ŠEHOVIĆ PORUČIO

Ministar prosvjete Damir Šehović poručio je učenicima Elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“, koji su uz pomoć svojih profesora postigli zapažene rezultate na međunarodnom takmičenju u Skoplju, da podižu ugled srednjeg stručnog obrazovanja za koje se Ministartsvo zalaže. On je poručio da su spremni da podrže svaku dobru ideju učenika i njihovih nastavnika.

Učenici Elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“su uz pomoć svojih profesora postigli zapažene rezultate na međunarodnom takmičenju u Skoplju “40. MAKINOVA i 17. EKONOVA“, gdje su predstavili web- aplikaciju, dron i robota sa kojim su zauzeli drugo mjesto.

„Svojim uspjehom podižete ugled svoje škole i srednjeg stručnog obrazovanja koje Ministarstvo prosvjete prepoznaje kao jedan od prioriteta“, oručio je ministar.

Kazao je da je zadovoljan zbog mogućnosti da upozna učenike koji su svojom kretivnošću i posvećenošću ostvarili rezultate na koje bismo, kako je rekao, svi trebalo da budemo ponosni.

„Na ovaj način i nama u obarzovnom sistemu olakšavate posao, jer vaši uspjesi govore da napori da koje ulažemo kako bismo ukazali na važnost školovanja prema afinitetima i sklonostima, imaju efekta“, poručio je Šehović.

On je rekao da je Ministarstvo prepoznalo i potrebu obnavljanja opreme srednjih stručnih škola, za šta će u narednoj godini izdvojiti 2 miliona eura, dok će za informatičku opremu biti izdvojeno 2.5 miliona eura.

„Uslovi u srednjim stručnim školama će biti značajno unapređeni, što će, uvjeren sam, donijeti još dobrih rezltata naših učenika. Škola „Vaso Aligrudić“, čiji učenici postižu znapažene rezultate, biće dio tog projekta“, rekao je ministar.

On je poručio da je Ministarstvo spremno da podrži svaku dobru ideju učenika i njihovih nastavnika i razvoj njihovih talenata jer, kako je istakao, ocjena jeste važna, ali dugoročno znanje koje se može primijeniti je najvažniji cilj školovanja. 

Tokom sastanka, učenici i nastavnici predstavili su projekte na kojima su radili. Učenik Vasilije Božarić i mentor Alen Adilović predstavili su projekat robota koji je osvojio drugo mjesto na takmičenuju u Skoplju. Oni su rekli da je zadatakrobota prenošenje radioaktivnih i eksplozivnih materijala, kao i da posmatranje terena koji nije bezbjedan za ljude.

Učenici  Adam Zverotić i Filip Tomović, koji su uz mentora Nikolu Kojovića radili na kreiranju drona,o bjasnili su da je njegova funkcija autonomni let, dostava lakog materijala i opreme, izviđanje  i snimanje nepristupačnog terena.

Oni su takođe predstavili i web aplikaciju koju su osmislili: budivojnik.me,a koja prati stil života mladih i pomoću koje se do željene informacije ili odgovora stižeputemdva klika.  Aplikaciju su predstavili učeniciDanilo Kujačić i Sara Hodžić.

Pored impresija sa takmičenja, oni su sa ministrom podijelili mišljenja na temu upotrebe mikrobit računara u osnovnim školama, što su ocijenili značajnim, istakavši da se uz pomoć ovih računara još u osnovnoj školi može savladati logika programiranja, te pripremiti za veći nivo.

Ministar im je uručio simbolične poklone i izrazio očekivanje da će se sa nekima od njih sresti i prilikom dodjele nagrada iz Fonda za kvalitet i talente, koja se očekuje narednih dana.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Rast proizvodnje šumskih sortimenata
    on 07/09/2025 at 15:35

    Proizvodnja šumskih sortimenata iz državnih šuma u Crnoj Gori u drugom kvartalu ove godine bilježi rast od 105,7 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, pokazuju podaci Monstata.

  • Lakušić: Da nije bilo pobjede nad šljunkarskom mafijom – primorje bi ostalo bez vode
    on 07/09/2025 at 10:44

    Predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje Zoran Lakušić poručio je da nije bilo pobjede nad šljunkarskom mafijom – primorje bi ostalo žedno.

  • Suprotni smjerovi indeksa
    on 06/09/2025 at 20:34

    Suprotni smjerovi indeksa i skroman promet obilježili su na Montenegroberzi sedmicu u kojoj je bonitetna kuća Standard & Poor's (S&P) potvrdila stabilan kreditni rejting Crne Gore.

  • Obveznice bolja alternativa od kredita, ali Vlada mora ponuditi povoljne uslove
    on 06/09/2025 at 18:41

    Nedavna najava Ministrastva finanasija da bi se Crna Gora do kraja godine mogla zadužiti kod građana izdavanjem državnih obveznica povoljnija je opcija od uzimanja kredita ili izlaska na međunarodno tržište, smatraju sagovornici Dnevnika. Ističu da bi nadležni taj proces trebalo dobro da isplaniraju i građanima ponudi povoljnije uslove od komercijalnih banaka kako bi bili motivisani da višak novca ulože u državu.

  • Radulović: Luka Bar prirodna kapija Evrope i ogroman razvojni potencijal
    on 06/09/2025 at 14:39

    Crna Gora je otvorena za investicije i spremna da iskoristi svoj pomorski potencijal na najbolji način, poručio je ministar pomorstva Filip Radulović, nakon sastanka sa ministrom saobraćaja i logističkih usluga Saudijske Arabije, Saleh bin Naser Al-Jaserom.

  • Auto-putem od početka godine prošlo 2,27 miliona vozila
    on 06/09/2025 at 13:35

    Auto-putem Princeza Ksenija od početka ove godine prošlo je 2,27 miliona vozila, pokazuju podaci sa sajta Monteputa.

  • U blokadi preko 21,1 hiljadu kompanija
    on 06/09/2025 at 12:52

    U Crnoj Gori je, prema podacima Centralne banke (CBCG), na kraju avgusta u blokadi bilo 21,1 hiljadu preduzeća i preduzetnika, 0,38 odsto više nego na kraju jula.

  • Ministarstvo finansija: Dostavili smo Eurostatu podatke po standardima EU
    on 06/09/2025 at 12:00

    Ministarstvo finansija saopštilo je da su neistiniti navodi predsjednice Društva statističara i demografa Crne Gore Gordane Radojević kako bi 'Ministarstvo finansija trebalo od 2015. da računa javni dug po ESA'. Istakli su da Ministarstvo u potpunosti sprovodi sve zakonske obaveze i obaveze koje proističu iz pregovaračkog procesa pristupanja EU.

  • U Kotoru 7,09 hiljada gostiju
    on 06/09/2025 at 11:15

    U Kotoru boravi 7,09 hiljada turista, saopšteno je iz Turističke organizacije tog grada.

  • Radojević: Podaci o javnom dugu prema novoj metodologiji zatvoreni za javnost
    on 06/09/2025 at 10:30

    Nekadašnja direktorica Monstata, a danas predsjednica Društva statističara i demografa Crne Gore Gordana Radojević kazala je kako je obračun BDP-a usklađen sa novom metodologijom ESA2010, koja je već duže zaživjela u evropskoj praksi, ali kako obračun javnog duga i dalje nije usklađen.