SARAJEVO

U Katedrali srca Isusova u Sarajevu danas je održana misa za blajburške žrtve, a jake policijske snage bile su raspoređene oko Katedrale. U isto vrijeme je na Marijin dvoru održan skup antifašista i protivnika mise kojem je prisustvovalo više hiljada ljudi.

Kardinal vrhbosanski Vinko Puljić poručio je na misi da se “žrtve ne smiju zaboraviti”, a da je cilj molitve bio “pokazati poštovanje prema žrtvama”.

“Biti prisutan i učestvovati na ovoj svetoj misi za žrtve Blajburških polja ne može se bez posebnih drhtaja srca i osjećaja duše”, kazao je Puljić.

Dodao je da želi da prisutne “molitva pročisti od svih gorkih osjećaja i negativnih naboja koji se javljaju pri sjećanju na žrtve”.

Na protestnom skupu su uzvikivane parole na Marijin dvoru, gdje je pred oslobođenje Sarajeva 1945. godine, ustaški režim objesio 55 antifašista. Iznad sarajevske Vječne vatre je postavljena velika fotografija obješenih. Organizator ovog skupa je SABNOR (Savez antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog rata) u BiH.

Čulo se “Neće proći”, “Ne daj se, Bosno”, “Mi smo Valter”, a pjevane su i brojne antifašističke pjesme.

U Katedrali je neko u znak protesta prekrio oči pape Jovana Pavla Drugog, a kardinal Puljić je podsjetio na papine riječi da “sadašnjost sve čini da gurne u stranu vrijednost žrtava”.

Pokrovitelj mise je bio Sabor Hrvatske, a prisustvovali su ambasador Hrvatske Ivan Sabolić, predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara i lider HDZ-a 1990. Ilija Cvitanović. Organizator je nevladino udruženje registrovano u Austriji Počasni blajburški vod.

Sarajevski mediji su javili da su na antifašističkom skupu bili ljudi svih generacija. Član SABNOR-a Bakir Nakaš je kazao da je cilj skupa “reći ne fašizmu koji je ponovo, poslije 35 godina, digao glavu i nastoji da oživi sve što je narod za 45 godina potisnuo u zaborav”.

Poslanik SDP-a u Parlamentu BiH Saša Magazinović izjavio je da je “veoma poražavajuće što Sabor susjedne Hrvatske može organizovati i biti pokrovitelj događaja u drugoj državi (današnje mise), a da nikoga od domaćih vlasti nije za to pitao”. Magazinović je na skupu anftifašista pitao da li bi BiH mogla biti pokrovitelj mise u Zagrebačkoj katedrali za žrtve ustaškog režima.

Magazinović je naglasio da se ne radi o miješanju u rad neke crkve, već o borbi za antifašističke vrijednosti na kojima počivaju i BiH, i čitava EU.

“Ovo je odgovor civilizacijskog, građanskog Sarajeva, kakvo je ono uvijek bilo u svojoj istoriji, svima onima koji donose neke loše poruke na ove prostore. Tih poruka je u poslednjih tridesetak godina bilo jako puno, i od naših dragih susjeda i komšija. Da ih zamolimo da se okrenu sebi”, poručio je Nijaz Skenderagić, potpredsjednik SABNOR-a.

Iz Jevrejske zajednice BiH ranije su ocijenili da se odaje pošta “krvnicima”, dok je mitropolit dabrobosanski Srpske pravoslavne crkve Hrizostom istakao da Blajburg u Sarajevu zatvara vrata saradnje s Nadbiskupijom vrhbosanskom i kardinalom Vinkom Puljićem.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Elektronske usluge CBCG u funkciji efikasnijeg poslovanja privrede
    on 29/04/2026 at 10:06

    U cilju ubrzanja procedura i olakšavanja poslovanja privredi, a povodom aktuelne digitalizacije Centralnog registra privrednih subjekata, iz Centralne banke Crne Gore podsjećaju na dostupnost elektronskih usluga namijenjenih podršci privredi, preduzetnicima i institucijama.

