NOVI PROTEST

Hiljade demonstranata odjevenih u crno prosetale su ulicama Hong Konga danas, sto je znak siroke podrske protivladinim protestima koji traju vec sest mjeseci.

Uz uzvike “Borite se za slobodu, stanite uz Hong Kong”, anti-vladini aktivisti, mladi i stari, krenuli su iz Viktorija Parka u uzurbanoj trgovackoj cetvrti Kausvej Bej, prema ulici Cater u blizini sredista finansijske cetvrti.

Vlasti su dale zeleno svjetlo Gradanskom frontu za ljudska prava (CHRF) – organizatoru uglavnom mirnih milionskih povorki u aprilu – za odrzavanje skupa, te je prvi put ta organizacija dobila dozvolu za protest od 18. avgusta.

“Pet zahtjeva, ni jedan manje”, odzvanjalo je ulicama Hong Konga, sto se, izmedu ostalog, odnosi na zahtjev za biranjem celnika Hong Konga na opstim izborima, dok sada premijerku bira odbor od 1.200 clanova.

Policija je rekla ranije jutros da je uhapsila 11 osoba, koje imaju od 20 do 63 godine, te da su zaplijenili razna oruzja, ukljucujuci vojne nozeve, petarde, 105 metaka i prvi zaplijenjeni pistolj za vrijeme sestomjesecnih protesta.

Novi direktor policije u Hong Kongu Crist Tang kazao je da ce njegove snage demonstrantima pristupiti fleksibilno, koristeci “i tvrdi i meki pristup”.

Protesti su pokrenuti zbog najave donosenja zakona o ekstradiciji koji bi omogucio izrucenje osumnjicenika u ostale dijelove Kine.

Stanovnici Hong Konga koji, po formuli “jedna zemlja, dva sistema”, ima znacajnu autonomiju i uziva vise politickih sloboda od ostatka Kine, strahuju od pokusaja Pekinga da umanji autonomiju tog grada.

Peking to odbacuje, a za proteste krivi SAD i Veliku Britaniju, cija je kolonija bio Hong Kong.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Ivanović: Očekujemo tri međuvladine konferencije sa EU do kraja avgusta
    on 03/05/2026 at 11:35

    Ulazak Crne Gore u Evropsku uniju (EU) postao je nepovratan proces, ocijenio je potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove, Filip Ivanović, navodeći da očekuju da će do avgusta biti održane tri međuvladine konferencije.

  • Kriza izbora u pravosuđu: Uvođenje samostalnosti bez kontrole
    on 03/05/2026 at 11:22

    Namjera da se pored već postojećih zakonskih rješenja i Ustavom utvrdi sastav Sudskog i Tužilačkog savjeta kao i način njihovog odlučivanja, dovodi u pitanje kasniju mogućnost izmjene takvih rješenja ukoliko se ona ispostave kao loša, zbog realne opasnosti da tako i bude - stvaranjem ,,kasti" u jednom političko-pravnom sistemu, umjesto međusobne institucionalne kontrole propisane Ustavom.

  • OEBS: Bez slobode medija nema bezbjednosti
    on 03/05/2026 at 10:59

    Povodom Svjetskog dana slobode medija, koji se ove godine obilježava pod temom „Oblikovanje budućnosti u miru: unapređenje slobode medija za ljudska prava, razvoj i bezbjednost“, predsjedavajući OEBS-a, šef Federalnog departmana za spoljne poslove Švajcarske, Ignazio Cassis, i predstavnik OEBS-a za slobodu medija (RFoM) Jan Braathu, ponovili su značaj slobode medija i profesionalnog novinarstva u unapređenju mira i bezbjednosti među državama učesnicama. To je saopšteno iz Misije OEBS-a u Crnoj Gori.

  • Tajna mreža krijumčari Starlinkovu tehnologiju u Iran kako bi pobedila blokadu interneta
    on 03/05/2026 at 10:26

    Sahand kaže za BBC da šalje satelitske internet terminale u Iran da bi pomogao da se prikaže „prava slika“.

  • "Finalna verzija Predloga DPS-a o otvorenim listama uskoro u javnosti“
    on 03/05/2026 at 10:25

    Inicijative za uvođenje otvorenih lista stigle su u Skupštinu ali da li će biti i na izborima 2027. godine? O tome su raspravljali sagovornici emisije Okrugli sto-Parlament u studiju na Parlamentarnom programu TVCG3.

  • Ključ za gubitak težine? Uživajte u hrani.
    on 03/05/2026 at 10:24

    Nije važno samo šta jedete, već i kako razmišljate o hrani.

  • Svijet se kreće ka najvećoj energetskoj krizi
    on 03/05/2026 at 10:13

    Svijet ide ka najvećoj energetskoj krizi u istoriji, saopštio je specijalni predstavnik predsjednika Rusije za investicije i ekonomsku saradnju sa inostranstvom i šef Ruskog fonda za direktna ulaganja (RFDIF), Kiril Dmitrijev.

  • Koja je tajna Rtanjske 'piramide': Proveravala sam pet mitova o ovoj planini
    on 03/05/2026 at 10:07

    Ukoliko u Gugl pretraživač ukucate ime ove planine, umesto geografskih osobina, pojaviće se brojne teorije zavere.

