VUJOVIĆ VJERUJE

Politički analitičar Zlatko Vujović ocijenio je da bi mitropolit Amfilohije dobio autokefalnost od patrijarha Vartolomeja, ako bi se odlučio na raskol u SPC i traženje autokefalije za Mitropoliju crnogorsko – primorsku.

Onaj ko bude kontrolisao protestne litije može da usmjeri zadovoljstvo i nezadovoljstvo građana u određenom smjeru. Sada je zato rivalitet hoće li to ostati mitropolit Amfilohije ili će proteste preuzeti srpska patrijaršija, time i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i prosrpske partije koje favorizuje u Crnoj Gori. Za sada, ocjenjuje politički analitičar Zlatko Vujović – mitropolit Amfilohije bolje stoji.

„Na neki način je uspio i pored toga da obezbijedi kontrolu nad protestima, prije svega zbog jedne snažne infrastrukture, velikog broja sveštenika, aktivista SPC, koji su razočarani u opozicione prosrpske partije vidjeli svoj idejni spas u Amfilohiju Radoviću koji je postao novi lider srpskog političkog korpusa u Crnoj Gori“, rekao je Vujović za Prvu TV.

Zato, kaže Vujović, predsjedniku Srbije mitropolit Amfilohije smeta više nego što mu možda smeta pitanje imovine SPC u Crnoj Gori.

„S druge strane Amfilohije je svjestan da ako bi pregovori između Vlade tekli sa SPC, da bi to moglo da završi time što on više neće biti na čelu Mitrpolije, jer bi se trebao na potpuno drugi način pravno regulisati status tog novog pravnog lica u Crnoj Gori, na čijem čelu ne mora biti Amfilohije“, kazao je Vujović.

On je istakao da su se zakonom promiješale karte i da više nije kao što je bilo ranije.

„Čini mi se da će iz svega ovoga čemu svjedočimo izaći nešto prilično značajno. Prvo ovaj zakon je na neki način dao mogućnost državi Crnoj Gori, Vladi da utiče makar posredno time što će biti vlasnik nekretnine, da utiče na procese unutar pravoslavnog crkvenog svijeta. Vidjećemo kako će to rezultirati, ali ono što je kada govorimo o Amfilohiju, on vjeruje da bi vidio sebe na čelu jedne objedinjene pravoslavne crkve u Crnoj Gori“, rekao je Vujović.

Zaključuje kako je prvi čovjek Mitropolije crnogorsko-primorske oduvijek igrao političku igru, te da ga ne treba posmatrati isključivo kao crkveno lice. Amfilohije Radović je, ocjenjuje Vujović, crkvena, ali prije svega politička ličnost.

„Bez obzira da li se osjeća kao Crnogorac ili Srbin ili i jedno i drugo, nije spreman, makar je to moj utisak, da dovede do krvoprolića i sukoba kao što bi drugi bili spremni da ulože i to kao žetone u igri pod uslovom da se odigra kako oni to žele, jer nijesu iz Crne Gore, jer bi Crna Gora poslužila za potkusurivanje nekih igara regionalnog karaktera“, istakao je Vujović.

Upozorava da stvar nije samo lokalna, nego da je treba posmatrati i mnogo šire u pravoslavnom svijetu. U tom smislu smatra da je veoma značajno što vaseljenski patrijarh u obraćanjima predsjedniku Crne Gore koristi termin Pravoslavna crkva u Crnoj Gori.

Iznosi i procjenu kako će biti anuliran tomos koji je SPC dobila da ima uslovno rečeno kontrolu nad pravoslavljem na teritoriji Kraljevine SHS.

„Ukoliko Amfilohije i dalje ima kontrolu nad sveštenstvom u Crnoj Gori, a lično vjerujem da ima i da kažem uđe i okonča pregovore sa Vladom na način koji odgovara njemu, onda može da zaštiti svoju poziciju pa čak i u slučaju sukoba u SPC i odvajanja od SPC, on može da zadrži kontrolu. Vjerujem da ako bi se Amfilohije odlučio na raskol u SPC i traženje autokefalije te crkve, možda proširene na CPC, ja ne sumnjam da bi dobio autokefalnost od patrijarha Vartolomeja“, naglasio je Vujović.

On zato ocjenjuje kako je ono što se dešava u vezi sa reakcijama na Zakon više političko, a najmanje vjersko pitanje. Bez obzira što ogroman broj ljudi koji učestvuje u litijama i vjerujući narod možda i nema političku ambiciju.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Gorivo jeftinije od četiri do osam centi
    on 14/04/2026 at 09:46

    Cijene naftnih derivata od danas do narednog ponedjeljka biće niže od 4 do 8 centi u odnosu na prošlu sedmicu zavisno od vrste goriva.