  • 'Treba li da se udam za ubicu?' - ljubavna priča koja je otkrila zločin
    on 29/04/2026 at 09:57

    Netfliksova dokumentarna serija, zasnovana na stvarnom zločinu, prati ženu koja se suočava sa životnom dilemom nakon što joj verenik priznaje da je ubio čoveka.

  • Zelenski: Ukrajina će početi da izvozi višak oružja, proizvodimo više nego što nam treba
    on 29/04/2026 at 09:54

    Ukrajina se priprema za izvoz oružja jer zemlja proizvodi više nego što je potrebno njenim oružanim snagama, rekao je u utorak ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

  • Odžić: Vlada u ponoć stavila ruku u džepove građana
    on 29/04/2026 at 09:40

    Zamjenik predsjednika Socijaldemokratske partije i funkcioner Evropskog saveza, Petar Odžić, komentarisao je odluku Vlade Crne Gore o povećanju akciza na gorivo.

  • Džihadisti u Maliju nadiru – vojna hunta i Rusi se povlače
    on 29/04/2026 at 09:34

    Pet garnizonskih gradova u Maliju – Kati, Bamako, Sevare, Gao i Kidal – istovremeno su bili meta napada tokom proteklog vikenda. Džihadisti povezani sa Al Kaidom iz Grupe za podršku islamu i muslimanima (JNIM), u koordinaciji sa Frontom za oslobođenje Azavada (FLA), koji se uglavnom sastoji od tuareških pobunjeničkih pokreta za nezavisnost, preuzeli su odgovornost za napade.

  • MZ: Napadi na zdravstvene radnike neprihvatljivi i nedopustivi
    on 29/04/2026 at 09:23

    Povodom navoda menadžmenta Opšte bolnice Bijelo Polje, prenesenih u medijima, Ministarstvo zdravlja Crne Gore najoštrije osuđuje svaki oblik nasilja nad zdravstvenim radnicima, smatrajući takve postupke apsolutno neprihvatljivim i društveno nedopustivim, saopšteno je iz tog Vladinog resora.

  • 'Moja mama je bila zaljubljena u vas': Šale Trampa i kralja Čarlsa
    on 29/04/2026 at 09:10

    Kralj Čarls i kraljica Kamila nastavili su državnu posetu Sjedinjenim Američkim Državama uz svečanu državnu večeru u Beloj kući i govor kralja pred Kongresom.

  • Danas protest USSCG
    on 29/04/2026 at 08:57

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće danas protest ispred zgrade Vlade, zbog nezadovoljavaljućeg odnosa prema socijalnom dijalogu i zahtjevima sindikata za povećanjem zarada.

  • Emirati napuštaju OPEK: Šamar u lice arapskim susjedima
    on 29/04/2026 at 08:50

    Vijest je kao grom odjeknula u Zalivu: Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) napustiće grupu zemalja izvoznica nafte OPEK i OPEK+ i to već od ovog petka, 1. maja. To se događa u vrijeme kada se svijet ionako nalazi usred teške energetske krize zbog rata koji su SAD i Izrael vodile protiv Irana, a globalna ekonomija je nestabilna.

  • Raspuštena skupština u Prištini, slijede novi vanredni izbori
    on 29/04/2026 at 08:44

    Pokret Samoopredjeljenje Aljbina Kurtija nije uspio da ubijedi opoziciju da u centralnoj skupštini u Prištini zajedno izglasaju novog predsjednika, čime je na Kosovu stvorena nova politička i institucionalna kriza, iz koje će izlaz biti tražen novim vanrednim parlamentarnim izborima.

  • Odžić: Vlada u ponoć stavila ruku u džepove građana
    on 29/04/2026 at 09:40

    Zamjenik predsjednika Socijaldemokratske partije i funkcioner Evropskog saveza, Petar Odžić, komentarisao je odluku Vlade Crne Gore o povećanju akciza na gorivo.

