OLUJA NAD OSTRVOM

Oluja “Denis” zahvatila je danas Veliku Britaniju, donoseći obilne padavine i jak vjetar, zbog čega su otakazne stotine letova, a posebno kritično je u južnom Velsu.
Prema posljednjim informacijama, najmanje dvoje ljudi poginulo je, a desetine hiljada su se suočile s haosom prouzrokovanim olujom.

U više mjesta na jugu Velsa pokrenula su se i klizišta, od kojih su neka zarobila stanovnike, a voda je počela da plavi pojedine kuće.

U Engleskoj su na snazi četiri upozorenja najvišeg stepena i dva u Velsu, što znači da postoji opasnost po život stanovnika.

Britanska agencija za zaštitu životne sredine objavila ja da je do sredine dana zabilježen do sada “najveći broj upozorenja na poplave” u Engleskoj, njih 594.

Upozorenja su obuhvatila oblast od juga Škotske do jugozapada Engleske, pošto je nekoliko reka izrazito nabujalo. U mjestu Aberdaron na jugu Velsa zabilježeni su vjetrovi brzine veće od 145 kilometara na čas.

Otkazano je nekoliko stotina letova i ka i iz Velike Britanije, objavile su kompanije Britiš ervejz i Izidžet. Zaključno sa subotom, otkazano je 230 letova kompanije Izidžet.

Na jugu Velsa je obustavljen i željeznički saobraćaj jer na šinama ima vode. Otkazano je i više sportskih događaja koji je danas trebalo da budu održani širom zemlje.

Britanski meteorološki institut izdao je jutros “crveno upozorenje” za južni Vels, što je najviši stepen upozorenja, zbog jake kiše koju je donijela oluja “Denis”.

“Crveno upozorenje” znači da postoje “opasni vremenski uslovi” koji predstavljaju “smrtnu opasnost” i donose rizik od nestašica struje i štete na infrastrukturi.

Stanovnici su pozvani na evakuaciju na granici Engleske i Škotske i na još nekoliko lokacija, uključujući velško selo Skenfrit.

Tijela dvije osobe pronađena su juče ujutru kod južne obale Engleske, a za sada nije poznato da li je njihova smrt povezana s olujom “Denis”.

Dvije osobe se vode kao nestale. Jedan muškarac nestao je u Skenfritu, dok je u Brajtonu prijavljen nestanak djevojke koja je tokom noći primijećena kako ulazi u vodu.

Britansko ministarstvo odbrane juče je poslalo vojnike u Zapadni Jorkšir, oblast na sjeveru Engleske koju je prethodnog vikenda pogodila snažna oluje “Kjara”.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Popović: Bogdanović umislio da je UP opštinski odbor Demokrata
    on 06/03/2026 at 13:30

    Portparolka i poslanica Demokratske partije socijalista, Sonja Popović, kazala je da je funkconer Demokrata, Boris Bogdanović, umislio da je Uprava policije opštinski odbor te partije, kao i da je na djelu nezapamćena zloupotreba bezbjednosnog sektora.

  • Božović i Filkov: Jačanje vladavine prava i regionalne saradnje prioritet
    on 06/03/2026 at 11:45

    Crna Gora i Sjeverna Makedonija spremne su za nastavak otvorenog i konstruktivnog dijaloga, kao i za dalji razvoj partnerskih odnosa u cilju jačanja pravosudnih sistema i pružanja pune podrške procesu evropskih integracija. To je, između ostalog, ocijenjeno danas na sastanku ministra pravde Bojana Božovića sa ministrom pravde Republike Sjeverne Makedonije Igorom Filkovim, koji zajedno sa svojim saradnicima boravi u radnoj posjeti Crnoj Gori.

  • Milatović razgovarao sa novim američkim otpravnikom poslova Majkl Kiz o jačanju partnerstva Crne Gore i SAD
    on 06/03/2026 at 10:07

    Predsjednik Jakov Milatović razgovarao je sa novim američkim otpravnikom poslova u Crna Gora Majkl Kiz o unapređenju političke, ekonomske i bezbjednosne saradnje između Crne Gore i Sjedinjene Američke Države, uz naglasak na strateške projekte, investicije i nastavak snažnog partnerstva dvije države.

