ČIRGIĆ

Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Sead Čirgić kazao je u razgovoru za Dan da pacijenti, ljekari i farmaceuti nemaju dovoljno razvijenu svijest da lijek nije prehrambeni artikal, niti potrošni materijal koji može po slobodnom izboru da se kupuje nekontrolisano i po sopstvenoj odluci.

Čirgić ističe da je što se tiče kupovine ljekova veliki problem dio proizvoda koji ne pripadaju ljekovima, već su dodaci ishrani-suplementi ili dijetetska sredstva, koja se reklamiraju preko komercijalnih medija, ali i preporuiuju od strane ljekara, te se kupovinom takvih proizvoda pacijenti dovode do izlaganja finansijskim troškovima, a bez prethodnih informacija od strane ljekara da navedeni proizvod treba platiti.

“U cilju prevazilaženja kupovine ljekova van maksimalnih cijena, trebalo bi formirati maksimalne cijene za sve ljekove u prometu u maloprodaji, a ne samo za one na Listi ljekova i trebalo bi onemogućiti dvojno formiranje cijena za jedan isti lijek. Obezbijeđena je bolja dostupnost ljekovima koji se izdaju na recept, povećana konkurentnost na tržištu ljekova, tako da su osiguranici pošteđeni odlaska od apoteke do apoteke kako bi dobili propisani lijek. Ono čime nijesmo zadovoljni je raspored apoteka i imamo situaciju da u većim centrima ima više apoteka u kru gu od nekoliko stotina metara, a u slabije naseljenim područjima postoji jedna ili ih uopšte nema (npr. Šavnik, Virpazar)”, smatra on.

Kako navodi, to pitanje treba riješiti kroz regulativu o Zdravstvenoj mreži.

“Iako se od 2018. godine refundacija troškova ljekova vrši u punom iznosu, prema stvarnoj cijeni kupljenog lijeka nije došlo do porasta troškova refundacija, već naprotiv troškovi po tom osnovu su minimalni. Postoji više mjera koje mogu dovesti do toga da građani manje novca odvajaju za kupovinu ljekova: stalna edukacija ljekara o sastavu Liste ljekova i podsticanje na propisivanje raspoložive terapije sa Liste ljekova na teret sredstava Fonda, stalna edukacija osiguranih lica da je terapija sa Liste ljekova farmakoterapijski adekvatna alternativnim lijekovima koji nijesu na Listi, a koji se razl ikuju samo po fabričkom nazivu, dok je sastav i dejstvo lijeka isto, stalna edukacija osiguranih lica o štetnim posledicama samoinicijativnog liječenja-kupovinom ljekova, što je nedozvoljeno za svaki lijek kome je Agencija za ljekove i medicinska sredstva dodijelila receptni režim izdavanja lijeka”, ističe Čirgić.

On navodi da je od 1. januara 2019. godine, u skladu sa Pravilnikom o kriterijumima za utvrđivanje cijena i načinu plaćanja zdravstvenih usluga, započelo elektronsko ispostavljanje faktura za bolničko li ječenje po pojedinačnom DRG slučaju od svih javnih zdravstvenih ustanova na sekundarnom i tercijarnom nivou koje obezbjeđuju akutnu bolničku zdravstvenu zaštitu.

“Ključne prednosti DRG modela su što obezbjeđuje veću transparentnost u izvještavanju i pruža mogućnost međusobnog poređenja efikasnosti bolnica, a takođe i efikasnosti organizacionih jedinica unutar bolnica, te identifikovanje rentabilnih i nerentabilnih bolnica i na taj način pruža dobru osnovu za donošenje kvalitetnih odluka menadžmenta zdravstvenog sistema. Rezultati analiza o obimu pruženih zdravstvenih usluga po DRG modelu daju nam nove impute na osnovu kojih će se u narednom periodu stvoriti uslovi da se, postepeno, vrši prenos sredstava zdravstvenim ustanovama na osnovu učinka jer težimo promjeni postojećeg modela finansiranja javnih zdravstvenih ustanova. Zajedno sa CKB bankom radilo se na projektu unapređenja procesa isplate refundacija troškova osiguranicima, koji je implementiran u Područnoj jedinici Podgorica, a početkom 2020. godine planira se implementacija i u drugim filijalama Fonda”, navodi Čirgić.

Zdravstveni sistem mora da bude dostupniji i fleksibilniji

Čirgić ističe da najbolju ocjenu šta treba unapređivati u zdravstvenom sistemu daju osiguranici kroz svoje primjedbe, tako da se prostor vidi u daljem jačanju kapaciteta javnog sistema sektora zdravstva kako bi se obezbijedila dostupnija zdravstvena zaštita, posebno u onim segmentima koji su od strane građana prepoznati kao usko grlo.

