SSCG

Pravo na zaključivanje opšteg kolektivnog ugovora, donošenje akta o sistematizaciji radnih mjesta i intitut minulog rada neke su od odredbi Zakona o radu kojim je Savez sindikata zadovoljan, dok je najveće nezadovoljstvo zbog onih o posredovanju agencija pri zapošljavanju.

„Zadovoljni smo što je shodno Zakonu sačuvano pravo na zaključivanje opšteg kolektivnog ugovora, što se mora donijeti akt o sistematizaciji radnih mjesta i što je kod zarada ostao institut minulog rada. Najveće nezadovoljstvo je zbog pojedinih odredbi o posredovanju agencija pri zapošljavanju“, rekli su agenciji Mina-business predstavnici Saveza sindikata (SSCG).

Oni su podsjetili da je Zakon o radu, koji je usvojen krajem decembra, rezultat kompromisa socijalnih partnera.

Iz SSCG su dodali da je među najvažnijim novinama u Zakonu rješenje da poslodavac prilikom zaključivanja ugovora o radu neće moći da zaposlenog uslovljava potpisivanjem sporazumnog raskida ugovora, odnosno blanko otkaza, na kojem se može upisati datum koji mu odgovara.

Zakon, kako su objasnili, predviđa obavezu da se takav sporazum potpisuje i ovjerava pred nadležnim organom, odnosno u sudu ili kod notara.

„Novina je i da će se radni odnos zasnivati bez standardne procedure oglašavanja slobodnih radnih mjesta, što se ne odnosi na preduzeća i ustanove u državnom vlasništvu. U tim slučajevima rok za oglašavanje je tri radna dana i na taj način se omogućava poslodavcima da u kratkom roku obezbijede potrebnu radnu snagu“, rekli su predstavnici SSCG.

Uvedena je, kako su naveli, i odredba kojom je propisano da se za zaposlenog koji je stupio na rad bez ugovora o radu smatra da je zasnovao radni odnos na neodređeno vrijeme.

„U tom slučaju je poslodavac u obavezi da sa zaposlenim zasnuje radni odnos u roku od tri dana od stupanja na rad“, rekli su iz SSCG.

Oni su dodali da je jedna od bitnih novina i da ugovor o radu na određeno vrijeme traje tri godine, umjesto dosadašnje dvije, kao i da taj period obuhvata i vrijeme kada je zaposleni bio angažovan kod poslodavca preko Agencije za ustupanje zaposlenih.

Iz SSCG su kazali da je zakonom predviđena novina koja predviđa postojanje akta o sistematizaciji radnih mjesta kod poslodavaca koji imaju više od deset zaposlenih.

„Zaposleni ima isključivo pravo na godišnji odmor i ne postoji mogućnost da se on zamijeni novčanom naknadom. Dužina godišnjeg odmora za zaposlene koji rade šestodnevnu radnu sedmicu je povećana“, saopštili su predstavnici SSCG.

Oni su naveli i da platna lista, u skladu sa Zakonom, ima snagu izvršne isprave. Novina je i da je kod poslodavca nad kojim je pokrenut stečaj doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje za zaposlene obavezan da uplati Fond rada bez obzira na dužinu trajanja i ishod stečaja.

„Predviđena je i veća zaštita žena, tako da poslodavac ne može dati otkaz ženi za vrijeme porodiljskog i roditeljskog odsustva, a novina je i za vrijeme trudnoće. Novina je da i očevi mogu da koriste i imaju pravo na porodiljsko odsustvo, bez obzira da li je supruga u radnom odnosu“, rekli su iz SSCG.

Oni su dodali da su pravo na otpremnine dobili i zaposleni na određeno vrijeme.

Predstavnici SSCG su saopštili da i pored pozitivnih pomaka na tržištu rada, ne mogu biti zadovoljni položajem zaposlenih, s obzirom na to da više od dvije trećine njih prima zaradu do 500 eura i ne može da podmiri troškove minimalne potrošačke korpe koja je u novembru iznosila 647 eura.

