FOND ZA ZAŠTITU I SPAŠAVANJE

Komisija za raspodjelu sredstava Fonda za zaštitu i spašavanje je, na osnovu javnog konkursa, ove godine raspodijelila 99.090 eura za nabavku opreme i sredstava za zaštitu i spašavanje i finansiranje projekata za podsticanje obrazovnih, istraživačkih i razvojnih studija, programa, projekata i drugih aktivnosti. Korisnici sredstava su opštine, NVO i javni i privredni subjekti.

Ovogodišnji korisnici sredstava su NVO Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore, DOO Bedrock Podgorica, opštine Berane, Žabljak, Bijelo Polje, Nikšić, Herceg Novi, NVU Savez izviđača Crne Gore – Podgorica, JZU Institut za javno zdravlje Crne Gore, JU Dom učenika i studenata Cetinje, NVO Udruženje ljubitelja Gorice i prirode.

Ugovori sa dobitnicima sredstava iz Fonda za koja su konkurisale opštinske službe, javne ustanove, privredni subjekti i nevladine organizacije, potpisani su danas u Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić je istakao da raspodjela sredstava iz ovog fonda potvrđuje odlučnost MUP-a da u sinergiji sa svim subjektima sistema unapređuje kapacitete i procedure djelovanja u elemantarnim nepogodama i drugim nesrećama.

On je podsjetio da su prošlogodišnji korisnici fonda u potpunosti realizovali projektne aktivnosti.

“Realizacijom projekata za koje su opredijeljena sredstva unaprijediće se sistem zaštite i spašavanja i omogućiti kvalitetnija realizacija preventivnih mjera i operativnih aktivnosti”, kazao je Nuhodžić.

Izvršna direktorica NVO Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore Marina Vujačić, je istakla zadovoljstvo što je MUP podržalo projekat ove nevladine organizacije koji podrazumijeva set aktivnosti, prije svega izradu Predloga protokola u oblasti postupanja u kriznim situacijama, smjernice i priručnik za osobe sa invaliditetom, kao i obuku sa sve one koji pružaju usluge u oblasti zaštite i spašavanja.

Predsjednik opštine Žabljak Veselin Vukićević je istakao da će sredstva fonda omogućiti jačanje efikasnosti Službe zaštite i spasavanja Žabljak u spašavanju unesrećenih prilikom saobraćajnih nezgoda, ali i požara i drugih nezgoda.

Prema riječima predsjednika opštine Berane Dragoslava Šćekića, zahvaljujući sredstvima Fonda beranska služba zaštite i spašavanja dodatno će poboljšati i usavršiti svoje kapacitete. Za opštinu Herceg Novi, odobreni projekat biće od velikog značaja, jer će doprinijeti boljoj zaštiti ugroženih u teško pristupačnim terenima, istakla je potpredsjednica opštine Herceg Novi Danijela Đurović.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Mujović: Većinu zahtjeva Botunjana za poboljšanje infrastrukture u selu možemo da ispunimo
    on 03/04/2026 at 15:02

    Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović sastao se danas sa predstavnicima mještana Botuna i saopštio da većinu njihovih zahtjeva za unapređenje infrastrukture u naselju Glavni grad može da ispuni.

  • "Crna Gora pouzdan partner u evropskom bezbjednosnom okvoru"
    on 03/04/2026 at 14:46

    Naš pristup se zasniva na jačanju sistema koji može pravovremeno da prepozna rizike i adekvatno odgovori na savremene bezbjednosne izazove. Kroz punu usklađenost sa politikama Evropske unije i intenzivnu međunarodnu saradnju, Crna Gora dodatno učvršćuje svoju ulogu pouzdanog partnera u zajedničkom evropskom bezbjednosnom okviru, kazao je sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Petar Koprivica, koji boravi u službenoj posjeti Briselu.

  • Uginule životinje zakopavali nezakonito, inspekcija poslala izvještaj tužilaštvu
    on 03/04/2026 at 14:33

    Državna komunalna inspekcija Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera utvrdila je da kompanija „Komunalno – Lim“ iz Bijelog Polja nezakonito odlaže i zakopava uginule životinje (veterinarski otpad) na lokaciji u mjestu Dobrakovo, saopšteno je iz tog resora.

  • Popović: Napad na mene počeo zbog predmeta o Medenici
    on 03/04/2026 at 14:30

    Članovi Sudskog savjeta na današnjoj sjednici raspravljaju o zahtjevu za razrješenje predsjednice Apelacionog suda Mirjane Popović, koji je podnijela šefica Vrhovnog suda Valentina Pavličić.

  • Krapović: Zirojević član biblioteke iz Radovana III
    on 03/04/2026 at 14:27

    Ministar odbrane, Dragan Krapović, reagovao je na tvrdnje poslanika Socijademokrata, Nikole Zirojevića, koji je kazao da su ministarstvo i Krapović prekršili Zakon o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane.

  • Vučić: Nastavak konsultacija u ponedjeljak, izbori najranije 31. maja
    on 03/04/2026 at 14:23

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će konsultacije sa predstavnicima političkih partija biti nastavljene u ponedjeljak i naveo da vanredni parlamentarni izbori formalno-pravno najranije mogu biti održani 31. maja, kao i da je moguće da izbori budu i krajem marta sljedeće godine, ali da tada ne bi bili vanredni.

  • Evropski savez predlaže povećanje socijalnih davanja za 30 odsto
    on 03/04/2026 at 14:16

    Poslanici Evropskog saveza predložili su povećanje materijalnog obezbjeđenja za pojedince i porodice, kao i dodatka za njegu i pomoć za 30 odsto, kako bi se ublažio rast troškova života i unaprijedio položaj najugroženijih građana.

  • Kapetan Srđan Janković za BBC: 'Kako smo prošli kroz Ormuski moreuz'
    on 03/04/2026 at 14:07

    Posle nekoliko nedelja čekanja u Persijskom zalivu, rečeno nam je da možemo da isplovimo, a onda su nam za nekoliko sati povukli dozvolu, priča kapetan iz Beograda.

  • Šimun predstavio transfuziomobil: "Važan korak u jačanju sistema dobrovoljnog davalaštva krvi u Crnoj Gori"
    on 03/04/2026 at 14:02

    Ministar zdravlja Crne Gore, dr Vojislav Šimun, danas je, zajedno sa direktoricom Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore, dr Marinom Sekulić i državnim sekretarom u Ministarstvu javnih radova Rusmirom Džudževićem, predstavio transfuziomobil – savremeno specijalizovano vozilo namijenjeno prikupljanju krvi na terenu.

  • Inicijativa Milatovića pred Ustavnim sudom pod znakom pitanja, moguće odbacivanje zbog ranije odluke
    on 03/04/2026 at 13:44

    Ustavni sud najvjerovatnije će odbaciti inicijativu predsjednika države Jakova Milatovića da se preispita ustavnost člana 15 Zakona Ustavnom sudu zato što je o sličnom predlogu već postupao prije četiri godine, smatraju u Akciji za ljudska prava. U toj nevladinoj organizaciji ocjenjuju da nije adekvatno zakonsko rješenje na osnovu kojeg je Skupština produžila mandat sutkinji Desanki Lopičić. Podsjećamo, vlada se ranije pozitivno izjasnila o spornoj odredbi, tvrdeći da nije suprotna Ustavu te da proizilazi iz mišljenja Venecijanske komisije.