PREDATA OPTUŽNICA

Izraelski vrhovni tužilac Avihaj Mandelblit podnio je danas tužbu protiv premijera Izraela Benjamina Netanjahua za mito, prevaru i zloupotrebu povjerenja Jerusalimskom okružnom sudu.

“Optužnica je predata kako zahtjeva zakon”, saopštio je kabinet tužioca, prenijeli su izraelski mediji.

To je prvi put u istoriji Izraela da će se premijer na funkciji suočiti sa krivičnim optužbama.

One bacaju sjenku na Netanjahua, izraelskog premijera sa najdužim stažom od preko 13 godina, njegovu zaostavštinu i nastojanja da ostane na vlasti.

Prema optužnici koju je objavilo Ministarstvo pravde u novembru Netanjahu je optužen za prevaru i zloupotrebu povjerenja u slučajevima 1000 i 2000, kao i za mito, prevaru i zloupotrebu povjerenja u slučaju 4000.

Optužnica je podnijeta nekoliko sati nakon što je Netanjahu koji je u Vašingtonu saopštio da povlači zahtjev za parlamentarni imunitet od sudskog gonjenja i prije nego što je parlament, Kneset, trebalo da obrazuje komitet koji bi to razmatrao i po svoj prilici odbio.

Povlačenjem zahtjeva premijer je izbjegao poraz u procesu u Knesetu, komentarišu izraelski mediji i dodaju da će se on sada “braniti” pred biračima na parlamentarnim izborima 2. marta.

Netanjahu, vođa konzervativnog Likuda, od početka istrage je tvrdio da nije ništa loše učinio, a optužen je da je primao poklone od bogatih pristalica biznismena i nudio političke usluge, između ostalog, za povoljno izvještavanje u izraelskim medijima.

Netanjahuov glavni rival na izborima, vođa saveza partija centra Plavo i belo Beni Ganc, u odgovoru na podnošenje optužnice rekao je da Netanjahu ne može da rukovodi zemljom dok mu se sudi.

“Niko ne može voditi zemlju i u isto vrijeme se baviti ozbiljnim krivičnim slučajevima”, rekao je Ganc, bivši komandant izraelske vojske.

U optužnici se navodi da je premijer “narušio imidž javne službe i javnog povjerenja” i da je osumnjičen za zloupotrebu pozicije i statusa i “uzimao mito kao javni službenik u zamjenu za akcije povezane sa svojom pozicijom”.

Netanjahu je optužio istražitelje da protiv njega vode “lov na vještice” u koji su uključeni ljevičari, mediji i policija i vrše pritisak na vrhovnog tužioca koga je označio “slabim”.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.

  • Prave spisak slučajeva za Anketni odbor o švercu cigareta
    on 10/05/2025 at 06:29

    Anketni odbor Skupštine za istraživanje šverca cigareta treba da ima jasan spisak slučajeva kojima će se baviti, saopšteno je Portalu RTCG iz crnogorskog parlamenta. Kako su istakli, stoga je neophodno da se prije njegovog konstituisanja Ministarstvu pravde dostavi jasno strukturirana lista konkretnih slučajeva, da bi se utvrdilo postoji li za njih zakonska prepreka.

  • Odluka Upravnog suda: Vesni Vučković pravo na naknadu
    on 10/05/2025 at 06:23

    Upravni sud prihvatio je tužbu ranije vršiteljke dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesne Vučković i odredio joj pravo na naknadu po prestanku funkcije. Sud je odlučio meritorno i time preinačio odluku koju je ranije donio Sudski savjet, a kojim se odbija zahtjev Vesne Vučković. Ovo je za naš Portal potvrdila njena advokatica Zorica Đukanović.

  • Mandić prisustvovao prijemu u Ambasadi Rusije povodom Dana pobjede
    on 09/05/2025 at 20:26

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić prisustvovao je danas svečanom prijemu upriličenom u Ambasadi Ruske Federacije u Crnoj Gori, povodom obilježavanja Dana pobjede – 9. maja, kojim se odaje počast pobjedi nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu.

  • Mandić na svečanoj proslavi Dana Evrope
    on 09/05/2025 at 19:32

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić prisustvovao je danas svečanoj proslavi Dana Evrope, održanoj u Muzičkom centru Crne Gore, koju je organizovao ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Nj. E. Johan Satler.

  • Odžić: Nikad petokraka i kokarda nijesu i ne mogu biti isto
    on 09/05/2025 at 14:37

    Na današnji dan 1942. godine strijeljan je narodni heroj Ljubo Čupić. Bez njega se ne može zamisliti nijedna istorijska čitanka. Nijedna priča o otporu naroda. Nijedna balada o smrti radi života. Njegova fotografija sa strelišta je obišla svijet. Njegovom osmijehu su se divile generacije. Bez tog osmijeha udžbenici istorije bi nam bili siromašniji, mnogi ne bi znali kako se prkosi smrti i kako se neprijatelju treba nasmijati u lice... ", naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.