KNEŽEVIĆ POZIVA

Jedan od lidera DF-a Milan Knežević pozvao je predsjednika Višeg suda Borisa Savića da obavijesti crnogorsku javnost da li je u Viši sud stigao dokument koji je prvo adresiran na Milivoja Katnića

Podsjećamo, DF je juče zatražio da vršilac dužnost vrhovnog državnog tužioca Ivica Stanković sazove hitnu sjednicu Tužilačkog savjeta i da zatraže informacije u vezi sa dokumentom koji je navodno dostavljen Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT).

Iz SDT-a su naknadno istakli da nijesu tačni navodi DF-a da je od strane Tužilaštva Republike Srbije dostavljen bilo koji novi dokaz, koji se odnosi na predmet “terorizam u pokušaju”.

“Na samom početku želim iskreno da se zahvalim glavnom soecijalnom tužiocu Milivoju Katniću koji je ekspresno reagovao na moje navode želeći da ih demantuje, ali ih je toliko osnažio da je ustvari po ko zna koji put demantovao samog sebe. Naime, kad sam na press konferenciji saopštio da je prema našim saznanjima na ime i prezime GST-a iz Republike Srbije upućena informacija – dokument u vezi novih dokaza za postupak poznat kao ‘državni udar’, nijednim slovom nisam saopštio naziv organa. Ali zato Milivoje Katnić u svom ‘demantiju’ mojih navoda, saopštava da su ipak dobili određene informacije od Tužilaštva Republike Srbije u slučaju ‘terorizam’ u pokušaju, i da su na iste odgovorili”, kazao je Knežević.

On pita i kako je onda moguće da su njegove tvrdnje neistinite “ako SDT u samom demantiju potvrđuje da sam u pravu, i čak ide korak dalje saopštavajući od kog nadležnog organa u Republici Srbiji su dobili pomenuti dokument”.

“Tako smo sad riješili prvu nepoznatu, a to je da je dokument upućen od strane Tužilaštva Republike Srbije, i da se odnosi na nova saznanja u postupku poznatom kao državni udar. Zašto onda Milivoje Katnić nije obavijestio Viši sud, a oni Apelacioni sud i stranke u postupku da su se pojavile nove okolnosti koje izgleda ruše presudu sudskog vijeća Suzane Mugoše i oslobađaju kazne sve crnogorske i srpske državljane? Zato što mu ne odgovara sadržaj dokumenta. I što je onda uradio GST? Uputio je dopis Tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK) Republike Srbije sa zahtjevom da nadležni organ koji je poslao informaciju – dokument koji oslobađa presuđene crnogorske i srpske državljane bude procesuiran zbog zloupotrebe službenog položaja. Znači kad iz Srbije dobija dokazni materijal koji mu odgovara za montažu državnog udara onda se radi o najboljoj mogućoj saradnji, a kad dobije ono što potvrđuje njegovu montažu onda Milivoje Katnić želi da hapsi i po Srbiji. I to na način što traži od izvjesne Lidije Ignjatić zamjenika tužioca koja je prva saslušala Sašu Sinđelića, da sad uhapsi svog kolegu tužioca koji je poslao dokument koji nije po volji Milivoju Katniću”, navodi Knežević u reagovanju.

Zato je pozvao Savića, koji je potvrdio status svjedoka saradnika Sinđeliću pod imenom Aleksandar, da obavijesti crnogorsku javnost “da li je u Viši sud stigao dokument koji je prvo adresiran na Milivoja Katnića?”

“Bez obzira na moje javno iznesene kvalifikacije na račun Borisa Savića, moram da kažem da sam uvjeren da on neće do kraja učestvovati u prikrivanju dokaza koji mogu do temelja sravniti i njegovu karijeru ali i crnogorsko pravosuđe. Ukoliko nije u posjedu dokumenta, očekujem da Boris Savić službenim putem zatraži obavještenje od SDT-a, ali isto očekujem da Milivoje Katnić saopšti broj dopisa koji (ni)je stigao na njegovo ime iz Tužilaštva Republike Srbije, jer je pitanje dana kad će sve biti objavljeno i prezentovano crnogorskoj javnosti. Naravno, ovo moje reagovanje je dovoljan razlog da odmah bude zakazana sjednica Tužilačkog savjeta na kojoj će biti donesena odluka o suspenziji i procesuiranju GST- a Milivoja Katnića zbog prikrivanja dokaza i zloupotrebe službenog položaja. Ali pošto znam da se to neće dogoditi, i da me tek čekaju opstrukcije u ovom slučaju, potpuno spokojan i siguran u istinu, najavljujem da ću sljedećih dana putem međunarodno pravne pomoći doći do dokumenta koji će potvrditi našu nevinost u ovom politički montiranom procesu. Međutim, to nam neće predstavljati satisfakciju, jer će neko, a zna se ko, morati krivično da odgovara zbog četiri godine protivzakonitih optužnica, hapšenja, pritvora, torture, maltretiranja porodica optuženih od kojih su neki još uvijek u zatvoru, a većina narušenog zdravlja. Pravda je možda spora, ali istina je uvijek ubrza”, istakao je Knežević.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Uspjeh mladih crnogorskih inženjera na takmičenju u Sloveniji
    on 10/09/2025 at 15:32

