U AUSTRIJI

Austrijska policija sprovela je pretrese stanova i uhapsila osobe u vezi afere “Ibica”, usljed koje je “pala” vlada Narodne partije Austrije i Slobodarske partije. Dvoje je uhapseno u Salcburgu, a radi se o jednom 39-ogodisnjem Austrijancu bosanskog porekla i jednom 52-ogodisnjem Srbinu.

Oni su, prema dokumentu tuzilastva, regrutovali i obucavali zenu koja je glumila milijarderku, i uz to falsifikovali dokumenta.

Vise osoba iz okruzenja privatnog detektiva koji je odgovoran za snimanje veceri na Ibici, prije dvije godine, tokom koje je tadasnji lider FPO Hajnc Kristijan Strahe obecao navodnoj necaki ruskog milijardera drzavne poslove za finansijsku podrsku njegovoj stranci, je privedeno.

Prema dokumentu tuzilastva polazi se od toga da su namjeravali da za novac ucjenjuju Strahea.

On je, poslije pojavljivanja video snimaka, podnio ostavku na sve politicke funkcije, a usljed toga izglasano je nepovjerenje vladi.

Medu osumnjicenima se nalazi direktor jedne konsalting firme, kao i njegova saradnica, inace bivsa djevojka detektiva. Prema pisanju “Salcburger nahrihten” u nalogu tuzilastva navode se tri osobe kao kljucni akteri u ovoj aferi.

Prema tuzilastvu, detektiv je jednom saucesniku rekao da od Strahea zatrazi najmanje 400.000 eura za prikupljeni materijal. Uz to ta lica su organizovala snimanje na Ibici, kako bi, prema tuzilastvu, trazili potencijalne kupce materijala napravljenog 24.jula 2017.godine.

Zbog upletenosti policijskih dousnika istraga bila spora

Istraga je utvrdila, kako tvrde mediji, da su pojedini ucesnici u aferi “Ibica” proteklih godina radili kao dousnici policije, a tako i detektiv koji se optuzuje da je glavni lik u snimanju video-materijala protiv doskorasnjeg celnika slobodaraca.

Istraga je, zbog toga, bila veoma spora, jer je kriminalna policija imala teskoce da djeluje protiv sopstvenih dousnika.

Kruze i glasine, navode mediji, da su u akciji snimanja na Ibici ucestvovali i dousnici obavjestajne sluzbe Austrije BVT.

“Sve je jasniji motiv, a to je da se radilo o licnoj osveti, ali i novcu”, tvrdi neimenovani insajder Ministarstva unutrasnjih poslova.

Devet osoba ukljuceno u konstrisanje afere

Istrazne vlasti su, na osnovu novih izjava svjedoka, uspjeli da bolje upoznaju strukturu koja je stajala iza snimanja spornog video materijala. Ukupno je devet osoba bilo ukljuceno u konstruisanje afere “Ibica”.

Jedan becki advokat je glavna licnost, koja je dala i nalog za snimanje, i on je priznao da stoji iza svega.

Njegova bivsa djevojka, inace novinarka visokotiraznog “Kronen cajtunga”, prema pisanju beckog dnevnika “Esterajh”, kroz svoj rad prikupila je informacije o planovina vlade OVP-FPO, i odnedavno je optuzena od svog bivseg da je 2015. pominjala da bi mogla da posreduje u kupovini kose Strahea na kojoj se mogu utvrditi tragovi kokaina.

Jedna njena poznanica, posrednik u prodaji nekretnina, inace Srpkinja, upoznala je desnu ruku Strahea, Johana Gudenusa, sa navodnom Ruskinjom. Ona je, kako podsjecaju mediji, bila doba prijateljica Gudenusa, a potom i Strahea, prije nego sto je upoznao svoju suprugu Filipu.

U kriminalnom drustvu i bivsi policajac

U tom drustvu bio je i bivsi policajac, dugogodisnji sef bezbjednosti Strahea, koji je dao sve informacije o svom bivsem sefu. Sto se detektiva tice, koji je sve operativno obavio, on sa advokatom ima firmu u Bosni, a preko svoje firme imao je kontakte sa bivsim vojnim obavjestajcima, ali i bivsim pripadnicima specijalnih jedinica sa Balkana.

