IZGLASALI NEZAVISNOST

Pacificko ostrvo Bugenvil je na istorijskom, upravo okoncanom dvonedjeljnom referendumu izglasalo odluku o nezavisnosti od Papue Nove Gvineje.

Glasanje 250.000 stanovnika bilo je kljucni dio mirovnog sporazuma iz 2001. godine kojim je okoncan gradanski rat u kojem je poginulo 20.000 ljudi.

Posto odluka referenduma nije obavezujuca, konacna odluka zavisi od pregovora vlada Bugenvila i Papue Nove Gvineje.

Predstavnik UN u Papui Novoj Gvineji, Danluka Rampola, rekao je krajem novembra uoci referenduma da su Ujedinjene nacije naporno radile na tome da glasanje bude mirno, transparentno, inkluzivno i vjerodostojno.

Londonski “Gardijan” jutros pise da je vise od 180.000 ljudi Bugenvila, grupe ostrva 700 kilometara od obale Papue Nove Gvineje u Solomonskom moru, ucestvovalo na referendumu.

Skoro 98 odsto (176.928) glasalo je za nezavisnost, a manje od dva odsto (3.043) glasalo je da ostanu dio Papue Nove Gvineje, ali sa “vecom autonomijom”. Bilo je 1.096 nevazecih listica.

Gradani u mjestu Buki koji su se prosle noci okupili da cuju rezultat koji je objavila predsjednik Komisije za referendum Berti Ahern, aplaudirali su, pjevali i radovali se cemu se pridruzio i predsjednik tog autonomnog ostrvskog regiona Dzon Momis.

Postoje bojazni da bi vlada Papue Nove Gvineje, koja ne zeli da izgubi dio teritorije ili da otcjepljenje postane primjer drugim pokrajinama, mogla da ukine proces pregovora o tome, a neki posmatraci iz Bugenvila procjenjuju da bi mogla da protekne i decenija prije proglasenja nezavisnosti.

Postoje zabrinutosti da bi odlaganje tog procesa moglo izazvati frustraciju u Bugenvilu i na kraju dovesti do nemira, sto bi ugrozilo jedva postignut mir na ostrvima.

Medutim, predsjednik autonomne vlade Bugenvila, Dzon Momis, rekao je gradanima da vjeruje da je premijer Papune Nove Gvineje Dzejms Marape privrzen Bougainvilleu, rekavsi premijera: “Inteligentan je, obrazovan je i skroman, spreman da cuje”.

“Svi smo puni ocekivanja i nade”, rekao je Momis. “Ako radimo zajedno, ishod ce biti dobar i zvanican… i sto je najvaznije donijece trajan mir”, prenio je “Gardijan”.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Vlada umanjila akcizu na dizel gorivo i ublažila rast cijene
    on 17/08/2026 at 20:04

    Cijene goriva od ponoći se mijenjaju. Dizel će biti skuplji za šest centi, a benzin za sedam. Vlada Crne Gore večeras je odredila mjeru privremenog smanjenja akciza na dizel kako bi korigovala i ograničila rast maloprodajnih cijena goriva na pumpama, saopšteno je za RTCG nezvanično.

  • Novi rekord u prometu vozila na auto-putu: Za 24 sata prošlo više od 23.000 vozila
    on 17/08/2026 at 15:30

    Auto-putem Princeza Ksenija je u nedjelju prošlo 23.340 hiljada vozila u 24 sata, čime je zabilježen novi rekord dnevnog saobraćaja.

  • Mugoša: Ne može se politika zarada svoditi na administrativno smanjenje doprinosa kako bi se dobila veća neto zarada
    on 17/08/2026 at 14:27

    Rast cijena u kontinuitetu veći od rasta zarada, što znači da pada kupovna moć gradjana odnosno da se za primljenu zaradu može manje kupiti nego prošle godine, izjavio je poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša.

  • Konatar poručio Vladi: Smanjite akcizu i donesite paket antikriznih mjera, spriječite novi udar na standard građana
    on 17/08/2026 at 14:25

    Član Predsjedništva Građanskog pokreta URA Miloš Konatar poziva Vladu Crne Gore da trajno, do normalizacije globalnih prilika, smanji akcize na gorivo i stane uz građane koje svakodnevni rast cijena sve više pogađa. Iz ovog pokreta poručuju da je jasno da Vlada nema jasan plan kako da dugoročno zaštiti životni standard građana i da zbog toga ispaštaju građani i privreda, čekajući svakih sedam dana odluku Vlade, često do posljednjeg trenutka.

  • Sigurne investicije, jaka država
    on 17/08/2026 at 11:31

    Strane investicije su i ostaju jedan od najvažnijih pokretača ekonomskog razvoja Crne Gore. Donose kapital, nova radna mjesta, znanje, tehnologije i poslovne prilike. Zato je naš cilj jasan: Crna Gora mora ostati otvorena, konkurentna i atraktivna destinacija za investicije. Ali, jednako tako, odgovorna država mora znati šta štiti.

  • Zečević: Aerodromi da ostanu u državnom vlasništvu i da se modernizuju
    on 16/08/2026 at 18:36

    Ministar saobraćaja Radoš Zečević smatra da bi Aerodromi trebalo da ostanu u državnom vlasništvu i da se modernizuju pod rukovodstvom dobrog domaćeg menadžmenta. Ne spori da bi rekonstrukcije puteva trebalo planirati tako da ne remete turističku sezonu ali poziva sve na strpljenje i razumijevanje. Zbog terena i vremenskih prilika kaže da nije moguće uvijek radove izvoditi mimo sezone, baš kao u slučaju rekonstrukcije mosta na Đurđevića Tari.

  • Mugoša: Bez OKU nezaštićeno oko 100 hiljada zaposlenih
    on 16/08/2026 at 16:36

    Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša saopštio je da očekuje odgovornost i spremnost na kompromis socijalnih partnera, prije svega Vlade Crne Gore koja je, kako smatra on, najodgovornija za nepostojanje Opšteg kolektivnog ugovora od prvog maja ove godine.

  • CBCG: Platni promet u julu 2,6 milijardi eura
    on 16/08/2026 at 11:15

    Vrijednost realizovanog platnog prometa za 31 radni dan u julu iznosila je 2,6 milijardi eura, pokazuju podaci Centralne banke (CBCG).

  • Đukanović: Od odgovornih odluka do novih megavata
    on 15/08/2026 at 14:29

    Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović reagovao je povodom različitih ocjena koje su se posljednjih dana čule u javnom prostoru. Kazao je da ima obavezu da građanima predoči provjerljive činjenice.

  • Drvoprerađivači traže dijalog prije odluke o zabrani izvoza drvnog otpada
    on 14/08/2026 at 16:10

    Predstavnici drvoprerađivačkog sektora pozvali su nadležne da, prije eventualnog ponovnog uvođenja zabrane izvoza drvnog otpada, razgovaraju sa svim zainteresovanim stranama, upozoravajući da bi jednostrana odluka mogla ozbiljno ugroziti poslovanje značajnog broja preduzeća.