ISTRAZIVANJE POKAZALO

Godinama se spominju prednosti probiotika. Od toga da drze bakterije u crijevima u ravnotezi, do toga da pomazu u odrzavanju dobrog zdravlja sistema za varenje. Novi dokazi pokazuju da previse probiotika moze da prouzrokuje prilicno neprijatne simptome.

Upotreba probiotika moze da rezultira znacajnim nakupljanjem bakterija u tankom crijevu sto moze dovesti do dezorijentisanosti, nadutosti, bolova u zelucu.

U objavljenoj studiji u kojoj je ucestvovalo 30 pacijenata, njih 22 su prijavili probleme poput zbunjenosti i poteskoca povezanih sa koncentracijom, kao i nadimanje. Treba napomenuti da su svi ucesnici uzimali probiotike.

“Istrazitelji su otkrili velike kolonije bakterija koje se razmnozavaju u tankom crijevu pacijenata, ali i visok nivo D-mlecne kiseline proizvedene fermentacijom secera bakterije laktobacilusa iz njihove hrane”, rekao je direktor neurogastroenterologije na Medicinskom fakultetu u Dzordziji Satis Rao.

Poznato je da je D-mlijecna kisjelina privremeno toksicna za celije mozga. Istrazivaci su otkrili da su neki pacijenti imali dva do tri puta vecu kolicinu D-mlijecne kisjeline u krvi od normalne.

Neki su rekli da im je dezorjentacija i gubitak kognitivne sposobnosti, koja je trajala od pola sata do nekoliko sati nakon jela, bila toliko ozbiljna da su morali da napuste posao.

Prema izvjestaju objavljenom u casopisu “Clinical and Translational Gastroenterology” ovo je prvi put da je uspostavljena veza izmedu stanja mozga i prekomjernog rasta bakterija u tankom crijevu, izazvanog visokim nivoom D-mlijecne kisjeline u crevima i upotrebom probiotika.

Iako probiotici mogu biti korisni u nekim situacijama, poput pomaganja pacijentu da obnovi bakterije u crijevima nakon uzimanja antibiotika, istrazitelji su savjetovali oprez protiv njegove prekomjerne i neselektivne upotrebe.

“Probiotike treba tretirati kao lijek, a ne kao dodatak ishrani”, kaze dr Rao.

Doktor napominje da bi takode bilo dobro koristiti namirnice koje imaju dejstvo probiotika, kao sto su: crna cokolada, jogurt, kisjeli kupus i narocito kefir.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Šaranović-Lootah: UAE podržavaju napore Crne Gore u daljoj modernizaciji policije
    on 07/11/2025 at 08:58

    Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović primio je u posjetu zamjenika ministra za konkurentnost Ujedinjenih Arapskih Emirata Abdullaha Lootaha, i tom prilikom poručeno je da UAE podržavaju napore u daljoj modernizaciji crnogorske policije, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.

  • Satler: Članstvo bez prava glasa loša ideja koja nije potekla od EU
    on 06/11/2025 at 18:55

    Šef delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler kazao je da se Crna Gora uprkos dobrom izvještaju Evropske komisije ne smije opuštati i da mora da zadrži fokus. U emisiji "Argumenti" kazao je da je članstvo bez prava glasa loša ideja koja nije potekla od EU. Kada je riječ o izgradnji kolektora u Botunu, izjavio je da to pitanje može uticati na zatvaranje poglavlja 27, te da je on ipak optimističan da će se riješiti. Ministarka Maida Gorčević je istakla da će Vlada završiti svoje obaveze i prije nego što se to od nje očekuje. 

  • Zirojević zamjenik predsjednika Odbora za bezbjednost i član Vijeća za nacionalnu bezbjednost
    on 06/11/2025 at 16:58

    Poslanik Socijaldemokrata i predstavnik Evropskog saveza Nikola Zirojević na današnjoj sjednici izabran je za zamjenika predsjednika skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu. Tim izborom, po funkciji, Zirojević postaje i član Vijeća za nacionalnu bezbjednost.

  • Crna Gora i UAE unapređuju saradnju u oblasti zdravstva
    on 06/11/2025 at 13:40

    U Ministarstvu zdravlja održan je sastanak sa zamjenikom ministra za konkurentnost Ujedinjenih Arapskih Emirata, Abdullahom Lootahom sa saradnicima, tokom kojeg su razmotrene mogućnosti za unapređenje saradnje u oblasti zdravstva između dvije zemlje.

  • Vlada: Snežana Jonica nova generalna konzulka u Njujorku, Cikotić u Frankfurtu
    on 06/11/2025 at 13:30

    Vlada Crne Gore je na današnjoj 102. sjednici kojom je predsjedavao potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić imenovala Snežanu Jonicu za generalnu konzulku Crne Gore u Njujorku. Amer Cikotić, koji je do sada obavljao tu funkciju, imenovan je za generalnog konzula Crne Gore u Frankfurtu.

  • Konatar: Obeštetiti sve zaposlene svih firmi koje su pošle u stečaj
    on 06/11/2025 at 10:21

    Poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar saopštio je da je taj politički subjekt podnio predlog Zakona o obeštećenju bivših zaposlenih koji su radili u državnim firmama koje su pošle u stečaj. Očekuju, kako kaže, podršku Vlade i Skupštine po ovom pitanju.

  • Bečić: Velika je sreća za Crnu Goru što je Šćepanović na čelu policije
    on 06/11/2025 at 10:05

    U toku je Druga posebna sjednica Drugog redovnog (jesenjeg) zasjedanja Skupštine Crne Gore u 2025, petog dana, u okviru koje poslanici postavljaju pitanja predstavnicima Vlade Crne Gore.

  • Brajović: Slučaj mlade Podgoričanke ozbiljan pokazatelj nefunkcionisanja sistema
    on 06/11/2025 at 09:54

    Forum žena SDP Podgorica i članice Evropskog saveza Crne Gore daju punu i bezrezervnu podršku hrabroj Podgoričanki koja je, u sedmom mjesecu rizične trudnoće, bila lišena slobode dok je pokušavala da zaštiti svoje dijete od oca nasilnika, poručila je predsjednica Foruma žena SDP Podgorica i predstavnica Evropskog saveza Danijela Brajović.

  • Vujović: U Troju je konj ubačen, u Crnoj Gori jaše - ciljano u pogrešnom smjeru
    on 06/11/2025 at 09:20

    Predsjednik Socijaldemokratske partije i jedan od lidera Evropskog saveza, Ivan Vujović, komentarisao je izjavu evropske komesarke za proširenje, Marte Kos, koja je kazala da je moguće uvođenje probnog roka za nove članice EU, te da ne želi da primi "trojanske konje" Rusije.

  • Nakon izvještaja EK: Sudije moraju da se više potrude
    on 06/11/2025 at 05:52

    Predsjednik Savjeta Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Pavle Ćupić izjavio je da ga raduju pohvale Evropske komisije na račun Agencije te da je to podstrek za dalji napredak.