ODRŽANA SKUPŠTINA MOK-A

Predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) Tomas Bah najavio je danas da će se kandidovati za još jedan mandat.

On je na generalnoj Skupštini, koja je zbog pandemije koronavirusa održana preko video konferencije, kazao da je spreman, ukoliko ga članovi MOK podrže, da se ponovo kandiduje za predsjednika.

“Ako želite, spreman sam da se kandidujem za drugi mandat i da nastavim da služim vama i olimpijskom pokretu, koji svi toliko volimo još četiri godine”, rekao je Bah delegatima.

On je na čelu MOK od 2013. godine, kada je naslijedio je Belgijanca Žaka Roga.

Izborni Kongres zakazan je za 2021. godinu, uoči Olimpijskih igara u Tokiju.

Bah, osvajač zlatne olimpijske medalje u mačevanju 1976. godine, u uvodnom obraćanju skrenuo je pažnju na rastuću sebičnost i posvećenost sopstvenim interesima pojedinih država.

“Sve više i više zloupotrebljavamo sport u političke svrhe. Ta opasnost raste”, rekao je Bah.

Bah, je podsjećajući se bojkota Olimpijskih igara 1980. u Moskvi, kazao da takvi bojkoti na polju sporta nemaju politički značaj ili uticaj.

Prema njegovim riječima, takva djela samo su kazna izrečena nevinim sportistima u zemljama koje bojkotuju.

“Olimpijske igre su jedini događaj koji povezuje cio svijet u miru, solidarnosti i bez diskriminacije”, rekao je Bah.

On je, komenatarišući odgađanje Olimpijskih igara za sljedeću godinu, kazao da niko ne zna kakav će biti svijet u julu i avgustu sljedeće godine.

“Stoga moramo pripremiti nekoliko mogućih scenarija za implementaciju igara. Zajedno sa našim japanskim prijateljima, pripremićemo Igre na način koji je u skladu sa globalnom krizom i istovremeno čuva posebnu misiju i poruku olimpizma “, naglasio je Bah.

Na sjednici je izabrano pet novih članova MOK.

To su nekadašnja predsjednica Hrvatske, Kolinda Grabar-Kitarović, Kubanka Mari de la Karidad Kolon Ruenjes, saudijska princeza Remi Bandar Al-Saud, Batušig Batbold iz Mongolije i predsjednik Svjetske atletske federacije, nekadašnji proslavljeni britanski atletičar, Sebastijan Kou.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Prepoznata važnost Ministarstva javnih poslova
    on 15/05/2025 at 14:41

    Ministarka javnih radova, Majda Adžović, sastala se danas sa Don Meken, britanskom ambasadorkom u Crnoj Gori. Sastanak je održan u cilju jačanja bilateralnih odnosa i unapređenja saradnje između Crne Gore i Ujedinjenog Kraljevstva, s posebnim fokusom na ekonomski i infrastrukturni razvoj.

  • "Reakcije Mandića i Kneževića u odnosu na stav povodom prijema Kosova u SE potvrda da su fotelje jedina vrijednost ove vlasti"
    on 15/05/2025 at 14:01

    Reakcije predsjednika Skupštine Andrije Mandića i lidera DNP Milana Kneževića u odnosu na ono što je stav Crne Gore povodom prijema Kosova u Savjet Evrope, kojim je po ko zna koji put potvrđena ideološka koherentnost ove parlamentarne većine, potvrda je da ovu vlast interesuju samo fotelje i lične funkcionerske privilegije njenih činioca, saopštili su iz Demokratske partije socijalista (DPS).

  • Ibrahimović: U fokusu razgovora jačanje odbrambenih kapaciteta i dugoročna podrška Ukrajini
    on 15/05/2025 at 13:56

    Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Crne Gore Ervin Ibrahimović učestvovao je na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova NATO-a u Antaliji. Sastanak je bio prilika za diskusiju o ključnim temama koje će biti razmatrane tokom junskog Samit NATO-a u Hagu.

  • Milatović na Samitu Evropske političke zajednice u Tirani
    on 15/05/2025 at 13:19

    Predsjednik države Jakov Milatović učestvovaće u petak, 16. maja, na šestom Samitu Evropske političke zajednice koji će biti održan u Tirani, saopšeno je iz njegovog kabineta.

  • Vlada usvojila više kadrovskih pitanja
    on 15/05/2025 at 13:00

    Vlada Crne Gore je, na danas održanoj sjednici kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, razmotrila više kadrovskih pitanja.

  • Smailović: Nema mjesta nervozi, konstituenti vlasti se obavezali na poštovanje nezavisnosti Kosova
    on 15/05/2025 at 12:28

    Nema mjesta nervozi — Crna Gora je priznala nezavisnost Republike Kosovo, a svi konstituenti vlasti obavezali su se na puno poštovanje te činjenice, kazao je poslanik Bošnjačke stranke Amer Smailović.

  • Belan: Ova Vlada nas neće uvesti u EU
    on 15/05/2025 at 12:03

    Ispravno glasanje MVP Ibrahimovića u Komitetu ministara SE po pitanju članstva Kosova u SE koje je izazvalo oštru reakciju Andrije Mandića, ključne figure aktuelne parlamentarne većine i 44. Vlade, po ko zna koji put osvjetljuje politike koju ZBCG i Mandić sprovode, ali i ponovo dokazuje da nas ova Vlada neće uvesti u Evropsku uniju, saopštio je Vatroslav Belan, predsjednik Liberalne partije i jedan od lidera Evropskog saveza.

  • Radovanić: Vajs stiže u Crnu Goru - podrška u odbrani Velike plaže i Solane
    on 15/05/2025 at 11:57

    Intenzivna komunikacija koju su predstavnici Građanskog pokreta URA imali sa poslaničkim klubom Zelenih Evrope u vezi zaštite prirodnih dobara naše zemlje, rezultiraće dolaskom Tomasa Vajsa u Crnu Goru, saopštio je generalni sekretar tog pokreta Mileta Radovanić.

  • Košta i Lajen večeras sa liderima iz regiona
    on 15/05/2025 at 11:35

    Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta večeras će se sastati sa liderima šest zemalja Zapadnog Balkana, u Tirani.

  • Ivanović: Mobilnost radne snage ključan faktor u izgradnji jedinstvenog tržišta
    on 15/05/2025 at 10:55

    Crna Gora, kao mala i otvorena ekonomija, nastoji da pristupi strateški i odgovorno, kroz migracionu politiku koja je dio šire evropske integracione agende, sa fokusom na odgovorno upravljanje, zaštitu prava radnika i razvoj tržišta rada prilagođenog savremenim izazovima, kazao je potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove, Filip Ivanović.