  • Kina otvorila tržište Africi: Nulte carine za 53 države
    on 03/05/2026 at 09:53

    Kina je počela da primjenjuje ​​prošireni tretman nulte carine na uvoz iz sve 53 afričke zemlje s kojima ima diplomatske odnose, što je značajan potez koji se smatra promocijom otvorenosti i saradnje za globalni jug usred rastućeg protekcionizma i fragmentacije u globalnoj ekonomiji.

  • Za 24 sata 15 saobraćajnih nezgoda
    on 03/05/2026 at 09:38

    U Crnoj Gori, u posljednja 24 sata, evidentrano je 15 saobraćajnih nezgoda, u kojima su dvije osobe povrijeđene teže, a deset lakše.

  • Ivanović: Očekujemo tri međuvladine konferencije sa EU do kraja avgusta
    on 03/05/2026 at 11:35

    Ulazak Crne Gore u Evropsku uniju (EU) postao je nepovratan proces, ocijenio je potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove, Filip Ivanović, navodeći da očekuju da će do avgusta biti održane tri međuvladine konferencije.

  • "Finalna verzija Predloga DPS-a o otvorenim listama uskoro u javnosti“
    on 03/05/2026 at 10:25

    Inicijative za uvođenje otvorenih lista stigle su u Skupštinu ali da li će biti i na izborima 2027. godine? O tome su raspravljali sagovornici emisije Okrugli sto-Parlament u studiju na Parlamentarnom programu TVCG3.

  • Milatović: Sloboda medija je temelj odgovorne države
    on 03/05/2026 at 07:44

    Sloboda medija postoji kada novinar u Crnoj Gori može da pita bez straha, piše bez pritisaka i objavi informaciju u javnom interesu.

  • Novi zakon udara na poreske zloupotrebe i offšor premještanje dobiti
    on 03/05/2026 at 06:26

    Nacrt Zakona o porezu na dobit pravnih lica, donosi niz novina koje sprečavaju poreske zloupotrebe i premještanje dobiti. Suština je da se dobit oporezuje tamo gdje se stvara ekonomska vrijednost, kazala je našem Radiju članica radne grupe iz Instituta sertifikovanih računovođa Anastasija Boljević. Izmještanje poslovanja kompanija u offšor zone je u fokusu, i novi zakon cilja takve situacije ali nije svaka struktura sporna kazala je Boljević. Važno je što Nacrt zakona predviđa zaključenje prethodnih sporazuma o transfernim cijenama između poreskih obveznika i Poreske uprave što meže doprinijeti pravnoj sigurnosti.

  • Makron, Merc, Sančez biće učesnici Samita u Tivtu, čeka se potvrda dolaska Meloni
    on 02/05/2026 at 20:51

    Predsjednik Francuske Emanuel Makron, njemački kancelar Fridrih Merc, premijer Španije Pedro Sančez samo su neki od lidera država Evropske unije koji će u junu, na najvećem događaju u novijoj istoriji crnogorske diplomatije, boraviti u Tivtu, na Samitu Evropska Unija - Zapadni Balkan.

  • Nedović: Pružam punu podršku Šćepanoviću
    on 02/05/2026 at 20:42

    Poslanica PES-a Jelena Nedović kaže da je crnogorsko društvo "majstor u mijenjanju teza", i da tema nije snimak pratnje direktora UP, nego nečija bezbjednost.

  • Zirojević: Ne postoji zakon koji zabranjuje građaninu da fotografiše ili snimi eskort vozila
    on 02/05/2026 at 20:28

    Polsanik SD-a Nikola Zirojević saopštio je da ne postoji zakon koji zabranjuje građaninu da fotografiše ili snimi eskort vozila.

  • Zatvaranja pregovaračkih poglavlja šansa i za nova radna mjesta u Crnoj Gori
    on 02/05/2026 at 17:35

    U narednih par godina u Crnoj Gori je planirano zapošljavanje preko 200 novih službenika u institucijama koje su vezane za socijalnu politiku, kaže za Radio Slobodna Evropa Anita Bilafer Mihaljević, šefica pregovaračke radne grupe za poglavlje 19 iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici.

  • Vojinović: Izjava Muratovića skandalozna, ogoljena cijela matrica DPS-a
    on 02/05/2026 at 17:18

    Poslanica Demokratske Crne Gore (DCG) Anđela Vojinović saopštila je da je izjava funkcionera DPS-a Borisa Muratovića, koji je naveo da može snimiti "majbaha" kad god ga vidi, da je njegova objava skandalozna, i da je ogolila, ne samo njega - već cijelu političku matricu DPS-a.

  • Muratović: Mogu snimati "majbah" kad god ga vidim
    on 02/05/2026 at 16:09

    Član Opštinskog i Izvršnog odbora Demokratske partije socijalista (DPS) Nikšić Boris Muratović kazao je da su Demokrate "lažima, spinovima i otvorenim pokušajima zastrašivanja koje svakodnevno sprovode nad poštenim ljudima i njihovim porodicama postali su nova 'normalnost' u Crnoj Gori".