  • Lješnjak: Protest na graničnim prelazima do petka, samo tražimo da se poštuje zakon
    on 14/04/2026 at 09:20

    Blokada teretnog saobraćaja na graničnim prelazima počela je danas u deset sati i trajaće do petka, a kako su kazali u Udruženju prevoznika postoji mogućnost da se protest nastavi i sljedeće sedmice. Uprava policije odobrila je protest na svim graničnim prelazima, izuzev u Luci Bar. Predstavnik Udruženja Đorđe Lješnjak je kazao da su prinuđeni četvrti put da protestuju kako bi riješili dugogodišnje probleme koji su u posljednjih godinu i po nizom odluka, eskalirali na njihovu štetu i bukvalno ih doveli pred gašenje.

  • Deset najprometnijih aerodroma na svijetu u 2025. godini
    on 14/04/2026 at 09:17

    Rang-lista najprometnijih aerodroma na svijetu za 2025. godinu je objavljena. Globalni avio-saobraćaj prošle godine pokazao je značajan rast, a aerodrom na prvom mjestu zadržao je svoju dugogodišnju titulu. Međutim, 2026. godina donijela je više neizvjesnosti za vazdušni saobraćaj, piše CNN.

  • Svet divljih životinja kroz objektiv preminulog snimatelja 'Planete Zemlje'
    on 14/04/2026 at 09:14

    Škotski fotograf, biolog i obučeni ronilac radio je sa čuvenim prirodnjakom Dejvidom Atenborom u mnogim BBC emisijama posvećenim prirodi.

  • Vuković i Radović na proljećnim sastancima MMF-a i Svjetske banke u Vašingtonu
    on 14/04/2026 at 09:09

    Delegacija Crne Gore, predvođena ministrom finansija Novicom Vukovićem i guvernerkom Centralne Banke Crne Gore, Irenom Radović, učestvovaće na proljećnim sastancima Međunarodnog monetarnog fonda i Grupacije Svjetske banke u Vašingtonu od 13. do 18. aprila, gdje će razgovarati o ključnim ekonomskim i finansijskim pitanjima i održati niz bilateralnih susreta.

  • Žena španskog premijera optužena za korupciju
    on 14/04/2026 at 08:57

    I Begonja Gomez i španski premijer Pedro Sančez ranije su odbacivali optužbe. 'Neka pravda bude zadovoljena', glasio je najnoviji komentar španskog premijera.

  • Stejt department potvrdio da će Rubio učestvovati u razgovorima Liban–Izrael u Vašingtonu
    on 14/04/2026 at 08:50

    Američki Stejt department potvrdio je da će državni sekretar Marko Rubio učestvovati danas na sastanku između ambasadora Libana i Izraela u Vašingtonu.

  • Orbanov pad ruši političku osovinu regiona
    on 14/04/2026 at 08:41

    Viktor Orban i Milorad Dodik godinama su gradili odnos koji je prevazilazio uobičajenu diplomatsku saradnju. Mađarski premijer je u Banjaluku i Republiku Srpsku dolazio kao politički partner koji otvoreno osporava dio zapadnog pristupa regionu, dok je Dodik u njemu dobio evropskog lidera spremnog da relativizuje pritiske iz Sarajeva, Brisela i zapadnih prijestonica. U tom okviru, mađarska podrška nije bila samo politička poruka, nego i instrument uticaja kroz kredite, investicije i energetske aranžmane.

  • Prenos na Parlamentarnom: Predstavljanje prve faze projekta Velje brdo u 12 sati
    on 14/04/2026 at 08:30

    Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine će danas u 12 časova, u Naučno-tehnološkom parku u Podgorici, prezentovati prvorangirano idejno rješenje (I nagrada) za Blok A1, u okviru prve faze realizacije naselja „Velje brdo“.

  • Radulović dopunio prijavu: SDT da istraži projekat žičare Sutorina–Žvinje u Herceg Novom
    on 14/04/2026 at 08:20

    Advokat Veselin Radulović podnio je Specijalnom državnom tužilaštvu novu dopunu krivične prijave koja se odnosi na projekat izgradnje panoramske žičare na relaciji Sutorina–Žvinje u Herceg Novom, uz ozbiljne optužbe za organizovani kriminal, zloupotrebu službenog položaja i ugrožavanje životne sredine.

