistemom Evropske unije, očekuje se uskoro, saopštio je šef pregovaračke radne grupe, Nikola Veljović i dodao da su prava putnika u svom vidovima saobraćaja usklađena sa evropskim.

  • ASK objavila smjernice za izbore naredne godine: Pod lupom tokovi novca i korišćenje funkcije
    on 26/04/2026 at 12:32

    Javna funkcija mora se razdvojiti od političke uloge, pa se službena vozila, prostorije i budžetska sredstva i ljudski resursi ne smiju koristiti za potrebe izborne kampanje, a ko i koliko novca daje za kampanju moraće biti potkrijepljeno papirima.

  • Marković: Poslednja sjednica održana je u redovnom zakonskom roku
    on 26/04/2026 at 10:57

    Predsjednik Skupštine opštine Tivat Miljan Marković reagovao je na navode predsjednika te opštine Željka Komnenovića, koji je prošle sedmice saopštio da neodržavanje sjednica lokalnog parlamenta ima političku pozadinu.

  • Leković: Palata Ivanović mijenjala vlasnike tri puta u jednom danu
    on 25/04/2026 at 20:59

    Poslanik Demokrata Momčilo Leković saopštio je da slučaj Palate Ivanović u Dobroti predstavlja pitanje od šireg javnog interesa, ukazujući na sporne okolnosti pod kojima je ta nepokretnost promijenila vlasnika 2007. godine.

  • Konstituisan novi saziv OO BS Glavnog grada Podgorice: Kurtagić predsjednik
    on 25/04/2026 at 12:44

    U Podgorici je održana Izborna Skupština OO Bošnjačke stranke Glavnog grada, na kojoj je izabran novi saziv Opštinskog odbora Podgorica. Za novog predsjednika Odbora jednoglasno je izabran Elmir Kurtagić.

  • Urošević objavio diplome: Pretpostavljam da bih po prosječnim ocjenama teško nadmašio Đukanovića
    on 24/04/2026 at 19:52

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Uglješa Urošević objavio je na mreži Iks (X) fotografije svojih diploma sa doktorskih, master, specijalističkih i osnovnih studija.

  • Izbjegavati identitetska pitanja, fokusirati se na integracije
    on 24/04/2026 at 18:38

    Ugovor o pristupanju jeste ulazak u finalnu fazu pristupanja, ali ne i garancija članstva do 2028-me. Na to je podsjetio i izvjestilac Evropskog paralmenta za Crnu Goru, Marjan Šarec, uz poruku - manje identitetskih tema, više fokusa na evropskim integracijama. Da li su se političke partije prepoznale u upozorenju izvjestioca Marjana Šareca, provjerili smo u vlasti i opoziciji.

  • Digitalna transformacija prioritet: Održan drugi sastanak petog saziva Koordinacionog tijela
    on 24/04/2026 at 12:54

    Ministarstvo javne uprave održalo je drugi sastanak V saziva Koordinacionog tijela za upravljanje procesom digitalne transformacije, na kojem je istaknuto da je sinergija državnih institucija i privatnog sektora ključna za modernizaciju javne uprave i usklađivanje sa EU standardima. Poseban fokus bio je na izradi Akcionog plana za 2026. godinu, unapređenju elektronskih usluga, digitalizaciji obrazovanja i razvoju rješenja zasnovanih na elektronskoj ličnoj karti.

  • Papović: Formiranje EU radne grupe signal da je Crna Gora blizu završne faze pregovora
    on 24/04/2026 at 11:03

    Evropski put Crne Gore ulazi u novu fazu. Ambasadori zemalja članica Evropske unije odobrili su formiranje ad hoc radne grupe za pripremu ugovora o pristupanju, što se u Briselu tumači kao važan korak ka naprednom proširenju Unije. Šta ta odluka konkretno znači za Crnu Goru, koji su naredni koraci u pregovorima i koliko je realno da naša država uskoro uđe u završnu fazu pristupnog procesa, razgovaramo sa Biljanom Papović, državnom sekretarkom u Ministarstvu evropskih poslova.

  • Crna Gora budi optimizam u Berlinu: Berlinski proces u fokusu Adria Future Summita
    on 24/04/2026 at 08:50

    Na Adria Future Summitu u Tivtu održan je panel posvećen predsjedavanju Crne Gore Berlinskim procesom, na kojem su učesnici ocijenili da ta inicijativa ostaje ključna platforma za jačanje regionalne saradnje i približavanje Zapadnog Balkana Evropskoj uniji.