JOVANOVIĆ ZA RCG

Litije u Crnoj Gori su politički motivisane. Cilj koji se pominje na litijama o odbrani Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori je u potpunosti suprotan od onoga što se govori na tim skupovima. Srpska pravoslavna crkva sve ovo se radi, kako bi se ‘davila Crna Gora, a pod led gurala Srbija’. Oni pominju Đukanovića, a misle na Vučića, kazao je za Radio Crne Gore predsjednik Liberalno demokratske partije Srbije (LDP), Čedomir Jovanović. On ističe da pitanje crkvene imovine u Crnoj Gori nije pitanje za ulicu ni proteste, već o tome, kaže, treba da se razgovara kako bi se našlo rješenje. Vjeruje da će se proces obnove Crnogorske pravoslavne crkve ubrzati zbog djelovanja Srpske pravoslavne crkve. U svemu ovome Jovanović vidi ruski uticaj. Vjeruje da će crnogorska vlast imati snage da nađe rješenje.

Izjave srpskih zvaničnika, samo na prvi pogled mogu se protumačiti kao miješanje u unutrašnje stvari u Crnoj Gori, smatra predsjednik Liberalno demokratske partije Srbije, Čedomir Jovanović. Srbiji i njenom predsjedniku Aleksandru Vučiću je najmanje potrebna nestabilna Crna Gora, tvrdi Jovanović.

“Vučić za vratom ima Kosovo, Republiku Srpsku, i prije i poslije svega Srbiju, koja je uzrok svih tih problema na kojima danas posrćemo i vučemo sve oko nas”, navodi Jovanović.

Osvrćući se na proteste ispred crnogorske ambasade u Beogradu i pokušaje paljenja zastave, Jovanović poručuje da nije sve crno-bijelo. Da je, kako kaže, intervenisala policija u Beogradu bi nastao haos.

“Nacionalizam, koji dominira svakodnevnim životom u Srbiji, nije od juče, već je dio srpskog genetskog koda. U svakoj situaciji, kada se suočimo sa preprekom, taj nacionalizam postaje alibi i pokretač društva nažalost u pogrešnom pravcu. Danas je Srbija, kada govorimo o političkim prilikama u Crnoj Gori, često luđa od onih koji su u Crnoj Gori danas jedni naspram drugih”, ističe Jovanović.

Litije u Crnoj Gori su politički motivisane. Cilj koji se pominje na litijama o odbrani Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori je u potpunosti suprotan od onoga što se govori na tim skupovima.

“Ko je u Crnoj Gori napao crkvu? Koji je to manastir otet? Što je suština tog zakona i u formalnom i onom drugom smislu? Sve je suprotno u odnosu na ono što se priča svakodnevno na molebanima i litijama. Srpska pravoslavna crkva je svojim djelovanjem u Crnoj Gori i regionu dovela sebe u situaciju beskonačnog antagonizma. Sve ovo se radi, kako bi se ‘davila Crna Gora, a pod led gurala Srbija’. Oni pominju Đukanovića, a misle na Vučića. O čemu oni pjevaju na skupovima? Pjevaju o Kosovu. Zamislite kako će izgledati Srbija, kada mi budemo morali, a moraćemo, da sjednemo za sto i razgovaramo sa Albancima na Kosovu”, dodaje Jovanović.

Istorijske odnose Srbije i Crne Gore, Srpska pravoslavna crkva koristi kako bi ostvarila svoje ciljeve. Jovanović smatra da nijesu političari ti koji trebaju da, kako kaže, osvijeste Srbiju, već to treba da uradi crkva. Pitanje crkvene imovine u Crnoj Gori nije pitanje za ulicu ni proteste, već o tome treba da se razgovara kako bi se našlo rješenje.

“Srpskoj parvoslavnoj crkvi je prihvatljivo što su hram Svetog Save, hram Svetog Marka i mnogi drugi u Srbiji vlasništvo države i što je registrovana u Srbiji, ali joj nije prihvatljivo da situacija ista bude i neđe drugo, konkretno u Crnoj Gori. Problem je što za njih postoji samo jedna država, a to nije Crna Gora”, naglašava Jovanović.

