ŽABLJAK

Skijalište u Ski centru Savin kuk na Žabljaku otvoreno je danas, a svečanost je organizovana u saradnji Skijališta Crne Gore, Ministarstva održivog razvoja i turizma (MORT) i Nacionalne turističke organizacije (NTO). Za sve posjetioce bio je organizovan besplatan prevoz iz Podgorice, a prisutnima je boravak uljepšao nastup grupe “Crveno i crno”. Dijelio se i besplatan kačamak, dok je kompanija “Plantaže” dijelila besplatno kuvano vino.

“Od prošle godine počeli smo intezivnije da radimo na otvaranju zimske turističke sezone. Vlada Crne Gore kroz značajna kapitalna sredstva i budžet ulaže u Skijališta i u drugu infrastrukturu na sjeveru”, kazao je državni sekretar u MORT-u Damir Davidović.

Kako je dodao Skijališta CG u koja je do sad uloženo oko 36 miliona eura, predstavljaju generator, ne samo dolaska turista, već generator potreba za stvaranjem novih vrsta usluga. Generator za zapošljavanje lokalnog stanovništva i unapređenje standarda svih građana.

“Samo ove godine, hoteli koji su najavljeni ili je već počela njihova izgradnja, dovešće do toga da naši zimski centri dobiju prve hotele sa pet zvjezdica, i dovešće do toga da samo ova četiri projekta dupliraju kapacitete smještaja na Sjeveru Crne Gore”, naveo je Davidović.

On je istakao da veliki hoteli predsavlja sidro razvoja turizma, kako zbog načina prodaje, tako i zbog brendova koji njima upravljaju.

“Po onome što mi gledamo na primorju, znamo koliko dodatnih prihoda oni generišu. To su gosti koji dolaze, i spremni su da potroše novac. Generalno pričamo o gostima koji žele aktivni turizam, gosti koji žele da priušte i domaću hranu i da iskuse i lokalna iskustva”, dodao je Davidović.

Direktorica NTO Željka Radak Kukavičić je podsjetila da je organizacija na čijem je čelu imala intezivne promotivne aktivnosti u prethodnom periodu kada je zimska turistička sezona posrijedi.

“Tradicionalno, sa novogodišnjim praznicima počinje zimska sezona, a sa oko 12.000 evidentiranih turista imamo rast od sedam odsto u odnosu na isti period prošle godine”, kazala je Radak Kukavičić.

Imajući u vidu da su praznici pred nama, kako je dodala, očekuje se velika posjećenost primorskih gradova i sjevera.

“Ono što NTO očekuje u narednom periodu jeste sajam predstojeće zimske turističke ponude, ali i ljetnje. Važan sajam koji je ispred nas jeste sajam u Štutgardu, gdje će NTO zajedno sa turističkom privredom promovisati ono što jeste ponuda naših zimskih turističkih centara, a i ono što je generalno ponuda Crne Gore. Imamo ugovorene grupe i novinara i turoperatora za kraj februara i početak marta. Imajući u vidu što su prognoze za zimsku sezonu vjerujemo da će se te grupe iz zapadne Evrope, zaista vratiti zadovoljne”, poručila je Radak Kukavičić.

Direktor Skijališta Miloš Popović je kazao da trenutno nema dovoljno snijega za bezbjedno skijanje, ali i da ga očekuju narednih dana.

“Ove godine su u ponudi Ski centra Savin Kuk dvije žičare, tri ski lifta i oko pet kilometara skijaških staza namjenjenih za alpsko skijanje. Takođe će biti jedan avanturistički park namjenjen za najmlađe, a biće i u funkciji Staza za hodanje na krpljama, koja povezuje skijalište Savin Kuk i Crno jezero”, dodao je Popović.

Ove sezone, kako je naveo, na samom Centru je instaliralan najmoderniji sistem kontrole i evidencije skijaša, Ski data sistem, koji košta oko 150.000 eura. Prema njegovim riječima, to je dio investicije za narednu sazonu, kada će biti izgrađena i nova šestosjedna žičara i dodatnih četiri kilometra skijaških staza.

Direktorica TO Žabljak Vanja Krgović Šarović je poručila da Durmitor nudi cijeli spektar uživanja na planini.

“Tako za one koji nijesu ljubitelji skijanja postoje druge opcije – Šetnja kroz NP Durmitpor, mislim da će biti otvoren u onom djelu koji je moguć za šetnje i hodanje po Krpljama. Ove godine na Žabljaku imamo organizovanu stazu na Nordijsko skijanje koja je dobila sve standarde Fis organizacije. Naš cilj je da ove godine, po prvi put organizujemo i Republičko takmičenje u Nordijskom skijanju. Što se tiče hotela i privatnih smještaja aposloutno su svi spremni i već ovih dana prihvataju svoje prve goste. Ono što će biti naš doprinos, naravno u saradnji sa NTO, Skijalištima CG, i MORT-om jeste da se potrudimo da turistima na skijalištima omogućimo što zabavniji program, sa više zabavnih programa i sa više promocije”, istakla je Krgović Šarović.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • DPS neće predlagati članove Žirija za Trinaestojulsku nagradu
    on 15/06/2026 at 19:47

    Klub poslanika Demokratske partije socijalista neće ove godine predlagati kandidate za članove Žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade. To je na press konferenciji u Skupštini saopštila poslanica te stranke Zoja Bojanić Lalović.