Medu osobama koje su meta istrage nalazi se i jedan dalji advokat koji je clan “Sekcije bez imena” Socijaldemokratske partije, a ciji su se poznanici sredinom maja, neposredno pred objavu snimaka, kladili na krah vlade OVP-FPO.

Inace, i za djevojku koja je glumila rusku milijarderku tvrdi se da je iz Bosne.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Tri osobe poginule u padu helikoptera na grčkom ostrvu Sifnos
    on 17/08/2026 at 21:15

    U padu privatnog helikoptera koji se srušio na grčkom ostrvu Sifnos poginule su tri osobe, prenosi grčki javni servis ERT.

  • Požar u Virpazaru u blizini željezničke stanice ugašen
    on 17/08/2026 at 20:49

    Požar u Virpazaru u blizini željezničke stanice koji je izbio danas oko 13 časova, ugašen je. Vatra se bila razbuktala u crmničkom polju, ali prema informacijama od ekipa službi zaštite i spašavanja nije bilo opasnosti za objekte i ljude.

  • Stanje na požarištima stabilno: Aktivni još požari u Herceg Novom i Ulcinju, ugašen u Baru
    on 17/08/2026 at 20:46

    Stanje na požarištima u Crnoj Gori večeras je stabilnije, a sve nadležne službe nastavljaju da prate situaciju i reaguju u skladu sa razvojem stanja na terenu.

  • Vlada umanjila akcizu na dizel gorivo i ublažila rast cijene
    on 17/08/2026 at 20:04

    Cijene goriva od ponoći se mijenjaju. Dizel će biti skuplji za šest centi, a benzin za sedam. Vlada Crne Gore večeras je odredila mjeru privremenog smanjenja akciza na dizel kako bi korigovala i ograničila rast maloprodajnih cijena goriva na pumpama, saopšteno je za RTCG nezvanično.

  • Dačić: SPS samostalno izlazi na izbore
    on 17/08/2026 at 19:58

    Predsjednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić izjavio je da će ta stranka samostalno izaći na izbore.

  • Tramp zaprijetio Omanu bombardovanjem
    on 17/08/2026 at 19:46

    Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp danas je zaprijetio da će bombardovati Oman ako ta zemlja bude ugrozila pregovore SAD i Irana u vezi sa tranzitom brodova kroz Ormuski moreuz, prenosi Tajms of Izrael.

  • Vlasti Moldavije prijavile pad ruske letjelice Banderol na svom tlu
    on 17/08/2026 at 19:31

    Ruska letjelica S-8000 "Banderol" ušla je danas u moldavski vazdušni prostor nakon što je preletjela iznad Odeske oblasti, saopštile su ukrajinske i moldavske vlasti na društvenim mrežama.

  • Požari kod Ulcinja pod kontrolom, službe ostaju u pripravnosti
    on 17/08/2026 at 19:16

    Aktivni požari na području Briske Gore i Vladimira su pod kontrolom i situacija je stabilnija, ali nadležne službe ostaju u pripravnosti zbog visokih temperatura i mogućih promjena smjera i intenziteta vjetra. Predstavnici Vlade, Vojske i opštine Ulcinj obišli su danas područje Briske Gore i Vladimira i zahvalili pripadnicima Vojske, službama zaštite i spašavanja, policiji, dobrovoljcima i građanima angažovanim u borbi sa vatrom.

  • Stiže kratko osvježenje: Sjutra moguća kiša, pljuskovi i grmljavina
    on 17/08/2026 at 19:05

    U sjevernim predjelima sjutra promjenljivo, povremeno kiša, pljuskovi i grmljavina. Od sredine dana sjeverni vjetar u pojačanju, i to u cijeloj zemlji. Temperatura do 29 stepeni. U južnim i centralnim predjelima promjenljivo oblačno, sa sunčanim periodima, ali i kišom mjestimično ili grmljavinom, uglavnom ujutru i popodne. Temperatura do 32 stepena.

  • Školska godina pred vratima: Besplatni udžbenici olakšanje za roditelje
    on 17/08/2026 at 18:52

    Ono što je ranije bio najveći trošak, udžbenici, osnovci dobijaju u školama, dok će srednjoškolci za komplet knjiga izdvajati od 116 do 140 eura. Evo šta kažu roditelji, je li izazov opremiti đaka ili više njih.

