MONTENEGROBERZA

Pad indeksa i promet od oko 500 hiljada eura obilježili su ovu sedmicu na crnogorskom tržištu kapitala.

Pokazatelj vrijednosti deset najboljih kompanija MNSE10 oslabio je neznatno na 779,78 poena, dok je MONEX indeks pao 0,7 odsto na 11.245,33 boda.

Promet, realizovan kroz 71 transakciju, iznosio je 513,94 hiljade eura i bio je 1,3 puta veći od prošlosedmičnog.

Najveće učešće u transakcijama imale su kacije Jugopetrola, a u prometu i količini prodatih dionica Luka Bar.

Akcije Jugopetrola su zadržale prošlosedmičnu cijenu od 10,7 eura, dok su Luke Bar pojeftinile 3,8 odsto na 25 centi.

Višemjesečna blokada rada Odbora direktora većinski državne Luke Bar okončana je ostavkom predsjednika borda, Vojina Žugića, potvrđeno je Vijestima iz više izvora.

Prema nezvaničnim informacijama, Žugić je prije više od sedmicu podnio pisanu ostavku, navodeći kao da je to uradio iz ličnih razloga.

Žugić, koji je vlasnik privatne trgovačke firme Stadion iz Podgorice, nekoliko mjeseci prethodno nije zakazivao sjednicu Odbora direktora.

Nezvanični izvori lista tvrde da je u pozadini priče navodno bio „tihi rat“ između Žugića i menadžmenta barske kompanije, koji predvodi Vladan Vučelić.

Žugić je na čelu Odbora direktora Luke Bar bio od sredine decembra 2018, kada je na toj funkciji naslijedio Anđelka Lojpura.

Zamjenica dosadašnjeg predsjednika Odbora direktora Luke Bar, Biljana Jakić, zakazala je za 17. mart vanrednu Skupštinu barske kompanije, na kojoj će se birati nova uprava.

Gubile su akcije Otrantkomerca 20 odsto na 44 centa, Plantaža 7,4 odsto na 8,7 i Izbora Bar i Željezničke infrastrukture neznatno na 0,07 odnosno 0,67 centi.

Pojeftinila je i dionica Hotelsko turističkog preduzeća Mimoza 13 odsto na 1,35 eura, kompanije Sveti Stefan Hoteli 2,4 odsto na 3,32, Budvanske rivijere dva odsto na 6,37 i Lutrije Crne Gore 0,7 odsto na 1,39 eura.

Ojačali su Napredak Kotor 9,7 odsto na 3,51 cent, Crnogorski elektroprenosni sistem 0,6 odsto na 62,5, Mehanizacija i programat i Port of Adria blago na 83,4 odnosno 11,5 centi.

Akcija Crnogorskog Telekoma, koji je u prošloj godini osvario neto dobit od 4,3 miliona eura, porasla je 2,8 odsto na 1,46 eura.

Fond Trend se zadržao na 4,91 cent.

Akcijama Elektroprivrede (EPCG) ove sedmice nije trgovano.

Ministarka ekonomije Dragica Sekulić kazala je da Vlada, u toku ovog mandata, neće tražiti kupca za EPCG već će razmišljati da li su kompaniji potrebni zapadno-evropski ili svjetski partneri za ulaganje u određene projekte.

Ona je kazala da je uticaj EPCG na rast i razvoj crnogorske ekonomije od posebnog značaja.

“Ne samo zbog činjenice da je EPCG već dvije godine uzastopno po osnovu poreza i dividende uplatila u budžet 200 miliona eura, nego i zbog svih drugih multipikativnih efekata poslovanja jedne ovako uspješne kompanije na ekonomiju”, kazala je Sekulić u intervjuu za list Elektroprivreda.

Ona je navela da su svi svjedoci dinamičnog razvoja energetike u posljednjih par godina, kao i činjenice da je EPCG prepoznala potrebu intenziviranja aktivnosti koje podrazumijevaju dalji razvoj kompanije.

“U skladu sa tim treba da vidimo na koji način bismo mogli reorganizovati EPCG”, dodala je Sekulić.

Ove sedmice je i stečajna uprava Jadranskog brodogradilišta Bijela objavila novi tender za prodaju imovine preduzeća, po ukupnoj početnoj cijeni od 3,79 miliona eura.

Ove sedmice je održana i druga aukcija državnih zapisa sa rokom dospjeća od 182 dana. Prodati su državni zapisi za pet miliona eura, po prosječnoj stopi od 0,84 odsto.

Ukupna nominalna vrijednost emisije državnih zapisa iznosila je 24 miliona eura, a iznos dostavljenih ponuda pet miliona, koliko je i prihvaćeno.

