DODIK PORUČIO

Ostanak Republike Srpske u BiH je moguć samo pod uslovom da se zakonom uredi rad Ustavnog suda BiH, izjavio je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik. On je u intervjuu za TV Prva rekao da situacija u BiH može da se riješi donošenjem zakona o radu Ustavnog suda i “izbacivanjem stranaca” iz te institucije, za koju kaže da je kreacija međunarodnog faktora.

“Tamo sjede tri stranca koja uz dva muslimanska glasa stalno donose odluke protiv RS i kažu da mi treba da ih poštujemo. Oni su dio aranžmana koji treba da razvlasti Republiku Srpsku”, rekao je Dodik.

Ustavni sud okupacijski i razvlašćuje RS

Ustavni sud BiH nazvao je okupacijskim i dodao da u različitim fazama “razvlašćuje RS”, počev od osporavanja grba, zastave, himne i obilježavanja Dana RS, a sada se, kaže, krenulo u otimanje imovinskih prava RS.

“Sljedeća faza bi vodila ka ukidanju Republike Srpske i rekli bi da je sve to ustavno i da se odluke Ustavnog suda moraju poštovati. Ali, ovo je pitanje suštine i ukoliko pustimo da ide dalje, zatvorili smo vrata postojanja RS. Zato se ne sme ići dalje”, naglasio je Dodik.

Najavio je da će zajedno sa najznačajnijim političkim predstavncima Hrvata u BiH predložiti novi zakon o Ustavnom sudu na nivou Parlamenta BiH.

Dodik je kazao da je BiH “nemoguća zemlja za Srbe” i da RS po povelji UN ima pravo na samoopredjeljenje.

“Ukoliko nastave da nas razvlašćuju, moraju da znaju da sve ima svoju crvenu liniju. Nemamo namjeru da dižemo revolucije, ali imamo pravo da tražimo prava koja važe i za druge. Nikog ne uslovljavamo, ovo je naš legitimni politički čin i pokušavamo da sve uradimo u institucijama sistema”, rekao je Dodik.

Međunarodni faktor “lijepak” koji pokušava da zakrpi BiH

Na pitanje šta misli koliko dugo će trajati BiH, Dodik je kazao da neće biti potrebno ni 10 godina da ta država propadne.

On je izrazio uvjerenje da će RS u decenijama koje dolaze biti samostalna i da će naći način “državnog oblika sa Srbijom”.

Kako je rekao, nema logike niti konsenzusa da bi BiH opstala, i da je jedini “lijepak” trenutno međunarodni faktor koji, kaže, nasiljem pokušava da je “zakrpi”.

“BiH nije uspjela da nađe u sebi segmente za svoje jedinstvo. BiH je danas podijeljeno društvo po nacionalnoj i teritorijalnoj osnovi, a u političkom smislu je heterogena i gotovo nemoguća da se spoji. RS je formirana da bude nezavisna država, ali smo prihvatili Dejtonski sporazum koji je razgrađivan do te mjere da je RS izgubila 83 nadležnosti zbog visokog predstavnika, a sada gubimo mnoge nadležnosti zbog Ustavnog suda”, dodao je Dodik.

Podvukao je da samo dijalog tri konstitutivna naroda može da doprinese rješenju.

Upitan o burnim reakcijama zvaničnika u BiH na izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da Srbija podržava Dejtonski sporazum i integritet BiH i integritet RS unutar BiH, Dodik je rekao da je stav države Srbije jasan i da je na jučerašnjem sastanku sa Srbima iz regiona, Vučić insistirao da se sačuvaju mir i Dejtonski sporazum.

“Ali, oni hoće poniženog Vučića, da ga nema, da Srbija nema ni predsjednika, to je njihov cilj”, zaključio je Dodik.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Kremlj o pozivu na 30-dnevno primirje: Evropa nam šalje kontradiktorne poruke
    on 10/05/2025 at 17:18

    Kremlj je optužio danas evropske zemlje za kontradiktorne i konfrontirajuće izjave, nakon što su evropski lideri podržali američki plan o 30-dnevnom primirju u Ukrajini i zaprijetili Rusiji dodatnim sankcijama ako ne pristane na dogovor o prekidu ratnih dejstava.

  • 6 u 6: Golubovića sumnjiče da je prao novac od šverca cigareta
    on 10/05/2025 at 17:00

    Pogledajte vijesti koje su obilježile dan za nama. U rubrici "6 u 6" plasiramo pregled najvažnijih vijesti iz zemlje i svijeta koje su obilježile 10. maj.

  • Krzno je opet modni hit i izaziva podele kao nikada pre
    on 10/05/2025 at 16:42

    Krzno je trenutno veoma popularno među poznatima, ljubiteljima mode i pripadnicima generacije Z. Ipak, nošenje bilo koje vrste krzna, bilo da je staro, prirodno ili veštačko, otvara niz složenih pitanja. Da li bi nova, veštačka krzna na biljnoj bazi mogla da budu održiv pravac u modi?

  • Papa Lav XIV objasnio svoj izbor imena
    on 10/05/2025 at 16:18

    Novi poglavar Katoličke crkve čije je svetovno ime Robert Fransis Prevost (69) rekao je danas u razgovoru s kardinalima koji su ga u četvrtak izabrali za papu, da je crkveno ime Lav XIV izabrao jer jer je prethodni nosilac tog imena, papa Lav XIII (1810-1903) istorijskom enciklikom "Rerum novarum" pokrenuo socijalno pitanje u vrijeme Prve industrijske revolucije.

  • Kurti protiv prelazne vlade
    on 10/05/2025 at 16:11

    Lider Pokreta "Samoopredeljenje" (PS) i vršilac dužnosti premijera Kosova Aljbin Kurti je odbacio je predlog lidera Demokratskog saveza Kosova (DSK) Ljumira Abdidžikua za formiranje prelazne vlade i založio se za formiranje, kako je rekao, "normalne vlade".