Vjeruje Jovanović da će se proces obnove Crnogorske pravoslavne crkve ubrzati zbog djelovanja Srpske pravoslavne crkve.

“Do svega ovoga ne bi ni došlo da je ta crkva mislila na boga, a ne na tu bezbožnu politiku, koja je uništila i Srbiju i sve oko nas”, dodaje Jovanović.

Da se ostvario planirani scenario iz 2016. godine, Jovanović tvrdi da bi danas u Crnoj Gori bio pakao. Varaju se oni, kaže Jovanović, koji misle da mogu politički i stranački da iskoriste litije.

“Danas Anfilohija, očima ne mogu da gledaju tzv. prosrbi iz crnogorske opozicije. On je veća kost u grlu njima, nego bio kome iz DPS-a, dok moraju da ćute pred masom ispred hrama u Podgorici. Što bi oni dali, da mogu da se uhvate mikrofona i nešto kažu. Međutim, moraju da ćute tu sa strane i bijesne u sebi dok neki protojerej iz Foče govori okupljenima. Ja vjerujem da će crnogorska vlast imati snage da nađe rješenje”, kaže Jovanović.

U svemu ovome Jovanović vidi ruski uticaj. Srpski nacionalizam, za Jovanovića je ruski instrument destabilizovanja Evrope, najefikasniji i za njih najjeftiniji.

“Oduvjek je njima dobro dolazio mali balkanski rat i krvoproliće. Mi na to nesmijemo više da pristajemo. Ovakva Moskva nikada neće priznati Crnu Goru i uvijek će je rušiti, a jedino što može da radi je da pujda te lude političare, koji su stigli, kao veliki Srbi do Kadirova i Čečenije”, isgtiče Jovanović.

Lider LDP-a smatra da je trenutna situacija u Srbiji posljedica problema, koji su predugo bili otvoreni, a koji se više ne mogu gurati pod tepih, a za koje se ne nadzire rješenje.

“Nema bezbožnijeg naroda od Srba, ako se gleda što smo iza sebe ostavili u posljednjih tri decenije. Gdje je bio taj naš bog i to naše hrišćanstvo kada smo ostavljali svo to zlo za nama”, navodi Jovanović.

Prisjetio se Jovanović i ubistva srpskog premijera Zorana Đinđića. Njegovim ubistvom nije izgubila samo Srbija, već cijeli region. On je, smatra Jovanović, vodio Srbiju u pravom smjeru. Kaže da je i crnogorski predsjednik Milo Đukanović istog stava.

“Dan pošto je Zoran ubijen, Đukanović je stigao u Beograd. Sjećam se nas dvojica smo sjedjeli i nijesmo ništa pričali. A i što ima da se kaže u tim trenucima? U jednom momentu u prostoriju ulazi Štefan Lene, onako napuderisan u lakovanim cipelicama i njegovim lenonkama. Đukanović ga pita da li su svjesni koliko Đinđićevim ubistvom svi gubimo, i koliko je Evropa svojim ne činjenjem doprinijela tome. Lene mu odgovara da ko god bude na vlasti u Srbiji sa njima će morati da sarađuju. Đukanovićev komentar je na to bio A vi baš sa svakim možete da sarađujete”, kaže Jovanović.

Govoreći o regionalnim odnosima, Jovanović je kazao da Evropa i dalje vodi pogrešnu politiku na Balkanu. Osuđuje zvanični Brisel za nedosljednost zbog neotvaranja pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, iako su te države ispunile sve što se od njih očekivalo.

“Pustili su Zaeva niz vodu, iako je sve što se očekivalo Sjeverna Makedonija završila. Istorijski sporazum sa Grčkom je postignut, ništa manje bitni i odnosi sa Bugarskom, albanska nacionalna zajednica je Sjevernu Makedoniju konačno prihvatila kao svoju državu. Kakve je probleme sve Rama imao u Albaniji da ne govorim. Ne otvaranjem pregovora sa ove dvije države zvaničnici u Briselu su se pokazali kao neodgovorni. Takvo ponašanje ne možemo cijeniti više ni kao nefer. Tako se ne bi ponašali ni uličari”, naglašava predsjednik LDP-a.

