ZAKON O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI

Vlada je na današnjoj sjednici utvrdila predlog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, jedan od ključnih za fukcionisanje zdravstvenog sistema Crne Gore. Zakonom se po prvi put uređuje osiguranje od odgovornosti za stručnu grešku zdravstvenog radnika, precizira nagrađivanje zaposlenih, izdavanje ljekarskih uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti zaposlenih, alternativna medicina. Specijalistima se omogućava da nakon završene specijalizacije odmah započnu uže usavršavanje tj. subspecijalizaciju na šta su do sada morali čekati najmanje dvije godine. Po prvi put se propisuje mogućnost da zdravstvena ustanova, na bilo kom nivou zdravstvene zaštite, može obavljati estetske, minimalne invazivne nehirurške metode anti-ejdž medicine glave i vrata.

Prema riječima resornog ministra Kenana Hrapovića, osnovni cilj zakona je bolje uređenje i funkcionisanje zdravstvene zaštite i uopšteno zdravstvenog sistema Crne Gore.

Ovim zakonom, precizirao je ministar nakon sjednice Vlade, prvi put se zakonski uređuje osiguranje od odgovornosti za stručnu grešku zdravstvenog radnika.

“Kako se svakom od nas može desiti da nenamjerno počini određeni propust, osiguranje od ljekarske greške obezbijediće sigurnost i pružiti zaštitu zdravstvenim radnicima prilikom obavljanja ljekarske profesije”, kazao je Hrapović.

Precizirano je i nagrađivanje zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika koji posjeduju ekspertska znanja kao i onih koji postižu izuzetne rezultate u radu i značajno doprinose unapređenju zdravstvene zaštite. Nagrade i prizanja dodjeljivaće ministar zdravlja.

“Bliži kriterijumi za dodjeljivanje nagrada će biti definisani podzakonskim aktom ministarstva”, kazao je ministar.

Hrapović dodaje da će se zakonom riješiti problem nedovoljnog normiranja oblasti specifične zdravstvene zaštite zaposlenih i obavljanje ljekarskih pregleda i izdavanja ljekarskih uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti zaposlenih.

“Zakonom je sada jasno precizirano da zdravstvene preglede radi utvrđivanja zdravstene sposobosti zaposlenih obavlja doktor meidcine, specijalista medicine rada a po potrebi on može tražiti mišljenje doktora medicine drugih specijalnosti. Finalni izvještaj o izvršenom zdravstvenom pregledu zaposlenog koji sadrži i nalaz i mišljenje o radnoj sposobosti može sačiniti samo doktor medicine specijalista medicine rada a u skladu i sa zakonom kojim se uređuje zaštita i zdravlje na radu”, precizirao je.

Zakon predviđa i mogućnost prigovora za preispitivanje ocjene zadravstvene sposobnosti koji može podnijeti zaposleni odnosno poslodavac. Na taj način, kako je kazao ministar, uvodi se još jedan stepen kontrole i drugostepenost postupka kako bi zaposleni ostvarili pravo na drugo mišljenje.

“O prigovoru će odlučivati Komisija koju obrazuje Ministarstvo a biće sastavljena od više doktora medicine specijalista medicine rada a po potrebi mogu biti angažovani i doktori drugih specijalnosti”, kazao je Hrapović.

Potpunije je uređen i segment specijalističkog usavršavanja ljekara.

“Novi predlogom specijalizacija može da se odobri zdravstvenom radniku i zdravstvenom saradniku koji je nakon položenog stručnog ispita bio u radnom odnosu u zdravstvenoj ustanovi najmanje jednu godinu. Ljekar može da iskaže svoje talente u ovom periodu a poslodavac da ih prepozna. Na taj način se kroz optimalan vremenski period pruža mogućnost ljekaru da dođe do specijalizacije”, kazao je ministar.

Specijalisti će biti omogućeno da nakon završene specijalizacije odmah započne uže usavršavanje tj. subspecijalizaciju na šta je do sada morao čekati najmanje dvije godine. Na taj način, ističe Hrapović, ljekar brže stasava u stručnoj oblasti i vraća se u zdravstveni sistem.

Bliže je uređeno i priznavanje specijalizacije odnosno uže specijalizacije stečene u inostranstvu tako što će to raditi ustanova visokog obrazovanja u skladu sa svojim aktom.

Ministarstvo zdravlja je prepozanlo i potrebu bližeg uređivanja takozvane alternativne medicine. U pitanju je primjena stručno provjerenih tradicionalnih i alternativnih metoda i postupaka liječenja koji nijesu štetni po zdravlje građana.

