VIŠI SUD

Podgorički Viši sud odlučivaće na današnjem ročištu o molbi Damira Mandića o uslovnom otpustu iz zatvora.

Mandić je osuđen na devetnaestogodišnju robiju zbog učešća u ubistvu Duška Jovanovića, glavnog urednika i vlasnika lista “Dan” i pokušaja ubistva njegovog tjelohranitelja Milorada Mirovića.

On je sredinom januara dobio mogućnost da vikendom izlazi iz zatvora i koristi godišnji odmor u krugu porodice, nakon čega je podnio molbu za uslovni otpust, budući da je odležao dvije trećine zatvorske kazne.

Osim ovog, uslov je i da osuđenik mora biti resocijalizovan, odnosno provjerava se njegovo vladanje i izvršavanje radnih obaveza tokom služenja zatvorske kazne.

Podsjećamo, Mandić je u aprilu 2016. godine pravosnažno osuđen na 19 godina zatvora zbog saučesništva u ubistvu Jovanovića 27. maja 2004. godine i pokušaju ubistva Mirovića.

To je bio treći sudski postupak za ubistvo Jovanovića u podgoričkom Višem sudu.

Prvom presudom sudije Radovana Mandića, Mandić je krajem 2006. godine oslobođen optužbe da je kao saizvršilac ubio Jovanovića i bio je na slobodi dvije i po godine.

Apelacioni sud ukinuo je tu presudu, nakon čega je vijeće sudije Lazara Akovića, u aprilu 2009. osudilo Mandića na 30 godina zatvora.

Odlučujući po žalbama, kazna je smanjena na 18 godina, ali je i tu presudu ukinuo Ustavni sud.

Istražitelji nijesu otkrili ko je ispalio smrtonosne hice u Jovanovića nakon što je izašao iz redakcije.

Ni poslije 16 godina ubistvo Jovanovića nije rasvijetljeno i ne zna se ko je 27. maja 2004. godine likvidirao glavnog urednika „Dana“ nedaleko od redakcije u kojoj je radio. Iako je tužilaštvo stava da je u akciji ubistva Jovanovića učestvovalo više osoba, za taj čin osuđen je jedino Mandić.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • ZZZ: U martu manja nezaposlenost
    on 12/04/2026 at 15:20

    U Crnoj Gori je na kraju marta bilo 26,5 hiljada nezaposlenih, jedan odsto manje nego u februaru, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).

  • Crna Gora da iskoristi globalnu krizu i privuče turiste i investicije
    on 12/04/2026 at 05:55

    Crna Gora ima veliku šansu da iskoristi globalnu krizu i privuče turiste, investicije i kapital, smatraju ekonomski analitičari. Turizam i digitalna industrija su komparativne prednosti. Atraktivni su i projekti iz oblasti zelene energetike. Treba reklamirati poreske tretmane i ponuditi neke vrste nomad viza, smatraju Oleg Filipović,Vladimir Đukanović i Predrag Zečević.

  • Montenegroberza: Neznatan rast indeksa
    on 11/04/2026 at 15:03

    Neznatan rast indeksa i prometa obilježili su na Montenegroberzi sedmicu u kojoj je Vlada utvrdila Predlog odluke o davanju koncesije za crnogorske aerodrome Podgorica i Tivat, prema kojem bi ona bila dodijeljena prvorangiranom ponuđaču Incheon International Airport Corporation (IIAC).

  • Abazović: Aerodromi ne smiju da se daju po cijeni jednog aviona
    on 11/04/2026 at 11:09

    Predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović pozvao je poslanike u Skupštini Crne Gore da glasaju protiv vladine odluke da se Aerodromi Crne Gore daju pod koncesiju južnokorejskoj kompaniji Inčon, navodeći da bi to značilo zaštitu nacionalnih interesa građana.

  • Lakušić: Odbor direktora smijenjen uprkos istorijskim rezultatima
    on 11/04/2026 at 10:40

    Smijenjeni predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje Zoran Lakušić pitao je zbog čega je Vlada odlučila da smijeni taj bord u trenutku kad preduzeće postiže, kako je kazao, istorijske finansijske i poslovne rezultate.

  • Gorivo će pojeftiniti pet do šest centi po litru
    on 11/04/2026 at 08:54

    Sve vrste naftnih derivata od srijede će biti jeftinije pet do šest centi po litru, saopštili su Danu iz Udruženja naftnih kompanija Crne Gore (UNKCG).

  • "Novi zakon o auto-putu očuvaće naš poreski sistem"
    on 11/04/2026 at 06:10

    Inovirani Zakon o auto-putu očuvaće naš poreski i fiskalni sistem, eliminisaće se mogućnost da strane kompanije “izvlače” novac iz Crne Gore, ocijenila je za RTCG Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu.

  • Šahmanović: Dođe li do eskalacije, možemo predložiti ograničenje potrošnje goriva i smanjenje obračunskog perioda
    on 10/04/2026 at 20:07

    Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović kazao je za Novu M da će Vlada, ako kriza na Bliskom istoku eskalira, pored smanjenja iznosa akciza, posegnuti i za drugim mjerama koje se odnose na gorivo, prenio je Portal Analitika.

  • Rekordan priliv u 2025. godini: Od dijaspore stiglo 849,3 miliona eura
    on 10/04/2026 at 12:25

    Prema preliminarnim podacima za 2025. godinu, ukupan priliv doznaka iz inostranstva iznosio je 849,33 miliona eura, što predstavlja povećanje od 5,72 miliona eura ili 0,68 odsto u odnosu na priliv ostvaren u 2024. godini, saopšteno je Portalu TV PG iz Centralne banke Crne Gore.

  • CBCG bez komentara o mogućem preuzimanju Adiko banke
    on 10/04/2026 at 05:58

    Centralna banka Crne Gore nije mogla da komentariše za Portal RTCG navode da Rajfajzen banka (Raiffeisen Bank International AG) planira preuzimanje Addiko banke. Kazali su da komentar mogu dati tek kada se steknu uslovi u okviru eventualnih regulatornih procedura.