“Naš javni zdravstveni sistem zbog svoje veličine može bolje i brže da se prilagodi zdravstvenim potrebama građana u odnosu na zdravstvene sisteme zemalja u regionu. Dakle, unapređenje zdravstvenog sistema vidim, prije svega kroz obezbjeđivanje edukovanog ljekarskog kadra koji treba da je više plaćen za svoj rad jer obavlja težak, odgovoran i human posao, kao i daljom nabavkom neophodne medicinske opreme, stvaranjem novih prostornih kapaciteta i boljom organizacijom JZU”, pojasnio je Čirgić.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Nastaviće projekat izgradnje zgrade u MZ Grudska mahala
    on 06/04/2026 at 10:59

    Zbog najavljene inicijative da preko mjesnog referenduma spriječe izgradnju višespratnice u Ulici Peka Pavlovića u Nikšiću, oglasili su se iz Aedis development, kompanije koja planira izgradnju u MZ Grudska mahala. Iz ove kompanije navode da sa projektom Danica Homes, kao svaka odgovorna crnogorska kompanija koja poštuje vladavinu prava i državu Crnu Goru je u prethodnih 8 mjeseci prošla sve neophodne procedure za pribavljanje građevinske dozvole shodno UT uslovima za gradnju na određenoj parceli koja je u privatnom vlasništvu.

  • U srijedu zasijedanje Romskog parlamenta
    on 06/04/2026 at 10:52

    Skupštinski Odbor za ljudska prava i slobode, u saradnji sa Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava i Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda, organizovaće u srijedu četvrto zasijedanje Romskog parlamenta.

  • Vučić i Orban: pronađen eksploziv kod ruskog gasovoda
    on 06/04/2026 at 10:51

    Prema navodima predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kod gasovoda Balkanski tok ka Mađarskoj pronađen je „eksploziv razorne snage”.

  • Zbog gradnje kolektora obustava saobraćaja u ulici u Baru
    on 06/04/2026 at 10:10

    Shodno namjeri da kroz investiciona ulaganja obezbijedi unapređenje komunalne infrastrukture, modernizaciju kanalizacione mreže i održiv razvoj svih opštinskih naselja, Opština Bar započela je radove na izgradnji kolektora fekalne kanalizacije u ulici dr Božidara Perazića u Mjesnoj zajednici Bar II – Polje.

  • Pet kandidata za direktora ASK-a
    on 06/04/2026 at 09:52

    Vršilac dužnosti direktora Agencije za sprječavanje korupcije (ASD) Dušan Drakić, Vlado Stanišić, Kristina Braletić, nekadašnji v. d. sekretara Tužilačkog savjeta Mithat Kuč i advokatica Nina Radulović kandidati su za direktora Agencije za antikorupciju.

  • Kakvi su odnosi Srbije i Hrvatske i šta oružje ima sa tim
    on 06/04/2026 at 09:46

    Posle niza oštrih izjava i međusobnih otpužbi iz Beograda i Zagreba, hrvatski predsednik Zoran Milanović otkazao je samit Brdo-Brioni. Vučić stalno optužuje Hrvatsku za 'mešanje u unutrašnje stvari u Srbiji'.

  • Izgradnja Klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju dobar primjer evropske integracije
    on 06/04/2026 at 09:35

    Izgradnjom Klinike za infektivne bolesti i Klinike za dermatovenerologiju, koja je najvećim dijelom finansirana iz IPA sredstava Evropske unije, napravljen je važan korak ka savremenijem zdravstvenom sistemu, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova. Cjelokupna vrijednost projekta bila je 10.1 milion eura, od čega je Evropska unija uložila 8,5 miliona eura. Generalna direktorica Direktorata za IPA i druge projekte i infrastrukturu u zdravstvu Amra Pepić kazala je da je to dobar primjer evropske integracije u smislu ulaganja u zdravstveni sistem Crne Gore.

  • Rojters: Iran i SAD dobili plan za okončanje neprijateljstava
    on 06/04/2026 at 09:31

    Poslije serije izjava i prijetnji Teheranu o tome šta čeka Iran ako ne otvori Ormuski moreuz, Donald Tramp je postavio krajnji rok za utorak u 20 časova po istočnoameričkom vremenu. Objavio je i da je spašen i drugi član posade aviona F-15 koji je oboren u petak duboko na teritoriji Irana. Iz Teherana odgovaraju da će otvoriti Moreuz kada od tranzitne takse naplate ratnu štetu.

  • Njemačka u potrazi za predsjednicom – ko su kandidatkinje?
    on 06/04/2026 at 09:14

    U jednom se gotovo svi slažu: kada Frank-Valter Štrajnmajer za otprilike godinu dana prestane da bude nemački predsednik, na čelo države bi trebalo da dođe žena – prvi put u istoriji Savezne Republike Nemačke.

