JEDAN OD LJEPŠIH GRADOVA SLOVENIJE

Ekipa Jutarnjeg programa posjetila je Ljubljanu, jedan od ljepših gradova Slovenije. Uživali su u ljepotama Tivoli parka, Prešernovog trga koji se nalazi u srcu ovog grada, prelijepoj arhitekturi, a srdačno ih je dočekao i gostoljubivi narod Slovenije.

 

Ljubljana je grad smješten u centralnom dijelu Slovenije i to je mjesto koje vam se mora naći na listi putovanja. Ukrašena je predivnom arhitekturom, zgradama koje se savršeno utapaju u ambijent i ostavljaju bez daha. 

Prešernov trg, koji se nalazi u srcu Ljubljane, krasi ga bronzani spomenik podignut u čast pjesnika čije ime nosi.

Tivoli park udaljen je samo nekoliko minuta od centra, a na njegovoj površini sagrađen je i Tivoli dvorac. Park je poznat kao mjesto gdje se organizuju izložbe velikih fotografija na otvorenom. Prostire na površini od oko pet kvadratnih kilometara i uklapa se u padine brda Rožnik i njegovih brojnih pješačkih staza.

“Živim u centru i dolazim ovdje često, otprilike dva do tri puta sedmično. Veoma je mirno, pogotovo zimi i na proljeće, dok ljeti svi koriste priliku da uživaju u prirodi i suncu. Tivoli park je sjajan. Ovako lijepa priroda blizu grada, a imate i mala brda gdje možete poći na džogiranje, a možete posjetiti i sjajnu teretanu u blizini, zonu za plivanje, hokej, ali i košarku,” kaže jedan od građana Ljubljane.

Preko dana centar je pun užurbanih građana, ali ipak smo sreli one koji su bili raspoloženi da nam kažu zbog čega bi svi trebali da posjete Ljubljanu.

“Mislim da je očigledno zbog čega Ljubljanu treba posjetiti. Ako samo stanete i pogledate, prelijep grad, dobre ponude za turiste, a prije svega dobri ljudi. Kada dođete u Ljubljanu morate posjetiti stari dio grada, centar, ali naravno i pabove”, kaže stanovnik Ljubljane.

U Ljubljani smo sreli i djevojku iz Rima kooj se veoma dopada Slovenija, ali posebno Ljubljana.

“Veoma mi se svidjela Ljubljana, ali i Slovenija kao zemlja. Posjetila sam je sa prijateljem i mnogo mi se dopada priroda, hrana je ukusna, a i ljudi su sjajni,” kaže turista iz Rima.

U ovom naizgled malom, ali prekrasnom gradu postoji nnogo stvari koje možete posjetiti, a na vama je da to i učinite!

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Mikavica: Programi Evropa sad smanjili opterećenja i rad na crno
    on 02/05/2025 at 14:33

    Predsjednik Unije poslodavaca Crne Gore Slobodan Mikavica ističe da je napravljen značajan pomak ka unapređenju poslovnog ambijenta, prije svega, uvođenjem Zakona o fiskalizaciji čime su u velikoj mjeri spriječene zloupotrebe i utaje poreza neodgovornih pojedinaca, a kroz programe „Evropa sad 1“ i „Evropa sad 2“ smanjena poreska opterećenja na rad.

  • Radović: Bankarski sistem snažan i usmjeren na ekonomski prosperitet
    on 02/05/2025 at 10:00

    U Crnoj Gori postoji snažno povjerenje u bankarski sektor, čiji pokazatelji su u konstantnom porastu, i kao takvi predstavljaju jak osnov za podršku daljem ekonomskom rastu, saopštila je guvernerka Centralne banke (CBCG) Irena Radović.

  • Na sjeveru otvoreni za ulaganja iz UAE, investicije bi zaustavile iseljavanje
    on 01/05/2025 at 20:28

    Na sjeveru raširenih ruku dočekuju investitore iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Građanima, ali i predsjednicima tri opštine i sama pomisao na dolazak Muhameda Alabara budi nadu za ožiljavanje tog dijela Crne Gore.

  • Jugopetrol: O raspodjeli dobiti početkom juna
    on 01/05/2025 at 11:50

    Akcionari Jugopetrola trebalo bi da na redovnoj Skupštini 4. juna donesu odluku o raspodjeli dobiti za prošlu godinu.

  • Domaće mljekarstvo gubi trku s uvozom
    on 01/05/2025 at 07:40

    Tri najveće crnogorske kompanije koje se bave preradom i prodajom mlijeka i mliječnih proizvoda – Lazine, Nika i Srna ostvarile su ukupni prihod od 26,06 miliona eura. Sa druge strane, samo Imlek Boka, koji na crnogorskom tržištu distribuira uvozno mlijeko i mliječne proizvode, uključujući i popularnu “kravicu”, imao je ukupni prihod od 34,68 miliona eura.

  • Industrijsko posrtanje: Dan žrtava tranzicije
    on 01/05/2025 at 05:37

    Malena Andrijevica prije tranzicije imala je hiljadu stanovnika i hiljadu radnika u industriji i ugostiteljstvu, dok danas radnika u industriji nema, a gradsko jezgro ove varošice svelo se na svega nepunih trista stanovnika. Na ovu činjenicu podsjetio je poslednji direktor fabrike „Temovent“ u tom gradu, Predrag Nedić, koji danas živi na primorju.

  • Vlada je bila i ostala pri tome da su sporazumi sa UAE usklađeni sa Ustavom
    on 30/04/2025 at 15:42

    Vlada je bila i ostala pri tome da su sporazumi sa UAE usklađeni sa Ustavom i sa zakonodavstvom, a javnost kritikuje ugovor koji još nije niti sačinjen niti potpisan, kazala je ministarka javnih radova Majda Adžović u emisiji „Budimo budni - pitajte Vladu“ na Prvom programu Televizije Crne Gore.

  • "Uspješno realizovana odluka o zabrani transakcija plaćanja neovlašćenim priređivačima igara na sreću"
    on 30/04/2025 at 15:25

    U okviru aktivnosti koje Ministarstvo finansija, Centralna banka Crne Gore i Uprava za igre na sreću sprovode kroz rad u Koordionacionom tijelu za zaštitu i unapređenje javnog interesa u oblasti priređivanja igara na sreću, uspješno je realizovana odluka Uprave za igre na sreću o zabrani transakcija plaćanja neovlašćenim priređivačima igara na sreću, u skladu sa članom 7, članom 9 i članom 10 Zakona o igrama na sreću.

  • Prosječna zarada u martu iznosila 1003 eura
    on 30/04/2025 at 15:16

    Prosječna zarada (bruto) u martu ove godine u Crnoj Gori iznosila je 1.195 eura, dok je prosječna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 1.003 eura, saopštila je Uprava za statistiku Monstat.

  • Milatović: I Ustavni sud da iznese tumačenje na tezu Udruženja pravnika o sporazumu s UAE
    on 30/04/2025 at 14:24

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da bi i Ustavni sud trebao da iznese tumačenje na tezu da se Sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) o turizmu i razvoju nekretnina mora verifikovati dvotrećinskom većinom u Skupštini Crne Gore.