Betelgez više ne sija kao ranije
ASTRONOMI NE ZNAJU RAZLOG
Jedna od najpoznatijih zvijezda noćnog neba, Betelgez, od oktobra više ne sija kao inače, saopšili su astronomi.
Betelgez je crveni div i jedna je od najvećih poznatih zvijezda jer je njegov poluprečnik najmanje jednak udaljenosti Marsa od našeg Sunca, a prema nekim mjerenjima i udaljenosti Jupitera. Možete ga prepoznati lako – kao neobično crvenu zvijezdu u sazvježđu Oriona.
Betelgez je na samom kraju života kojem prijeti eksplozija koju ćemo sa Zemlje moći posmatrati tokom dana i noći kao veliku supernovu.
Upravo zbog činjenice da je Betelgez na samrti brine činjenica da se njegov sjaj umanjio proteklih sedmicama.
naočinici ukazuju i da ovo nije znak da se eksplozija sigurno približava.
Najvjerovatnije objašnjenje je da je Betelgez ušao u fazu smanjene emisije svjetlosti, nešto kroz šta prolaze sve zvijezde, pa i Sunce. Ono što je moguće jeste da je Betelgez u ekstremnoj, minimalnij verziji ciklusa što se sa Zemlje može protumačiti kao “gubljenje svjetlosti”.
Ono što takođe umanjuje šanse da je riječ o pripremi za eksploziju jeste činjenica da astronomi ne znaju kada će se to desiti. Moguće je da vidimo supernovu već za tri dana, ali i za 100.000 godina jer je vremenski prozor za konačnu smrt zvijezde astronomski velik.
0 comments