Radio Crne Gore, Žarko Božović

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • CGO: Lako do dvotrećinske većine, ali za netransparentnost
    on 04/05/2025 at 07:12

    Centar za građansko obrazovanje (CGO) je, analizom imovinskih kartona najviših javnih funkcionera iz izvršne, zakonodavne i sudske vlasti za 2024. godinu, došao do podataka koji ukazuju da je većina funkcionera prošle godine odbila da Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) omogući uvid u svoje bankovne račune, saopšteno je iz CGO.

  • Prije 45 godina umro predsednik SFR Jugoslavije Josip Broz Tito
    on 04/05/2025 at 07:04

    Na današnji dan, prije 45 godina, 4. maja 1980. umro je Josip Broz Tito (88), predsjednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) i Saveza komunista Jugoslavije (SKJ), vrhovni komandant oružanih snaga Jugoslovenske narodne armije (JNA) i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih.

  • Psihosocijalni rizici koštaju EU preko 100 milijardi eura godišnje
    on 04/05/2025 at 06:41

    Studija Evropskog instituta za sindikalne studije procijenila troškove bolesti izazvanih psihosocijalnim rizicima na preko 100 milijardi eura godišnje.

  • Druga godišnjica masovnog ubistva u Malom Orašju i Duboni
    on 04/05/2025 at 06:34

    Danas se obilježavaju dvije godine od masovnog ubistva u selima Malo Orašje i Dubona, kada je stradalo devetoro, a ranjeno dvanaestoro ljudi. Najmlađa žrtva masovnog ubice, tada 21-godišnjeg Uroša Blažića, bio je četrnaestogodišnji Nikola, dok je najstarija bio dvadesetpetogodišnji Petar Mitrović, koji je preminuo nakon 50 dana borbe za život.

  • Pojačan saobraćaj širom zemlje, radovi na više dionica
    on 04/05/2025 at 06:27

    Saobraćaj se u Crnoj Gori odvija uz povoljne vremenske prilike. Ipak, vozačima se savjetuje dodatni oprez, posebno duž klisura i usjeka, gdje su mogući sitniji odroni. Neophodno je prilagoditi brzinu i način vožnje uslovima na putu.

  • Podgorica potpisnik sedam sporazuma o bratimljenju sa drugim gradovima
    on 04/05/2025 at 06:18

    Sporazumi o bratimljenju, Podgorici kao Glavnom gradu države, donose brojne benefite koje ostvaruje kroz saradnju najčešće u oblasti obrazovanja, kulture, turizma, građevinarstva. Osim sporazuma sa gradovima iz bivše Jugoslavije, značajni su oni sa Italijom, Turskom i Grčkom. Podgorica je i članica više međunarodnih asocijacija. Podgorica je do sada potpisala sedam sporazuma o bratimljenju, na određeno ili neodređeno vrijeme, piše gradski.me.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Kvalitet vazduha u crnogorskim gradovima veoma dobar
    on 04/05/2025 at 06:11

    Prema podacima sa sajta Vazduh.me kvalitet vazduha u gootovo svim gradovima Crne Gore je veoma dobar.

  • Svaki drugi vozač u Crnoj Gori pozitivan na neku vrstu droge
    on 04/05/2025 at 06:06

    U Crnoj Gori svaki drugi testirani vozač pozitivan je na neku vrstu droge, podaci su Uprave policije. Može samo da pretpostavi koliko je onih koji nisu testirani, kazao je načelnik Ilija Janjušević. Ukazuje i na to da se testovi na psihoaktivne supstance nisu jeftini. Sociološkinja Milena Jelić Šuntić kaže da ta pojava u društvu nije više izolovana već rasprostranjena, a razlozi mogu biti brojni - od ekonomske stabilnosti do komercijalizacije kulture zabave. Potrebno je, istakla je, sistemski djelovati.

  • Danas umjereno oblačno
    on 04/05/2025 at 06:00

    U Crnoj Gori sjutra umjereno oblačno vrijeme uz duže sunčane periode.