„Prosječna zarada nominalno je za prvih devet mjeseci prošle godine u odnosu na isti period 2018. bila veća 0,8 odsto, dok je, zbog rasta cijena, realno veća 0,5 odsto. Od 19 sektora djelatnosti u deset su zarade ispod prosjeka države, a u njima je zaposleno 68 odsto ukupnog broja zaposlenih u Crnoj Gori“, kazali su iz SSCG.

Oni su dodali da je u pet sektora koji zapošljavaju 23,6 odsto ukupnog broja zaposlenih došlo do pada ionako niskih zarada, dok su u ostalih pet koji zapošljavaju 44,5 odsto neznatno porasle, što je rezultat rasta minimalne plate sredinom prošle godine.

„Zarade zaposlenih koje se finansiraju iz budžeta ostale su na nivou iz prethodne godine. Statistički pokazatelj njihovog rasta predstavlja isplata razlike po osnovu umanjenja zarada iz prethodnih godina“, objasnili su iz SSCG.

Oni smatraju da je najteža situacija u pogledu zarada i uslova rada kod zaposlenih u trgovini, ugostiteljstvu i građevinarstvu.

Iz SSCG su podsjetili da je strateški razvojni cilj Crne Gore definisan u Programu ekonomskih reformi održiv i inkluzivan ekonomski rast koji će doprinijeti smanjenju razvojnog jaza zemlje u odnosu na prosjek EU i povećanje kvaliteta života svih njenih građana.

„Dokle smo stigli u tim opredjeljenjima govore podaci da su u posljednje tri godine zarade realno opale 2,6 odsto, a penzije četiri odsto“, rekli su predstavnici SSCG.

Oni su dodali da Crna Gora, kao kandidat za ulazak u EU, ne može biti zadovoljna što je po bruto domaćem proizvodu po stanovniku na nivou ispod polovine evropskog prosjeka, dok po stvarnoj individualnoj potrošnji po stanovniku prema standardu kupovne moći nešto iznad polovine.

„Poboljšanje položaja zaposlenih se može očekivati sa većom stopom ekonomskog rasta i njenom održivošću, što bi za posljedicu trebalo da ima rast životnog standarda“, poručili su iz SSCG.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Mandić: Dolazim na prijem kod Spajića, želimo najbolje Crnoj Gori
    on 19/05/2026 at 18:33

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić otvorio je izložbu „Evropo, vraćamo se!” u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti odakle je poručio da će sjutra doći na prijem premijera Milojka Spajića povodom obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore. Kazao je da on i stranka na čijem je čelu žele najbolje za ovu zemlju te da se nada da će vlast i građani u narednom periodu naći mjeru i rješenje i za sva ona druga pitanja koja toliko dugo opterećuju naše društvo.

  • Podrška proizvođačima za akcizni dio troškova goriva
    on 19/05/2026 at 17:43

    Vlada je danas usvojila Informaciju o podršci poljoprivrednim proizvođačima na akcizni dio troškova goriva.

  • Đukanović: Danas je jasno da ideja nezavisnosti nije bila ni lični ni partijski projekat
    on 19/05/2026 at 16:01

    Počasni predsjednik Demokratske partije socijalista Crne Gore i nekadašnji predsjednik i premijer države, Milo Đukanović, izjavio je da je veličina obnove nezavisnosti 2006. bila i u tome što nije počivala na nacionalnoj ili nacionalističkoj ideji, već je bila motivisana željom većine društva da samostalno upravlja svojom državnom kućom i svojom evropskom budućnošću. Đukanović je i poručio da je danas, 20 godina kasnije, očigledno da su se prevarili oni koji su 2020. vjerovali da će odlaskom DPS-a sa vlasti nestati i ideja o nezavisnoj Crnoj Gori. Istakao je da je sada jasno da ideja nezavisnosti nije bila ni lični ni partijski projekat, već da je njen stvarni vlasnik Crna Gora, a da je istorija mjesto njenog rođenja.

