ORKESTAR BUDVE

Gotovo je nemoguce zamisliti bilo koju festu u budvanskoj opstini, a da na njoj ne ucestvuje orkestar Gradske muzike Budva. Tradicionalnim dirom cesto otvaraju brojne manifestacije, a zbog defilea i atraktivne nosnje zanimljivi su i Budvanima i strancima. Taj orkestar simbol je grada.

Gradska muzika Budve ima oko cetrdesetak clanova koji se pored svih privatnih i poslovnih obaveza okupljaju cak tri puta sedmicno da bi se pripremili za nastupe. Tako svakog mjeseca, osim januara, tokom kojeg nadu 20-ak dana za odmor. Imaju preko trideset nastupa i 120 proba godisnje, a sve im to, kazu calnovi, ne pada tesko, zbog ljubavi prema muzici i svom gradu.

Stanislava Rajkovic, predsjednica Skupstine, Zeljko Vasovic, predsjednik Udruzenja i Marko Mrkovic, clan Gradske muzike Budva dugogodisnji su clanovi orkestra koji je osnovan jos 1906. godine, kada je ceski muzicar Karlo Vela okupio 15 mladica iz Budve.

Danasnje clanove gradske muzike raduje sto mladi u Budvi imaju interesovanja za muziku, pa danas cine cak polovinu orkestra. Za vecinu muzicara iz orkestra, clanstvo u gradskoj muzici porodicna je tradicija.

I Budvani i stranci, kazu clanovi, i danas dobro reaguju na njihove nastupe. Uvijek im je zanimljiv tradicionalni dir kojim Gradska muzika otvara brojne manifestacije u gradu. Strancima su privlacni zbog uniforme i zbog repertoara.

Kako objasnjavaju, u zavisnosti od povoda prilagodavaju repertoar. Izvode tradicionalne melodije, ali i moderne, i nerijetko obrade i neki svjetski hit.

Medutim, uslovi u kojima vjezbaju nijesu u skladu sa njihovom ljubavlju prema muzici i svom gradu, ali ni sa njihovom brojnoscu.

Probe odrzavaju u prostorijama od samo 40-ak kvadrata u Starom gradu.

Nadaju se da ce Opstina prepoznati znacaj Gradske muzike i da ce dobiti dodatni prostor. U meduvremenu se pripremaju za nastup povodom Dana opstine Budva, a kao kruna godisnjeg rada uslijedice i novogodisnji koncert.

Andela Ralevic TVCG

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Na sjeveru otvoreni za ulaganja iz UAE, investicije bi zaustavile iseljavanje
    on 01/05/2025 at 20:28

    Na sjeveru raširenih ruku dočekuju investitore iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Građanima, ali i predsjednicima tri opštine i sama pomisao na dolazak Muhameda Alabara budi nadu za ožiljavanje tog dijela Crne Gore.

  • Jugopetrol: O raspodjeli dobiti početkom juna
    on 01/05/2025 at 11:50

    Akcionari Jugopetrola trebalo bi da na redovnoj Skupštini 4. juna donesu odluku o raspodjeli dobiti za prošlu godinu.

  • Domaće mljekarstvo gubi trku s uvozom
    on 01/05/2025 at 07:40

    Tri najveće crnogorske kompanije koje se bave preradom i prodajom mlijeka i mliječnih proizvoda – Lazine, Nika i Srna ostvarile su ukupni prihod od 26,06 miliona eura. Sa druge strane, samo Imlek Boka, koji na crnogorskom tržištu distribuira uvozno mlijeko i mliječne proizvode, uključujući i popularnu “kravicu”, imao je ukupni prihod od 34,68 miliona eura.

  • Industrijsko posrtanje: Dan žrtava tranzicije
    on 01/05/2025 at 05:37

    Malena Andrijevica prije tranzicije imala je hiljadu stanovnika i hiljadu radnika u industriji i ugostiteljstvu, dok danas radnika u industriji nema, a gradsko jezgro ove varošice svelo se na svega nepunih trista stanovnika. Na ovu činjenicu podsjetio je poslednji direktor fabrike „Temovent“ u tom gradu, Predrag Nedić, koji danas živi na primorju.

  • Vlada je bila i ostala pri tome da su sporazumi sa UAE usklađeni sa Ustavom
    on 30/04/2025 at 15:42

    Vlada je bila i ostala pri tome da su sporazumi sa UAE usklađeni sa Ustavom i sa zakonodavstvom, a javnost kritikuje ugovor koji još nije niti sačinjen niti potpisan, kazala je ministarka javnih radova Majda Adžović u emisiji „Budimo budni - pitajte Vladu“ na Prvom programu Televizije Crne Gore.

  • "Uspješno realizovana odluka o zabrani transakcija plaćanja neovlašćenim priređivačima igara na sreću"
    on 30/04/2025 at 15:25

    U okviru aktivnosti koje Ministarstvo finansija, Centralna banka Crne Gore i Uprava za igre na sreću sprovode kroz rad u Koordionacionom tijelu za zaštitu i unapređenje javnog interesa u oblasti priređivanja igara na sreću, uspješno je realizovana odluka Uprave za igre na sreću o zabrani transakcija plaćanja neovlašćenim priređivačima igara na sreću, u skladu sa članom 7, članom 9 i članom 10 Zakona o igrama na sreću.

  • Prosječna zarada u martu iznosila 1003 eura
    on 30/04/2025 at 15:16

    Prosječna zarada (bruto) u martu ove godine u Crnoj Gori iznosila je 1.195 eura, dok je prosječna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 1.003 eura, saopštila je Uprava za statistiku Monstat.

  • Milatović: I Ustavni sud da iznese tumačenje na tezu Udruženja pravnika o sporazumu s UAE
    on 30/04/2025 at 14:24

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da bi i Ustavni sud trebao da iznese tumačenje na tezu da se Sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) o turizmu i razvoju nekretnina mora verifikovati dvotrećinskom većinom u Skupštini Crne Gore.

  • "Ne mislim da su poslanici čuli nove informacije iz Milatovićevog obrazloženja o sporazumu sa UAE"
    on 30/04/2025 at 13:32

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić rekao je da ne misli da su poslanici saznali nešto novo iz opširnog obrazloženja predsjednika države Jakova Milatovića zašto je Zakon kojim se potvrđuje Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina sa UAE vratio parlamentu na ponovno odlučivanje. 

  • Ministarstvo finansija: U prva tri mjeseca prihod u budžetu 580,4 miliona eura
    on 30/04/2025 at 13:24

    U Ministarstvu finansija ističu da i na kraju prvog kvartala bilježe kontinuirani trend rasta budžetskih prihoda, te je za prva tri mjeseca prihodovano 580,4 miliona eura, što je 7,3 odsto procijenjenog BDP-a, odnosno 4,7 miliona više u odnosu na isti period prethodne godine.