PKCG

Njemačka je u Crnu Goru, od obnove nezavisnosti, uložila 305 miliona eura, po čemu je na 12 mjestu na listi najvećih investitora u crnogorsku ekonomiju, kazao je predsjednik Privredne komore Vlastimir Golubović.

On je danas razgovarao sa Martinom Knapom, direktorom Njemačko-srpske Privredne komore (AHK Srbija) i koordinatorom aktivnosti te asocijacije za zemlje Zapadnog Balkana.

Kako je saopšteno iz crnogorske Privredne komore, sastanak je organizovan uoči poslovnog foruma crnogorskih i njemačkih privrednika iz oblasti saobraćaja i logistike.

Sagovornici su razmatrali mogućnosti za intenziviranje saradnje dvije komore i veću zastupljenost njemačkih privrednika na našem tržištu.

Golubović je upoznao Knapa sa aktivnostima Komore i njenim značajnim doprinosom kreiranju povoljnog ambijenta za poslovanje svih privrednih društava.

On je, kako su kazali iz Komore, predstavio glavne makroekonomske pokazatelje Crne Gore, posebno ukazujući na dinamičan razvoj koji je karakteriše posljednjih godina, a značajno su mu doprinijele strane direktne investicije.

„Od obnove nezavisnosti, obim ulaganja Njemačke u Crnu Goru je iznosio 305 miliona eura, po čemu je na 12 mjestu na listi država-najvećih investitora u našu ekonomiju, sedmom među EU zemljama“, rekao je Golubović.

Prema njegovim riječima, kontinuirano raste robna razmjena između Crne Gore i Njemačke i prošle godine je iznosila 260 miliona eura.

Golubović je naglasio da Crnu Goru posjećuje sve veći broj turista iz Njemačke, navodeći da se u odnosu na 2017. godinu taj pokazatelj utrostručio.

On je govorio i o prioritetnim sektorima razvoja crnogorske ekonomije, projektima koji se u njima realizuju ili su planirani, kao i o povoljnostima koje nudi poslovanje u Crnoj Gori, naročito u slobodnim i biznis zonama.

„Pozivam njemačke privrednike da ulažu u našu ekonomiju, a posebno u energetiku, turizam i drvnu industriju“, rekao je Golubović.

Knap je ukazao na značaj mreže spoljnotrgovinskih komora Njemačke za podsticanje izvoza njihovih kompanija, a posebno malih i srednjih preduzeća.

„Želimo da poboljšamo prisustvo naše asocijacije i njemačkih privrednika u Crnoj Gori“, rekao je Knap.

On je kazao da će AHK najprije doprinijeti rastu digitalne vidljivosti Crne Gore na njihovim platformama, te, na osnovu interesovanja i upita privrednika za mogućnost poslovanja u našoj državi, razmotriti otvaranje posebne kancelarije ove asocijacije.

Njemačka Komora, kako je rekao, računa na blisku saradnju sa crnogorskim kolegama na ovom poslu.

„Dvije asocijacije će tijesno sarađivati kako bi doprinijele kreiranju što sadržajnijeg programa posjete crnogorske delegacije“, zaključeno je na sastanku.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • DPS: Imenovanja članova Nadzornog odbora FK Budućnost prava slika bahate gradske uprave
    on 30/04/2025 at 20:11

    Imenovanje članova Nadzornog odbora FK Budućnost predstavlja pravu sliku funkcionisanja bahate i neodgovorne gradske uprave, smatraju u Klubu odbornika Demokratke partije socijalista (DPS) Glavnog grada.

  • Ranko Krivokapić ima novi angažman: Savjetuje Ervina Ibrahimovića
    on 30/04/2025 at 19:30

    Počasni predsjednik Socijaldemokratske partije Ranko Krivokapić postavljen je za savjetnika ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića. Da je Krivokapić tamo, može se vidjeti i na sajtu Vlade, na spisku zaposlenih u Ministarstvu vanjskih poslova.

  • Demokrate: Reagovanje URA podsjećanje da njihov opštinski odbor i dalje postoji
    on 30/04/2025 at 19:17

    Današnje reagovanje GP URA podsjetilo je podgoričku javnost da njihov opštinski odbor i dalje postoji, navode iz Demokratske Crne Gore, nakon što je URA reagovala na vijest da je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović za novog predsjednika FK Budućnost predložio partijskog kadra Demokrata Boška Kovačevića.

