CRNOGORCI U SLOVENIJI

Crnogorski iseljenici u Sloveniji svečano su obilježili Dan nezavisnosti Crne Gore i poručili “Neka je vječna Crna Gora”.

Savez crnogorskih društava Slovenije, čiji su članovi Crnogorsko društvo „Crna Gora“ i Crnogorsko društvo „Montenegro“ iz Ljubljane, je svečano proslavio 21. maj, Dan nezavisnosti Crne Gore.

Kako je saopšteno iz Uprave za dijasporu, predsjednik Saveza crnogorskih društava Slovenije Veselin Lakić je tokom proslave podsjetio na istorijske događaje koji se vežu za taj datum.

“Predsjednik CD „Montenegro“ Nenad Martinović je predstavnicima dijaspore pročitao obraćanje ambasadora Crne Gore u Republici Sloveniji prof. dr. Vujice Lazovića u kojem im je ambasador uputio čestitke povodom praznika”, navodi se u saopštenju.

Iseljenici su posjetili spomenik Petru II Petroviću Njegošu u Njegoševom parku u Ljubljani i odatle poslali poruku „Neka je vječna Crna Gora”.

Svečanom obilježavanju Dana nezavisnosti su prisustvovali član Savjeta dijaspore, predstavnici CD „Duklja“, AD „Luča“, Društva crnogorsko – slovenačkog prijateljstva iz Ljubljane, CPKD „Morača“ i ZDPG „Izvor“ iz Kranja, kao i članovi CD „Crna Gora“ i CD „Montenegro“.

Crnogorska zastava vijorila na vrhovima Golice i Stenaru

Kulturno – sportsko društvo „Montenegro – Bihor“ iz Jesenica u Sloveniji je, 23.maja ove godine u čast Dana nezavisnosti Crne Gore, organizovalo izlet na planinski vijenac Karavanke, na vrh Golice visok 1.836 metara, saopšteno je oiz Uprave za dijasporu..

Kako je soapšteno iz Uprave, crnogorsku zastavu su tog dana na vrh Golice razvili predsjednik KŠD ‘Montenegro’ Šeki Agović, koji je bio i inicijator događaja, predsjednik Saveza crnogorskih društava Veselin Lakić, predsjednik CD ‘Montenegro’ Ljubljana Nenad Martinović, predsjednik Društva crnogorsko slovenačkog prijateljstva Velimir Bijelić i članovi KŠD ‘Montenegro – Bihor’ Neima Ajdarpašić Agović, Hakija Alibašić, Sefadin – Seka Adrović i Mehdija Šabotić.

“Predstavnici udruženja crnogorske dijaspore iz Slovenije ovim su gestom još jednom pokazali ljubav prema matici i potvrdili da dijasporu i Crnu Goru vežu neraskidive niti zasnovane na čuvanju tradicije, kulture i istorije Crne Gore”, navodi se u saopštenju.

21. maja, na Dan nezavisnosti, Šeki Agović, koji je i alpinista, popeo se na jedan od najvećih vrhova Juliskih Alpa, Stenar, na 2.501 mnv, gdje je razvio crnogorsku zastavu.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Luka Škver bez definisanog pravnog statusa više od deceniju i po
    on 04/02/2026 at 15:42

    Nedefinisan pravni status, neriješeni imovinski odnosi, oštećen lukobran i preplitanje nadležnosti koje dovodi do nelegalnog poslovanja Agencije za gazdovanje gradskom lukom u Herceg Novom, traje duže od 16 godina. I dok su na gubitku i opština i država i korisnici luke, postavlja se pitanje kako je moguće da toliko dugo luka u srcu grada funkcioniše nezakonito, te da li će novi zakon o lukama riješiti sve probleme.

  • Evropski savez: Od povećanja penzija ne može se kupiti ni burek
    on 04/02/2026 at 14:20

    Povećanje penzija, koje se mjeri vrijednošću za koju se ne može kupiti ni burek, je ponižavajuće za sve one koji su proveli život izgrađujući Crnu Goru, saopštili su iz Evropskog saveza.

  • Razgovori EK o vozačima Z. Balkana nastavljaju se na tehničkom nivou
    on 04/02/2026 at 12:34

    Evropska komisija (EK) i partneri sa Zapadnog Balkana nastaviće razgovore u okviru radne grupe na tehničkom nivou, u vezi sa situacijom u kojoj su se našli profesionalni vozači, poručio je portparol Komisije Markus Lamert.

  • Radulović - Radunović Ćulafić: Memorandum u cilju jačanja pravne sigurnosti u pomorskom sektoru
    on 04/02/2026 at 12:14

    Ministar pomorstva Filip Radulović potpisao je Memorandum o saradnji sa predstavnicima Crnogorskog udruženja za pomorsko parvo, u cilju jačanja pravne sigurnosti u pomorskom sektoru.

  • Kovačević: Najbolji finansijski pokazatelji Instituta od tranzicije
    on 04/02/2026 at 12:11

    Institut „Simo Milošević“ u ovu poslovnu godinu ulazi sa značajno boljim finansijskim pokazateljima, dok preliminarni rezultati ukazuju da će prethodna biti najuspješnija od početka tranzicionog perioda, saopštio je izvršni direktor, Zoran Kovačević.

  • MF: Vraćanje zakona bez obrazloženja usporava reforme
    on 03/02/2026 at 15:45

    Ministarstvo finansija saopštilo je da su svi zakoni koje je predložilo pripremljeni u potpunosti u skladu sa važećim procedurama i evropskim standardima, upozoravajući da njihovo ponovno vraćanje u proceduru, bez jasnog obrazloženja, može ugroziti institucionalnu efikasnost i usporiti evropsku agendu Crne Gore.

  • Portparol EU: Sastanak o problemu prevoznika sa Z. Balkana u toku
    on 03/02/2026 at 14:58

    Sastanak predstavnika Evropske komisije (EK) i zemalja Zapadnog Balkana o problemu prevoznika iz tog regiona zbog uvođenja novog sistema kontrole ulaska i izlaska putnika iz šengenske zone (EES) u Evropskoj uniji (EU) je u toku, a detalji o ishodu sastanka očekuju se tokom dana, rekao je novinarima u Briselu portparol EU Markus Lamer.

  • Budžetski deficit prošle godine 321,6 miliona eura
    on 03/02/2026 at 13:34

    Crna Gora je u prošloj godini ostvarila deficit budžeta od 321,6 miliona eura, odnosno 3,96 odsto procijenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP), dok je suficit tekuće potrošnje iznosio 9,54 miliona.

  • Pokret penzionera pokreće humanitarnu akciju za premijera i ministre
    on 03/02/2026 at 12:25

    Pokret penzionera Crne Gore 19. februara od 12 sati pokreće humanitarnu akciju prikupljanja pomoći za predsjednika Vlade Crne Gore Milojka Spajića i njegove ministre, kazali su iz tog pokreta.

  • Italijanskoj firmi 14,5 miliona za nadzor radova na drugoj dionici auto-puta
    on 03/02/2026 at 11:41

    Kompanija Monteput d.o.o. i italijanska firma IRD Inženjering potpisali su ugovor o pružanju konsultantskih usluga nadzora nad projektovanjem i izvođenjem radova na drugoj dionici auto-puta Bar–Boljare, Mateševo–Andrijevica, saopšteno je iz Monteputa.