FRANCUSKI MEDIJI

Krajnji rok za završetak suspendovane fudbalske sezone 3. avgusta je bila samo preporuka i nije zvanično, navodi se u pismu koje je poslao predsjednik UEFA Aleksander Čeferin usljed rasprave oko odluke o okončanju sezone u Francuskoj.

List Parizijen (Le Parisien) je objavio da je predsjednik Liona Žan-Mišel Ola primila pismo, koje je agencija Frans pres dobila na uvid.

Čeferin je objasnio da je UEFA zaista razgovarala o postavljanju roka, 3. avgusta, da zemlje države završe svoja prvenstva.

Taj datum je naveden kao posljednji za 15 najjačih evropskih liga, uključujući Francusku, da se završi sezona koja je prekinuta sredinom marta zbog pandemije koronavirusa.

Datum za niže rangove je 20. jul.

“Ipak, uvijek smo tokom tih sastanaka pominjali da su ovi datumi preporučeni, a ne zvanični”, naveo je Čeferin u pismu.

Pozivajući se na sastanak UEFA od 23. aprila, koji je odredio put suspendovanim ligama, Čeferin je naveo da je cilj bio da se igra gdje god je to moguće.

“Preporuka UEFA je bila da jasno ohrabri nacionalne saveze i lige da učine sve što mogu kako bi se završila domaća prvenstva koja su u toku, bilo u originalnom ili prilagođenom formatu, ako je potrebno”, napisao je Čeferin.

Francuska liga (LFP) je 30. aprila ipak okončala sezonu 10 kola prije kraja takmičenja.

To je bilo nakon što je francuska vlada saopštila da sezona ne može da se nastavi i da će velika okupljanja biti zabranjena do septembra.

Pari Sen Žermen je proglašen šampionom, a Lion je jedan od klubova koji su izrazili veliko nezadovoljstvo odlukom koja im je uskratila evropska takmičenja za narednu sezonu.

Predsjednik Liona je odbacio, kako je rekao, ishitrenu odluku i insistirao je na tome da može da se nađe način da se sezona završi u avgustu, prije nego što počne nova.

Fudbalski klub Amijen je, u međuvremenu, pokrenuo pravni postupak zbog odluke da se okonča takmičnje, koja znači da je ispao iz Lige jedan.

Ola je tvrdio da je LFP odluku zasnovao na rok koji je iznijela UEFA.

Taj datum, 3. avgust, je pomenut u zapisnicima sa sastanaka LFP-a, organizacije koja je ostala pri stavu da je odluka “čvrsta i konačna”.

Francuska je najveća evropska liga koja je do sada okončala sezonu. Osim nje, to je uradila Belgija i Škotska, kao i Holandija koja nije odredila šampiona.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Monstat: Spoljnotrgovinska razmjena 1,94 milijarde eura
    on 29/06/2026 at 13:59

    Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Crne Gore za prvih pet mjeseci, prema preliminarnim podacima Monstata, iznosila je 1,94 milijarde eura, što je 0,5 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

  • Spajić: Socijalni dijalog bitan, želimo da uskladimo prioritete sindikata i poslodavaca
    on 29/06/2026 at 13:28

    Predsjednik Vlade Milojko Spajić kazao je medijima da nema informaciju da li je Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga blizu dogovora sa sindikatima o potpisivanju Opšteg kolektivnog ugovora i povećanju koeficijenata čime bi plate porasle za oko deset odsto. On je novinarima u Vili Gorica rekao da resorna ministarka Naida Nišić razgovara i sa poslodavcima i sindikatima, te da u potpunosti podržava njen rad.

  • Potpisan ugovor za izgradnju zaobilaznice oko Budve, radovi kreću u oktobru
    on 29/06/2026 at 12:11

    Predstavnici kompanija Monteput i BRIV Construction potpisali su danas ugovor o projektovanju i izgradnji dionice Markovići – Lastva Grbaljska, odnosno prve faze obilaznice oko Budve.

  • Uprava carina: EU mijenja pravila za pošiljke do 150 eura, u Crnoj Gori se ne primjenjuju nove mjere
    on 29/06/2026 at 09:59

    Evropska unija je u okviru buduće carinske reforme odlučila da ukine dosadašnje izuzeće od carine za pakete vrijednosti do 150 eura, uz uvođenje privremenog rješenja od tri eura po naručenom artiklu od 1. jula 2026. godine, dok iz Uprave carina poručuju da se ove izmjene ne primjenjuju u Crnoj Gori.

  • Benzin skuplji za cent, dizel jeftiniji
    on 29/06/2026 at 09:51

    Večeras od ponoći će litar benzina biti skuplji jedan cent, a litar dizela će pojeftiniti za jedan cent, saopštilo je Ministarstvo energetike i rudarstva.

  • Uprava carina spremna za bespapirno poslovanje, privreda se još prilagođava
    on 28/06/2026 at 18:51

    Prvi naredni veliki korak koji bi Crna Gora trebalo da ostvari jeste članstvo u Evropskoj uniji. Iz Uprave carina saopštavaju da se nalazimo na samom pragu ispunjavanja svih završnih mjerila u okviru pregovaračkog poglavlja 29 – Carinska unija. Spremni su, kažu, i administrativno i tehnički za potpuni prelazak na bezpapirno poslovanje.

  • BS: Novim zakonom partnerke preduzetnika dobijaće materijalnu naknadu
    on 28/06/2026 at 16:56

    Poslanici Bošnjačke stranke i drugih partija iz vlasti predali su u skupštinsku proceduru Predlog izmjena i dopuna Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti kojim se uvodi novo materijalno davanje – naknada za materinstvo za suprugu, odnosno životnu partnerku lica koja se bave preduzetničkom djelatnošću.

  • Monstat: Rast jediničnih vrijednosti izvoza robe
    on 28/06/2026 at 14:48

    Jedinične vrijednosti izvoza robe u periodu od januara do decembra prošle godine bilježe rast od 4,8 odsto u odnosu na 2024, pokazuju podaci Monstata.

  • Sjutra potpisivanje ugovora za prvu fazu obilaznice oko Budve
    on 28/06/2026 at 07:37

    Predstavnici kompanija Monteput i BRIV Construction potpisaće sjutra ugovor o projektovanju i izgradnji dionice Markovići – Lastva Grbaljska, odnosno prve faze obilaznice oko Budve.

  • Notari pod lupom: Milionski ugovori, a kontrolisan tek svaki stoti zapis
    on 28/06/2026 at 06:12

    Iako notari zaključuju ugovore vrijedne stotine hiljada, pa i milione eura, kontrola njihovog rada je, kako pokazuju podaci, ograničena i nedovoljno transparentna. U Agenciji za sprječavanje korupcije ističu za RTCG da bi uključivanje notara u provjere bilo od posebnog značaja kako bi se obezbijedio visok nivo odgovornosti i transparentnosti. Iako notari sami kažu da podliježu trostrukoj kontroli, i u civilnom sektoru smatraju da bi pažnja državnih organa, kada je riječ o notarima, trebalo da bude značajno veća.