Kraj: Crna Gora – Rumunija 21:15
[#item_full_content]
[#item_full_content]
Predsjednik države Jakov Milatović pozvao je danas, prema riječima poslanika Evropskog saveza Nikole Zirojevića, na gotovo nezabilježeni presedan povodom slučaja bivše ministarke Vesne Bratić kojoj je odlukom suda određen pritvor u trajanju od 30 dana.
Prijave na Javni konkurs za izbor direktora Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) blagovremeno su podnijeli Dušan Drakić, Mithat Kuč i Mihal Spevak, saopšteno je na sjednici Savjeta ASK-a.
Vlada Crne Gore je na sjednici utvrdila četiri predloga zakona kojima se značajno unapređuje digitalizacija u sektoru prevoza tereta, te dalje usklađuje nacionalno zakonodavstvo sa pravnim tekovinama Evropske unije u oblasti slobode kretanja roba.
Povodom Svjetskog dana socijalne pravde, iz Akcije za ljudska prava (HRA) u Crnoj Gori upozoravaju da socijalna davanja ostaju nedovoljna, država još uvijek nema strategiju za borbu protiv siromaštva, a pouzdani podaci o najugroženijim građanima ne postoje, što ozbiljno ugrožava socijalnu pravdu i osnovne životne uvjete.
Trajekt "Trideseti avgust" koji se nalazi u blizini otoka Hvar djelimično je ostao bez pogona pa bi se zbog pogoršanja vremena mogao približiti obali i nasukati. Zbog nastale situacije, prema crnogorskom brodu plovi remorker "Hrabri" iz Ploča, piše Dalmacija Danas.
Američki vojni zvaničnici obavijestili su predsjednika SAD Donalda Trampa da će do subote blizu Irana stići dovoljno američkih aviona i brodova za početak vazdušnih udara, saznaje britanski list Telegraf.
Turistička organizacija opštine Budva predstavila je bogat program na Sajmu turizma u Beogradu, donoseći duh Budve kroz gastronomiju, muziku, kulturno nasljeđe i porodične sadržaje, uz posebnu nagradnu igru i promociju lokalne privrede.
Vlada je danas utvrdila Predlog za promjenu Ustava Crne Gore kojim se mijenja sastav i način izbora članova Sudskog savjeta i Tužilačkog savjeta, u skladu sa zahtjevima iz Zajedničke pozicije EU za zatvaranje Poglavlja 23, naveli su u saopštenju.
Crna Gora i Uprava policije ponosne su na rezultat koji su pripadnici Specijalne jedinice policije (SJP) ostvarili na SWAT Challenge takmičenju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kazao je direktor policije Lazar Šćepanović i dodao da će ti policijski službenici biti nagrađeni.
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević saopštila je da novi Zakon o Vladi donosi važnu promjenu, prema kojoj će najmanje 40 odsto članova Vlade biti žene.
Elektronski tovarni list ima istu pravnu snagu kao papirni dokument, a taj sistem omogućava bržu obradu dokumenata i manje administrativne troškove
Engleski reprezentativac potpisao ugovor do 2030. godine
Prijave podnijeli Dušan Drakić, Mithat Kuč i Mihal Spevak
Izbor članova Tužilačkog savjeta iz reda uglednih pravnika treba da bude kvalifikovanom većinom, kao i da zaštitne garancije za sastav i način izbor Tužilačkog svajeta treba da bude na nivou ustavnih odredaba u skladu sa važećim zakonodavstvom
Zimske olimpijske igre
Zbog loših vremenskih uslova i činjenica da mu pogon nije potpuno pouzdan, sa crnogorskog trajekta je zatraženo da remorker "Hrabri" ostane u blizini "Tridesetog avgusta" i bude spreman da ga eventualno, u slučaju potrebe, uzme u tegalj
"Vjerujem u društvo u kojem žene imaju jednake šanse da oblikuju politike i budu na najodgovornijim pozicijama. I nastaviću da se za to zalažem, jer evropske vrijednosti nijesu samo obaveza, već izbor kakvu Crnu Goru želimo"
Milatović traži pomilovanje za Vesnu Bratić, Specijalno tužilaštvo negira da je uhapšena pod pritiskom i uz demonstraciju sile
"Pozivamo nadležne institucije da hitno ispitaju sve okolnosti i identifikuju odgovorne"
Podgoričani u petak brane trofej u Kupu Crne Gore
Predsjednik države Jakov Milatović pozvao je danas, prema riječima poslanika Evropskog saveza Nikole Zirojevića, na gotovo nezabilježeni presedan povodom slučaja bivše ministarke Vesne Bratić kojoj je odlukom suda određen pritvor u trajanju od 30 dana.
Ministar odbrane Dragan Krapović sastao se danas sa šeficom Odjeljenja za Zapadni Balkan u Evropskoj službi za vanjske poslove Zuzanom Mikalkovom Šutiakovom, a tokom razgovora razmijenjena su mišljenja o aktuelnoj bezbjednosnoj situaciji u regionu i napretku u reformskom i pregovaračkom procesu.
U Bijelom Polju održan je danas protestni performans Pokreta Penzionera Crne Gore koji su podržali predsjednik Građanskog pokreta URA dr Dritan Abazović i šef poslaničkog kluba Miloš Konatar.