  • Bečić čestitao Vanji Ćalović na nagradi „Giorgio Ambrosoli“
    on 15/06/2026 at 19:31

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić uputio je čestitke izvršnoj direktorici Mreže za afirmaciju nevladinog sektora MANS Vanja Ćalović povodom dodjele prestižne italijanske nagrade „Giorgio Ambrosoli“, koja se dodjeljuje za integritet i profesionalnost u zaštiti vladavine prava.

  • Sjutra sunčano uz moguću pojavu kiše
    on 15/06/2026 at 19:10

    U Crnoj Gori sjutra će preovladavati pretežno sunčano vrijeme, dok se u kontinentalnim predjelima od sredine dana očekuju mjestimična kiša i lokalni pljuskovi sa grmljavinom. Temperatura će se kretati do 33 stepena u južnim i centralnim oblastima.

  • Gorčević: Uzdam se u dijalog parlamentarne većine i opozicije za preostale obaveze na integracionom putu
    on 15/06/2026 at 19:00

    Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević kazala je za TVCG da se uzda u dobar dijalog parlamentarne većine i opozicije za preostale obaveze na integracionom putu.

  • Češka vlada ukinula pretplatu za javni tv i radio servis, finansiraće ih iz budžeta
    on 15/06/2026 at 18:42

    Češka vlada usvojila je izmjene zakona o finansiranju javnog servisa - Češke televizije i Češkog radija, tako što je ukinula pretplatu i od januara 2027. godine finansiraće ih direktno iz državnog budžeta, sumom koju su imali daleke 2008. godine, bez ikakvih garancija za nezavisnost od političkih pritisaka.

  • Sporazum o Iranu tema samita G7 u Evijanu, Tramp na putu za Francusku
    on 15/06/2026 at 18:29

    Mirovni sporazum između Sjedinjenih Država i Irana biće detaljno razmatran na samitu Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta G7, koji počinje danas u Evijanu le Benu, u prisustvu lidera nekih od najbogatijih zemalja svijeta, prenijeli su francuski mediji.

  • Dogovor s Iranom privodi kraju rat koji je ogolio granice američke dominacije: BBC urednik
    on 15/06/2026 at 18:18

    Sporazum o okončanju borbi i ponovnom otvaranju Ormuskog moreuza vraća suprotstavljene strane tamo gde su bile 24 sata pre rata - sada uz hiljade mrtvih.

  • Više od 70 predstavnika institucija i kompanija na IV Stručnim konsultacijama o bezbjednosti
    on 15/06/2026 at 18:18

    U susret ljetnjoj turističkoj sezoni, koja sa sobom donosi povećan broj posjetilaca, intenzivniji saobraćaj i dodatne bezbjednosne izazove, više od 70 predstavnika državnih institucija, bezbjednosnih službi, regulatornih tijela i privrede okupilo se danas u hotelu Regent u Porto Montenegru na IV Stručnim konsultacijama „Bezbjednosni izazovi u susret ljetnjoj sezoni“, u organizaciji Asocijacije menadžera bezbjednosti Crne Gore.

  • Đeljošaj: Zatvoreno šesto poglavlje pod rukovođenjem Ministarstva ekonomskog razvoja
    on 15/06/2026 at 18:05

    Crna Gora je na Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu zatvorila Pregovaračko poglavlje 28 – Zaštita potrošača i zdravlja, čime je napravljen novi korak u procesu evropskih integracija. Kako je saopštio Nik Đeljošaj, riječ je o šestom zatvorenom poglavlju pod rukovođenjem Ministarstva ekonomskog razvoja, uz ocjenu da su u potpunosti ispunjene i obaveze iz poglavlja koje se odnose na slobodu kretanja robe i politiku konkurencije. Iz tog resora poručeno je da evropski put Crne Gore više nije pitanje planova i obećanja, već konkretnih i mjerljivih rezultata.

  • Crna Gora osma potpisnica Konvencije SE o zaštiti životne sredine putem krivičnog prava
    on 15/06/2026 at 17:55

    Ministar pravde Crne Gore Bojan Božović, u prisustvu generalnog sekretara Savjeta Evrope Alena Bersea, potpisao je Konvenciju Savjeta Evrope o zaštiti životne sredine putem krivičnog prava. Kako je saopšteno iz Savjeta Evrope, ovim ugovorom definiše se i kriminalizuje širok spektar djela povezanih sa životnom sredinom, te se državama omogućava da krivično gone namjerna postupanja koja dovode do ekoloških katastrofa razmjera ekocida.

  • DPS neće predlagati članove Žirija za Trinaestojulsku nagradu
    on 15/06/2026 at 19:47

    Klub poslanika Demokratske partije socijalista neće ove godine predlagati kandidate za članove Žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade. To je na press konferenciji u Skupštini saopštila poslanica te stranke Zoja Bojanić Lalović.