  • Urošević: Zvaničnih pregovora oko formiranja vlasti u Nikšiću još uvijek nije bilo
    on 03/05/2025 at 18:00

    Poslanik PES-a Uglješa Urošević saopštio je da pregovori o formiranju vlasti u Nikšiću nijesu počeli, jer nije zabilježen ni zvaničan poziv.

  • Demokrate: Blažo Rađenović svima bio privezak
    on 03/05/2025 at 16:13

    Blažo Rađenović je svima bio privezak, od Lazara Rađenovića do Mila Božovića i danas Nikole Jovanovića! Još se pamti kako je vodio kampanju za Božovića, trčeći mu oko nogu zajedno sa cijelom bulumentom funkcionera ugašene URE. Jednako tako danas trče za DPS-om i Jovanovićem, samo što je danas efekat toga debelo minus, ne čak ni nula, nego minus, navode u Demokratskoj Crnoj Gori.

  • Sindikat medija: Lekovićeva retorika nedopustiva i opasna
    on 03/05/2025 at 15:14

    Sindikat medija Crne Gore oštro osuđuje, kako kažu, nedopustivu i opasnu retoriku poslanika Demokratske Crne Gore Momčila Lekovića, koji je pojedine medije u Crnoj Gori, uključujući E televiziju, Portal Analitiku, M Portal i Antenu M, javno označio kao "sluge i zaštitnike mafije".

  • Leković: Da li će pojedini mediji da brane korumpirane policajce i nakon podizanja optužnice protiv njih?
    on 03/05/2025 at 12:48

    Biće zanimljivo vidjeti da li će i danas, kada je Specijalno državno tužilaštvo podiglo optužnicu protiv policijskog službenika iz Berana zbog primanja mita i saradnje sa kriminalnom organizacijom, pojedini mediji još jednom staviti u zaštitu korumpiranih policajaca kao što to već mjesecima rade, rekao je poslanik Demokrata Momčilo Leković.

  • Rađenović: Krapović spreman da ‘proguta’ i Veliku plažu, Buljaricu, Jaz
    on 03/05/2025 at 12:04

    Predsjednik budvanske URE Blažo Rađenović saopštio je da potpredsjednik Demokrata Dragan Krapović što više provodi vremena sa premijerom Milojkom Spajićem i ljudima iz PES-a sve više na njih liči. Kako je istakao, Krapović je nakon što je 'progutao' centar Budve za višespratnicu zbog kumovskih odnosa sada spreman da 'proguta' i Veliku plažu, Buljaricu, Jaz...

  • Kovačević: Pregovori počeli, nećemo dugo čekati na formiranje vlasti u Nikšiću
    on 03/05/2025 at 11:05

    Pregovori za formiranje vlasti u Nikšiću su počeli i neće se dugo čekati da se konstituiše vlast, rekao je u izjavi za Portal RTCG gradonačelnik toga grada Marko Kovačević.

  • Mugoša: Ekonomska logika utemeljena na administrativnom rastu potrošnje
    on 03/05/2025 at 08:57

    Nakon što je BDP-a imao najmanji rast u prošloj godini u posljednjih 8 godina (izuzetak je korona 2020.), Svjetska banka prognozira istu stopu rasta BDP-a i u ovoj godini, naveo je na mreži X šef kluba poslanika SD i predstavnik Evropskog saveza Boris Mugoša.

  • Lopatka za Portal RTCG: Crna Gora najnapredniji kandidat za EU
    on 03/05/2025 at 06:05

    Izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru u ime Evropske narodne partije (EPP), Rajnhold Lopatka, u intervju za Portal RTCG kazao je da je Crna Gora najnapredniji kandidat za pristupanje Evropskoj uniji.

  • MANS: Sporazum bez zaštite nije partnerstvo, to je predaja
    on 02/05/2025 at 21:28

    Strateško partnerstvo sa UAE nosi rizik zavisnosti od moćnih, nedodirljivih aktera. Sporazum Crne Gore sa Emiratima nema nijednu antikorupcijsku klauzulu, saopštili su iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS). Poručuju da nema mehanizme za sprečavanje pranja novca. Nema, tvrde, međunarodnu arbitražu u slučaju spora – sve mora da se “dogovara” sa režimom Emirata.