Vlada Crne Gore utvrdila je Predlog zakona o Vladi, kojim se prvi put u istoriji rad izvršne vlasti reguliše sistemskim zakonom, uz uvođenje strožih pravila odgovornosti, integriteta i rodne ravnopravnosti, ocijenili su u Ministarstvu javne uprave.
Poslanici su završili raspravu o Predlogu zakona o potvrđivanju sporazuma o saradnji u oblasti energetike između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), a o dokumentu glasaće naknadno. Predstavnici Vlade saopštili su da Sporazum o saradnji u oblasti energetike sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) otvara mogućnost da Crna Gora postane energetski stabilna platforma za nove industrije, dok su iz opozicije problematizovali to što ugovorom država nije dovoljno zaštićena.
Potpredsjednik Vlade Crne Gore za pravosuđe, antikorupciju i politički sistem, Momo Koprivica, saopštio je na konferenciji za novinare da će Crna Gora uskoro dobiti novi Zakon o Vladi.
Njegov dolazak u Podgoricu očekuje se u narednim sedmicama, potvrđeno je Analitici iz Ambasade SAD.
Poslanik Evopskog saveza Boris Mugoša pozvao je poslanike da ne glasaju za Sporazum o saradnji u oblasti energetike između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica i ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastali su se sa komesarom EU za demokratiju, pravosuđe, vladavinu prava i zaštitu potrošača Majklom Mekgratom, naglašavajući posvećenost sprovođenju reformi i jačanju borbe protiv korupcije.
Crna Gora ostvarila je veliki napredak na putu pristupanja Uniji i potrebno je da održi takav tempo jer predstoji sprovođenje važnih reformi, kazao je u intervjuu za Televiziju Crne Gore evropski komesar za pravosuđe Majkl Mekgrat. Poglavlja 23 i 24 su fundamentalna, a usvajanje ustavnih amandmana u vezi Sudskog i Tužilačkog savjeta, te popunjavanje što je prije moguće mjesta u svim pravosudnim organizma i tijelima za borbu protiv korupcije, najvažnije je, poručuje Mekgrat.
Vlada Crne Gore utvrdila je predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu po kojem se uvodi kupovna moć kao dodatni kriterijum za određivanje minimalne zarade, a posebna novina je i da će očevi imati pravo na 10 dana odsustva nakon rođenja djeteta. Takođe, prema riječima ministarke Naide Nišić, zakon će propisivati fleksibilnije radno vrijeme i rad van prostorija poslodavca, a poslodavci sa više od 100 zaposlenih imaće obavezu da dostavljaju izvještaje o razlikama u zaradama između žena i muškaraca.
Skupština je većinom glasova usvojila Predlog Zakona o dopuni zakona o željeznici.
Centralna banka Crne Gore održala je niz sastanaka sa predstavnicima svih komercijalnih banaka s ciljem pružanja dodatne podrške kvalitetnoj i ujednačenoj primjeni novog regulatornog okvira u oblasti potrošačkog kreditiranja, uspostavljenog Zakonom o potrošačkim kreditima čija je primjena otpočela u novembru 2025. godine.
Teretni drumski saobraćaj biće ponovo blokiran, rečeno je nezvanično našem radiju u Udruženju prevoznika. Termin još nije poznat, a spekuliše se da će protesti biti radikalniji nego prošli. Ekonomista Vasilije Kostić ocjenjuje da će moguće blokade napraviti velike probleme uvozno-zavisnoj crnogorskoj ekonomiji.
Kada je prije nekoliko dana srušena nekadašnja fabrika protivgradnih raketa "19. decembar" u Podgorici, skrenuta je medijska pažnja i na činjenicu da su propadanju prepušteni njeni pogoni kod Murine u opštini Plav i da bi mogli doživjeti istu sudbinu kao matična fabrika.
U posljednjih pet godina u Crnoj Gori otkriveno je 2.614 falsifikovanih novčanica eura, pokazuju podaci monetarnih vlasti. Od 2022. do 2024. godine broj falsifikata u prometu je rastao, pa je pretprošle godine u odnosu na 2023. zabilježeno povećanje od 61 odsto. Tokom 2025. godine, kako navode iz Centralna banka Crne Gore, bilježi se manja upotreba lažnih novčanica.
Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima prema 67 dolara, nagovještavajući olakšanje ulagača nakon naznaka pomaka u iransko-američkim nuklearnim pregovorima.
Građanski pokret URA će na Proljećnjem zasijedanju Skupštine Crne Gore predložiti zakon o ostvarivanju prava na finansijsku podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima u čijoj vlasničkoj strukturi je bila država i taj zakon će se odnositi na sve bivše zaposlene bez izuzetaka, kazao je šef poslaničkog Kluba te stranke, Miloš Konatar.
Odbora za ekonomiju, finansije i budžet će na inicijativu funkcionera Evropskog saveza i predsjednika tog skupštinskog tijela, Borisa Mugoše, 25. februara održati sjednica na temu: Problematika koncesija Aerodroma Crne Gore.
Danas je održana 76. sjednica Savjeta za finansijsku stabilnost, kojom je predsjedavala guvernerka Centralne banke Crne Gore i predsjedavajuća Savjeta, Irena Radović.