  • MUP: Produžen rok za podnošenje zahtjeva za produženje privremene zaštite osobama iz Ukrajine
    on 06/04/2026 at 08:50

    Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) je saopštilo da se produžava rok za podnošenje zahtjeva za produženje privremene zaštite za osobe iz Ukrajine, shodno Odluci o odobravanju privremene zaštite licima iz Ukrajine (“Sl.list Crne Gore” broj 27/26), do 20. aprila.

  • Pet kandidata za direktora ASK-a
    on 06/04/2026 at 09:52

    Vršilac dužnosti direktora Agencije za sprječavanje korupcije (ASD) Dušan Drakić, Vlado Stanišić, Kristina Braletić, nekadašnji v. d. sekretara Tužilačkog savjeta Mithat Kuč i advokatica Nina Radulović kandidati su za direktora Agencije za antikorupciju.

  • Gorčević: Crna Gora most između Z. Balkana i EU
    on 05/04/2026 at 16:32

    Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević poručila je da Crna Gora sebe vidi kao most između Zapadnog Balkana i Evropske unije (EU), podržavajući regata princip proširenja, zasnovan na zaslugama.

  • Klikovac: Opraštam loše komentare, ali ne i dvoličnost
    on 05/04/2026 at 07:35

    Odbornik u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac kaže da uvijek preispituje svoje stavove i trudi se da razumije drugačije mišljenje. Loše komentare na mrežama oprašta, ali zato ga najlakše iznerviraju dvolične osobe i one koje često mijenjaju mišljenje. U emisiji “Upoznajte parlamentarce” otkriva da voli iskrene i lojalne ljude.  

  • EU otvara vrata mladima iz Crne Gore i prije članstva
    on 04/04/2026 at 18:41

    Iako Crna Gora još uvijek nije punopravna članica Evropske unije (EU), benefite budućeg članstva već sada osjećamo. EU za mlade u Crnoj Gori sve više znači konkretne prilike - od studiranja i razmjena, do stažiranja u evropskim institucijama.

  • Zatvaranje svih poglavlja do kraja godine ostvariv cilj, smanjiti političke tenzije
    on 04/04/2026 at 18:34

    Da je Crna Gora sljedeća članica Evropske unije sve češće se govori. Poruke podrške o članstvu naše zemlje redovno stižu iz evropskih centara moći, a pred nama je zatvaranje preostalih pregovaračkih poglavlja, među kojima su prva u redu Poglavlje 2 - o slobodnom kretanju radnika i Poglavlje 28 koje se odnosi na zaštitu potrošača i zdravlja. To je za Dnevnik kazao glavni pregovarač CG sa EU Predrag Zenović. Profesorica Gordana Đurović poručuje da - iako je ostvarljiv cilj da naša država do kraja godine zatvori sva poglavlja - političke tenzije se moraju smanjiti.

  • Borovinić Bojović: Sve inicijative sa potrebnim brojem potpisa biće na dnevnom redu Skupštine
    on 04/04/2026 at 13:07

    Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović kazala je za RTCG da će svaka inicijativa za koju se obezbijedi potreban broj potpisa biti razmatrana na sjednici gradskog parlamenta, poručujući da je spremna na razgovor i polemiku o svom radu.

  • Evropski savez podržava inicijativu za smjenu Borovinić Bojović
    on 04/04/2026 at 12:45

    Evropski savez saopštio je da pozdravlja inicijativu Stranke evropskog progresa za smjenu Jelene Borovinić Bojović i najavljuje da će je podržati.

  • SEP pokreće smjenu Jelene Borovinić Bojović
    on 04/04/2026 at 12:38

    Odbornici Stranke evropskog progresa pripremili su inicijativu za razrješenje predsjednice Skupštine Jelene Borovinić Bojović.

  • Belan: Nakon što akcija “limitirane cijene” nije postigla ništa, puštaju tržište da “diše” - pa ko pretekne
    on 03/04/2026 at 20:27

    Predsjednik Liberalne partije i jedan od lidera Evropskog saveza Vatroslav Belan ističe da akcija "limitirane cijene" nije postigla ništa, a da Vlada ne čini ništa da pronađe najbolja rješenja za pomoć građanima i ublažavanje posljedica nadolazeće globalne krize, rasta cijena hrane i energenata.

  • Pljevlja na političkoj prekretnici, Ćulafić traži oprez od Demokrata
    on 03/04/2026 at 18:18

    Funkcioner Demokrata Damjan Ćulafić smatra da je odluka PES-a da napusti vlast u Pljevljima bio logičan politički potez, te da nije tajna da i on ima političkih mimoilaženja sa predsjednikom Opštine Dariom Vranešom. Kako je istakao, opštinski odbori Demokrata imaju slobodu u vođenju lokalne politike, ali u ovom slučaju smatra, da bi bilo mudro da njihov lokalni odbor pažljivo razmotri političku situaciju u Pljevljima.