  • Gorčević: Uzdam se u dijalog parlamentarne većine i opozicije za preostale obaveze na integracionom putu
    on 15/06/2026 at 19:00

    Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević kazala je za TVCG da se uzda u dobar dijalog parlamentarne većine i opozicije za preostale obaveze na integracionom putu.

  • Đeljošaj: Zatvoreno šesto poglavlje pod rukovođenjem Ministarstva ekonomskog razvoja
    on 15/06/2026 at 18:05

    Crna Gora je na Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu zatvorila Pregovaračko poglavlje 28 – Zaštita potrošača i zdravlja, čime je napravljen novi korak u procesu evropskih integracija. Kako je saopštio Nik Đeljošaj, riječ je o šestom zatvorenom poglavlju pod rukovođenjem Ministarstva ekonomskog razvoja, uz ocjenu da su u potpunosti ispunjene i obaveze iz poglavlja koje se odnose na slobodu kretanja robe i politiku konkurencije. Iz tog resora poručeno je da evropski put Crne Gore više nije pitanje planova i obećanja, već konkretnih i mjerljivih rezultata.

  • Crna Gora zatvorila pregovaračko poglavlje 2: Građani dobijaju slobodu kretanja radnika u EU
    on 15/06/2026 at 16:50

    Na Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu zvanično je zatvoreno pregovaračko poglavlje 2 - „Sloboda kretanja radnika“ između Crne Gore i Evropske unije. Iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga saopšteno je da je to potvrda ispunjenih obaveza i napretka u usklađivanju sa evropskim standardima, čime se otvaraju nove mogućnosti za građane u oblasti rada i socijalne sigurnosti.

  • Zatvorena poglavlja 2 i 28; Spajić: Crna Gora ne odlaže i ne improvizuje
    on 15/06/2026 at 16:11

    Crna Gora je na Međuvladinoj konferenciji privremeno zatvorila poglavlja 2 – Sloboda kretanja radnika i 28 – Zaštita potrošača i zdravlja, koja pripadaju klasteru 2.

  • Osnovan Opštinski odbor Foruma žena Demokrata u Bijelom Polju
    on 15/06/2026 at 15:18

    U Bijelom Polju osnovan je Opštinski odbor Foruma žena Demokrata, koji broji više od 50 članica, čime je, kako je saopšteno, dodatno osnažena organizaciona struktura i političko djelovanje žena u tom gradu. Za predsjednicu odbora izabrana je Milanka Cmiljanić, dok su Milena Rakonjac i Dana Obradović izabrane za potpredsjednicu i sekretarku. Predsjednica Foruma žena Demokrata Valentina Minić poručila je da je neophodno hitno usvojiti izmjene zakona i uvesti femicid kao posebno krivično djelo sa najstrožijom kaznom.

  • MVP: Pregovori sa Hrvatskom bez javnih komentara uz poštovanje državnog dostojanstva
    on 15/06/2026 at 15:08

    Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore saopštilo je da se razgovori sa hrvatskom vode uz striktno poštovanje nacionalnih interesa, državnog dostojanstva i međunarodnog ugleda Crne Gore. Tamo gdje eventualni dogovor u bilateralnom okviru ne bude moguć, kako su naveli, ostaje mogućnost zajedničkog obraćanja odgovarajućim međunarodnim mehanizmima i forumima, u skladu sa međunarodnim pravom i dobrom međunarodnom praksom.

  • Međuvladina konferencija potvrda kontinuiranog napretka države
    on 15/06/2026 at 13:57

    Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić predvodi delegaciju Crne Gore na 27. međuvladinoj konferenciji između Evropske unije i Crne Gore, koja se održava danas u Luksemburgu. U saopštenju Vlade istaknuto je da održavanje međuvladine konferencije, predstavlja potvrdu povjerenja koje Evropska unija ukazuje rezultatima koje je Crna Gora ostvarila u procesu pristupanja. Specijalnu emisiju tim povodom pratite od 16 sati 20 minuta na Prvom programu TVCG. Prenosićemo i press konferenciju nakon sjednice od 17 sati i 05 minuta.

  • Milatović sjutra pred EP: Istorijsko obraćanje i važan korak ka članstvu u EU
    on 15/06/2026 at 13:33

    Predsjednik Jakov Milatović obratiće se sjutra poslanicima Evropskog parlamenta u Strazburu, na poziv predsjednice Roberte Metsole, što predstavlja važan diplomatski korak na evropskom putu države i potvrdu njenog statusa najnaprednijeg kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU).

  • Spajić: Dijaspora, ekonomija i EU perspektiva temelji jačeg prijateljstva sa Luksemburgom
    on 15/06/2026 at 13:00

    Premijer Milojko Spajić saopštio je da je tokom razgovora sa premijerom Velikog Vojvodstva Luksemburga Lukom Fridenom dobio još jednu potvrdu snažne podrške te države evropskom putu Crne Gore i njenom cilju da postane punopravna članica Evropske unije (EU) do 2028.