MONSTAT

U svim vidovima saobraćaja u Crnoj Gori u prvom kvartalu je zabilježen pad u prevozu putnika zbog pandemije bolesti Kovid-19, pokazuju podaci Monstata.

Prevoz putnika u prvom kvartalu je u odnosu na isti prošlogodšnji period pao u željezničkom saobraćaju 19,8 odsto, drumskom 23,5 odsto i lokalnom drumskom 8,7 odsto.

Pad od 11 odsto zabilježen je u prevozu putnika na aerodromima, redovnom vazdušnom 23,1 odsto i vanrednom vazdušnom prevozu 45,9 odsto.

“Kod prevoza robe u prvom kvartalu u odnosu na uporedni period bilježi se rast željezničkog 39,3 odsto, ukupnog prometa robe u lukama 10,2 odsto, dok se pad bilježi kod prevoza robe na aerodromima 24,3 odsto”, navodi se u saopštenju.

Broj pretovarenih tona u lukama, u prvom kvartalu je porastao u odnosu na isti period prošle godine 7,8 odsto, a kod izmanipulisanih tona 5,6 odsto.

“Broj registrovanih drumskih motornih i priključnih vozila u prvom kvartalu iznosi 46,8 hiljada, što je 4,5 odsto manje nego u istom kvartalu prošle godine”, rekli su iz Monstata.

Broj prvi put registrovanih drumskih motornih i priključnih vozila u prvom kvartalu iznosi 4,67 hiljada, što je 7,6 odsto manje nego u istom kvartalu prethodne godine.

“U prvom kvartalu drumskim teretnim motornim vozilima prevezeno je 228 hiljada tona robe, uz ostvarenih 24,03 miliona tonskih kilometara. Pređeni kilometri vozila sa utovarom iznosili su milion kilometara”, dodaje se u saopštenju.

U strukturi prevezene robe unutrašnji prevoz učestvuje sa 92,5 odsto ili 211 hiljada tona prevezene robe, dok međunarodni prevoz učestvuje sa 7,5 odsto ili 17 hiljada tona prevezene robe.

“U strukturi ostvarenih tonskih kilometara unutrašnji prevoz učestvuje sa 68,6 odsto ili 16,48 miliona tonskih kilometara, a međunarodni prevoz sa 31,4 odsto ili 7,55 miliona tonskih kilometara”, zaključuje se u saopštenju.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Crnoj Gori dodatnih 44 miliona iz Plana rasta
    on 20/05/2026 at 10:59

    Evropska komisija je stavila na raspolaganje Crnoj Gori dodatnih 44,2 miliona eura u okviru Instrumenta za reforme i rast, saopštila je Evropska komisija (EK).

  • Ljiljanić na čelu Monteputa, Radulović predsjednik Odbora direktora
    on 20/05/2026 at 10:58

    Odbor direktora Monteputa na današnjoj konstitutivnoj sjednici izabrao je Milana Ljiljanića za generalnog direktora kompanije, dok je Goran Radulović imenovan za predsjednika Odbora direktora, čime je zvanično počeo četvorogodišnji mandat novog rukovodstva.

  • Raspisan tender za nastavak Bulevara Veljka Vlahovića: Za novu saobraćajnicu tri miliona eura
    on 19/05/2026 at 16:24

    Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice raspisla je tender za odabir izvođača radova za izgradnju saobraćajnice u zahvatu DUP-a „Agroindustrijska zona“, što je nastavak Bulevara Veljka Vlahovića od kružnog toka na magistralnom putu Podgorica - Tuzi do Bulevara Josipa Sladea u blizini "Zetatransa".

  • Inflacija u Evropi: Crna Gora ispod evropskog prosjeka, velike razlike među državama
    on 19/05/2026 at 14:49

    Inflacija u Evropi tokom 2026. godine pokazuje značajne razlike među državama, pokazuju podaci koje prenosi Visual Capitalist. Dok pojedine zemlje jugoistočne Evrope bilježe znatno više stope inflacije, sa Rumunijom na vrhu liste (oko 9 odsto), kao i Kosovom i Bugarskom koje bilježe preko 6 odsto, u većem dijelu zapadne Evrope inflacija je znatno niža i kreće se uglavnom između 2 i 4 odsto. U tom kontekstu, Crna Gora se prema dostupnim podacima nalazi ispod evropskog prosjeka, u grupi zemalja sa umjerenijim rastom cijena u poređenju sa dijelom regiona.

  • Rajaković: EPCG je na vrijeme prepoznala pravac evropske energetske tranzicije
    on 19/05/2026 at 09:30

    Prof. dr Nikola Rajaković ocijenio je da je Elektroprivreda Crne Gore kroz projekte Solari 3000+/500+ i Solari 5000+ razvila model koji danas potvrđuje i evropska energetska politika, zasnovan na principu da se električna energija proizvodi na mjestu gdje se i troši.

  • Konatar: Kupujmo domaće, jer našim proizvođačima ostavljamo dodatnih 268 miliona eura
    on 19/05/2026 at 08:25

    URA poziva građane da dnevno potroše makar 1,50 euro na domaće proizvode, čime će godišnje podržati crnogorske proizvođače i poljoprovrednike sa 267 miliona 858 hiljada 900 eura. Šef Kluba poslanika URA Miloš Konatar saopštio je da URA pokreće akciju #domaćiproizvodi365, što podrazumjeva kupovinu domaćih proizvoda svakog dana u godini.

  • Skuplje sve vrste goriva
    on 19/05/2026 at 06:38

    Sve vrste goriva od danas su skuplje jedan do pet centi, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • Sve manje domaćih sezonskih radnika
    on 19/05/2026 at 06:08

    Crna Gora i ovu turističku sezonu dočekuje sa nedostatkom radne snage, pa privrednici posežu za uvozom iz dalekih destinacija, jer naša država više nije atraktivna ponudom i za radnike iz regiona. To je za naš radio ocijenio Filip Lazović iz Unije poslodavaca. U Zavodu za zapošljavanje su nam kazali da su od početka godine preduzeli niz aktivnosti kako bi animirali građane da potraže sezonske poslove.

  • Mugoša: Cijena dizela je trebalao da bude niža za 15 centi
    on 18/05/2026 at 19:52

    Šef poslaničkog kluba Evropskog saveza, Boris Mugoša je ukazao da Vlada već nekoliko sedmica izbjegava da javnosti obrazloži odluke da smanjuje procenat umanjenja akciza na dizel sa 50% na 35%, pa onda na 30%, da bi prošle i ove nedjelje procenat umanjenja akciza bio 20%.

  • Odbor za ekonomiju predložio Gajevića i Martinović za članove Fiskalnog savjeta
    on 18/05/2026 at 13:51

    Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet predložio je Lidiju Martinović za člana Fiskalnog savjeta Crne Gore. Taj predlog je podržan sa četiri glasa "za“ i tri glasa „uzdržan“.