RAZVOJ APLIKACIJE

Kompanija Fejsbuk (Facebook) želi da poboljša svoje algoritme za prepoznavanje glasa, a u tome traži pomoć korisnika koje će novčano nagraditi za uloženi trud.

Fejsbuk namjerava da plaća korisnicima za snimke glasa koji će se koristiti za “učenje” sistema koje koriste uređaji poput Fejsbuk Portal pametnih zvučnika i kamera, prenosi Klix.ba.

Tehnološki giganti poput Fejsbuk, Gugla (Googl) i Amazona su se našli u problemima prošle godine nakon što je otkriveno da su zaposleni i saradnici vršili transkripciju glasovnih snimaka korisnika. Sve je bilo anonimno, ali je ta praksa pokrenula pitanja o sigurnosti i privatnosti jer su zaposleni imali pristup potencijalno osjetljivim snimcima uključujući onima kada je pametni zvučnih slučajno aktiviran. Kako bi se izbjegli takvi problemi u budućnosti, Fejsbuk je odlučio da učini stvari potpuno transparentnim i da platiti korisnicima za određene isječke govora.

Novi program nazvan “Pronunciations” je dio “Facebook Viewpoints” aplikacije za istraživanje tržišta, koja nagrađuje korisnike koji pomognu kompaniji u testiranju i istraživanju.

Korisnici u SAD-u stariji od 18 godina koji imaju najmanje 75 prijatelja na Fejsbuku zadovoljavaju kriterije za učešće u programu. Od njih će se tražiti da izgovore riječi “Hey Portal” i ime jednog od svojih prijatelja. Za svaki snimak će korisnik dobiti 200 bodova, a kad skupi 1.000, dobija 5 dolara na svoj PayPal račun.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Za pet godina otkriveno 2.614 falsifikovanih eura, nema bojazni po ekonomiju
    on 18/02/2026 at 19:15

    U posljednjih pet godina u Crnoj Gori otkriveno je 2.614 falsifikovanih novčanica eura, pokazuju podaci monetarnih vlasti. Od 2022. do 2024. godine broj falsifikata u prometu je rastao, pa je pretprošle godine u odnosu na 2023. zabilježeno povećanje od 61 odsto. Tokom 2025. godine, kako navode iz Centralna banka Crne Gore, bilježi se manja upotreba lažnih novčanica.

  • Iransko-američki pregovori spustili cijene nafte prema 67 dolara
    on 18/02/2026 at 16:59

    Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima prema 67 dolara, nagovještavajući olakšanje ulagača nakon naznaka pomaka u iransko-američkim nuklearnim pregovorima.

  • Konatar: Ponovo ćemo predložiti zakon o obeštećenju svih radnika državnih preduzeća koja su pošla u stečaj
    on 18/02/2026 at 14:58

    Građanski pokret URA će na Proljećnjem zasijedanju Skupštine Crne Gore predložiti zakon o ostvarivanju prava na finansijsku podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima u čijoj vlasničkoj strukturi je bila država i taj zakon će se odnositi na sve bivše zaposlene bez izuzetaka, kazao je šef poslaničkog Kluba te stranke, Miloš Konatar.

  • Mugoša: Odbor 25. februara o "Aerodromima", pozvani Đeljošaj, Radulović i Tolić
    on 18/02/2026 at 14:40

    Odbora za ekonomiju, finansije i budžet će na inicijativu funkcionera Evropskog saveza i predsjednika tog skupštinskog tijela, Borisa Mugoše, 25. februara održati sjednica na temu: Problematika koncesija Aerodroma Crne Gore.

  • Savjet: Blagi rast crnogorske ekonomije u 2025. godini
    on 18/02/2026 at 13:39

    Danas je održana 76. sjednica Savjeta za finansijsku stabilnost, kojom je predsjedavala guvernerka Centralne banke Crne Gore i predsjedavajuća Savjeta, Irena Radović.

  • ASP: Cijena izgradnje puta od Lubnica ka Jezerinama preko 63 miliona
    on 18/02/2026 at 13:06

    Za kontroverzni projekat izgradnje puta od Lubnica ka Jezerinama, sa probijenim tunelom Klisura kroz planinu Bjelasica, u decembru prošle godine plaćeno je 818 hiljada eura, čime je cijena dostigla preko 63,1 milion, saopšteno je iz Akcije za socijalnu pravdu.

  • Penzoneri sjutra u Bijelom Polju sakupljaju novac za Vladu
    on 18/02/2026 at 12:32

    Pokret penzionera Crne Gore sjutra u podne  ispred Evropske kuće u Bijelom Polju organizuje humanitarnu akciju za predsjednika i članove Vlade Crne Gore i pozivaju sve penzionere da se okupe i doniraju novac od povećanja penzija. Kako je saopštio predsjednik Pokreta penzionera Svetozar Čabarkapa sjutra će najaviti i veliki protest sa kojeg će biti upućeni zahtjevi Vladi.

  • Monstat: Otkupljeno više mlijeka
    on 18/02/2026 at 11:51

    Ukupna količina otkupljenog kravljeg mlijeka u četvrtom kvartalu prošle godine iznosila je 7,27 miliona litara, što je 6,8 odsto više u odnosu na isti period 2024.

  • Milatović: Radnici zaslužuju sigurnost, a ne privremena rješenja
    on 18/02/2026 at 11:16

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović proglasio je Zakon o izmjeni Zakona o unutrašnjoj trgovini vodeći računa isključivo o interesima radnika u trgovini, ali sa zahtjevom da se Ustavom garantuje neradna nedjelja jer je to jedino rješenje koje donosi sigurnost za radnike.

  • Savez sindikata pozdravlja neradnu nedjelju, poslodavci očekuju odluku suda
    on 18/02/2026 at 05:38

    Predsjedništvo Socijalnog savjeta danas ili sjutra zauzeće konačan stav, nakon što su poslanici usvojili izmjene Zakona o unutrašnjoj trgovini, prema kojima nedjelja u trgovinama ostaje neradni dan, rekli su nam u Savezu sindikata. U Uniji slobodnih sindikata ne žele da komentarišu odluku većine parlamentaraca. Iz Unije poslodavaca poručuju da se još jednom nije uvažio dogovor socijalnih partnera. Očekuju i reakciju Ustavnog suda.