  • Gorivo jeftinije od četiri do osam centi
    on 14/04/2026 at 09:46

    Cijene naftnih derivata od danas do narednog ponedjeljka biće niže od 4 do 8 centi u odnosu na prošlu sedmicu zavisno od vrste goriva.

  • Vuković i Radović na proljećnim sastancima MMF-a i Svjetske banke u Vašingtonu
    on 14/04/2026 at 09:09

    Delegacija Crne Gore, predvođena ministrom finansija Novicom Vukovićem i guvernerkom Centralne Banke Crne Gore, Irenom Radović, učestvovaće na proljećnim sastancima Međunarodnog monetarnog fonda i Grupacije Svjetske banke u Vašingtonu od 13. do 18. aprila, gdje će razgovarati o ključnim ekonomskim i finansijskim pitanjima i održati niz bilateralnih susreta.

  • Danas blokada teretnog saobraćaja na graničnim prelazima
    on 14/04/2026 at 06:44

    Blokada teretnog saobraćaja na graničnim prelazima počinje danas u deset sati. Iz Udruženja prevoznika ranije su kazali da im je Uprava policije odobrila protest na svim graničnim prelazima, izuzev u Luci Bar.

  • "Učiniti sve da se zaštiti standard građana"
    on 14/04/2026 at 06:35

    Pod pritiskom energetske krize pojedine države regiona, ali i Evropske unije snižavaju poreze akciza i PDV.

  • Pregovori o povećanju zarada 17. aprila
    on 14/04/2026 at 05:39

    Predstavnici poslodavaca i sindikata razgovaraće 17. aprila s premijerom o povećanju zarada u javnom i privatnom sektoru i usaglašavanju Opšteg kolektivnog ugovora. Pregovara se o povećanju obračunske vrijednosti koeficijenata zarada, tako da su očekivanja sindikata da bi trebalo doći do povećanja zarada za sve zaposlene već od maja, do kada bi se usaglasio Opšti kolektivni ugovor.

  • Nafta opet iznad 100 dolara po barelu, ali se berze dobro drže
    on 13/04/2026 at 21:51

    Cijene goriva su se danas vratile na iznad 100 dolara po barelu nakon što direktni pregovori SAD i Irana oko prekida vatre nijesu dali rezultate, ali se američke berze čvrsto drže, što je indikacija da Vol Strit i dalje vidi šansu da će obje strane uspjeti da izbjegnu najgori scenario za globalnu ekonomiju.

  • Globalni poremećaji utiču na inflaciju, Vladin krizni štab da bude ažuran
    on 13/04/2026 at 19:31

    U emisiji „Naglas” na RTCG-u otvoreno je pitanje uticaja globalne ekonomske krize na životni standard građana Crne Gore. Tarik Turković iz Ministarstva finansija poručio je da je u prethodnom periodu došlo do rasta prosječnih zarada i unapređenja životnog standarda, uprkos inflatornim pritiscima. Ekonomista i privrednik Davor Dokić ocijenio je da su globalni poremećaji, posebno na tržištu energenata, imali snažan uticaj na inflaciju, ali da su mjere Vlade ublažile posljedice. Zarija Pavićević iz Alternative Crna Gora upozorio je na izraženu uvoznu zavisnost i potrebu jačanja domaće proizvodnje i smanjenja zavisnosti od uvoza.

  • Željezara čeka investitora, proizvodnja za solarne elektrane drži fabriku
    on 13/04/2026 at 18:33

    Dok Željezara čeka strateškog partnera za proizvodnju čelika, u toj fabrici gro posla i prihoda zavisi od proizvodnje konstrukcija za solarne elektrane koje naručuje Elektroprivreda. Dug je i dalje oko milion i po eura za poreze i eko naknade, ali u menadžmentu kažu da posluju s profitom i sve redovno izmiruju.

  • Direktor Jugopetrola: Dvije nove benzinske stanice na auto-putu, važan korak u razvoju infrastrukture
    on 13/04/2026 at 10:35

    Prošla godina je bila jedna od najjačih u poslovanju Jugopetrola, uz ostvarene stabilne i pozitivne finansijske rezultate, saopštio je izvršni direktor kompanije, Vasilis Panagopoulos, i dodao da fokus ostaje na daljem razvoju infrastrukture i unapređenju održivog poslovanja.

  • ZZZ: U martu manja nezaposlenost
    on 12/04/2026 at 15:20

    U Crnoj Gori je na kraju marta bilo 26,5 hiljada nezaposlenih, jedan odsto manje nego u februaru, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).