ODLUKA VLADE JAPANA

Vlada Japana predstavila je danas revidirani plan za uklanjanje rastopljenog otpada od nuklearnog goriva iz nuklearne elektrane Fukusima Daici, cija ce realizacija poceti 2021. godine.

Kako se navodi, to je proces za koji se navodi da je najveca prepreka u ciscenju devastiranog objekta, prenosi Kjodo.

Nuklearna elektrana Fukusima pretrpjela je znatna ostecenja u zemljotresu i cunamiju koji je pogodio Japan 2011. godine, a tada su se istopila tri reaktora.

Prema srednjorocnom i dugorocnom planu koje je objavila vlada, radovi na uklanjanju otpada trebalo bi da pocnu u reaktoru broj dva, a u njemu se navodi da bi do 2031. godine trebalo da se dovrsi uklanjanje 4.741 sipki za gorivo koje su ostale unutar bazena.

“Dok se sve vise ljudi vraca i obnavlja zivot u oblastima oko postrojenja u Daici, mi cemo preduzeti mjere zasnovane na principu uravnotezenja obnove i razgradnje”, izjavio je ministar industrije Hirosi Kadzijama.

Reaktor broj 2 bio je u funkciji kada je pocela kriza, a izvjesna kolicina goriva se rastopila kroz posudu pod pritiskom reaktora koji drzi gorivo i sakupljalo se na dnu spoljne primarne posude.

Ipak, zgrada gdje je bio reaktor broj 2, nije pretrpjela eksploziju vodonika i procijenjeno je da je nivo zracenja nizi od ostalih.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Protest „Bijelog štapa“: Novi zakon ugrožava trajno stečena prava osoba s invaliditetom
    on 18/09/2025 at 19:11

    Članovi Nevladine organizacije “Bijeli štap” protestovali su ispred Skupštine tvrdeći da novi Zakon o jedinstvenom vještačenju invaliditeta ugrožava njihova trajno stečena prava.

  • Crne tačke na crnogorskim drumovima - vozači oprez, odroni i dalje prijete
    on 18/09/2025 at 18:51

    Crnogorski drumovi poznati su po tzv crnim tačkama. U nastavku priča Marka Trzića o tom na kojim dionicama vozači treba da budu oprezniji.

  • Tramp predložio Starmeru vojsku za granice: „Putin me je iznevjerio“
    on 18/09/2025 at 18:36

    Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp poručio je britanskom premijeru Kiru Starmeru da razmotri korišćenje vojske za kontrolu ilegalne migracije, istakavši u Londonu da ga je Vladimir Putin „iznevjerio“.

  • Lokalne italijanske vlasti spriječile tranzit oružja namijenjenog Izraelu
    on 18/09/2025 at 18:19

    Lokalne vlasti italijanskog grada Ravene i regiona Emilija-Romanja usprotivile su se prevozu eksploziva namijenjenog Izraelu i spriječile da on bude utovaren u brod u luci u tom gradu, prenose italijanski mediji.

  • Zirojević: Ministar plaća 7.000 eura trećima da pišu zakon, a zaposleni u ministarstvu primaju plate
    on 18/09/2025 at 17:27

    Poslanik Socijaldemokrata i predstavnik Evropskog saveza Nikola Zirojević kritikovao je odluku Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera da putem javne nabavke angažuje treća lica za izradu Predloga zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini i pet podzakonskih akata, u vrijednosti od 7.000 eura.

  • Polaganjem vijenaca i svečanim programom obilježen Dan oslobođenja Nikšića
    on 18/09/2025 at 17:01

    Polaganjem vijenaca na spomenik palim borcima pod Trebjesom i svečanim programom Udruženje boraca NOR-a i antifašisti Nikšića obilježili su 81.godinu od oslobođenja Nikšića. Antifašisti, kako je poručeno sa svečanosti, nikada neće dozvoliti da se partizani osvjedočeni borci protiv nacizma i fašizma, koji su izvojevali slobodu našeg naroda, mračnim revizionističkim pokušajima stavljaju na istu stranu istorije sa četnicima, koji su bili saradnici fašističkog okupatora.

  • Šćepanović: Uprava policije daje doprinos jedinstvenom regionalnom odgovoru na organizovani kriminal
    on 18/09/2025 at 16:43

    Uprava policije Crne Gore oslanjajući se na dosadašnju uspješnu saradnju i povraćeno povjerenje unutar međunarodnih bezbjednosnih okvira, potvrđuje svoju posvećenost i profesionalizam kroz unapređenje regionalne i međunarodne saradnje, s ciljem efikasne borbe protiv svih oblika organizovanog kriminala i pružanja jedinstvenog regionalnog odgovora na savremene bezbjednosne izazove, kazao je direktor Uprave policije Lazar Šćepanović na Trećem okruglom stolu o organizovanom kriminalu, održanom u Dubrovniku.

  • Na petom Biznis forumu poručeno: Žene preduzetnice su ključ održivog razvoja sjevera
    on 18/09/2025 at 16:30

    Žene u Crnoj Gori zarađuju u prosjeku svega 78 centi za svaki euro koji zaradi muškarac, a većina žena iz ruralnih sredina ne nasljeđuje ništa od porodice, što ih ostavlja bez imovine. Ipak, sve veći broj žena na sjeveru preuzima ulogu preduzetnica i inovatorki, pokazujući da ovaj region ima nedovoljno iskorišćen potencijal, poručeno je na otvaranju petog Biznis foruma u Bijelom Polju, koji je organizovala Opština Bijelo Polje u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori i Privrednom komorom Crne Gore.

  • Sokol: Hrvatska nije problem, želimo Crnu Goru u EU
    on 18/09/2025 at 16:15

    Hrvatska nije problem i ona je ta koja želi da Crna Gora uđe u Evropsku uniju i ona će da nastavi napore Vlade i premijera da uđete u EU, kazao je poslanik Tomislav Sokol u Parlamentu. Parlamentarni odbor Evropske unije (EU) i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) zasijeda u Plenarnoj sali Skupštine Crne Gore, a izražena je snažna podrška crnogorskim naporima da postane dio EU.

  • Abazović: Crna Gora se mora okrenuti znanju, ko ne uhvati korak sa novim tehnologijama ostaće na marginama
    on 18/09/2025 at 16:07

    Otvorena društva ne mare što ne mogu kreirati toliko novih tehnologija ukoliko su spremni da prihvate iste. Nije realno očekivati da Crna Gora prati 'supersile', kada je u pitanju tehnološki razvoj, ali svoje politike možemo usmjeriti ka prihvatanju najboljih otkrića, koja su naučno dokazana da su korisna i učinkovita. Na taj način možemo držati korak sa savremenim svijetom, istakao je predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.