OD 1. DECEMBRA

Odlazeci predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk na ceremoniji u Briselu predao je svoju funkciju Sarlu Miselu, dosadasnjem premijeru Belgije.

Misel ce na poziciji predsjednika Evropskog saveta biti od 1. decembra 2019. godine do 31. maja 2022. sa mogucnoscu obnove mandata na jos dvije i po godine.

U svom govoru prilikom simbolicne primopredaje zvonca kojim predsjednik Evropskog savjeta otvara sastanke EU, lider Donald Tusk izjavio je kako je Sarl Misel “idealan za pronalazenje konsenzusa i izgradnju jedinstva medu zemljama clanicama”.

Tusk je naglasio da je njegov petogodisnji mandat bio obiljezen krizama – ekonomskom krizom Grcke, migracionom i ukrajinskom krizom, teroristickim napadima.

“Istovremeno, ja sam privilegovan sto sam sluzio zajednickim interesima Evrope koja je najbolje mjesto na svijetu”, zakljucio je Tusk.

Treci po redu predsjednik Evropskog savjeta Sarl Misel, rekao je da ce iskoristiti svoju energiju da smanji birokratiju u EU i da ce imati “svoj stil” vodenja Evropskog savjeta.

“Imacu svoj stil otvoren za dijalog i izgradnju mostova. Radicu na postovanju i razumijevanju medu liderima i zemljama EU”, porucio je Misel.

On je svoj govor zavrsio porukom EU gradanima: “Mozete da racunate na mene”.

Prvi predsjedsednik Evropskog savjeta bio je takode nekadasnji belgijski premijer Herman van Ropej. Rompej je izabran na osnovu odredbi Lisabonskog ugovora i na poziciji predsjedavajuceg Evropskim savetom bio je dva mandata od 1. decembra 2009. godine do 30. novembra 2014. godine. Van Rompeja je naslijedio bivsi poljski premijer Donald Tusk, koji je takode na mjestu predsjednika Evropskog savjeta proveo 5 godina, odnosno dva mandata po dvije i po godine.

Predsjednika Evropskog savjeta biraju EU lideri, a osnovna uloga mu je pronalazenje konsenzusa medu zemljma clanicama u donosenju politickih odluka EU i predstavljanje EU u svijetu.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Lagard: Velike koristi za Bugarsku od uvođenja eura
    on 08/11/2025 at 09:39

    Bugarska će usvajanjem eura od početka naredne godine ostvariti veći prosperitet i sigurnost i ojačati svoju ulogu u Evropskoj uniji (EU), saopštila je predsjednica Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard.

  • Turković: Inicijativa za povećanje dječijih dodataka populizam i manipulacija
    on 08/11/2025 at 07:55

    Državni sekretar Ministarstva finansija Tarik Turković saopštio je da je inicijativa za za povećanje dječijih dodataka populizam i konstantna manipulacija. On je poručio da prava odgovornost traži realna rješenja u datom momentu, a ne populizam koji stvara dodatno fiskalno opterećenje, samo kako bi se prikupili određeni politički poeni.

  • Moguće investicije iz UAE u pomorski sektor Crne Gore, poseban fokus na AD Barska plovidba
    on 07/11/2025 at 13:44

    Ministar pomorstva Filip Radulović sastao se Dubaiju sa predsjednikom Odbora direktora i izvršnim direktorom kompanije "Faminas Investment Group“ i "Exim Finance Dubai" Salah Al Naserom a razgovarano je o mogućim investicijama u pomorski sektor Crne Gore, sa posebnim fokusom na saradnju u vezi AD Barska plovidba.

  • Novak Đoković preuzima upravljanje hotelom Sveti Stefan?
    on 07/11/2025 at 13:28

    Od maja naredne godine grad–hotel Sveti Stefan mogao bi ponovo da otvori svoja vrata, a prema nezvaničnim informacijama, menadžersku palicu mogao bi da preuzme svjetski teniski as Novak Đoković.

  • Odbor za ekonomiju predložio Radunovića za Senat DRI
    on 07/11/2025 at 12:53

    Vladajuća većina predložila je Skupštini da za petog člana Senata Državne revizorske institucije izabere Predraga Radunovića, koji, kako tvrdi opozicija, ne ispunjava uslove konkursa. Na Odboru za ekonomiju, Predrag Radunović je dobio podršku sedam članova iz redova vladajuće koalicije.

  • Nišavić: Kolektor bi trajno riješio pitanje zaštite vodotokova
    on 07/11/2025 at 10:28

    Direktor podgoričkog Vodovoda i kanalizacije, Aleksandar Nišavić, saopštio je da je preduzeće dobilo građevinsku dozvolu za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, koje bi, kako ističe, trajno riješilo pitanje zaštite vodotokova.

  • Poreska uprava za 10 mjeseci naplatila 1,4 milijarde eura
    on 07/11/2025 at 08:16

    Poreska uprava (PU) ostvarila je  naplatu bruto prihoda od ukupno 1,4 milijarde eura za deset mjeseci ove godine, što je više za 17 miliona eura u odnosu na isti period lani.  Plan naplate za period od početka januara do kraja oktobra ostvaren je na nivou od 99,6 odsto, saopšteno je iz Poreske uprave.

  • Danas okrugli sto o povezivanju privrede i zapošljavanja
    on 07/11/2025 at 06:15

    Okrugli sto na temu Povezivanje potreba privrede i mjera aktivne politike zapošljavanja, koji organizuje Zavod za zapošljavanje (ZZZ) u saradnji sa Privrednom komorom (PKCG), održaće se danas.

  • Uništeno preko 130.000 paketa cigareta, završena velika operacija protiv šverca
    on 07/11/2025 at 05:34

    U važnoj akciji koja je trajala od 23. juna do 16. septembra 2025. godine na teritoriji Slobodne zone "Luka Bar“, uništena je zbirna količina od 1.745.126 kg duvanskih proizvoda. To se navodi u juče objavljenoj Informaciji Vlade o realizaciji ove akcije.

  • Bolja aviopovezanost ključna za turistički promet sa UAE
    on 06/11/2025 at 20:32

    Bolja avio povezanost ključni je preduslov za povećanje turističkog prometa između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), saopštio je državni sekretar u Ministarstvu turizma, Vuk Žižić.