“Nadavno, te metode će biti posmatrane kao komplementarna medicina odnosno kao dodatni vid odnosno dopunska mogućnost lijećenja u odnosu na klasičnu utemeljenu medicinu. Zakon jasno propisuje da se ovi postupci mogu sprovoditi samo u zdravstvenoj ustanovi i mogu ih primjenjivati zdravstvene ustanove i zdravstveni radnici i saradnici kao i lica koja posjeduju diplome i sertifikate međunarodnih institucija i ili strukovnih udruženja koja primjenjuju ove metode na osnovu saglasnosti ministarsva zdravlja”, pojasnio je ministar.

Ovim zakonom se po prvi put propisuje mogućnost da zdravstvena ustanova, na bilo kom nivou zdravstvene zaštite, može obavljati estetske, minimalne invazivne nehiruške metode anti-ejdž medicine glave i vrata.

“Zakon propisiuje da te postupke mogu da obavljaju doktori medicine i doktori stomatpologije koji su edukovani za obavljanje ovih metoda”, kazao je Hrapović.

Zakonom je eliminisana mogućnost trajnog oduzimanja licence za rad zdravstvenom radniku a detaljnije definisano privremeno oduzimanje licence.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • MZ Sveti Stefan: Nećemo dozvoliti odluke mimo učešća mještana
    on 04/04/2026 at 16:37

    Mjesna zajednica Sveti Stefan poručila je da neće podržati nijedan dogovor ili investiciju koja se realizuje bez učešća lokalne zajednice, reagujući na izjave premijera Milojka Spajića nakon nedavnog sastanka.

  • Spajić čestitao Uskrs
    on 04/04/2026 at 16:34

    Uskrs simbolizuje trijumf dobrote i praštanja i podsjeća da se dobra i velika djela ne mogu ostvariti bez iskrenog zanosa, nesebičnosti, mudrosti i hrabrosti, kazao je premijer Milojko Spajić.

  • Tramp: Iran da otvori Ormuz za 48 sati ili će se suočiti sa paklom
    on 04/04/2026 at 16:31

    Savjet bezbjednosti UN odložio je glasanje o rezoluciji o obezbjeđivanju tranzitnog prolaza kroz Ormuski moreuz za narednu sedmicu, saznaje Rojters.Izraelske odbrambene snage (IDF) od jutros napadaju lokacije povezane sa Hezbolahom u Bejrutu. U Bahreinu su se oglasile sirene za uzbunu, dok su krhotine nakon iranskog vazdušnog presretanja pale na područje Dubai Marine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Prema novim podacima Pentagona, ukupno je 365 američkih vojnika povrijeđeno u američkim operacijama protiv Irana.

  • Mandić čestitao Uskrs
    on 04/04/2026 at 16:26

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić čestitao je predstojeći Uskrs nadbiskupu barskom monsinjoru Roku Đonlešaju, biskupu kotorskom monsinjoru (fra) Mladenu Vukšiću i vjernicima Rimokatoličke crkve uz želju da ga provedu u miru, zdravlju i radosti, okruženi porodicom i najbližima.

  • Golf 5 se zakucao u kafanu kod Ribarevina
    on 04/04/2026 at 15:43

    Jutros se dogodila saobraćajna nezgoda kod kružnog toka na Ribarevinama.

  • Šahmanović: Rožajcima odobriti maksimalne popuste na račune za struju
    on 04/04/2026 at 15:22

    Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović poručio je da će uputiti inicijativu Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) da građanima Rožaja odobri maksimalno moguće popuste na račune za električnu energiju.

  • Spajić čestitao Uskrs: Neka nas praznik učvrsti na putu solidarnosti i zajedništva
    on 04/04/2026 at 15:06

    Premijer Milojko Spajić, uputio je čestitku povodom Uskrsa sveštenstvu, kao i građankama i građanima katoličke vjeroispovijesti, naglašavajući značaj ovog praznika za jačanje univerzalnih vrijednosti.

  • Monstat: Nezaposlenih u prošloj godini 33,1 hiljada
    on 04/04/2026 at 14:51

    U Crnoj Gori je u prošloj godini, prema podacima Monstata, bilo 310,4 hiljade aktivnog stanovništva, od kojih je 277,3 hiljade ili 89,3 odsto zaposlenih.

  • Od botoksa do vibracija u nosu: Nove metode lečenja migrene
    on 04/04/2026 at 14:46

    Više od milijardu ljudi širom sveta ima problema da nađe olakšanje od nepodnošljivog bola migrene.

  • Besplatan roming bliže regionu: EU pokreće pregovore
    on 04/04/2026 at 14:19

    Generalni sekretarijat Savjeta Evropske unije (EU) zakazao je sastanak Radne grupe za proširenje i zemlje koje pregovaraju o pristupanju EU za 7. april u Briselu, na kojem će biti razmatran prijedlog Evropske komisije o proširenju režima "Roming kao kod kuće" (Roam Like at Home) na zemlje Zapadnog Balkana.

