SJUTRA U KIC-U

Promocija duplog DVD izdanja dokumentarnog filma “Nesalomljivi”, autora Miodraga Bola Boskovica, odrzace se sjutra u 20 sati KIC-u “Budo Tomovic”.

Ovaj dokumentarni serijal, nastao u periodu od 2011. do 2017. godine, obuhvata 70. jednocasovnih epizoda, u kojima je predstavljeno 40 sagovornika koji su na razne nacine obiljezili mnoge epohe crnogorske istorije.

“Serijal simbolicnog naziva “Nesalomljivi” cine autenticne price odabranih sagovornika o ljudima i dogadajima, o proslim vremenima, o necemu cega vise nema. Glavni akteri su svjedoci mnogih desavanja, cuvari nezaborava, koji su sav svoj zivot prkosili vremenu koje je pokusavalo da ih slomi. To su originalne zivotne price , koje su samo njihove, za ciju autenticnost garantuju oni kao takvi – Nesalomljivi”, porucuje Boskovic.

Naglasava da je serijal “Nesalomljivi” sniman u skoro svim crnogorskim gradovima, u zavisnosti od mjesta boravka sagovornika – Titograd, Niksic, Budva, Kolasin, Bijelo Polje, Danilovgrad, Bar, Cetinje, ali i u Sarajevu, Beogradu, Rimu, Londonu itd.

“Odredeni broj sagovornika, nazalost nije vise medu zivima”, kaze Boskovic.

Ucesnici “Nesalomljivih” su: Arhiepiskop cetinjski i Vladika crnogorski Mihailo i prof.dr. Radovan Radonjic. Zatim generali Drago Ivanovic, Vuko Vlahovic, Andrija Nikolic kao i informbirovci Ljubo Vusurovis, Gojko Medenica, kao i Novica Vujicic, posljednji zivi vojnik Krsta Zrnova Popovica.

Tu si u bivse crnogorske diplomate – bivsi jugoslovenski ambasador Svetislav Pule Vujovic kao i Milenko Stefanovic. Za serijal govore i knjizevnici Sreten Perovic, Sreten Asanovic, Marko Vesovic, Branko Banjevic, Vojislav Vulanovic, nekadasnji direktor Televizije Sarajevo i Televizije Crne Gore, publicista Pero Radovic i urednik Radija Crne Gore i publicista Danilo Burzan.

Svoje zivotne price u serijalu su ispricali i kapetan duge plovidbe Miodrag Bubo Koprivica, bivsi ministar u Vladi CG i gradonacelnik Titograda prof.dr. Mihailo Buric, istaknuti turisticki poslenik Vojo Lijesevic, bivsi ministar u Vladi CG Vlado Mitrovic i botanicar Danijel Vincek.

Ucesnici serijala su i renomirani crnogorski slikari Puro Duric, Nikola Vujosevic, Nikola Gvozdenovic Gvozdo, zatim filmski poslenici Gojko Kastratovici Mijo Adzic, istoricari Radoje Pajovic, Sasa Cilikov, Vojo D. Nikcevic, doktor arheologije Cedomir Markovic, ali i nosioci najvecih drzavnih i politickih funkcija u Crnoj Gori Radivoje Rade Brajovic , Blazo Orlandic, Avdul Kurpejovic, Veselin M. Duranovic, Vlado Kekovic, Asim Dizdarevic i drugi.

Nedavno je, podsjeca Boskovic, realizovan i istoimeni dokumentarni film ukupnog trajanja preko 130 minuta, koji predstavlja svojevrsni presjek svih sagovornika serijal , grupisanih u desetak cjelina: Crna Gora, 13. Jul i NOB, Informbiro, Tito, AB revolucija, Raspad Jugoslavije, 21. maj, SPC i CPC, Poruke itd.

Renomirani crnogorski kompozitor i autor filmova Miodrag Bole Boskovic, od 1992. do 2019. godine realizovao je sesnaest samostalnih projekata. Tri albuma i pet CD-a instrumentalno-ambijentalne muzike: “Nocna ruza prijestola od kamena”, “Gora Crnogoraca”, “Lacus Labeatis”, “Profil” i “Durmitor”. Tu su i dva kolektivna CD-a “Okean” i “TOCG”, zatim sest spotova “Dobro jutro Crna Goro”, “Bregalnica 1913. – u spomen 12.000 crnogorskih boraca”, “Platije”, “Zabljak Crnojevica”, “Montenegro blues” i “Titograd-Podgorica-povratak u buducnost”. Autor je pet muzicko dokumentarnih filmova: “Prijesto od kamena”, “Car junaka”, “Muzicke razglednice Crne Gore”, “Lacus Labeatis” i “Mirna luka za tvoju dusu”, kao i desetak dokumentarnih filmova “Montenegro the great heart of Meditteranian”, “Istorija crnogorskog sudstva”, “Istorija Ustavnog sudstva u Crnoj Gori”, “Ustavni sud u nezavisnoj Crnoj Gori”, “Barice, “Mirna luka za tvoju dusu, “20.godina Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore” itd.