  • Šaranović i Gjorgijev o jačanju granične infrastrukture i migracionih kapaciteta
    on 19/05/2026 at 15:58

    Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović razgovarao je sa šefom Misije IOM-a u Crnoj Gori Vladimirom Gjorgjievim o realizaciji zajedničkih projekata, unapređenju granične infrastrukture i jačanju sistema upravljanja migracijama u skladu sa EU standardima.

  • Camaj u Skoplju: Jačanje parlamentarne saradnje i evropskog puta
    on 19/05/2026 at 15:05

    Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj sastao se u Sjevernoj Makedoniji sa potpredsjednikom tamošnjeg parlamenta Jovanom Mitreskim, pri čemu je potvrđena spremnost za dalje unapređenje odnosa i saradnje, uz zajedničku posvećenost evropskim integracijama i stabilnosti regiona.

  • Mašković Mujoviću: Nedostojni ste funkcije koju obavljate
    on 19/05/2026 at 14:16

    Odbornik Evropskog saveza u Skupštini Glavnog grada, Miloš Mašković, poručio je gradonačelniku Podgorice, Saši Mujoviću, da nije dostojan funkcije koju obavlja.

  • Krapović i Zuna potpisali sporazum o odbrambenoj saradnji Crne Gore i Češke Republike
    on 19/05/2026 at 13:55

    Ministar odbrane Dragan Krapović boravi u zvaničnoj posjeti Češkoj Republici, gdje se sastao sa ministrom odbrane Češke Republike, Jaromirom Zunom. Tokom sastanka ministra Krapovića sa češkim kolegom potvrđeni su izuzetno dobri odnosi dvije države u oblasti odbrane, uz obostrano izraženu spremnost za dalje intenziviranje saradnje. Tom prilikom potpisan je Sporazum između Vlade Crne Gore i Vlade Češke Republike o saradnji u domenu odbrane, što posjetu čini posebno značajnom.

  • Novi identitet Crne Gore i 20 godina nezavisnosti
    on 19/05/2026 at 13:36

    Dvadeset godina nakon obnove nezavisnosti, Crna Gora se, finalizujući svoj evropski put, ponovo nalazi u središtu istorijskih procesa.

  • Skupština opet izglasala izmjene Zakona o Ustavnom sudu
    on 19/05/2026 at 13:16

    Skupština Crne Gore ponovo je danas izglasala izmjene i dopune Zakona o Ustavnom sudu, koje je predsjednik države Jakov Milatović vratio parlamentu na ponovno odlučivanje. Podršku je dao 41 poslanik, 15 je bilo protiv, nije bilo uzdržanih.

  • Kaluđerović: Đukanovićevi napadi na SPC upozorenje šta bi Crnu Goru čekalo uz povratak DPS-a
    on 19/05/2026 at 12:36

    Potpredsjednica SNP-a i poslanica u Skupštini Crne Gore Slađana Kaluđerović saopštila je da najnoviji istupi Milo Đukanović protiv Srpska pravoslavna crkva predstavljaju upozorenje građanima šta bi, kako tvrdi, uslijedilo ukoliko bi se Demokratska partija socijalista vratila na vlast.

  • Raspisan tender za nastavak Bulevara Veljka Vlahovića: Za novu saobraćajnicu tri miliona eura
    on 19/05/2026 at 16:24

    Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice raspisla je tender za odabir izvođača radova za izgradnju saobraćajnice u zahvatu DUP-a „Agroindustrijska zona“, što je nastavak Bulevara Veljka Vlahovića od kružnog toka na magistralnom putu Podgorica - Tuzi do Bulevara Josipa Sladea u blizini "Zetatransa".