  • Tramp za glavnog državnog ljekara nominovao velnes influenserku
    on 10/05/2025 at 15:50

    Američki predsjednik Donald Tramp nominovao je velnes influenserku i preduzetkinju u oblasti zdravstva, doktorku Kejsi Mins za glavnog državnog doktora, odbacivši svoj prvi izbor za tu poziciju.

  • U Tivtu devet odsto više turista
    on 10/05/2025 at 15:38

    U Tivtu, prema podacima Turističke organizacije (TO) tog grada, boravi 3,03 hiljade gostiju, devet odsto više nego u istom periodu prošle godine.

  • Mustafić: Jezičko trajanje najbolja potvrda identiteta i kulture
    on 10/05/2025 at 14:58

    Jezičko trajanje najbolja je potvrda identiteta i kulture, poručio je predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Suljo Mustafić u okviru Međunarodnog simpozijuma koji se održava u Novom Pazaru, saopšteno je iz ovog vijeća.

  • Mirna sedmica na tržištu kapitala
    on 10/05/2025 at 14:37

    Neznatan pad indeksa i skroman promet obilježili su na Montenegroberzi sedmicu u kojoj je Vlada saopštila da su na tender za dodjelu koncesije za aerodrome stigle dvije ponude.

  • Zelenski: Koalicija voljnih podržala prekid vatre u trajanju od 30 dana od 12. maja
    on 10/05/2025 at 14:27

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski saopštio je danas da je "Koalicija voljnih" podržala bezuslovni i potpuni prekid vatre u Ukrajini u trajanju od 30 dana, koji treba da počne 12. maja.

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.

  • Prave spisak slučajeva za Anketni odbor o švercu cigareta
    on 10/05/2025 at 06:29

    Anketni odbor Skupštine za istraživanje šverca cigareta treba da ima jasan spisak slučajeva kojima će se baviti, saopšteno je Portalu RTCG iz crnogorskog parlamenta. Kako su istakli, stoga je neophodno da se prije njegovog konstituisanja Ministarstvu pravde dostavi jasno strukturirana lista konkretnih slučajeva, da bi se utvrdilo postoji li za njih zakonska prepreka.

  • Odluka Upravnog suda: Vesni Vučković pravo na naknadu
    on 10/05/2025 at 06:23

    Upravni sud prihvatio je tužbu ranije vršiteljke dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesne Vučković i odredio joj pravo na naknadu po prestanku funkcije. Sud je odlučio meritorno i time preinačio odluku koju je ranije donio Sudski savjet, a kojim se odbija zahtjev Vesne Vučković. Ovo je za naš Portal potvrdila njena advokatica Zorica Đukanović.

  • Mandić prisustvovao prijemu u Ambasadi Rusije povodom Dana pobjede
    on 09/05/2025 at 20:26

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić prisustvovao je danas svečanom prijemu upriličenom u Ambasadi Ruske Federacije u Crnoj Gori, povodom obilježavanja Dana pobjede – 9. maja, kojim se odaje počast pobjedi nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu.

  • Mandić na svečanoj proslavi Dana Evrope
    on 09/05/2025 at 19:32

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić prisustvovao je danas svečanoj proslavi Dana Evrope, održanoj u Muzičkom centru Crne Gore, koju je organizovao ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Nj. E. Johan Satler.

  • Odžić: Nikad petokraka i kokarda nijesu i ne mogu biti isto
    on 09/05/2025 at 14:37

    Na današnji dan 1942. godine strijeljan je narodni heroj Ljubo Čupić. Bez njega se ne može zamisliti nijedna istorijska čitanka. Nijedna priča o otporu naroda. Nijedna balada o smrti radi života. Njegova fotografija sa strelišta je obišla svijet. Njegovom osmijehu su se divile generacije. Bez tog osmijeha udžbenici istorije bi nam bili siromašniji, mnogi ne bi znali kako se prkosi smrti i kako se neprijatelju treba nasmijati u lice... ", naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Satler: Ponosan sam što služim u Crnoj Gori, zemlji snažne antifašističke tradicije
    on 09/05/2025 at 14:17

    Ponosan sam što služim u Crnoj Gori, zemlji snažne antifašističke tradicije, koja je dala ogroman doprinos u borbi za oslobođenje Evrope, poručio je ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Johan Satler.

  • Đukanović: Vrijeme je za ozbiljan politički dijalog
    on 09/05/2025 at 14:13

    Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović istakao je da politika mora biti ozbiljna, odgovorna i dostojanstvena, te da svijetu treba politička stabilnost. On je to poručio na 28. Evroazijskom ekonomskom forumu u Istanbulu, naglasivši da je važno s foruma poslati snažan poziv na odgovoran politički dijalog, jer upravo iz političkih odluka proizlaze ili rješenja za probleme ili novi haos.

  • PES: Ako je DPS reformisan onda umjesto ćutanja treba da pozdrave hapšenje Golubovića
    on 09/05/2025 at 13:40

    Pokret Evropa sad pozdravlja hapšenje Duška Golubovića i daje punu podršku SDT i njegovom timu da nastavi proces hapšenja osumnjičenih za organizovani kriminal i korupciju, posebno onih koji su obnašali visoke funkcije, saopšteno je iz te stranke. 

  • CDT: Parlament ne tretira jednako sve peticije građana
    on 09/05/2025 at 12:09

    Crnogorski parlament ne tretira jednako sve peticije građana, pa one čija tema odgovara senzibiltetu vladajuće većine ekspresno dođu na dnevni red, dok druge moraju proći kroz sporu proceduru, ocijenili su iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT).