UNAPREĐENJE INFRASTRUKTURE

Vlada Crne Gore i Uprava javnih radova trenutno na području Plava realizuju investicije u vrijednosti oko pet miliona eura, koje predstavljaju nastavak unapređenja saobraćajne, ekološke i komunalne infrastrukture, u cilju povećanja kvaliteta života građana.

“Na više lokacija angažovana je mehanizacija crnogorskih građevinskih preduzeća, tako da se za kompletnu plavsku opštinu može reći da je poprimila izgled velikog gradilišta”, saopšteno je iz Uprave javnih radova.

Navodi se da je rekonstrukcija trga u Ulici Racina čaršija, vrijedna pola miliona eura, praktično završena, a preostale finalne radove nikšićka firma “LD Gradnja” okončaće do kraja ove sedmice.

“Trg se nalazi ispred osnovne i srednje škole i obuhvata površinu od blizu 4.000 metara kvadratnih. Njegovom izgradnjom djeca i svi građani Plava dobili su reprezentativnu lokaciju za igru, druženje i organizaciju raznih priredbi i događaja. Plato sadrži prostor u obliku amfiteatra, pješačku zonu i dječije igralište. Za popločavanje je korišćen prirodni kamen, otporan na habanje, udar i niske temperature, a formirani su i novi drvoredi dekorativnih biljaka. Asflatiranje oko 600 metara Prnjavorske ulice završeno je proteklih dana, u okviru druge faze realizacije projekta, za koju je Vlada opredijelila oko 400.000 eura. Izvođač je “Putevi Bar” doo, a projektom su obuhvaćeni i potporni zidovi, nove elektroinstalacije, ograda za pješake i saobraćajna signalizacija. U prvoj fazi izgrađena je atmosferska i fekalna kanalizaciona mreža”, piše u saopštenju.

U toku je priprema za asfaltiranje Ribarske ulice, jedne od najprometnijih na teritoriji plavske opštine, u dužini od 550 metara, za koju je Uprava javnih radova sa “Putevima Bar” potpisala ugovor u vrijednosti oko 300 hiljada eura.

“Već su završeni radovi na atmosferskoj kanalizacionoj mreži i elektroinstalacijama. Očekuje se da narednih dana kompletna dionica bude spremna za završne asfalterske radove, nakon čega slijedi postavljanje saobraćajne signalizacije i drugih pratećih elemenata, u cilju kvalitetnije putne povezanosti i veće bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju”, kazali su iz Uprave javnih radova. 

Ističe se da je jedan od najvećih i najzahtjevnijih infrastrukturnih projekata na sjeveru države svakako rekonstrukcija puta Plav – Vojno selo – Gusinje, u vrijednosti oko 3,5 miliona eura.

“Na nešto više od kilometar buduće moderne saobraćajnice iz pravca Plava završeni su zemljani radovi i postavljeni trotoari, a očekuje se da uskoro bude prevučen i asfaltni sloj. Nedavno su počeli radovi na preostalih devet kilometara, za koje je takođe angažovano preduzeće “Putevi Bar”, sa rokom završetka posla od 18 mjeseci, ukoliko ne dođe do nepredviđenih otežavajućih okolnosti”, navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, u cilju unapređenja uslova života mještana, u naselju Komarača u toku je sanacija velike “divlje” deponije, koja će riješiti pitanje višegodišnjeg zagađenja životne sredine.

“Vrijednost radova na ovoj lokaciji je više od 250 hiljada eura, uz sufinansiranje Vlade Crne Gore i slovenačkog Centra za međunarodnu saradnju i razvoj”, kazali su iz Uprave.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Predstavljena studija o pomorskoj sigurnosti: Fokus na EU standardima i investicijama
    on 21/04/2026 at 08:06

    Ministar pomorstva Filip Radulović poručio je da napredak u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU) ostaje strateški cilj što u pomorskom sektoru znači harmonizaciju zakonodavstva, jačanje institucija i dosljednu i mjerljivu primjenu standarda EU. On je to poručio na prezentaciji Studije o mjerama pomorske sigurnosti za unapređenje plovidbe u Bokokotorskom zalivu u Evropskoj kući.