Treća ovogodišnja aukcija državnih zapisa, vrijednih 30 miliona eura, biće održana u utorak.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Mandić: Dolazim na prijem kod Spajića, želimo najbolje Crnoj Gori
    on 19/05/2026 at 18:33

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić otvorio je izložbu „Evropo, vraćamo se!” u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti odakle je poručio da će sjutra doći na prijem premijera Milojka Spajića povodom obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore. Kazao je da on i stranka na čijem je čelu žele najbolje za ovu zemlju te da se nada da će vlast i građani u narednom periodu naći mjeru i rješenje i za sva ona druga pitanja koja toliko dugo opterećuju naše društvo.

  • Podrška proizvođačima za akcizni dio troškova goriva
    on 19/05/2026 at 17:43

    Vlada je danas usvojila Informaciju o podršci poljoprivrednim proizvođačima na akcizni dio troškova goriva.

  • Đukanović: Danas je jasno da ideja nezavisnosti nije bila ni lični ni partijski projekat
    on 19/05/2026 at 16:01

    Počasni predsjednik Demokratske partije socijalista Crne Gore i nekadašnji predsjednik i premijer države, Milo Đukanović, izjavio je da je veličina obnove nezavisnosti 2006. bila i u tome što nije počivala na nacionalnoj ili nacionalističkoj ideji, već je bila motivisana željom većine društva da samostalno upravlja svojom državnom kućom i svojom evropskom budućnošću. Đukanović je i poručio da je danas, 20 godina kasnije, očigledno da su se prevarili oni koji su 2020. vjerovali da će odlaskom DPS-a sa vlasti nestati i ideja o nezavisnoj Crnoj Gori. Istakao je da je sada jasno da ideja nezavisnosti nije bila ni lični ni partijski projekat, već da je njen stvarni vlasnik Crna Gora, a da je istorija mjesto njenog rođenja.

  • Šaranović i Gjorgijev o jačanju granične infrastrukture i migracionih kapaciteta
    on 19/05/2026 at 15:58

    Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović razgovarao je sa šefom Misije IOM-a u Crnoj Gori Vladimirom Gjorgjievim o realizaciji zajedničkih projekata, unapređenju granične infrastrukture i jačanju sistema upravljanja migracijama u skladu sa EU standardima.

  • Camaj u Skoplju: Jačanje parlamentarne saradnje i evropskog puta
    on 19/05/2026 at 15:05

    Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj sastao se u Sjevernoj Makedoniji sa potpredsjednikom tamošnjeg parlamenta Jovanom Mitreskim, pri čemu je potvrđena spremnost za dalje unapređenje odnosa i saradnje, uz zajedničku posvećenost evropskim integracijama i stabilnosti regiona.

  • Mašković Mujoviću: Nedostojni ste funkcije koju obavljate
    on 19/05/2026 at 14:16

    Odbornik Evropskog saveza u Skupštini Glavnog grada, Miloš Mašković, poručio je gradonačelniku Podgorice, Saši Mujoviću, da nije dostojan funkcije koju obavlja.

  • Krapović i Zuna potpisali sporazum o odbrambenoj saradnji Crne Gore i Češke Republike
    on 19/05/2026 at 13:55

    Ministar odbrane Dragan Krapović boravi u zvaničnoj posjeti Češkoj Republici, gdje se sastao sa ministrom odbrane Češke Republike, Jaromirom Zunom. Tokom sastanka ministra Krapovića sa češkim kolegom potvrđeni su izuzetno dobri odnosi dvije države u oblasti odbrane, uz obostrano izraženu spremnost za dalje intenziviranje saradnje. Tom prilikom potpisan je Sporazum između Vlade Crne Gore i Vlade Češke Republike o saradnji u domenu odbrane, što posjetu čini posebno značajnom.

  • Novi identitet Crne Gore i 20 godina nezavisnosti
    on 19/05/2026 at 13:36

    Dvadeset godina nakon obnove nezavisnosti, Crna Gora se, finalizujući svoj evropski put, ponovo nalazi u središtu istorijskih procesa.

  • Skupština opet izglasala izmjene Zakona o Ustavnom sudu
    on 19/05/2026 at 13:16

    Skupština Crne Gore ponovo je danas izglasala izmjene i dopune Zakona o Ustavnom sudu, koje je predsjednik države Jakov Milatović vratio parlamentu na ponovno odlučivanje. Podršku je dao 41 poslanik, 15 je bilo protiv, nije bilo uzdržanih.

  • Kaluđerović: Đukanovićevi napadi na SPC upozorenje šta bi Crnu Goru čekalo uz povratak DPS-a
    on 19/05/2026 at 12:36

    Potpredsjednica SNP-a i poslanica u Skupštini Crne Gore Slađana Kaluđerović saopštila je da najnoviji istupi Milo Đukanović protiv Srpska pravoslavna crkva predstavljaju upozorenje građanima šta bi, kako tvrdi, uslijedilo ukoliko bi se Demokratska partija socijalista vratila na vlast.

