DUROVIC VJERUJE

Nova Evropska Komisija (EK) spremna je da principi politike prosirenja i dalje budu onakvi kako su uspostavljeni i da otvori dijalog sa drzavama clanicama, u cilju unapredenja metodoloskih aspekata pristupanja, ocijenila je profesorica Ekonomskog fakulteta Gordana Durovic.

EK u novom sazivu, sa Ursulom fon der Lajen na celu, danas pocinje sa radom.

Durovic je kazala da se ne ocekuju neke velike promjene, ali da postoji potreba da se o politici prosirenja ponovo razgovara kako bi se ona na odredeni nacin precizirala.

“Novu EK treba docekati sa pristupom da je ona raspolozena da osnovne principe politike prosirenja drzi i dalje onakvim kakvi su uspostavljeni, a da se otvori dijalog konferencija sa svim drzavama clanicama, kako bi se metodoloski aspekti pristupanja unaprijedili”, rekla je Durovic za agenciju Mina.

Kako je navela, kao sto moze da se ustanovi da neka drzava u procesu reformi ide naprijed i da je treba podrzati, ista praksa treba da bude i sa onima koji idu unazad.

“To djelo je lako sprovodljivo, ali u praksi nije jednostavno razluciti sve nijanse i biti objektivan, kako drzave ne bi bile ostecene, demotivisane i kako bi nastavile da se trude da sprovode reforme zbog sebe i konkretnih korak na putu integracija”, kazala je Durovic.

Prema njenim rijecima, Fon der Lajen formirala je jedan geopoliticki tim, koji predstavlja sliku danasnje Evropske unije (EU) bez Velike Britanije.

Durovic je podsjetila da EK broji 27 clanova, od kojih su tri izvrsna potpredsjednika, ciji portfoliji govore o prioritetima Komisije.

Kako je navela, u novom sastavu ima jos pet potpredsjednika, ciji su portfoliji vezani za demokratiju i demografiju, evropske stilove zivota i interinstitucionalnu saradnju i za puno novih oblasti koje govore o prioritetima EK.

“Tu su i vazne evropske politike, kao sto su transport i trgovina. Veliki portfolio je dat francuskom komesaru koji je prihvacen u posljednjem krugu i koji u svom portfoliju ima novi direktorat, koji se bavi ulaganjem u vojne tehnoligije i evropsku odbrambenu industriju, a to je ono sto je Francuska i zeljela”, kazala je Durovic.

Komentarisuci to sto je Crne Gora clanica CEFTA, a ne “Malog Sengena”, Durovic je navela da ne treba potcijeniti svu bastinu koju je ona dobila kroz taj sporazum.

Nije u redu, kako je istakla, da zbog sporazuma kao sto je “Mali Sengen” cijela CEFTA bude dovedena u pitanje, jer je ona “veliki sengen” koji sadrzi sve sto se promovise kao origanalna ideja.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Monstat: Raste broj preduzeća koja imaju veb sajt
    on 09/11/2025 at 10:39

    U Crnoj Gori je u petogodišnjem periodu, odnosno od 2021. do ove godine, došlo do rasta broja preduzeća koja imaju veb sajt, pokazalo je istraživanje Monstata.

  • Završeni svi glavni radovi na putu Mojkovac – Bijelo Polje – Berane
    on 09/11/2025 at 10:25

    Uprava za saobraćaj objavila je video snimak kojim je, kako poručuju, potvrđeno da su završeni svi glavni radovi na rekonstrukciji jedne od najvažnijih saobraćajnica na sjeveru Crne Gore – puta Mojkovac – Bijelo Polje – Berane, dugog gotovo 40 kilometara.

  • Niže cijene pred praznike, sindikati očekivali širu listu proizvoda
    on 09/11/2025 at 05:59

    Građani su uglavnom zadovoljni što će u narednom periodu pojedine proizvode kupovati po nižim cijenama. Kako kažu u našoj anketi, uoči praznika i slava, dobro je što će u trgovinama biti jeftinijih artikala. U Uniji slobodnih sindikata ističu da su očekivali i više artikala po nižim cijenama.

  • Porast cijena struje zbog poreza na ugljen-dioksid i prelazak na obnovljive izvore energije
    on 08/11/2025 at 18:45

    Upravo prelazak na obnovljive izvore energije važan je za Crnu Goru jer i Evropska unija od prvog januara nameće dodatne troškove na uvoz električne energije koja je prozivedena iz uglja, a takve je u Crnoj Gori 40 odsto. Zato i građani mogu očekivati korekcije cijena poručuju iz Elektroprivrede.

  • Montenegroberza: Rast indeksa i prometa
    on 08/11/2025 at 14:43

    Rast indeksa i prometa obilježili su na Montenegroberzi sedmicu u kojoj je Evropska komisija (EK) ocijenila da je Crna Gora ostvarila određeni napredak i nalazi se između umjerenog i dobrog nivoa pripremljenosti u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije.

  • Spajić: Potpisani sporazum u oblasti energetike omogućiće nova ulaganja
    on 08/11/2025 at 13:15

    Crna Gora i Ujedinjeni Arapski Emirati čvrsto su opredijeljeni da odlične bilateralne odnose iskoriste za jačanje ekonomskih veza kroz sprovođenje konkretnih projekata, posebno u oblastima turizma, energetike, infrastrukture i naprednih tehnologija.  To je poruka sa sastanka predsjednika Vlade Crna Gore Milojka Spajića i predsjedika Ujedinjenih Arapskih Emirata šeika Mohameda bin Zajeda Al Nahjana.

  • Pokret penzionera pozvao sve bivše radnike i građane u ponedjeljak na veliki protest
    on 08/11/2025 at 12:45

    Pokret penzionera Crne Gore poziva sve bivše radnike sa sjevera Crne Gore, kao i gradjane, da izadju na veliki protest koji je zakazan za ponedeljak u 12h na gradski trg u Bijelom Polju, kazali su u saopštenju iz tog Pokreta.

  • Lagard: Velike koristi za Bugarsku od uvođenja eura
    on 08/11/2025 at 09:39

    Bugarska će usvajanjem eura od početka naredne godine ostvariti veći prosperitet i sigurnost i ojačati svoju ulogu u Evropskoj uniji (EU), saopštila je predsjednica Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard.

  • Turković: Inicijativa za povećanje dječijih dodataka populizam i manipulacija
    on 08/11/2025 at 07:55

    Državni sekretar Ministarstva finansija Tarik Turković saopštio je da je inicijativa za za povećanje dječijih dodataka populizam i konstantna manipulacija. On je poručio da prava odgovornost traži realna rješenja u datom momentu, a ne populizam koji stvara dodatno fiskalno opterećenje, samo kako bi se prikupili određeni politički poeni.

  • Moguće investicije iz UAE u pomorski sektor Crne Gore, poseban fokus na AD Barska plovidba
    on 07/11/2025 at 13:44

    Ministar pomorstva Filip Radulović sastao se Dubaiju sa predsjednikom Odbora direktora i izvršnim direktorom kompanije "Faminas Investment Group“ i "Exim Finance Dubai" Salah Al Naserom a razgovarano je o mogućim investicijama u pomorski sektor Crne Gore, sa posebnim fokusom na saradnju u vezi AD Barska plovidba.