  • URA: Mujović ponizio FK Budućnost, partijska podjela klubova uništava sport
    on 30/04/2025 at 17:45

    Da se od nove gradske uprave Saše Mujovića može očekivati baš sve, bilo je jasno već u prvim danima mandata, ali da će se partije vlasti čašćavati kultnim podgoričkim klubovima i praviti najgore presedane u istoriji sporta, to je prevazišlo čak i naša najgora očekivanja", saopštili su iz podgoričkog odbora Građanskog pokreta URA.

  • Milatović: Sjećanje ostaje i obavezuje
    on 30/04/2025 at 15:35

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović napisao je na društvenoj mreži Iks (X) da se na današnji dan sa dubokim pijetetom sjećamo šestoro nevinih stradalih civila, među njima troje djece, koji su stradali u NATO bombardovanju Murina 1999. godine.

  • Mandić: Prošlo je vrijeme kada su političari mogli da pritiskaju institucije, zakon važi jednako za sve
    on 30/04/2025 at 12:44

    Prošlo je vrijeme kada je neki političar mogao, kao što se radilo ranije sa mjesta predsjednika Vlade, predsjednika države ili predsjednika Skupštine, da zove bilo koga u pravosuđu, da zove ljude u policiji, i da vrši pritisak kako bi nešto ostvario. Ja nisam želio to da radim, nikoga nisam pozvao, nisam se oglašavao da se ne bi protumačilo kao pritisak na institucije koje rade svoj posao, rekao je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić. To je saopštio novinarima u Murinu, odgovarajući na pitanje povodom događaja u Podgorici, u kome je učestvovao njegov sinovac Danilo Mandić.

  • Mandić u Murinu: Težak ratni zločin, SDT da otvori istragu
    on 30/04/2025 at 12:29

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, položio je danas vijenac na spomen obilježje žrtvama NATO bombardovanja u Murinu, iskazujući duboko poštovanje i trajno sjećanje na nevine civile koji su, na današnji dan prije 26 godina, izgubili živote tokom tog tragičnog događaja.

  • Dukaj: Ohrabruje Milatovićeva podrška konceptu zakona o lokalnim izborima
    on 30/04/2025 at 11:21

    Ministar javne uprave Maraš Dukaj zahvalio je predsjedniku države Jakovu Milatoviću na podršci konceptu zakona o lokalnim izborima. Dukaj je naveo da je više puta naglašavao da ovaj posao ne može niko sam iznijeti.

  • "Šestomjesečni pregled rada Vlade: Hronika propuštenih prilika"
    on 30/04/2025 at 09:46

    Izborna reforma nakon više od godinu ne daje ozbiljnije rezultate, transparentnost donošenja odluka Vlade se smanjuje, sve je više pojava namjernog podrivanja demokratskih procesa, daleko smo od dobro organizovane i optimizovane javne uprave, a u pravosuđu nakon 25 godina reforme i dalje ima više problema nego dobrih praksi, zaključci su publikacije ““Stabilnost” ili reforme: Status quo kao “evropska politika” Centra za demokratsku tranziciju.

  • Gazdić: Pljevlja otvorena za investicije u održivi razvoj
    on 30/04/2025 at 09:35

    Opština Pljevlja odlučno ulazi u novu razvojnu fazu i poziva domaće i strane investitore da prepoznaju potencijale ovog grada za ulaganja u oblasti održivog razvoja i turizma, istakao je Darko Gazdić, član Inicijalnog odbora Pokreta Evropa sad i potpredsjednik Opštine Pljevlja. Ističe da je cilj da se ta opština pozicionira ne samo kao industrijski centar, već i kao moderna lokalna zajednica zasnovana na principima zelene ekonomije i dugoročne održivosti.

  • Domaće mljekarstvo gubi trku s uvozom
    on 01/05/2025 at 07:40

    Tri najveće crnogorske kompanije koje se bave preradom i prodajom mlijeka i mliječnih proizvoda – Lazine, Nika i Srna ostvarile su ukupni prihod od 26,06 miliona eura. Sa druge strane, samo Imlek Boka, koji na crnogorskom tržištu distribuira uvozno mlijeko i mliječne proizvode, uključujući i popularnu “kravicu”, imao je ukupni prihod od 34,68 miliona eura.