  • Perović sa Krois: Stabilnost ZB od suštinskog značaja za evropsku i globalnu bezbjednost
    on 29/04/2026 at 07:36

    V.D. generalne direktorice Direktorata za politiku odbrane Radmila Perović, sastala se sa predstavnicom generalnog sekretara i direktoricom Kancelarije Ujedinjenih nacija u Beogradu (UNOB), Dominikom Krois. Sastanku je prisustvovala i rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, Karolin Tiso.

  • Šaranović pred poslanicima: Pitaju ga o oduzimanju imovine, bezbjednosti, Milošu Medenici, Lidiji Mitrović…
    on 29/04/2026 at 06:13

    Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović danas će u Skupštini Crne Gore odgovarati na pitanja poslanika. Početak zasijedanja zakazan je za 13 časova.

  • Na pomolu dogovor o imenovanju ambasadora?
    on 29/04/2026 at 05:48

    Crna Gora trenutno nema ambasadore u 13 zemalja. Neke od njih su Njemačka, Rusija, Velika Britanija, Turska, Italija, Emirati. Da li će se Vlada i predsjednik države Jakov Milatović konačno dogovoriti o kandidatima, još se ne zna, a prema procjenama naših sagovornica, taj posao bi se uskoro mogao privesti kraju. 

  • ASK najavljuje jaču kontrolu finansiranja partija
    on 29/04/2026 at 05:43

    Smjernice koje je Agencija za sprečavanje korupcije objavila u susret opštim izborima trebalo bi da unaprijede kontrolu finansiranja političkih subjekata i kampanja, odnosno povećaju transparentnost i ojačaju povjerenje građana u cjelokupan proces, pojašnjava za RTCG direktorica te institucije Kristina Braletić.

  • Bešić: Rast PES-a, DPS drži stabilnu podršku
    on 28/04/2026 at 18:39

    Istraživanje pokazuje da od svih partija DPS uživa stabilnu podršku, dok najviše varira biračko tijelo URE i Evropskog saveza. Porastao je rejting PES-a, a zbog dešavanja u koaliciji Za budućnost Crne Gore, gdje je Nova ostala u vlasti, a DNP otišao u opoziciju, bilježe se najinteresantnije promjene.

  • Milatović: Povezanost ključna za razvoj i stabilnost regiona
    on 28/04/2026 at 17:22

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je na Samitu Inicijative tri mora u Dubrovnik da su regionalna saradnja, infrastrukturno povezivanje i energetska sigurnost ključni za stabilnost i otpornost Evrope.

  • Bečić: Crna Gora ubrzava evropski put uz snažnu podršku Mađarske
    on 28/04/2026 at 16:25

    Zamjenik premijera Crne Gore Aleksa Bečić sastao se sa novoimenovanim ambasadorom Mađarske Peter Hetei, ističući značajan napredak u evropskim integracijama i jačanje bilateralnih odnosa, uz poruku da bi Crna Gora mogla postati članica EU do 2028. godine.

  • Božović: SDT uskoro u novoj zgradi, reforme u toku
    on 28/04/2026 at 15:27

    Ministar pravde Bojan Božović objašnjava da predložene izmjene Zakona o izvršenju i obezbjeđenju imaju, kako je naveo, dvostruki cilj: usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije i unapređenje njegove praktične primjene kroz otklanjanje nedostataka uočenih u dosadašnjoj praksi. Oskar Huter iz DPS-a pita ministra što nam znači usklađivanje sa evropskim vrijednostima, kad, kako tvrdi, ne poštujemo ni sopstveni Ustav.

  • Istraživanje Spektrum Analitika: DPS 26,3 odsto, PES 20,2 odsto, NSD 15,1 odsto, DNP 7,5 odsto...
    on 28/04/2026 at 15:03

    Demokratska partija socijalista ima podršku 26,3 odsto građana, Pokret Evropa sad 20,2 odsto, Nova srpska demokratija 15,1 a Demokratska narodna partija 7,5 odsto, pokazalo je istraživanje agencije Spektrum Analitika.