  • Šahmanović: Rožajcima odobriti maksimalne popuste na račune za struju
    on 04/04/2026 at 15:22

    Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović poručio je da će uputiti inicijativu Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) da građanima Rožaja odobri maksimalno moguće popuste na račune za električnu energiju.

  • Besplatan roming bliže regionu: EU pokreće pregovore
    on 04/04/2026 at 14:19

    Generalni sekretarijat Savjeta Evropske unije (EU) zakazao je sastanak Radne grupe za proširenje i zemlje koje pregovaraju o pristupanju EU za 7. april u Briselu, na kojem će biti razmatran prijedlog Evropske komisije o proširenju režima "Roming kao kod kuće" (Roam Like at Home) na zemlje Zapadnog Balkana.

  • Akcija limitiranih cijena nije produžena, Đeljošaj najavljuje dalje odluke i poručuje "pustimo tržište da diše"
    on 04/04/2026 at 07:24

    Akcija limitiranih cijena osnovnih životnih namirnica u Crnoj Gori nije produžena nakon isteka, a ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj kazao je za RTV Podgorica je da će vidjeti kako će odlučivati o tome. Poručuje da je nijesu produžavali, jer su, kako kaže, bili u pripremi sezone koja dolazi. Đeljošaj dodaje da žele, kako kaže, da puste malo tržište da diše.

  • Firma iz afere "Možura" kupovala nekretnine u Kotoru i Tivtu
    on 04/04/2026 at 06:12

    Firma „Montmorency“, jedna od više kompanija pomenutih u okviru afere "Možura", kupila je na crnogorskom primorju tri nekretnine za ukupno oko 700 hiljada eura, pokazuju najnoviji podaci Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • "Okvir": Cijene domaće hrane neće rasti; Sveti Stefan pozitivan signal za turizam
    on 03/04/2026 at 19:45

    Poljoprivredni proizvođači ne očekuju da će cijene domaće hrane rasti za ovu sezonu, ali je i dalje problematično to što je mali procenat učešća domaćih proizvođača na tržištu, poručeno je u emisiji "Okvir" na Televiziji Crne Gore. Najavljeno otvaranje Svetog Stefana gosti emisije ocjenjuju kao izuzetno značajan i pozitivan potez za turizam i imidž države, ali navode da on ne može biti dostupan svim našim građanima u potpunosti i da je za dobro platežne goste.

  • Memorandum za veću vidljivost reformi i investicija u energetskom sektoru Crne Gore
    on 03/04/2026 at 16:22

    Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović potpisao je Memorandum o razumijevanju sa Branislavom Jovičić, osnivačicom i urednicom portala Balkan Green Energy News i Beogradskog energetskog foruma BEF-a, čime je uspostavljen institucionalni okvir za unapređenje saradnje u oblasti promocije energetske tranzicije, investicionih potencijala i razvoja zelene ekonomije u Crnoj Gori i regionu.

  • Prvi Samit korporativnog prava okupio pravne eksperte i lidere biznisa: "Struka i privreda na istom zadatku"
    on 03/04/2026 at 15:18

    Prvi Samit korporativnog prava uspješno je završen u Podgorici, okupivši vodeće pravne eksperte, izvršne direktore kompanija, lidere poslovnih organizacija i predstavnike institucija, koji su kroz otvoren i sadržajan dijalog adresirali najvažnije izazove poslovnog ambijenta.

  • Evropski savez predlaže povećanje socijalnih davanja za 30 odsto
    on 03/04/2026 at 14:16

    Poslanici Evropskog saveza predložili su povećanje materijalnog obezbjeđenja za pojedince i porodice, kao i dodatka za njegu i pomoć za 30 odsto, kako bi se ublažio rast troškova života i unaprijedio položaj najugroženijih građana.

  • Skuplji energenti i loše vrijeme prijete poljoprivredi, mogući pad obrađenih površina
    on 03/04/2026 at 13:14

    Rast troškova energenata mogao bi da utiče i na smanjenje obrađenih površina. Situaciju dodatno otežava i to što zbog loših vremenskih uslova kasne proljećni poljoprivredni radovi, saopštio je načelnik Odjeljenja za ekonomske analize i tržište u Ministarstvu poljoprivrede Mirsad Spahić.

  • Vuković: Crna Gora ubrzava ekonomski razvoj kroz partnerstvo sa Svjetskom bankom
    on 03/04/2026 at 11:40

    Ministar finansija Novica Vuković potvrdio je strateški fokus Vlade na modernizaciju ključnih sektora i održivi razvoj, ističući projekte u poljoprivredi, ribarstvu i infrastrukturi, te naglasio važnost snažnog partnerstva sa Svjetskom bankom za jačanje domaće proizvodnje i sigurnosti hrane.