    Ekipa ,,Litijumske baterije” sastavljena od studenata Prirodno-matematičkog fakulteta Podgorica, smjer Računarske nauke – Luka Kankaraš i Sara Stijepović i Andrej Janković sa Mašinskog fakulteta, osvojila je treće mjesto na prestižnom evropskom takmičenju ,,WRO Future Engineers”, održanom u Ljubljani.

  • Ćulafić: Kolektori se moraju graditi, treba naći kompromis sa građanima Zete
    on 10/09/2025 at 15:27

    Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić kazao je da je njegov stav da se kolektor za prečišćavanje otpadnih voda mora graditi, te da odustajanje od gradnje može koštati državu više desetina miliona eura, ali i uticati na odnose sa Albanijom zbog zagađenja Skadarskog jezera. On je istakao da mještani Botuna mogu uložiti žalbu na mišljenje Agencije za zaštitu životne sredine, a odluku će donijeti Ministarstvo na čijem je čelu on.

  • U srećnom sam braku, a sa suprugom ne živim 15 godina
    on 10/09/2025 at 15:07

    Margaret kaže da su ona i suprug ponekad usamljeni, ali da im razgovor pomaže da njihov odnos funkcioniše.

  • Ruska vojska tvrdi da nije gađala Poljsku
    on 10/09/2025 at 15:00

    Ruska vojska saopštila je danas da nije gađala Poljsku nakon što su njeni dronovi lansirani i uništeni preko noći iznad poljske teritorije, dok je Varšava optužila Moskvu da je lansirala bespilotne letjelice kao dio "provokacije".

  • Kremlj odbio da komentariše upad dronova u Poljsku
    on 10/09/2025 at 14:49

    Kremlj je odbio danas da komentariše noćašnji upad i presretanje dronova iznad Poljske, zemlje NATO-a, koja je optužila Moskvu da je lansirala te letjelice i da se radi o "provokaciji".

  • Berlin: Upad ruskih dronova u Poljsku veoma ozbiljan incident
    on 10/09/2025 at 14:20

    Upad dronova u poljski vazdušni prostor je "veoma, veoma ozbiljan incident" koji pokazuje da Rusija "testira" NATO, ocijenila je danas njemačka vlada.

  • Aleksić posjetio Umjetničku koloniju u Danilovgradu
    on 10/09/2025 at 14:15

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama dr Budimir Aleksić posjetio je danas Umjetničku koloniju u Danilovgradu. Tom prilikom razgovarao je sa direktorom Kolonije Andrijom Radulovićem, predsjednikom Opštine Danilovgrad Aleksandrom Grgurevićem, predsjednikom Skupštine Predragom Pajovićem, kao i potpredsjednicom Opštine Marijom Radonjić Ćupić.

  • ANB: Janović bio na Maksimiru, mjesto mu odredile službe koje brinu o bezbjednosti
    on 10/09/2025 at 13:59

    Iz Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) potvrdili su da je direktor Ivica Janović boravio na fudbalskoj utakmici između Hrvatske i Crne Gore u Zagrebu na stadionu Maksimir.

  • Šimun: Ulaganje u znanje zdravstvenih radnika je ulaganje u zdravlje majki i djece
    on 10/09/2025 at 13:57

    Ministarstvo zdravlja intenzivno radi na jačanju kapaciteta zdravstvenih radnika i unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite majke i beba, što je , kako navode u saopštenju, u skladu sa rezultatima procjene kvaliteta njege porodilja i novorođenčadi, sprovedene tokom 2023. godine u osam porodilišta i četiri stacionara u Crnoj Gori, kao i u Centru za neonatologiju u Podgorici.

  • Šta rade i koga bodre Srbi u Rigi posle ispadanja 'Orlova'
    on 10/09/2025 at 13:30

    Neki bodre Sloveniju i Luku Dončića, neki Grke i Gruziju srpskog trenera Aleksandra Džikića, a ima i onih koji strahuju da će „stajati u avionu do kuće" ako Nemci podignu trofej.

  • Đuranović: Podaci porazni, na 100 eura uvezene hrane izvezemo 7,7 eura
    on 10/09/2025 at 09:18

    U Crnoj Gori je došlo do pada prodaje domaćih proizvoda, dok je količina uvezenih prehrambenih proizvoda u Crnu Goru porasla u odnosu na prošlu godinu, kazao je za TVCG Milutin Đuranović, predsjednik Odbora udruženja poljoprivredne i prehrambene industrije privredne komore... Kaže da je u prvoj polovini godine na uvoz potrošeno 493 miliona, odnosno 51 miliona više nego prošle godine...

