ISTRAŽIVANJE UPCG

Tokom krize izazvane novim koronavirusom, više od 40 odsto kompanija u Crnoj Gori je prekinulo sa radom, 35 odsto kompanija je djelimično poslovalo, dok je 23 odsto njih bilo u potpunosti operativno, od čega je 13 odsto organizovalo rad od kuće. To pokazuju podaci iz istraživanja koje je Unija poslodavaca Crne Gore (UPCG), uz tehničku podršku Međunarodne organizacije rada (MOR) i u partnerstvu sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), sprovela među crnogorskim privrednicima kako bi ocijenila uticaj pandemije COVID-19 na poslovanje u Crnoj Gori.

Generalna sekretarka UPCG Suzana Radulović ocijenila je da su teret krize najviše ponijela mikro i mala preduzeća, dok su velike kompanije pokazale značajno veću otpornost na efekte krize, te su u najvećem procentu (38%) bile u potpunosti operativne. 

„ Mikro i mala preduzeća su pokazala manju sposobnost da se prilagode novonastalim okolnostima, pa je za očekivati da posledice po njih budu veće, a te činjenice moramo biti svjesni u fazi oporavka naše privrede,” istakla je Radulović.
Iako Istraživanje UPCG pokazuje da čak 90 osto kompanija u Crnoj Gori nije otpuštalo radnike tokom krize izazvane novim koronavirusom, Radulović je upozorila da bi novi talas koronavirusa, za koji se vjeruje da bi se mogao pojaviti na jesen, doveo do zemljotresa u privredi.

„Ukoliko dođe do još jednog ovakvog talasa bojimo se da će doći do gašenja velikog broja privrednih subjekata, do otpuštanja velikog broja radnika, koliko god poslodavci da ne žele da primijene tu mjeru kao krajnju, ali se plašimo da će okolnosti biti takve,“ poručila je Raduilović.

Savjetnik za pravna pitanja i socijalni dijalog UPCG Filip Lazović je predstavljajući ključne nalaze Istraživanja kazao da je značajan podatak da je blizu 60 odsto kompanija kazalo da bi, u slučaju nastavka važenja mjera Nacionalnog
koordinacionog tijela za zarazne bolesti, moglo funkcionisati najduže tri mjeseca.

„Ovaj podatak je svojevrstan alarm, jer ukazuje na to da su naša preduzeća zavisna od obrta, te da preduzeća u najvećoj mjeri nemaju neka lagerovana sredstva, gotovinu koju bi u ovakvim situacijama mogli da puste u promet i na taj način da sebi pomognu,“ kazao je Lazović.

On je istakao da je svaki treći ispitanik smatra da bi im za obnavljanje poslovanja bilo potrebno između jednog i tri mjeseca, dok je skoro četvrtina ovaj period procijenila od tri do šest mjeseci, odnosno preko 6 mjeseci.

„Kad je riječ o finansijskom poslovanju tokom krize, preko jedne četvrtine privrednih subjekata iz uzorka pad poslovnih prihoda procjenjuje između 5.000 i 20.000€, a otprilike isto toliko njih taj pad procenjuje u iznosu između 20.000 i 100.000€. Ovo su bili odgovori na pretpostavku da će kritza potrajati do kraja juna,“ kazao je Lazović.

On je saopštio da su se tokom ovog perioda, a kroz istraživanje, jasno izdefinisali vidovi podrške za koje privrednici smatraju da bi značajno pomogli održivosti njihovog poslovanja i očuvanju radnih mjesta.

“Među prioritetima su privremeno snižavanje stopa poreza i doprinosa na zarade i oslobađanje obaveze plaćanja drugih doprinosa vezanih za zarade, odlaganje rokova za prijavu i plaćanje poreza, kao i za plaćanje svih poreskih obaveza nastalih od početka COVID-19 krize sa mogučnošću plaćanja do 24 rate, kao i subvencionisanje naknade zarada poslodavcima koji su privremeno prestali sa radom u skladu sa mjerama Vlade CG,” zaključio je Lazović.

Nacionalna koordinatorka ILO u Crnoj Gori Nina Krgović je kazala da će ova  inicijativa na regionalnom nivou zemalja Zapadnog Balkana, rezultirati analizom koja će koristiti poslodavcima, ali i donosiocima odluka.

„Analiza će sadržati detaljnu procjenu uticaja COVID-19 na zapošljavanje i tržište rada, kao i na svijet rada u cjelini. Na ovaj način, identifikovaćemo radna mjesta i sektore koji su posebno osjetljivi, broj izgubljenih radnih sati, kao i radnih mjesta privremeno, ali i trajno,“ poručila je Krgović.