Autor je i prvog DVD-a u Crnoj Gori “Pogledom i muzikom bez rijeci” i drugog duplog DVD ostvarenja “Muzicke razglednice Crne Gore – Nuovo”.

Cetiri filmska projekta Miodraga Bola Boskovica, kao i jedno DVD izdanje su Misljenjem Ministarstva kulture proglasena “od posebnog interesa za crnogorsku kulturu i umjetnost”.

Sva muzicka i filmska djela ciji je Boskovic kompletan autor, prezentovala su, tokom vise od dvije decenije, prirodne ljepote i istoriju Crne Gore u preko dvadeset zemalja svijeta.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Crna Gora premašila budžetski plan: veći prihodi, upola manji deficit
    on 31/03/2026 at 14:13

    Snažan rast budžetskih prihoda, veća naplata poreza i istovremeno smanjenje rashoda donijeli su Crnoj Gori znatno bolji fiskalni rezultat od planiranog u prva dva mjeseca 2026. godine. Uz gotovo prepolovljen deficit i rast kapitalnih ulaganja, država potvrđuje stabilnost javnih finansija i ubrzava ekonomski zamah, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

  • Crna Gora uskoro uvodi instant plaćanja: Potpisana EPC licenca
    on 31/03/2026 at 12:40

    Centralna banka Crne Gore potpisala je licencni sporazum sa Evropskim savjetom za plaćanja (European Payments Council – EPC), čime se omogućava uvođenje savremenih evropskih pravila i tehničkih standarda za instant plaćanja u Crnoj Gori.

  • Turković: Uprkos povećanju, Crna Gora ima najniže cijene goriva u regionu
    on 31/03/2026 at 11:36

    Državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković, poručuje da uprkos povećanju, Crna Gora ima najniže cijene goriva u regionu.

  • Spajić: Crna Gora ima jednu od najnižih cijena goriva u Evropi
    on 31/03/2026 at 09:49

    Država je uradila apsolutno sve što je mogla u ovom trenutku kako bi zaštitila građane i privredu, te ublažila inflatorne pritiske koji su isključivo eksternog karaktera, saopštio je premijer Milojko Spajić. On je tokom Premijerskog sata u Skupštini kazao da je situacija po pitanju cijene naftnih derivata izuzetno ozbiljna i izrazio nadu da će se situacija na Bliskom istoku ubrzo riješiti, kako bi se moglo govoriti o drugim temama.

  • Nove cijene goriva: Dizel skuplji 11 centi, benzin tri do četiri centa
    on 31/03/2026 at 07:19

    Od danas važi nova korekcija maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata u Crnoj Gori. Eurosuper 98 i 95, dizel i lož ulje poskupjeli su od 0,03 do 0,12 eura po litru, ali su cijene i dalje značajno niže u odnosu na one koje bi vrijedile bez smanjenja akcize, što ima za cilj da ublaži finansijski pritisak na građane i privredu, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • Spoljnotrgovinska razmjena 618,6 miliona eura
    on 30/03/2026 at 20:47

    Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Crne Gore u prva dva mjeseca ove godine je, prema preliminarnim podacima Monstata, iznosila 618,6 miliona eura, što je 7,5 odsto manje u odnosu na isti prošlogodišnji period.

  • Usvojen budžet Opštine Kotor
    on 30/03/2026 at 18:33

    Sa 17 glasova odbornika vladajuće većine, u nastavku današnje sjednice SO, usvojena je Odluka o budžetu Opštine Kotor za 2026. godinu.

  • Spajić: Očekujem da ćemo doći do najboljih rješenja u pregovorima za povećanje plata
    on 30/03/2026 at 17:41

    Komentarišući pregovore o povećanju zarada i novom Opštem kolektivnom ugovoru sa predstavnicima sindikata, premijer Milojko Spajić je kazao da se zbog krize na Bliskom istoku mora voditi računa o mjerama i reformama koje se donose, ali da je siguran da će sa socijalnim partnerima u daljim pregovorima doći do najboljeg rješenja za građane.

  • Radulović: Proširenje poslovanja Wizz Air-a važan iskorak u jačanju povezanosti sa Evropom
    on 30/03/2026 at 14:58

    Proširenje poslovanja avio-kompanije Wizz Air na Aerodromu Podgorica predstavlja važan iskorak u jačanju povezanosti sa Evropom, saopštio je ministar pomorstva i koordinator rada Ministarstva saobraćaja Filip Radulović.

  • Pregovori o povećanju zarada bez konačnog dogovora - rok produžen za mjesec
    on 30/03/2026 at 13:41

    Nakon nove runde pregovora u Vladi Crne Gore između premijera Milojka Spajića i socijalnih partnera nije postignut konačan dogovor o povećanju zarada i novom Opštem kolektivnom ugovoru, već je važeći ugovor produžen za još mjesec dana kako bi se nastavili razgovori 15. aprila, saopštili su predstavnci sindikata nakon sastanka u zgradi Vlade.