  • DNP: Neka notar organizuje sastanak koalicije „Za budućnost Podgorice“
    on 06/03/2026 at 09:09

    Demokratska narodna partija pozdravila je inicijativu direktora podgoričkog preduzeća Putevi Radoša Zečevića da se putem medija organizuje sastanak sa odborničkim klubom te partije, ali su poručili da ostaje nejasno zbog čega, kako navode, nije ostvarena direktna komunikacija sa rukovodstvom DNP-a u Podgorici kako bi se razriješile dileme koje se, prema njihovim riječima, svakodnevno plasiraju u medijima.

  • Vuković Kuč: Ne pristajemo na pretvaranje Crne Gore u policijsku državu
    on 06/03/2026 at 08:38

    Poslanica Demokratske partije socijalista, Aleksandra Vuković Kuč, komentarisala je tvrdnju ministra unutrašnjih poslova, Danila Šaranovića, u vezi sa prijedlogom Zakona o ANB-u i Zakona o unutrašnjim poslovima, za koje je Šaranović kazao da je njihovo usvajanje neophodno za zatvaranje poglavlja u procesu pregovora s Evropskom unijom.

  • Šaranović: Nema uvođenja "policijske države"; Živković: Na djelu obračun sa neistomišljenicima
    on 06/03/2026 at 08:04

    Poslanici će danas od 11 sati krenuti u raspravu o Zakonu o ANB-u i unutrašnjim poslovima. Ova dva zakona, naročito onaj koji se odnosi na unutrašnje poslove sporni su poslanicima opozicije, a iz DPS-a su najavili da će podnijeti ostavke ako poslanici parlamentarne većine ipak odluče da daju podršku takvim zakonskim rješenjima.

  • Gorčević: Vjerujem da će većina braniti amandmane za koje je EK dala zeleno svjetlo
    on 06/03/2026 at 05:38

    Evropska komisija pažljivo će pratiti sprovođenje zakona o MUP-u i ANB-u odgovoreno je iz te institucije šefovima poslaničkih klubova opozicionih partija u našem parlamentu, koji su toj instituciji poslali upit da li predloženi pravni akti dovode u pitanje zaštitu ljudskih prava. Ministarka evropskih poslova Majda Gorčević je kazala da su svi amandmani koje Vlada usvojila na predložene zakone usklađeni sa Evropskom komisijom, osim onih koji se odnose na direktive koje su u vezi sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka.

  • Živković: Ministar obmanuo javnost, sporni zakoni nijesu uslov za EU – DPS najavljuje ostavke
    on 05/03/2026 at 23:47

    Predsjednik DPS-a Danijel Živković kazao je da nakon zvaničnog stava Evropske komisije u vezi sa prijedlogom Zakona o unutrašnjim poslovima i Zakona o ANB, nema dileme da je ministar unutrašnjih poslova dvostruko obmanuo crnogorsku javnost.

  • Bogdanović: DPS šalje mafijaške poruke, neću se povući ni milimetar
    on 05/03/2026 at 18:53

    Predsjednik Kluba poslanika Demokratske Crne Gore, Boris Bogdanović, optužio je poslanike Demokratske partije socijalista i advokata Aca Mijajlovića da svjesno obmanjuju javnost tvrdnjama da „poslanik hapsi“, navodeći da se takvim porukama pokušava diskreditovati borba protiv kriminala i, kako tvrdi, poslati opasna poruka koja može dovesti do stvaranja mete za političke protivnike.

  • Drecun: Crna Gora će sigurno osjetiti ekonomske posljedice sukoba na Bliskom istoku
    on 05/03/2026 at 18:48

    Crna Gora će sigurno osjetiti ekonomske posljedice sukoba na Bliskom istoku, kazao je u emisiji "Argumenti" ekonomski analitičar Predrag Drecun. Bivši diplomata Miodrag Lekić kaže da to što je rat stigao do Evropske unije predstavlja poseban alarm, te da Crna Gora ne može da se krije "ispod stola", već da treba da izađe sa opreznim stavom. Politikolog Aleksandar Ćuković smatra da, ukoliko sukob potraje, mi ćemo više biti okrenuti rješavanju posljedica, nego direktnoj ugroženosti bezbjednosti.