Predstavnica EBRD tima za rodnu i ekonomsku inkluziju Dragana Marjanović kazala je da ovo istraživanje Unije poslodavaca jedan od važnih koraka u razumijevanju posljedica krize kako bi se ubrzao oporavak i smanjio negativan učinak na najugroženije radnike.

“Vjerujemo da će glas privatnog sektora biti od važnosti u kreiranju politika i specifičnih mjera za prevazilaženje krize izazvane pandemijom COVID-19,” kazala je Marjanović.

Iz Unije poslodavaca su poručili da je objavljivanje ovog Izvještaja samo prva etapa istraživanja i da će se uticajem koronavirusa na poslovanje u Crnoj Gori baviti i u narednim mjesecima kako bi vršili svojevrsni monitoring pojava, problema i mogućih šansi, u skladu sa razvojem situacije. Aktivnost će kompletirati detaljnom analizom za koju vjeruju da će biti važan strateški dokument za planiranje i podršku oporavku crnogorske ekonomije.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Danilović: Srpski narod neće imati nikakve koristi od toga što će iz Vlade izaći DNP
    on 13/01/2026 at 13:15

    Idemo različitim putevima ali ne smijemo dopustiti da nas ti putevi odvedu u duboku šumu. Narodu koji predstavljamo potreban je, zapravo, put prema čistini. Tek kada stignemo na taj cilj možemo se i trajno politički razvrstati, naveo je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović.

  • Vujović: Priča o dopunama Ustava mimo procedure čin ogoljenog rušenja i Ustava i države
    on 13/01/2026 at 12:54

    Priča o dopunama Ustava mimo procedure promjene Ustava je čin ogoljenog rušenja i Ustava i države, rekao je predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.

  • DNP: Osude za sramno i osiono ponašanje gradonačelnika Mujovića
    on 13/01/2026 at 12:34

    Demokratska narodna partija najoštrije osuđuje, kako su naveli, sramno, osiono i politički motivisano ponašanje gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića, koji je suspendovao sa posla predsjednika Slobodne Crne Gore Vladislava Dajkovića samo zato što je imao hrabrosti da pruži podršku građanima Zete i Botuna u njihovoj opravdanoj borbi za zdravu životnu sredinu.

  • "Podrška na EU putu, vratiti otetu imovinu hrvatskim porodicama"
    on 13/01/2026 at 12:17

    Šef crnogorske diplomatije Ervin Ibrahimović nakon sastanka sa hrvatskim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom kazao je da je ta susjedna zemlja pouzdan partner Crne Gore na putu ka Evropskoj uniji i da nema mjesta skepsi. Grlić Radman je potvrdio podršku našoj zemlji, ali i tražio da se vrati oteta imovina za više od 50 hrvatskih porodica u Crnoj Gori.

  • Janović: Podrška američkih partnera, nastavak uspješne saradnje
    on 13/01/2026 at 11:55

    Direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Ivica Janović pozdravio je kontinuiranu podršku američkih partnera, uz uvjerenje da će se uspješna saradnja nastaviti i u narednom periodu.

  • DPS Nikšić: Krivične prijave zbog nezakonitog zapošljavanja u Opštini Nikšić
    on 13/01/2026 at 11:38

    Nikšićki Odbor Demokratske partije socijalista (DPS) saopštili su da će podnijeti krivične prijave zbog, kako tvrde, nezakonitog zapošljavanja u Opštini Nikšić. Oni tvrde da su na mjesta vršilaca dužnosti rukovodilaca imenovana lica koja ne ispunjavaju zakonom propisane uslove, kao i da je na rukovodeći položaj postavljna i osoba sa dvojnim državljanstvom.

  • Slobodna Crna Gora napušta vlast u Podgorici
    on 13/01/2026 at 11:34

    Smijenjen sam iz politčkih razloga jer sam podržao Srbe u Zeti, kazao je danas predsjednik Slobodne Crne Gore Vladislav Dajković. On je rekao da ta stranka od danas nije dio vlasti u Podgorici. Odbornik Slobodne Crne Gore Boban Radević kazao je da će pokrenuti inicijativu da se sa svim srodnim političkim strankama razgovara o skraćenju mandata gradskom parlamentu i smjeni gradonačelnika.

  • Đurašković: Mandićeva mržnja prema Cetinju dokaz lažnog evropejstva
    on 13/01/2026 at 10:41

    Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković kazao je da mržnja predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića prema Cetinju koju, kako je kazao, neprestano iskazuje, nije samo mržnja prema tom gradu, nego i prema onome što Cetinje predstavlja za državnost, slobodu i razvoj Crne Gore.