  • Vlada umanjila akcizu na dizel gorivo i ublažila rast cijene
    on 17/08/2026 at 20:04

    Cijene goriva od ponoći se mijenjaju. Dizel će biti skuplji za šest centi, a benzin za sedam. Vlada Crne Gore večeras je odredila mjeru privremenog smanjenja akciza na dizel kako bi korigovala i ograničila rast maloprodajnih cijena goriva na pumpama, saopšteno je za RTCG nezvanično.

  • Novi rekord u prometu vozila na auto-putu: Za 24 sata prošlo više od 23.000 vozila
    on 17/08/2026 at 15:30

    Auto-putem Princeza Ksenija je u nedjelju prošlo 23.340 hiljada vozila u 24 sata, čime je zabilježen novi rekord dnevnog saobraćaja.

  • Mugoša: Ne može se politika zarada svoditi na administrativno smanjenje doprinosa kako bi se dobila veća neto zarada
    on 17/08/2026 at 14:27

    Rast cijena u kontinuitetu veći od rasta zarada, što znači da pada kupovna moć gradjana odnosno da se za primljenu zaradu može manje kupiti nego prošle godine, izjavio je poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša.

  • Konatar poručio Vladi: Smanjite akcizu i donesite paket antikriznih mjera, spriječite novi udar na standard građana
    on 17/08/2026 at 14:25

    Član Predsjedništva Građanskog pokreta URA Miloš Konatar poziva Vladu Crne Gore da trajno, do normalizacije globalnih prilika, smanji akcize na gorivo i stane uz građane koje svakodnevni rast cijena sve više pogađa. Iz ovog pokreta poručuju da je jasno da Vlada nema jasan plan kako da dugoročno zaštiti životni standard građana i da zbog toga ispaštaju građani i privreda, čekajući svakih sedam dana odluku Vlade, često do posljednjeg trenutka.

  • Sigurne investicije, jaka država
    on 17/08/2026 at 11:31

    Strane investicije su i ostaju jedan od najvažnijih pokretača ekonomskog razvoja Crne Gore. Donose kapital, nova radna mjesta, znanje, tehnologije i poslovne prilike. Zato je naš cilj jasan: Crna Gora mora ostati otvorena, konkurentna i atraktivna destinacija za investicije. Ali, jednako tako, odgovorna država mora znati šta štiti.

  • Zečević: Aerodromi da ostanu u državnom vlasništvu i da se modernizuju
    on 16/08/2026 at 18:36

    Ministar saobraćaja Radoš Zečević smatra da bi Aerodromi trebalo da ostanu u državnom vlasništvu i da se modernizuju pod rukovodstvom dobrog domaćeg menadžmenta. Ne spori da bi rekonstrukcije puteva trebalo planirati tako da ne remete turističku sezonu ali poziva sve na strpljenje i razumijevanje. Zbog terena i vremenskih prilika kaže da nije moguće uvijek radove izvoditi mimo sezone, baš kao u slučaju rekonstrukcije mosta na Đurđevića Tari.

  • Mugoša: Bez OKU nezaštićeno oko 100 hiljada zaposlenih
    on 16/08/2026 at 16:36

    Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša saopštio je da očekuje odgovornost i spremnost na kompromis socijalnih partnera, prije svega Vlade Crne Gore koja je, kako smatra on, najodgovornija za nepostojanje Opšteg kolektivnog ugovora od prvog maja ove godine.

  • CBCG: Platni promet u julu 2,6 milijardi eura
    on 16/08/2026 at 11:15

    Vrijednost realizovanog platnog prometa za 31 radni dan u julu iznosila je 2,6 milijardi eura, pokazuju podaci Centralne banke (CBCG).

  • Đukanović: Od odgovornih odluka do novih megavata
    on 15/08/2026 at 14:29

    Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović reagovao je povodom različitih ocjena koje su se posljednjih dana čule u javnom prostoru. Kazao je da ima obavezu da građanima predoči provjerljive činjenice.

  • Drvoprerađivači traže dijalog prije odluke o zabrani izvoza drvnog otpada
    on 14/08/2026 at 16:10

    Predstavnici drvoprerađivačkog sektora pozvali su nadležne da, prije eventualnog ponovnog uvođenja zabrane izvoza drvnog otpada, razgovaraju sa svim zainteresovanim stranama, upozoravajući da bi jednostrana odluka mogla ozbiljno ugroziti poslovanje značajnog broja preduzeća.