HRAPOVIC U PARLAMENTU

Ministarstvo zdravlja povecace broj timova izabranih doktora u sredinama gdje je privremena migracija stanovnistva prisutna i odobriti veci broj specijalizacija za primarni nivo zdravstvene zastite, kazao je ministar Kenan Hrapovic.

On je u parlamentu odgovarao na pitanje poslanice Vere Bulatovic da li je uradena evaluacija reforme zdravstvene zastite i koji ce biti naredni koraci nakon ocjene integriteta zdravstvenog sistema.

“Sprovodeci redovnu analizu funkcionisanja primarne zdravstvene zastite (PZZ) postalo je ocigledno da prostora za napredak ima i da se moraju suociti sa brojnim izazovima”, rekao je Hrapovic.

On je kazao da ce se vecim brojem specijalizacija za primarni nivo zaustaviti “tercijerizacija” crnogorskog zdravstvenog sistema.

“Vec u sljedecih nekoliko dana u Domu zdravlja Podgorica ce biti raspisan konkurs za deset specijalizacija porodicne medicine. Na taj nacin ce se formirati kadar trajno vezan za PZZ i smanjiti opasnost da iazbrani doktor sopstvenu odgovornost prenese na druge specijaliste”, naveo je Hrapovic.

Jedna od mjera, kako je dodao, bice i podsticanje preventivne medicine kroz osmisljeni rad sa zdravima.

“Savjetovanje i promovisanje zdravih stilova zivota i identifikovanje faktora rizika koji mogu dovesti do pojave bolesti, smanjenja nivoa kvaliteta zivota i njegovog kraceg trajanja, je trajni cilj sa zdravstveno-pedagoskim elementima”.

On je naveo i integraciju protokola lijecenja za najcesca stanja na PZZ u softverske programe koja se sprovodi uz strucnu i finansijsku pomoc Svjetske zdravstvene organizacije.

“Digitalna podrska usvojenim protokolima lijecenja omogucava dijagnostiku i lijecenje pacijenata u svim istim situacijama na isti, standardizovan nacin”, ukazao je Hrapovic.

Prema njegovim rijecima, ocekivani efekti su izabrani doktor sa dovoljno vremena za bavljenje pacijentom, kompetentan, zadovoljan, motivisan, ali i povecanje udjela usluga na primarnom nivou.

Kako je rekao, ocekuje da primjena protokola omoguci standardizaciju pristupa svakom pacijentu uz bezbjednost za ljekara i pacijenta.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Šest međunarodnih linija iz Podgorice dobilo status javnog interesa
    on 26/02/2026 at 18:18

    Vlada je na današnjoj sjednici donijela dluku o proglašenju linija u javnom interesu u vazdušnom saobraćaju, kojom se redovni avio-prevoz na šest međunarodnih linija iz Podgorice proglašava javnim interesom u periodu od 1. juna 2026. do 31. maja 2030. godine.

  • Rezultati Popisa poljoprivrede 2024. predstavljeni na okruglom stolu u Podgorici
    on 26/02/2026 at 14:43

    Uprava za statistiku Crne Gore – Uprava za statistiku Crne Gore organizovala je u Podgorici okrugli sto „Popis poljoprivrede 2024 – rezultati i mogućnosti“, na kojem su predstavljeni ključni nalazi istraživanja i razmatrane razvojne šanse domaćeg agrara.

  • "Privrednim društvima u vlasništvu države upravljaće visoko stručni kadar"
    on 26/02/2026 at 13:17

    Ministar finansija Novica Vuković je kazao je da Predlog zakona o upravljanju privrednim društvima u vlasništvu države koji je utvrdila Vlada Crne Gore, ne diskriminiše političare i članove partija, već podrazumijeva da će biti prostora samo za osobe koje su stručne.

  • Vuković: Proširivanje prava roditeljskog odsustva zahtijevaće dodatna budžetska sredstva
    on 26/02/2026 at 13:10

    Ministar finansija Novica Vuković kazao je proširivanjem roditeljskog odsustva sa 12 na 14 mjeseci, od čega su dva mjeseca predviđena za očeve, podrazumijevaće i dodatni trošak za budžet.

  • Konatar: Penzije mogu biti veće 40 eura, Vlada nesposobna to da riješi
    on 26/02/2026 at 11:17

    Za povećanje svih penzija od 40 eura i povećanje minimalne penzije sa 450 eura na 490 eura nije potrebno obezbijediti dodatna sredstva u budžetu za 2026 godinu, niti je neophodno novo zaduženje, kazao je šef poslaničkog kluba URA Miloš Konatar.

  • EPCG: Cijena aktivne električne energije nije povećavana
    on 25/02/2026 at 14:58

    Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) saopštila je da cijena aktivne električne energije nije povećavana, te da je povećana potrošnja glavni razlog većih računa za električnu energiju.

  • Tolić: Aerodromi CG će uložiti 21 milion u opremu i adaptacije
    on 25/02/2026 at 13:49

    Nakon što su Aerodromi Crne Gore početkom godine usvojili plan javnih nabavki u vrijednosti od oko osam miliona eura, kompanija sada čeka saglasnost Vlade na izmjene i dopune za dodatnih 13 i po miliona eura. To je, na sjednici Odbora za ekonomiju, finansije i budžet saopštio izvršni direktor, Roko Tolić.

  • Za članove Fiskalnog savjeta stigle četiri prijave
    on 25/02/2026 at 13:13

    Na javni poziv za imenovanje tri člana Fiskalnog savjeta Crne Gore prijavila su se četiri kandidata, saopštio je predsjednik skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, Boris Mugoša.

  • IA: Ojačati kontrolu javnih nabavki
    on 25/02/2026 at 13:12

    Iz Instituta alternativa dostavili su Ministarstvu finansija komentare na Nacrt izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama.

  • Radulović: Cilj mi je transparentnost, tražio sam novu procjenu vrijednosti aerodroma
    on 25/02/2026 at 10:40

    Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet razmatra danas problematiku koncesija crnogorskih aerodroma. Ministar pomorstva i rukovodilac Ministarstva saobraćaja Filip Radulović je obavijestio da je prije desetak dana uputio zahtjev za novu procjenu vrijednosti Aerodroma. Predstavnici NVO sektora su protiv koncesije, uz objašnjenje da to u ovom trenutku može donijeti koristi samo koncesionaru, te da interesi države nijesu zaštićeni na pravi način. Predstavnik zaposlenih se pita zašto se insistira na modelu gdje se kontrola dugoročno prepušta drugome zbog jednokratne naknade od 100 miliona eura, što nije cifra koja zatvara svaku raspravu o ovom pitanju.