70. GODINA ALIJANSE

Sjevernoatlantski savez na samitu kod Londona obiljezava 70. rodendan, ali bi se proslava mogla pretvoriti u prikaz nejedinstva u NATO sa tenzijama medu liderima i sukobljenim shvatanjima sta su najveci izazovi zapadne vojne alijanse, ocjene su svjetskih medija koje prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).

Ispod rodendanskog raspolozenja, tenzije ce kljucati dok transatlantska vojna zajednica obiljezava 70 godina postojanja na skupu u blizini Londona 3. i 4. decembra, ocjenjuje Rojters.

Zalbe americkog predsjednika Donalda Trampa da mora da “subvencionise” Evropu primorale su clanice da povecaju svoje doprinose, dok je francuski predsjednik Emanuel Makron proslog mjeseca podigao prasinu rekavsi da je NATO “mozdano mrtav” i predlozio “strateski odnos” s Rusijom.

Na samitu saveza treba ocekivati uzarenu debatu i oko prijetnji Turske da ce glasati protiv odbrambenog plana za balticke drzave i Poljsku, ako NATO ne proglasiti kurdske snage – Jedinice narodne odbrane (YPG) teroristima, sto nije vjerovatno buduci da su YPG pomogle u pobijedi nad ekstremistickom organizacijom Islamska drzava.

Partneri u NATO su suoceni sa teskim i urgentnim pitanjima koje treba rijesiti i koja ce se pojaviti na samitu kod Londona, ali nije jasno da li ce biti rijesena ni na izbliza odlucan nacin, ocjenjuje Gardijan u urednickom uvodniku.

NATO je suocen sa neizvesnoscu kada je rec o obavezivanju Trampa prema alijansi. To pokazuje, kako istice Gardijan, oduka SAD o povlacenju sa sjevera Sirije, da dozvoli Turskoj, takode clanici NATO-a, da izvrsi invaziju. Ali neizvjesnosti oko razmisljanja SAD o alijansi bilo je i prije Trampa, posto su i njegovi prethodnici Dzordz Bus i Barak Obama, bili nestrpljivi s alijansom, posebno oko dijeljenja troskova.

Francuski predsjednik je sa pravom istakao jos veci izazov kada je reagovanje NATO u vezi sa Sirijom nazvao “mozdanom smrcu” i sugerisao da su potrebne “nove alijanse i novi nacini saradnje” protiv prijetnje od terorizma, ocjenjuje Gardijan, ukazujuci da je Makronov komentar podstakao raspravu s istocnim clanicama koje kao glavnu prijetnju vide Rusiju, a ne terorizam.

Napad na londonskom mostu prosle nedjelje ce nesumnjivo ojacati vjerovanje nekih clanica NATO da je terorizam, a ne Rusija, jedni zajednicki neprijatelj alijanse, ali bi to bila greska, ocjenjuje spoljnopoliticka urednica britanske televizije Skaj Debra Hejns.

Iako clanice treba da reaguju na prijetnje koje predstavljaju teroristicke organizacije, poput Islamske drzave ili Al-Kaide, to nije egzistencijalna prijetnja po evropski nacin zivota i slobode, istice urednica Skaja dodajuci da napori drzava kao sto je Rusija u krsenju medunarodnih pravila, podrivanju demokratskih vlada i eksploatisanju podjela u drustvu predstavljaju daleko podmukliju opasnost po bezbjednost saveznika.

Oba izazova – Rusija i terorizam – treba da budu dio fokusa NATO za buducnost, kao i niz drugih pitanja, poput klimatskih promjena, migracija i kako se postaviti prema Kini koja ce postati najveca svjetska privreda u narednih pet godina. Ocekuje se da ce ta pitanja biti na dnevnom redu lidera NATO u Londonu, ukazuje Hejns.

Okupljanje osmisljeno kao proslava jednog od najvaznijih svjetskih vojnih saveza rizikuje da postane predstava nejedinstva – i to ovog puta ne zato sto je Tramp nesto rekao ili uradio, istice Blumberg.

Lideri NATO ce ove nedjelje morati da brinu o druga dva predsjednika – Makronu i turskom predsjedniku Redzepu Tajipu Erdoganu koji je uznemirio clanice saveza odlukom da posalje trupe u Siriju i kupi ruski antiraketni sistem, ukazuje Blumberg, dodajuci da je situacija pogorsana javnim razmjenama uvreda dva predsjednika.

Tri znacajne clanice alijanse – SAD, Francuska i Turska – na samit donose suprotstavljene programe, zbog cega bi okupljanje moglo da pojaca zabrinutost o buducnosti NATO, umjesto da se slavi, kako zvanicnici i lideri saveza redovno kazu, najuspjesnije vojno grupisanje u istoriji.

Zvanicnik SAD je rekao da ce Tramp zeljeti da prioritet bude ukljucenje NATO u suzbijanje sve veceg uticaja Kine. On je rekao da ce Tramp takode pritisnuti saveznike da povecaju odbrambenu potrosnju i da iskljuce kineske kompanije iz izgradnje 5G mreza. S druge strane, Makron zeli da terorizam, a ne Kina, bude prioritet alijanse. Povrh toga, Ankara zeli da se prihvate turski ciljevi na sjeveru Sirije, izmedu ostalog da se kurdske snage klasifikuju kao teroristicka prijetnja.