  • "Abazović iznio neistine, netačno da je projekat počeo za vrijeme mog mandata"
    on 02/05/2025 at 20:29

    Abazović je, po ko zna koji put u svom prepoznatljivom maniru iznio neistine vezano za gospodina Ramaja i njegov projekat Porto Budva, saopštio je ministar odbrane Dragan Krapović. On je reagovao nakon što je Abazović kazao da je navodna afera u vezi sa dodjelom državljanstva Naseru Ramaju pokušaj da se pažnja javnosti skrene sa sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.

  • Manja površina korišćenog poljoprivrednog zemljišta
    on 03/05/2025 at 16:02

    Korišćeno poljoprivredno zemljište u prošloj godini iznosi 248,23 hiljade hektara, što je 5,8 odsto manje u odnosu na 2023, pokazuju preliminarni podaci Monstata.

  • Odbor direktora Regionalnog vodovoda usvojio godišnji izvještaj o radu
    on 03/05/2025 at 09:02

    Odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje, jednoglasno je usvojio godišnji izvještaj o radu ovog tijela za 2024. godinu, navodi se u saopštenju tog preduzeća.

  • Ponude za zakup crnogorskih aerodroma naredne sedmice
    on 03/05/2025 at 07:00

    Ponude za zakup crnogorskih aerodroma dostavljaju se do kraja naredne sedmice, a sredinom sljedeće predstavnici Vlade i opština Tivat i Zeta potpisuju sporazum o upotrebi novca od koncesija. U sindikatu tog preduzeća smatraju da je cijeli postupak netransparentan, da se i pored obećanja, kako kaže za naš Radio predsjednik sindikata Damjan Radulović, dovodi u pitanje poštovanje postojećeg kolektivnog ugovora, koji je, prema njegovim riječima nezakonit. Stava je i da je pravi trenutak da poslanici podrže inicijativu Unije slobodnih sindikata i donesu Zakon o zaštiti privrednih subjekata u državnom vlasništvu, koji bi obezbijedio da se u slučaju promjene vlasničke strukture u preduzeću organizuje referendum.

  • Privrednicima predstavljeni ključni programi podrške
    on 02/05/2025 at 20:00

    Ključni programi podrške privredi za ovu godinu, koji se odnose na razvoj privrede, jačanje zanatstva i podsticanje inovacija, predstavljeni su privrednicima u Privrednoj komori (PKCG).

  • Mikavica: Programi Evropa sad smanjili opterećenja i rad na crno
    on 02/05/2025 at 14:33

    Predsjednik Unije poslodavaca Crne Gore Slobodan Mikavica ističe da je napravljen značajan pomak ka unapređenju poslovnog ambijenta, prije svega, uvođenjem Zakona o fiskalizaciji čime su u velikoj mjeri spriječene zloupotrebe i utaje poreza neodgovornih pojedinaca, a kroz programe „Evropa sad 1“ i „Evropa sad 2“ smanjena poreska opterećenja na rad.

  • Radović: Bankarski sistem snažan i usmjeren na ekonomski prosperitet
    on 02/05/2025 at 10:00

    U Crnoj Gori postoji snažno povjerenje u bankarski sektor, čiji pokazatelji su u konstantnom porastu, i kao takvi predstavljaju jak osnov za podršku daljem ekonomskom rastu, saopštila je guvernerka Centralne banke (CBCG) Irena Radović.

  • Na sjeveru otvoreni za ulaganja iz UAE, investicije bi zaustavile iseljavanje
    on 01/05/2025 at 20:28

    Na sjeveru raširenih ruku dočekuju investitore iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Građanima, ali i predsjednicima tri opštine i sama pomisao na dolazak Muhameda Alabara budi nadu za ožiljavanje tog dijela Crne Gore.

  • Jugopetrol: O raspodjeli dobiti početkom juna
    on 01/05/2025 at 11:50

    Akcionari Jugopetrola trebalo bi da na redovnoj Skupštini 4. juna donesu odluku o raspodjeli dobiti za prošlu godinu.