  • Sindikati Aerodroma: Vlada da podrži uspješno državno preduzeće, a ne da traži koncesionara
    on 10/09/2025 at 08:28

    Predstavnici sindikalne organizacije Aerodroma Crne Gore ističu da aerodromima ne treba koncesionar koji će se bogatiti u Crnoj Gori, već Vlada koja će podržati već uspješnu državnu kompaniju.

  • Komisija: SDT i Privredni sud da ispitaju prodaju Rudnika boksita
    on 10/09/2025 at 05:46

    Skupštinska Komisija za kontrolu i praćenje privatizacije zatražila je od Specijalnog državnog tužilaštva informaciju o mogućim zloupotrebama u privatizaciji i stečaju Privrednog društva Rudnici Boksita A.D. Nikšić. Od Privrednog suda komisija očekuje da ubrza postupak i namiri potraživanja povjerilaca sa što većom vrijednošću imovine i umanji troškove.

  • "Energetska povezanost i novi infrastrukturni projekti temelj stabilnog snabdijevanja"
    on 09/09/2025 at 14:04

    Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović i ministar energetike Italije Gilbert Pichetto Fratin zaključili su da su energetska povezanost i novi infrastrukturni projekti temelj stabilnog snabdijevanja, razvoja obnovljivih izvora i jačanja ekonomskih veza između Crne Gore i Italije.

  • Ministarstvo javne uprave pokreće javnu raspravu o Nacrtu nacionalnog akcionog plana
    on 09/09/2025 at 13:38

    Ministarstvo javne uprave poziva sve građane, naučnu i stručnu javnost, državne organe, strukovna udruženja, političke subjekte, nevladine i međunarodne organizacije, medije i sve zainteresovane da učestvuju u javnoj raspravi o Nacrtu nacionalnog akcionog plana za sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu u Crnoj Gori 2026–2029.

  • Kordić: Posjeta delegacije Vlade Bugarske prvi konkretan korak ka uspostavljanju direktne avio-linije sa Crnom Gorom
    on 09/09/2025 at 11:43

    Prilikom zvanične posjete delegacije Vlade Bugarske na čelu sa premijerom Rosenom Željazkovim, ministarka turizma Crne Gore Simonida Kordić održala je sastanak sa bugarskim ministrom turizma Miroslavom Boršošem. To predstavlja, kako je istakla Kordić, nastavak dijaloga o unapređenju bilateralne saradnje i uspostavljanju direktne avio-linije između Crne Gore i Bugarske, koji je Kordić započela tokom zvanične posjete Sofiji u februaru ove godine.

  • Rajčić: Privrednici u Crnoj Gori još uvijek ne prepoznaju punu vrijednost mentorske podrške
    on 09/09/2025 at 11:16

    Vlasnici mikro, malih i srednjih preduzeća često nisu u mogućnosti da objektivno sagledaju probleme u svom poslovanju, ali se tokom procesa mentoringa, koji kao nefinansijski vid podrške omogućava Ministarstvo ekonomskog razvoja u saradnji sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA), vrlo brzo identifikuju ključna područja koja zahtijevaju unapređenje i na kojima je potrebno raditi. To je, u intervjuu za PR Centar, istakao sertifikovani mentor Vladimir Rajčić.

  • Građani prvi put mogu ulagati u obveznice – zarada veća od bankarske štednje
    on 09/09/2025 at 05:51

    Dobro je što vlada planira novi način zaduživanja emisijom državnih obveznica za građane. Ipak, prije realizacije važna je edukativna kampanja kojom će pojasniti šta su benefiti, koliku zaradu mogu očekivati oni koji će investirati svoj novac. To je za Radio Crne Gore ocijenio rukovodilac Službe za investiciono bankarstvo u Erste Banci Aleksandar Ščekić. Napominje i da prva emisija ne bi trebalo da bude veća od stotinu miliona eura i da kamate budu iznad 3 odsto.

  • "Crna Gora vodi odgovornu i održivu ekonomsku politiku"
    on 08/09/2025 at 14:33

    Tim Ministarstva finansija, predvođen ministrom Novicom Vukovićem, sastao se sa izvršnim direktorom Belgijsko-holandske konstituence Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda Jeroenom Clicqom, kako bi razmijenili mišljenja o ključnim ekonomskim reformama i izazovima koje Crna Gora sprovodi na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.

  • Radović: CBCG pouzdan partner u očuvanju stabilnosti i sprovođenju evropskih standarda
    on 08/09/2025 at 14:26

    Centralna banka (CBCG) je u potpunosti posvećena sprovođenju reformi i integraciji u evropski finansijski sistem, saopštila je guvernerka vrhovne monetarne institucije Irena Radović.