Clanice alijanse povecale su izdvajanja za odbranu, a NATO i dalje privlaci nove drzave – Sjeverna Makedonija ce povecati broj lidera na 30, dok ih je u vrijeme pada Berlinskog zida bilo 15.

Ovakve uspjehe, medutim, ocjenjuje Blumberg, nadglasavaju javne rasprave o tome na sta NATO treba da se fokusira i za sta treba da se zalaze. U pokusaju da obuzda debatu, Njemacka je predlozila formiranje ekspertske grupe koja bi sastavila izvjestaj o buducem politickom obliku alijanse.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Vlada umanjila akcizu na dizel gorivo i ublažila rast cijene
    on 17/08/2026 at 20:04

    Cijene goriva od ponoći se mijenjaju. Dizel će biti skuplji za šest centi, a benzin za sedam. Vlada Crne Gore večeras je odredila mjeru privremenog smanjenja akciza na dizel kako bi korigovala i ograničila rast maloprodajnih cijena goriva na pumpama, saopšteno je za RTCG nezvanično.

  • Novi rekord u prometu vozila na auto-putu: Za 24 sata prošlo više od 23.000 vozila
    on 17/08/2026 at 15:30

    Auto-putem Princeza Ksenija je u nedjelju prošlo 23.340 hiljada vozila u 24 sata, čime je zabilježen novi rekord dnevnog saobraćaja.

  • Mugoša: Ne može se politika zarada svoditi na administrativno smanjenje doprinosa kako bi se dobila veća neto zarada
    on 17/08/2026 at 14:27

    Rast cijena u kontinuitetu veći od rasta zarada, što znači da pada kupovna moć gradjana odnosno da se za primljenu zaradu može manje kupiti nego prošle godine, izjavio je poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša.

  • Konatar poručio Vladi: Smanjite akcizu i donesite paket antikriznih mjera, spriječite novi udar na standard građana
    on 17/08/2026 at 14:25

    Član Predsjedništva Građanskog pokreta URA Miloš Konatar poziva Vladu Crne Gore da trajno, do normalizacije globalnih prilika, smanji akcize na gorivo i stane uz građane koje svakodnevni rast cijena sve više pogađa. Iz ovog pokreta poručuju da je jasno da Vlada nema jasan plan kako da dugoročno zaštiti životni standard građana i da zbog toga ispaštaju građani i privreda, čekajući svakih sedam dana odluku Vlade, često do posljednjeg trenutka.

  • Sigurne investicije, jaka država
    on 17/08/2026 at 11:31

    Strane investicije su i ostaju jedan od najvažnijih pokretača ekonomskog razvoja Crne Gore. Donose kapital, nova radna mjesta, znanje, tehnologije i poslovne prilike. Zato je naš cilj jasan: Crna Gora mora ostati otvorena, konkurentna i atraktivna destinacija za investicije. Ali, jednako tako, odgovorna država mora znati šta štiti.

  • Zečević: Aerodromi da ostanu u državnom vlasništvu i da se modernizuju
    on 16/08/2026 at 18:36

    Ministar saobraćaja Radoš Zečević smatra da bi Aerodromi trebalo da ostanu u državnom vlasništvu i da se modernizuju pod rukovodstvom dobrog domaćeg menadžmenta. Ne spori da bi rekonstrukcije puteva trebalo planirati tako da ne remete turističku sezonu ali poziva sve na strpljenje i razumijevanje. Zbog terena i vremenskih prilika kaže da nije moguće uvijek radove izvoditi mimo sezone, baš kao u slučaju rekonstrukcije mosta na Đurđevića Tari.

  • Mugoša: Bez OKU nezaštićeno oko 100 hiljada zaposlenih
    on 16/08/2026 at 16:36

    Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša saopštio je da očekuje odgovornost i spremnost na kompromis socijalnih partnera, prije svega Vlade Crne Gore koja je, kako smatra on, najodgovornija za nepostojanje Opšteg kolektivnog ugovora od prvog maja ove godine.

  • CBCG: Platni promet u julu 2,6 milijardi eura
    on 16/08/2026 at 11:15

    Vrijednost realizovanog platnog prometa za 31 radni dan u julu iznosila je 2,6 milijardi eura, pokazuju podaci Centralne banke (CBCG).

  • Đukanović: Od odgovornih odluka do novih megavata
    on 15/08/2026 at 14:29

    Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović reagovao je povodom različitih ocjena koje su se posljednjih dana čule u javnom prostoru. Kazao je da ima obavezu da građanima predoči provjerljive činjenice.

  • Drvoprerađivači traže dijalog prije odluke o zabrani izvoza drvnog otpada
    on 14/08/2026 at 16:10

    Predstavnici drvoprerađivačkog sektora pozvali su nadležne da, prije eventualnog ponovnog uvođenja zabrane izvoza drvnog otpada, razgovaraju sa svim zainteresovanim stranama, upozoravajući da bi jednostrana odluka mogla ozbiljno ugroziti poslovanje značajnog broja preduzeća.