  • Od danas jeftinije sve vrste goriva
    on 21/04/2026 at 06:48

    Sve vrste goriva od danas su pojeftinile dva do osam centi, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • Ponuda veća, potražnja manja: Moguće pojeftinjenje stanarina?
    on 21/04/2026 at 05:38

    Ponuda nekretnina za zakup je dobra, ali izostaje potražnja. Kirija je na nivou prošlogodišnjih, prognoza za naredni period nezahvalna, moguće je i pojeftinjenje stanarina, rečeno je našem radiju u jednoj agenciji za nekretnine u Podgorici. Ekonomista Jovo Rabrenović ocjenjuje da je stagnacija cijena trenutna, da nas u narednom periodu očekuje rast u tom sektoru od 6 do 12%. Posljedica je to, ističe, našeg mediteranskog položaja, ali i skorog članstva u EU.

  • Od sjutra niže cijene goriva
    on 20/04/2026 at 20:45

    Iz Ministartsva energetike i rudarstva obavještavaju da će od sjutra 21.04.2026. godine cijene biti niže za dva do osam centi, u zavisnosti od vrste goriva.

  • Vlada i CBCG potpisali sporazum: Očuvanje stabilnih izvora prihoda i finansijske održivosti
    on 20/04/2026 at 14:05

    Osigurana je finansijska nezavisnost, održivost i puna funkcionalnost Centralne banke, saopštio je premijer Milojko Spajić.

  • Konatar: Moramo imati antikrizni paket mjera za zaštitu građana i privrede
    on 20/04/2026 at 13:52

    Vlada Crne Gore mora što prije predstaviti antikrizni paket mjera kako bi zaštitila građane i privredu, umjesto što se bavi rasprodajom najvrednije državne imovine, saopštio je poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar.

  • Mazlić: Adria Future Summit dodatno pozicionira Crnu Goru kao atraktivnu investicionu destinaciju
    on 20/04/2026 at 12:51

    Adria Future Summit 2026, koji će biti održan od 22. do 24. aprila u Tivtu, dodatno pozicionira Crnu Goru kao atraktivnu investicionu destinaciju, jer pokazuje njenu sposobnost da privuče kapital, znanje i strateške partnere na jednom mjestu, istovremeno potvrđujući sve značajniju ulogu države kao regionalnog centra za inovacije, održivi razvoj i međunarodnu poslovnu saradnju. To je, u intervjuu za PR Centar, ocijenila direktorica komunikacija Sustineri Partnersa, organizatora Adria Future Summita, Lejla Mazlić.

  • CBCG: Odlilo se 28,68 miliona eura
    on 20/04/2026 at 11:41

    Ukupan priliv stranih direktnih investicija (SDI) u januaru iznosio je 48,21 milion eura, dok se istovremeno iz zemlje odlilo 28,68 miliona eura, pokazuju preliminarni podaci Centralne banke (CBCG).

  • Medojević: Elektroenergetske kompanije kao da su posebna grana vlasti
    on 20/04/2026 at 11:00

    Elektroenergetske kompanije ponašaju se kao da su posebna grana vlasti, kada ne poštuju ni sudsku ni zakonodavnu, a očigledno ni elementarne zakone fizike na kojima počiva njihovo tehničko funkcionisanje, ocijenio je vlasnik nekadašnje podgoričke kompanije Kvadrat komerc, Željko Medojević.

  • Radnici ŽICG traže hitnu reakciju Vlade
    on 20/04/2026 at 08:11

    Strukovni sindikat otpravnika vozova Željezničke infrastrukture (ŽICG) apelovao je na Vladu i Ministarstvo saobraćaja da se hitno uključe u rješavanje krize izazvane nepotpisivanjem finansijskog ugovora, upozoravajući na ozbiljne bezbjednosne rizike i kašnjenje zarada za više od 800 zaposlenih.