  • Vučić: Legitimna borba srpskog naroda za srpski jezik
    on 13/01/2026 at 10:22

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će srpski narod u Crnoj Gori uvijek imati podršku Srbije u borbi za zaštitu svog jezika i da srpski jezik, koji je dominantni u Crnoj Gori, bude službeni jezik.

  • Huter: U doba Petrovića Mandićevi Moračani nijesu išli u Beograd po instrukcije već na Cetinje
    on 13/01/2026 at 05:46

    U doba Petrovića, Mandićevi Moračani nijesu išli u Beograd po instrukcije već na Cetinje, napisao je na mreži Fejsbuk poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Oskar Huter.

  • CBCG: U blokadi 21,21 hiljada preduzeća
    on 13/01/2026 at 10:30

    U Crnoj Gori je, prema podacima Centralne banke (CBCG), na kraju decembra prošle godine u blokadi bilo 21,21 hiljada preduzeća i preduzetnika, 0,13 odsto više nego na kraju novembra.

  • Poništen poziv za dodjelu novčanih nadoknada za izgradnju solarnih elektrana
    on 13/01/2026 at 10:14

    Ministarstvo energetike je krajem prošle godine poništilo tender za dodjelu tržišnih premija (novčanih nadoknada) za izgradnju solarnih elektrana, jer nijedna ponuda nije ispunila zakonom i javnim pozivom propisane uslove, uključujući dostavljanje dokaza starijih od propisanih rokova, neispunjavanje uslova u vezi sa prostorno-planskom dokumentacijom i kvalifikacione uslove za priključenje na elektroenergetski sistem.

  • Cigarete poskupljuju od 20 do 50 centi
    on 13/01/2026 at 09:57

    Paklice cigareta od ponedjeljka će biti skuplje od 20 do 50 centi, potvrđeno je Danu nezvanično iz duvanskih kompanija.

  • Monteput i Mastercard nagrađuju nove ENP korisnike
    on 12/01/2026 at 14:42

    Monteput, u saradnji sa kompanijom Mastercard, omogućava vozačima u Crnoj Gori brže i jednostavnije plaćanje putarine putem sistema elektronske naplate putarine (ENP), uz deset EUR dodatnog kredita kao benefit dobrodošlice za nove korisnike.  

  • Početak rada Savjeta CBCG u novom sastavu, odbijen zahtjev za dozvolu Zeren Bank AD
    on 12/01/2026 at 14:27

    Savjet Centralne banke Crne Gore danas je održao sjednicu u novom sastavu, kojom je predsjedavala guvernerka dr Irena Radović, a na kojoj je, između ostalog, donijeta odluka o odbijanju zahtjeva za izdavanje dozvole za rad kreditne institucije Zeren Bank AD Podgorica.

  • Raspisan međunarodni konkurs za naselje Velje brdo
    on 12/01/2026 at 13:43

    Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine raspisalo je međunarodni konkurs za urbanističko-ahitektonsko idejno rješenje Bloka A1, u okviru prve faze realizacije naselja Velje brdo.    

  • Prosječan decembarski račun za električnu enegriju 46,75 eura
    on 12/01/2026 at 12:09

    Prosječan decembarski račun za električnu energiju za domaćinstva na nivou Crne Gore, ukoliko se izuzmu neočitana mjerna mjesta u objektima koji nijesu stalno nastanjeni, iznosi 46,75 eura, saopšteno je iz Elektroprivrede (EPCG). 

  • Cijene naftnih derivata, osim lož ulja, iste i narednih 15 dana
    on 12/01/2026 at 09:45

    Iz Ministarstva energetike i rudarstva obavještavaju da će od sjutra važiti iste cijene naftnih derivata kao i do sada, osim za lož ulje koje će biti skuplje za cent i koštaće 1.21 eura.

  • Žene u biznisu ruše barijere: Uz vjeru u ideju i podršku države nastaju uspješni start up projekti
    on 11/01/2026 at 19:08

    Biti žena u biznisu nije lako, ali ako vjerujete u ideju i posvećeni ste - ništa nije nemoguće, poručuje kreatorka start up kompanije i prve logopedske aplikacije u Crnoj Gori. Od projekta ne bi bilo ništa bez podrške nadležnih koji pomažu žene preduzetnice, a samo Ministarstvo finansija u prošloj godini podržalo je 45 ideja žena koje su željele svoj biznis. Dodijelilo je gotovo 900 hiljada eura.

  • Krediti privredi veći 15%, depoziti stanovništva porasli preko 265 miliona
    on 10/01/2026 at 15:58

    Bankarski sektor raspolaže milijardom eura kapitala i bilježi rast od deset odsto u odnosu na uporedni period 2024. godine, saopštio je generalni sekretar Udruženja banaka (UBCG), Bratislav Pejaković, i dodao da su na sistemskom nivou zadovoljni dostignutim rezultatima.