BRAJOVIĆ U SKUPŠTINI

U Skupštini Crne Gore je i danas bilo napeto. Tokom razmatranja aktuelne situacije, iz vladajuće koalici je saopšteno da političari treba da pozovu građane da ne ugrožavaju zdravlje uz podsjećanje da su javna okupljanja zabranjena mjerama Nacionalnog koordinacionog tijela. Iz opozicije je osuđen napad policije na građane i upućen poziv da se vladika Joanikije pusti iz zatvora. Lider DF-a Andrija Mandic saopštio je, ukoliko se to ne desi, neće održati obećanje dato Amfilohiju i pozvao DPS da obuče uniformu.

Predsjednik Skupštine Ivan Brajović obratio se građanima, poručujući im da ne dozvole obmane.

“Ne dozvolite da vas iko obmanjuje, niti da iko zloupotrebljava vaša vjerska osjećanja. Najveća svetinja je država Crna Gora ali je najveća svetinja zdravlje svih nas. Ne dozvolite da bilo ko to ugrozi. Oni koji šalju zapaljive poruke čine zlo i sebi i društvu,” naveo je Brajović.

Goran Danilović kazao je da instutucije selektivno primjenjuju pravdu. “Ne možemo da podnesemo licemjerje”, rekao je Danilović.

“Nije mi jasno da je Ivica Stanković dopustio da se ovako neko poigra sa tužilaštvom”, rekao je Danilović.

“Nemojte da se iživljavate nad sveštenim licima”, dodao je Danilović.

Lider Demosa Miodrag Lekić kaže da je juče bilo dramatično, dodajući da će možda biti i večeras.

“Moramo biti svjesni značaja skupštine, i treba da zaključimo tonom smanjivanja tenzija. Toga nema jer se većina u Parlamentu drži stranačkih instrukcija,” naveo je on.

Poslanik Demokratskog fronta Nebojša Medojević rekao je da je Skupština mjesto gdje bi trebalo da se artikulišu opšti i zajednički interesi u Crnoj Gori.

“Nažalost, Crna Gora je u situaciju da su stvari izmakle kontroli i da određeni centri moći teško zloupotrebljavaju ljudska prava i zloupotrebljavaju silu. To nije dobro ni za koga”, poručio je Medojević.

On je upitao šta je trebalo policiji u Pljevljima i Nikšiću da „tuče narod“, navodeći da je član Pokreta za promjene Ognjen Mijatović brutalno pretučen bez povoda.

Prema riječima Medojevića, postoje dva puta iz aktuelne situacije.

„Postoji put oružanih sukoba i put političkih promjena. Nema trećeg puta“, poručio je Medojević i dodao da je pravoslavni narod Crne Gore spreman da brani svoje korijene.

DPS opoziciji: Ne stavljajte partijske ispred interesa građana

Potpredsjednik Skupštine i poslanik Demokratske partije socijalista Branimir Gvozdenović kazao je da DF ne dozvoljava da se u Skupštini razgovara na ozbiljan način.

„Vi ste ovdje zajedno sa nama mjese razgovarali kako da organizujemo posao, kako da razmjenjujemo informacije, kako da poštujemo mjere NKT, kako da zaštitimo vaše porodice. Država je zaštitila sve građane Crne Gore i stvorila mogućnost da idemo naprijed“, kazao je Gvozdenović.

On je ocijenio da je država uradila čudo, i da je zaštitila zdravlje svih građana.

Njegov partijski kolega Nikola Rakočević je istakao da je zdravlje najvažnije u ovom trenutku, i da su javna okupljanja zabranjena mjerama NKT-a.

„Pozovite vaše pristalice i građane da ne ugrožavaju zdravlje svoje i svojih sugrađana, da ne ugrožavaju ekonomski sistem“, kazao je Rakočević obraćajući se poslanicima DF-a.

On je ocijenio da aktuelna okupljanja nemaju nikakve veze sa crkvom.

„Vrlo su nam poznate ove političke platforme, koji neodoljivo podsjećaju na devedesete“, dodao je Rakočević.

On je pozvao opoziciju da ne stavljaju lične i partijske interese ispred zdravlja građana.

„Biće prilike i za javna okupljanja i za vaš legitimni politički protest. Nemojte da zloupotrebljavate osjećaje građana“, istakao je Rakočević.

“Ako Joanikija pošaljete u Spuž, spremite se da i vi obučete uniforme”

Poslanik DF-a Andrija Mandić pozvao je Brajovića da sa funkcije koju obavlja pomogne da se problem u Crnoj Gori razriješi.

On je rekao da je DF imao obavezu prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi i mitropolitu da ne poziva građane na ulice, ali isto tako, kako je naveo, ima razumijevanja za građane.

On je istakao da je od stranačkog kolege dobio informaciju da će episkop Joanikije biti prebačen u Istražni zatvor u Spužu. Mandić je optužio predstavnike vladajuće koalicije da pokušavaju da, kako je rekao, izazovu građanske sukobe u Crnoj Gori.

“Da znate, ovdje na ovom prostoru, to je granica preko koje neće preći pravoslavni narod Crne Gore. Vidjeli ste sinoć šta je bilo bez ičijeg poziva, a biće vjerovatno i noćas. Ako vladiku Joanikija pošaljete u Spuž, spremite se da i vi obučete uniforme i zastupate to što mislite da je ispravno”, kazao je Mandić poslanicima vladajuće koalicije.