  • Raspisan tender za nastavak Bulevara Veljka Vlahovića: Za novu saobraćajnicu tri miliona eura
    on 19/05/2026 at 16:24

    Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice raspisla je tender za odabir izvođača radova za izgradnju saobraćajnice u zahvatu DUP-a „Agroindustrijska zona“, što je nastavak Bulevara Veljka Vlahovića od kružnog toka na magistralnom putu Podgorica - Tuzi do Bulevara Josipa Sladea u blizini "Zetatransa".

  • Inflacija u Evropi: Crna Gora ispod evropskog prosjeka, velike razlike među državama
    on 19/05/2026 at 14:49

    Inflacija u Evropi tokom 2026. godine pokazuje značajne razlike među državama, pokazuju podaci koje prenosi Visual Capitalist. Dok pojedine zemlje jugoistočne Evrope bilježe znatno više stope inflacije, sa Rumunijom na vrhu liste (oko 9 odsto), kao i Kosovom i Bugarskom koje bilježe preko 6 odsto, u većem dijelu zapadne Evrope inflacija je znatno niža i kreće se uglavnom između 2 i 4 odsto. U tom kontekstu, Crna Gora se prema dostupnim podacima nalazi ispod evropskog prosjeka, u grupi zemalja sa umjerenijim rastom cijena u poređenju sa dijelom regiona.

  • Rajaković: EPCG je na vrijeme prepoznala pravac evropske energetske tranzicije
    on 19/05/2026 at 09:30

    Prof. dr Nikola Rajaković ocijenio je da je Elektroprivreda Crne Gore kroz projekte Solari 3000+/500+ i Solari 5000+ razvila model koji danas potvrđuje i evropska energetska politika, zasnovan na principu da se električna energija proizvodi na mjestu gdje se i troši.

  • Konatar: Kupujmo domaće, jer našim proizvođačima ostavljamo dodatnih 268 miliona eura
    on 19/05/2026 at 08:25

    URA poziva građane da dnevno potroše makar 1,50 euro na domaće proizvode, čime će godišnje podržati crnogorske proizvođače i poljoprovrednike sa 267 miliona 858 hiljada 900 eura. Šef Kluba poslanika URA Miloš Konatar saopštio je da URA pokreće akciju #domaćiproizvodi365, što podrazumjeva kupovinu domaćih proizvoda svakog dana u godini.

  • Skuplje sve vrste goriva
    on 19/05/2026 at 06:38

    Sve vrste goriva od danas su skuplje jedan do pet centi, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • Sve manje domaćih sezonskih radnika
    on 19/05/2026 at 06:08

    Crna Gora i ovu turističku sezonu dočekuje sa nedostatkom radne snage, pa privrednici posežu za uvozom iz dalekih destinacija, jer naša država više nije atraktivna ponudom i za radnike iz regiona. To je za naš radio ocijenio Filip Lazović iz Unije poslodavaca. U Zavodu za zapošljavanje su nam kazali da su od početka godine preduzeli niz aktivnosti kako bi animirali građane da potraže sezonske poslove.

  • Mugoša: Cijena dizela je trebalao da bude niža za 15 centi
    on 18/05/2026 at 19:52

    Šef poslaničkog kluba Evropskog saveza, Boris Mugoša je ukazao da Vlada već nekoliko sedmica izbjegava da javnosti obrazloži odluke da smanjuje procenat umanjenja akciza na dizel sa 50% na 35%, pa onda na 30%, da bi prošle i ove nedjelje procenat umanjenja akciza bio 20%.

  • Odbor za ekonomiju predložio Gajevića i Martinović za članove Fiskalnog savjeta
    on 18/05/2026 at 13:51

    Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet predložio je Lidiju Martinović za člana Fiskalnog savjeta Crne Gore. Taj predlog je podržan sa četiri glasa "za“ i tri glasa „uzdržan“. 

  • Nacionalna BIM strategija i jača saradnja preduslov digitalne transformacije građevinarstva
    on 18/05/2026 at 12:59

    Usvajanje nacionalne BIM strategije, formiranje koordinacione platforme i jačanje saradnje institucija, akademske zajednice i privrede ključni su preduslovi za uspješnu digitalnu transformaciju građevinskog sektora u Crnoj Gori, ocijenjeno je na konferenciji „Implementacija ICT i BIM standarda za održivi rast Crne Gore“, održanoj u Podgorici u organizaciji Instituta za standardizaciju Crne Gore.

  • Nove cijene goriva: Dizel skuplji dva centa
    on 18/05/2026 at 10:14

    Ministarstvo energetike i rudarstva potvrdilo je da će od ponoći biti skuplje sve vrste goriva.