RESORNI ODBORI

Sjednica Kolegijuma predsjednika Skupštine Ivana Brajovića je upravo završena i uskoro se očekuje nastavak sjednice Skupštine. Sjednice skupštinskih odbora za ljudska i manjinska prava i zakonodavnog, prekinute su nakon što ih napustili predstavnici Demokratskog fronta (DF).

DF je tražio da se rad za večeras prekine i nastavi sjutra, ali predsjedavajući tih skupštinskih tijela to nijesu odobrili, javlja reporterka TVCG.

Odbori su do prekida odbili 58 amandmana koje je podnio DF.

DF je oko stotinu amandmana na Zakon o slobodi vjeroispovjesti, koje im je dostavila Mitropolija, uvrstio večeras u skupštinsku proceduru.

Predsjednici odbora treba da napišu izvještaje i da ih dostave parlamentu. Kada to urade i nakon sjednice Kolegijuma predsjednika skupštine koja je počela u 22 sata, počeće sjednica parlamenta na kojoj se očekuje glasanje o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti.

Prenos sjednice pratite na TVCG 2.

Poslanici crnogorskog parlamenta završili su večeras raspravu o Predlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravom statusu vjerskih zajednica i nadležni odbori razmotraju amandmane. Saopšteno je da je samo Demokratski front (DF) predložio oko 100 amandmana.

Poslanik Andrija Mandić je amandmane nazvao “rješenjem priče”.

“To je stvar kompromisa i posljednja ponuda”, kazao je on.

Lider DF-a je kazao i da su blokade crnogorskih puteva početak “operacije obračuna”.

“Neće vaših 2.000 policajaca zaustaviti ovo u Crnoj Gori Gori. Ako ne odustnete, biće katastrofa”, kazao je Mandić u Skupštini i pozvao “ratne drugove iz 90-ih da budu spremni”.

Premijer Marković je večeras poručio da Vlada neće pokleknuti pred pokušajima ucjene oko Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

Prethodno su Mandić i Milan Knežević tvrdili da policija, uprkos današnjem Markovićevom obećanju da sila neće biti korišćena, u Zeti hapsi njihove rođake.

Marković je naglasio da se pokušava uskratiti pravo Vladi da vodi državnu politiku.

“To je nije otpor prema vama već ustavna i zakonska obaveza. Obaveza je moja i ove Vlade da građanima obezbijedimo sigurnost i normalan život.

“Možda nekom trebaju lijekovi, neko zbog vaše blokade ne može da ode po svoje dijete u vrtić”, kazao je premijer Marković odgovarajući  Mandiću.

Više puteva na sjeveru Crne Gore, kao i magistralni put u Zelenici i kružni tok u Budvi, blokirani su u znak protesta zbog najavljenog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Radnici Solane blokirali put Ulcinj-Bar
    on 17/05/2025 at 10:19

    Bivši radnici ulcinjske Solane blokirali su na sat saobraćaj na magistralnom putu Ulcinj-Bar, kod Benzinske stanice na ulazu u taj grad.

  • Najviše ponuda od kineskih kompanija
    on 17/05/2025 at 08:42

    Na tender za izradu glavnog projekta i izvođenje radova na drugoj dionici auto-puta Mateševo - Andrijevica stiglo je deset ponuda od kineskih, turskih, holandskih i indijskih kompanija.

  • Eksplodirali troškovi stanovanja u EU
    on 16/05/2025 at 21:39

    Cijene nekretnina u EU su u peridou od 2015. do prošle godine porasle 53 odsto, a u nekim zemljama troškovi su čak utrostručeni.

  • Alabar: Ne želim da ulažem u Ulcinju, razmatram druge opcije
    on 16/05/2025 at 19:38

    Vlasnik kompanije “Eagle Hills” Mohamed Alabar kazao je u intervjuu za Newsmax Balkans televiziju da je nakon negodovanja lokalne zajednice u Crnoj Gori odustao od mogućeg projekta na ulcinjskoj Velikoj plaži.

  • Milatović: Sporazum sa UAE primjer vladavine dogovora, a ne prava
    on 16/05/2025 at 17:06

    Sporazum o saradnji sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) u turizmu nije primjer vladavine prava, to je primjer vladavine dogovora, kazao je danas crnogorski predsjednik Jakov Milatović.

  • Za realizaciju projekata neophodna politička stabilnost
    on 16/05/2025 at 14:51

    Investitori o realizaciji projekata u Crnoj Gori: Neophodna politička stabilnost, bolja infrastruktura i kvalitetna radna snaga Nedostatak kvalitetne infrastrukture, nestabilna vlast, manjak kvalifikovane radne snage i nedovoljna podrška države – glavni su izazovi koji usporavaju realizaciju brojnih investicionih projekata u Crnoj Gori.

  • RE:D konferencija: Iskustva Luštice Bay i Beograda na vodi
    on 16/05/2025 at 12:34

    Na drugom danu prve crnogorske RE:D konferencije, panel pod nazivom “Investicije u luksuzne stambene nekretnine” okupio je aktere regionalnog tržišta nekretnina koji su, kroz konkretne primjere velikih projekata, govorili o transformacionom uticaju luksuznih investicija na mikrolokacije, standarde upravljanja i profilisanje destinacija.

  • Ekonomsko državljanstvo doprinijelo bi razvoju i omogućilo nove investicije
    on 16/05/2025 at 11:27

    Crna Gora ima značajne investicione potencijale, naročito u turizmu, poljoprivredi i obnovljivim izvorima energije, poručila je Snežana Đurović, direktorica Agencije za investicije (MIA), na panelu o Crnoj Gori kao investicionoj destinaciji. Učesnici su ocijenili da je program ekonomskog državljanstva bio uspješan, donio brojne benefite i milijardu eura investicija, uz stroge kontrole i međunarodne standarde.

  • RE:D: Aviodostupnost ključ napretka, ugledajmo se na dobre prakse u regionu
    on 15/05/2025 at 18:18

    Budućnost crnogorskog turizma i ekonomije u velikoj mjeri uslovljena je aviodostupnošću. Ulaganja u aerodrome, reforme u vazdušnom saobraćaju, stabilna politika i volja da se slijede uspješni primjeri iz regiona – predstavljaju ključne uslove za razvoj. Crnoj Gori predstoje hitne odluke: da li će infrastruktura ostati u državnim rukama ili će biti prepuštena privatnom sektoru, i kada će to pitanje konačno biti riješeno, ocijenjeno je na panel diskusiji “Planovi razvoja avio-saobraćaja ka glavnim destinacijama Crne Gore” u okviru prve RE:D konferencije u Crnoj Gori.

  • Podržana zajednička izjava o radnim migracijama u cilju jačanja ekonomskog rasta
    on 15/05/2025 at 16:42

    Na Zapadnom Balkanu, gdje se tradicionalni migracioni tokovi prepliću sa savremenim globalnim trendovima, zajedničko i strateško djelovanje neophodno je da bi se zadržala radna snaga i osigurala održiva budućnost za sve građane, smatra ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Naida Nišić.