BEGOVIĆ

Amandman kojim poslanici Socijaldemokrata, Force i Hrvatske građanske inicijative traže da se predloženi zakon o amnestiji ne odnosi na krivično djelo teško ubistvo, diskriminatoran je i nije u skladu sa principom pravičnosti, smatra predsjednik Advokatske komore Zdravko Begović.

Amandman na Predlog zakona o kojem bi parlament trebalo da raspravlja naredne sedmice dostavili su poslanici Ivan Brajović, Boris Mugoša, Genci Nimanbegu i Adrijan Vuksanović.

Begović je agenciji MINA kazao da bi osobe koje su osuđene za teško ubistvo, uz dužno poštovanje žrtava i članova njihovih porodica, izuzimanjem od amestije bile dovedene u neravnopravan položaj u odnosu na ostale osuđene osobe.

“Ovakav amandman je vrlo diskriminatoran i nije u skladu sa principom pravičnosti, budući da su sve te osobe, koju su oglašena krivim za teško ubistvo, osuđeni na kaznu dugotrajnog zatvora, koja ne može biti kraća od 30 godina, niti duža od 40 godina”, rekao je Begović.

Prema njegovim riječima, predlog zakona je potpuno opravdan, jer su zatvorske prostorije prenatrpane i u znatnoj mjeri prevazilaze standarde za boravak osuđenih osoba u zatvorskim prostorijama.

“Vladajuća koalicija predložila je Zakon o amnestiji, sa obrazloženjem da je donošenje tog zakona neophodno kako bi se rasteretili zatvori i kako bi se na taj način, doprinijelo prevenciji unošenja i širenja koronavirusa u ustanovama za izvršenje krivičnih sankcija”, naveo je Begović.

Kako je naveo, treba imati u vidu i preporuke Komiteta Savjeta Evrope u vezi sa tretmanom osoba lišenih slobode u kontekstu pandemije koronavirusa, kojim je preporučeno da se države više koriste preinačenjem kazne i ranijim otpustom za osuđene u cilju rasterećenja zatvorskih kapaciteta.

To, kako je kazao, omogućuje i institut amnestije, koji je u skladu sa crnogorskim krivičnim zakonodavstvom.

On je rekao da i države u okruženju, u vrijeme pandemije izazvane koronavirusom, takođe razmišljaju o donošenju Zakona o amnestiji.

“U nekim državama je donošenje Zakona o toku, što je još jedna potvrda o opravdanosti donošenja ovog zakona”, rekao je Begović.

On je kazao da je predlog Zakona iniciran i dostavljen nadležnim organima, kada je epidemija viruisa COVID – 19 bila na vrhuncu i kada je trajanje epidemije bilo vrlo neizvjesno.

Prema riječima Begovića, procedura donošenja zakona je strogo formalna i zahtijeva određeno vrijeme.

“Ako bude donijet ovaj zakon, on će u punoj mjeri ostvariti svoju svrhu, pogotovo što Svjetska zdravstvena organicija još nije proglasila prestanak pandemije, a kako sada stvari stoje, postoji vrlo realna opasnost da se novi talas koronavirusa opet pojavi na jesen”, zaključio je Begović.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Večeras sjednica Vlade povodom Tenderske komisije za koncesiju aerodroma
    on 08/06/2025 at 13:23

    Sjednica Vlade povodom dešavanja u vezi sa Tenderskom komisijom za koncesiju crnogorskih aerodroma zakazana je za 19 sati, potvrđeno je Televiziji Crne Gore.

  • Karis: Vide se mnogi pozitivni koraci na putu ka EU
    on 08/06/2025 at 12:43

    Jačanje pravosudnog sistema i obezbjeđivanje da se vladavina prava poštuje, zahtijevaju vrijeme i upornost, ali su neophodni za jaku demokratiju i buduće članstvo u Evropskoj uniji (EU), poručio je predsjednik Estonije Alar Karis.

  • Mićunović novi predsjednik OO NSD Herceg Novi
    on 08/06/2025 at 08:09

    Opštinski odbor NSD-a ubuduće brojaće 39 članova, a na njegovom čelu biće član IO NSD i odbornik u SO Herceg Novi Jovan Mićunović.

  • Vujović: Još jedna međunarodna blamaža crnogorske vlasti
    on 07/06/2025 at 16:35

    Kad "muljaju" pred strancima što li rade kad su sami? Još jedna međunarodna blamaža crnogorske vlasti, naveo je na mreži X predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović. 

  • Osnovana Crnogorska stranka
    on 07/06/2025 at 14:06

    U Baru je danas osnovana Crnogorska stranka koja, kako je saopšteno, okuplja pojedince i inicijative posvećene obnovi političke odgovornosti, zaštiti nacionalnih interesa i vraćanju Crne Gore svom izvornom i suverenom identitetu.

  • Vuksanović: Vladajućoj većini nedostaje politička zrelost
    on 07/06/2025 at 12:49

    Vladajućoj većini nedostaju politička zrelost i koordinisane političke odluke, koje su neophodne za efikasno i stabilno funkcionisanje, ocijenila je direktorica Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) Nevenka Vuksanović.

  • Kućni zatvor i uslovne kazne zbog „izbornog turizma” u Šavniku
    on 07/06/2025 at 10:11

    Viši sud u Bijelom Polju potvrdio je 20. maja dvije prvostepene presude nižih sudova, kojima su tri osobe osuđene na uslovne i kazne kućnog zatvora zbog “izbornog turizma” u Šavniku, opštini u kojoj nisu završeni izbori koji su počeli u oktobru 2022. godine.

  • MANS: Nakon pada bivšeg režima kriminalne mreže su samo promijenile taktiku
    on 07/06/2025 at 09:52

    Kada je stari režim formalno otišao, većina prljavih poslova je opstala, a neke su preuzeli novi. Ne kao grešku, nego kao metodu. To su, između ostalog, napisali iz NVO Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) na mreži X.

  • Zogović: Klupko počinje da se odmotava, bitno da sva nepočinstva budu kažnjena
    on 07/06/2025 at 09:00

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore Milun Zogović saopštio je u emisiji "Fakti" na TV Adria da ono što je pred Anketnim odborom iznio dugogodišnji visoki funkcioner MUP-a Milan Paunović je nešto o čemu se decenijama priča u Crnoj Gori i što svi dobronamjerni znaju da je istina. Zogović je poručio da "klupko počinje da se odmotava", te da je bitno da sva nepočinstva iz tog perioda ne prođu nekažnjeno, dodavši da je interes Crne Gore da dobiju sudski epilog.

  • ES: Kako Vlada upravalja procesima nakon IBAR-a jasno piše u Non pejperu
    on 06/06/2025 at 20:36

    Kako je Vlada formalno Milojka Spajića, a suštinski Andrije Mandića upravalja procesima nakon IBAR jasno piše u Non pejperu Evropske komisije, koji do sada najupečatljivije pokazuje da ova Vlada neće ispuniti zadatak i zatvoriti sva poglavlja, saopštili su iz Evropskog saveza (ES).