  • Industrijsko posrtanje: Dan žrtava tranzicije
    on 01/05/2025 at 05:37

    Malena Andrijevica prije tranzicije imala je hiljadu stanovnika i hiljadu radnika u industriji i ugostiteljstvu, dok danas radnika u industriji nema, a gradsko jezgro ove varošice svelo se na svega nepunih trista stanovnika. Na ovu činjenicu podsjetio je poslednji direktor fabrike „Temovent“ u tom gradu, Predrag Nedić, koji danas živi na primorju.

  • Vlada je bila i ostala pri tome da su sporazumi sa UAE usklađeni sa Ustavom
    on 30/04/2025 at 15:42

    Vlada je bila i ostala pri tome da su sporazumi sa UAE usklađeni sa Ustavom i sa zakonodavstvom, a javnost kritikuje ugovor koji još nije niti sačinjen niti potpisan, kazala je ministarka javnih radova Majda Adžović u emisiji „Budimo budni - pitajte Vladu“ na Prvom programu Televizije Crne Gore.

  • "Uspješno realizovana odluka o zabrani transakcija plaćanja neovlašćenim priređivačima igara na sreću"
    on 30/04/2025 at 15:25

    U okviru aktivnosti koje Ministarstvo finansija, Centralna banka Crne Gore i Uprava za igre na sreću sprovode kroz rad u Koordionacionom tijelu za zaštitu i unapređenje javnog interesa u oblasti priređivanja igara na sreću, uspješno je realizovana odluka Uprave za igre na sreću o zabrani transakcija plaćanja neovlašćenim priređivačima igara na sreću, u skladu sa članom 7, članom 9 i članom 10 Zakona o igrama na sreću.

  • Prosječna zarada u martu iznosila 1003 eura
    on 30/04/2025 at 15:16

    Prosječna zarada (bruto) u martu ove godine u Crnoj Gori iznosila je 1.195 eura, dok je prosječna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 1.003 eura, saopštila je Uprava za statistiku Monstat.

  • Milatović: I Ustavni sud da iznese tumačenje na tezu Udruženja pravnika o sporazumu s UAE
    on 30/04/2025 at 14:24

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da bi i Ustavni sud trebao da iznese tumačenje na tezu da se Sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) o turizmu i razvoju nekretnina mora verifikovati dvotrećinskom većinom u Skupštini Crne Gore.

  • "Ne mislim da su poslanici čuli nove informacije iz Milatovićevog obrazloženja o sporazumu sa UAE"
    on 30/04/2025 at 13:32

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić rekao je da ne misli da su poslanici saznali nešto novo iz opširnog obrazloženja predsjednika države Jakova Milatovića zašto je Zakon kojim se potvrđuje Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina sa UAE vratio parlamentu na ponovno odlučivanje. 

  • Ministarstvo finansija: U prva tri mjeseca prihod u budžetu 580,4 miliona eura
    on 30/04/2025 at 13:24

    U Ministarstvu finansija ističu da i na kraju prvog kvartala bilježe kontinuirani trend rasta budžetskih prihoda, te je za prva tri mjeseca prihodovano 580,4 miliona eura, što je 7,3 odsto procijenjenog BDP-a, odnosno 4,7 miliona više u odnosu na isti period prethodne godine.

  • Prosječna zarada u martu hiljadu eura
    on 30/04/2025 at 11:50

    Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u martu je, prema podacima Monstata, iznosila hiljadu eura i bila je 0,1 odsto veća u odnosu na februar.

  • Sindikat pisao Spajiću: Odgovorni ste za loše stanje u pomorskom sektoru
    on 30/04/2025 at 07:51

    Samostalni sindikat radnika u pomorskom brodarstvu i transportu Crne Gore, uputio je dopis premijeru Milojku Spajiću, nezadovoljni, jer su izostavljeni sa sastanka Posebnog tripartitnog komiteta (STC), održanom u Ženevi u aprilu, na kojem su razmatrani amandmani na Konvenciju o radu pomoraca. Time je, kažu, propuštena prilika da Crna Gora utiče na međunarodne standarde koji štite prava pomoraca. Uputili su i kritiku na opšte stanje u crnogorskom pomorskom sektoru.