Lekić tražio da se pozove Marković

Podsjetimo, predsjednik Skupštine Ivan Brajović prethodno je sazvao je sjednicu Kolegijuma za 13 sati, na inicijativu poslanika Posebnog kluba Gorana Danilovića. Poslanik Miodrag Lekić iz Demosa tražio je od Skupštine da pozove premijera Duška Markovića da obrazloži, kako je rekao, situaciju u državi. 

Lekić je na početku današnjeg zasijedanja saopštio da je Crna Gora u vanrednoj situaciji.

“Borim se za konstituisanje Crne Gore kao pravne zemlje. One scene privođenja ljudi i osoba u mantijama u maricu su nevjerovatne. Ja bih jednako reagovao da su u pitanju sveštena lica drugih konfesija,” rekao je on.

“Moj prijedlog je da zovete predsjednika Vlade. Ovakvo stanje je obavezno da se obrazloži,” smatra Lekić.

Predsjednik Skupštine Ivan Brajović je rekao da cijeni nastojanje Lekića, ali i istakao da je Crna Gora konstituisana i demokratska država.

“Nastavićemo sa dnevnim redom. Molim da se svi politički organi ponašaju odgovorno,” istakao je Brajović.

Danilović je proceduralno tražio pauzu i da se održi Kolegijum u ime Posebnog kluba poslanika.

“Skupština nije vaša nego naša. Ne možemo zabijati glavu u pijesak, situacija je ozbiljna” naveo je Danilović.

Nikola Rakočević iz DPS-a je saopštio da nemaju ništa protiv održavanja Kolegijuma, ali da nijesu prisutni svi poslanici DPS.

“Ako se sjednica Kolegijuma bude održavala, zamolio bih da nastavimo normalan rad, pa da Kolegijum održimo kad se steknu uslovi za to,” rekao je Rakočević.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Milatović primio akreditivna pisma ambasadora Rusije
    on 09/06/2025 at 10:42

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović primio je akreditivna pisma novoimenovanog, izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Rusije, Aleksandra Petroviča Lukašika.

  • DPS Tivat: Ko upravlja – taj i odgovara
    on 09/06/2025 at 10:10

    Parking na Seljanovu nije rezultat tuđe politike, već propust aktuelne administracije. Građani to vide i jasno čuju u vašim sve kontradiktornijim izjavama. Vi ste vlast u Tivtu. Vi ste ti koji nijesu reagovali na vrijeme ni za parking, ni za Belane, poručili su Opštinskog odbora DPS Tivat.

  • Održan sastanak lidera većine povodom koncesije za aerodrome
    on 08/06/2025 at 16:47

    Završen je sastanak predstavnika parlamentarne većine povodom drastične razlike u bodovanju kojim su tenderska komisija za koncesije na crnogorske aerodrome i njen konsultant iz Svjetske banke ocijenili tehnički dio dvije prijavljene ponude.

  • Karis: Vide se mnogi pozitivni koraci na putu ka EU
    on 08/06/2025 at 12:43

    Jačanje pravosudnog sistema i obezbjeđivanje da se vladavina prava poštuje, zahtijevaju vrijeme i upornost, ali su neophodni za jaku demokratiju i buduće članstvo u Evropskoj uniji (EU), poručio je predsjednik Estonije Alar Karis.

  • Mićunović novi predsjednik OO NSD Herceg Novi
    on 08/06/2025 at 08:09

    Opštinski odbor NSD-a ubuduće brojaće 39 članova, a na njegovom čelu biće član IO NSD i odbornik u SO Herceg Novi Jovan Mićunović.

  • Vujović: Još jedna međunarodna blamaža crnogorske vlasti
    on 07/06/2025 at 16:35

    Kad "muljaju" pred strancima što li rade kad su sami? Još jedna međunarodna blamaža crnogorske vlasti, naveo je na mreži X predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović. 

  • Osnovana Crnogorska stranka
    on 07/06/2025 at 14:06

    U Baru je danas osnovana Crnogorska stranka koja, kako je saopšteno, okuplja pojedince i inicijative posvećene obnovi političke odgovornosti, zaštiti nacionalnih interesa i vraćanju Crne Gore svom izvornom i suverenom identitetu.

  • Vuksanović: Vladajućoj većini nedostaje politička zrelost
    on 07/06/2025 at 12:49

    Vladajućoj većini nedostaju politička zrelost i koordinisane političke odluke, koje su neophodne za efikasno i stabilno funkcionisanje, ocijenila je direktorica Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) Nevenka Vuksanović.

  • Kućni zatvor i uslovne kazne zbog „izbornog turizma” u Šavniku
    on 07/06/2025 at 10:11

    Viši sud u Bijelom Polju potvrdio je 20. maja dvije prvostepene presude nižih sudova, kojima su tri osobe osuđene na uslovne i kazne kućnog zatvora zbog “izbornog turizma” u Šavniku, opštini u kojoj nisu završeni izbori koji su počeli u oktobru 2022. godine.

  • MANS: Nakon pada bivšeg režima kriminalne mreže su samo promijenile taktiku
    on 07/06/2025 at 09:52

    Kada je stari režim formalno otišao, većina prljavih poslova je opstala, a neke su preuzeli novi. Ne kao grešku, nego kao metodu. To su, između ostalog, napisali iz NVO Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) na mreži X.