DRLJEVIC

Poruka predsjednice Evropske komisije, Ursule von der Lejen o potrebi prosirenja Evropske unije (EU) na drzave Zapadnog Balkana raduje Crnu Goru i potvrduje da je ta politika prema regionu neophodna, ocijenio je glavni pregovarac, Aleksandar Drljevic.

On je kazao da je zadovoljan potvrdom novog sastava Evropske komisije.

Time je, kako je rekao, zavrsen sveobuhvatan proces evropskih izbora, koji je ove godine zaokupio paznju evropske administracije.

“Ono sto narocito raduje Crnu Goru, a vjerujem i ostale drzave regiona koje teze clanstvu u EU, je poruka predsjednice Komisije Ursule von der Lejen da je neophodno prosirenje EU prema zemljama Zapadnog Balkana”, rekao je Drljevic u intervjuu agenciji Mina.

Prema njegovim rijecima, to je jos jedna potvrda da je politika prosirenja EU ziva i u fokusu Komisije, uprkos izazovima sa kojima se EU i dalje suocava.

“Svjesni smo da se ovi izazovi reflektuju na drugaciji pristup lidera pojedinih drzava clanica kad je u pitanju prosirenje EU”, kazao je Drljevic

Ti signali su, dodao je, ohrabrenje.

“Uvjeren sam da cemo u narednom periodu biti svjedoci razresenja svih dilema u pogledu dalje dinamike prosirenja, sto ce, vjerujem, rezultirati novim zamahom kad je u pitanju integracioni proces Crne Gore”, naveo je Drljevic.

Crna Gora ce, porucio je, kao i u dosadasnjem dijelu pregovora sa EU, zadrzati isti pristup.

“Nas prioritet je kvalitet sprovodenja reformi u cilju dostizanja prvenstveno evropskog standarda zivljenja, a tek onda clanstva u EU”, kazao je Drljevic.

On ocekuje da ce se na tom putu izrazi podrske EK politici prosirenja i integraciji Zapadnog Balkana u EU vidjeti i na djelu.

“To ce, u nasem slucaju, znaciti konacno dobijanje zelenog svjetla za otvaranje preostalog neotvorenog poglavlja i zatvaranje onih za koje smo postigli unutrasnju spremnost”, porucio je Drljevic.

On vjeruje da su svi svjesni da je integracija regiona u EU obostrani interes.

“Vjerujem da su svi svjesni i da je za dostizanje tog cilja potrebno prisustvo EU na Zapadnom Balkanu, uz nase strpljenje i uvazavanje unutrasnjih izazova i zajednicke potrebe clanica EU da prvo konsoliduju stanje u sopstvenoj kuci, a potom otvore vrata i za nove clanice”, zakljucio je Drljevic.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Socijalni savjet: Povući sve zakone koji se tiču zaposlenih i poslodavaca i uputiti na dijalog
    on 12/12/2025 at 10:05

    Predstavnici Socijalnog savjeta pozvali su poslanike u Skupštini Crne Gore da sve zakone koji se direktno tiču zaposlenih i poslodavaca i čija direktna nadležnost su pregovori u okviru Socijalnog savjeta povuku iz procedure i upute na razmatranje i dijalog Socijalnom savjetu.

  • Predlog zakona o trinaestoj plati i penziji ušao u skupštinsku proceduru
    on 12/12/2025 at 08:11

    Predlog zakona o godišnjem dodatku (13.plata i penzija) ušao je u skupštinsku proceduru i njime je predviđeno da zaposleni ostvaruje pravo na godišnji dodatak u visini 50% minimalne mjesečne neto zarade u Crnoj Gori (300 eura), obračunate za zaposlene sa radnim mjestima do V nivoa kvalifikacije obrazovanja, dok bi penzionerima pripalo 40 odsto najniže mjesečne penzije (180 eura).

  • Veća budžetska potrošnja nosi ograničen podsticaj njemačkoj privredi
    on 12/12/2025 at 07:20

    Njemačka ekonomija se stabilizovala, ali je zapala u fazi slabijeg rasta, a planirana fiskalna ekspanzija od naredne godine trebalo bi da donese tek ograničena poboljšanja, objavila su tri vodeća ekonomska instituta.

  • EPCG Solar gradnja: Realizacija iznad plana, Žugić i dalje v.d. izvršne direktorice
    on 11/12/2025 at 13:50

    EPCG Solar gradnja je do 1. decembra ostvarila realizaciju iznad plana za 2025. godinu. Umjesto predviđenih 30 MW, već tokom prvih 11 mjeseci instalirano je ukupno 36 MW solarnih sistema, saopšteno je na šestoj redovnoj sjednici Odbora direktora. Na sjednici je ponovo imenovana Sanja Žugić za vršiteljku dužnosti izvršne direktorice, na period od šest mjeseci.

  • Prosječan novembarski račun za struju 36,35 eura
    on 11/12/2025 at 09:44

    Prosječan novembarski račun za električnu energiju za domaćinstva na nivou Crne Gore, ukoliko se izuzmu neočitana mjerna mjesta u objektima koji nijesu stalno nastanjeni, iznosi 36,35 eura, saopšteno je iz Elektroprivrede (EPCG).

  • Raspisan tender za izradu glavnog projekta bulevara kroz Tivat
    on 10/12/2025 at 13:35

    Direkcija za investicije Opštine Tivat raspisala je tender za izradu glavnog projekta rekonstrukcije magistralnog puta M-11 Lepetani – Tivat.

  • Nove cijene struje naredne godine
    on 10/12/2025 at 06:20

    Skupštinski odbor za ekonomiju, finansije i budžet usvojio je finansijski plan rada Regulatorne agencije za energetiku za narednu godinu. Najavljeno povećanje struje od 2% za 2026. biće ukalkulisano u cijenu, saopštio je na sjednici odbora izvršni direktor agencije Igor Telebak.

  • Više od 10 miliona u kapitalnom budžetu za pravosuđe i bezbjednost
    on 10/12/2025 at 05:40

    Neće biti dovoljno novca za poboljšanje uslova za rad tužilaca u sljedećoj godini, saopšteno je na Skupštinskom odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu, koji je ipak dao zeleno svjetlo na prijedlog zakona o budžetu za 2026. Ministarstvo finansija budžetom za narednu godinu opredijelilo je 230 miliona eura za programske jedinice: politički sistem i upravu, pravosuđe i javnu bezbjednost, čulo se na Skupštinskom odboru. Predstavnici tih sektora saopštili su da će uglavnom dobiti manje novca nego što su zahtijevali.

  • Tim EU: Uprava carina pokazala visok nivo usklađenosti sa evropskim standardima
    on 09/12/2025 at 20:01

    Ekspertski tim Evropske unije je u preliminarnom nalazu nakon monitoringa istakao da Uprava carina Crne Gore pokazuje kako visok nivo profesionalnosti, tako i transparentnost rada i posvećenost službenika, ocjenjujući da je u proteklom periodu ostvaren značajan institucionalni i organizacioni napredak, sa akcentom na potrebu jačanja ljudskih kapaciteta.

  • Gubitak EPCG skoro 60 miliona eura veći nego za devet mjeseci 2024.
    on 09/12/2025 at 07:12

    Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je u prvih devet mjeseci zabilježila gubitak od 78,7 miliona eura, što je 59,5 miliona više nego u uporednom periodu, kada je bila u minusu 19,2 miliona, pokazao je zvanični finansijski izvještaj kompanije za prva tri kvartala.