  • Inflacija u Evropi: Crna Gora ispod evropskog prosjeka, velike razlike među državama
    on 19/05/2026 at 14:49

    Inflacija u Evropi tokom 2026. godine pokazuje značajne razlike među državama, pokazuju podaci koje prenosi Visual Capitalist. Dok pojedine zemlje jugoistočne Evrope bilježe znatno više stope inflacije, sa Rumunijom na vrhu liste (oko 9 odsto), kao i Kosovom i Bugarskom koje bilježe preko 6 odsto, u većem dijelu zapadne Evrope inflacija je znatno niža i kreće se uglavnom između 2 i 4 odsto. U tom kontekstu, Crna Gora se prema dostupnim podacima nalazi ispod evropskog prosjeka, u grupi zemalja sa umjerenijim rastom cijena u poređenju sa dijelom regiona.

  • Rajaković: EPCG je na vrijeme prepoznala pravac evropske energetske tranzicije
    on 19/05/2026 at 09:30

    Prof. dr Nikola Rajaković ocijenio je da je Elektroprivreda Crne Gore kroz projekte Solari 3000+/500+ i Solari 5000+ razvila model koji danas potvrđuje i evropska energetska politika, zasnovan na principu da se električna energija proizvodi na mjestu gdje se i troši.

  • Konatar: Kupujmo domaće, jer našim proizvođačima ostavljamo dodatnih 268 miliona eura
    on 19/05/2026 at 08:25

    URA poziva građane da dnevno potroše makar 1,50 euro na domaće proizvode, čime će godišnje podržati crnogorske proizvođače i poljoprovrednike sa 267 miliona 858 hiljada 900 eura. Šef Kluba poslanika URA Miloš Konatar saopštio je da URA pokreće akciju #domaćiproizvodi365, što podrazumjeva kupovinu domaćih proizvoda svakog dana u godini.

  • Skuplje sve vrste goriva
    on 19/05/2026 at 06:38

    Sve vrste goriva od danas su skuplje jedan do pet centi, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • Sve manje domaćih sezonskih radnika
    on 19/05/2026 at 06:08

    Crna Gora i ovu turističku sezonu dočekuje sa nedostatkom radne snage, pa privrednici posežu za uvozom iz dalekih destinacija, jer naša država više nije atraktivna ponudom i za radnike iz regiona. To je za naš radio ocijenio Filip Lazović iz Unije poslodavaca. U Zavodu za zapošljavanje su nam kazali da su od početka godine preduzeli niz aktivnosti kako bi animirali građane da potraže sezonske poslove.

  • Mugoša: Cijena dizela je trebalao da bude niža za 15 centi
    on 18/05/2026 at 19:52

    Šef poslaničkog kluba Evropskog saveza, Boris Mugoša je ukazao da Vlada već nekoliko sedmica izbjegava da javnosti obrazloži odluke da smanjuje procenat umanjenja akciza na dizel sa 50% na 35%, pa onda na 30%, da bi prošle i ove nedjelje procenat umanjenja akciza bio 20%.

  • Odbor za ekonomiju predložio Gajevića i Martinović za članove Fiskalnog savjeta
    on 18/05/2026 at 13:51

    Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet predložio je Lidiju Martinović za člana Fiskalnog savjeta Crne Gore. Taj predlog je podržan sa četiri glasa "za“ i tri glasa „uzdržan“. 

  • Nacionalna BIM strategija i jača saradnja preduslov digitalne transformacije građevinarstva
    on 18/05/2026 at 12:59

    Usvajanje nacionalne BIM strategije, formiranje koordinacione platforme i jačanje saradnje institucija, akademske zajednice i privrede ključni su preduslovi za uspješnu digitalnu transformaciju građevinskog sektora u Crnoj Gori, ocijenjeno je na konferenciji „Implementacija ICT i BIM standarda za održivi rast Crne Gore“, održanoj u Podgorici u organizaciji Instituta za standardizaciju Crne Gore.

  • Nove cijene goriva: Dizel skuplji dva centa
    on 18/05/2026 at 10:14

    Ministarstvo energetike i rudarstva potvrdilo je da će od ponoći biti skuplje sve vrste goriva.