  • Pejović: Robne rezerve ublažavaju šokove tokom globalnih poremećaja i kriza
    on 06/04/2026 at 07:03

    Sve vrste robnih rezervi predstavljaju važan sigurnosni mehanizam koji omogućava ublažavanje šokova i kontinuitet snabdijevanja, kako u trenutnim, tako i u budućim globalnim poremećajima i krizama, ocijenio je jedan od autora Studije opravdanosti formiranja robnih rezervi, Bojan Pejović.

  • Otvaranje Svetog Sefana važno za bogatiju turističku ponudu
    on 06/04/2026 at 06:35

    Po novo aktuelnosti iz naše zemlje, pozitivna je vijest da će ove sezone biti otvoren grad Hotel Sveti Stefan, ocjenjuju za radio Crne Gore turizmolog Ivo Županović i Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu. Ipak očekuju da vlada što prije objelodani usaglašeni ugovor sa zakupcem, kako bi se znali svi finansijski, ali i detalji o kompleksu Kraljičina plaža. Mrdović je stava da je trebalo dobiti države vezati za poslovni prihod, da ne profit koji ističe, nerijetko zakupci ne prikažu u punom iznosu.

  • Za mjesec Brent poskupio za 34%: Od utorka dizel skuplji za 10 centi
    on 05/04/2026 at 19:29

    Dešavanja na svjetskom tržištu prati i maloprodajna cijena u našoj zemlji tako od utorka, kako je saopšteno TVCG iz Ministarstva energetike i rudarstva, cijena dizala biće skuplja za 10 centi, eurosuper 95 i 98 prodavaće se po cijeni od euro 59 centi odnosno euro 63 centa.

  • CBCG: U blokadi 21,11 hiljada preduzeća
    on 05/04/2026 at 14:47

    U Crnoj Gori je, prema podacima Centralne banke (CBCG), na kraju marta u blokadi bilo 21,11 hiljada preduzeća i preduzetnika, 0,1 odsto manje nego na kraju februara.

  • Bulevar Tivat – Jaz: Vozači oprezni, radovi traju do kraja maja
    on 04/04/2026 at 18:50

    Poseban oprez vozača potreban je i na bulevaru Tivat - Jaz, gdje su u toku radovi na izgradnji puta. Prije 15 dana u potpunosti je završena eksproprijacija zemljišta, što je bila jedna od prepreka za uvođenje 3. smjene, kaže direktor Vuksanović. Uklonjeni su svi objekti koji su bili na trasi. Dobar dio budućeg bulevara je pod asfaltom u širini 4 trake, ali se kroz 8. dionicu, zbog zemljanih radova, vozi lošim putem u dužini od 800 metara. Uskoro bi to trebalo da se promijeni, dodaje direktor Uprave za saobraćaj.

  • Restrukturiranje Instituta u Igalu teče po planu
    on 04/04/2026 at 18:42

    Restrukturiranje Instituta u Igalu teče po planu, a prema riječima izvršnog direktora Zorana Kovačevića, otplaćeni su svi dugovi iz ranijeg perioda. Najavljuje značajna ulaganja u kapacitete Instituta.

  • Šahmanović: Rožajcima odobriti maksimalne popuste na račune za struju
    on 04/04/2026 at 15:22

    Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović poručio je da će uputiti inicijativu Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) da građanima Rožaja odobri maksimalno moguće popuste na račune za električnu energiju.

  • Besplatan roming bliže regionu: EU pokreće pregovore
    on 04/04/2026 at 14:19

    Generalni sekretarijat Savjeta Evropske unije (EU) zakazao je sastanak Radne grupe za proširenje i zemlje koje pregovaraju o pristupanju EU za 7. april u Briselu, na kojem će biti razmatran prijedlog Evropske komisije o proširenju režima "Roming kao kod kuće" (Roam Like at Home) na zemlje Zapadnog Balkana.

  • Akcija limitiranih cijena nije produžena, Đeljošaj najavljuje dalje odluke i poručuje "pustimo tržište da diše"
    on 04/04/2026 at 07:24

    Akcija limitiranih cijena osnovnih životnih namirnica u Crnoj Gori nije produžena nakon isteka, a ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj kazao je za RTV Podgorica je da će vidjeti kako će odlučivati o tome. Poručuje da je nijesu produžavali, jer su, kako kaže, bili u pripremi sezone koja dolazi. Đeljošaj dodaje da žele, kako kaže, da puste malo tržište da diše.

  • Firma iz afere "Možura" kupovala nekretnine u Kotoru i Tivtu
    on 04/04/2026 at 06:12

    Firma „Montmorency“, jedna od više kompanija pomenutih u okviru afere "Možura", kupila je na crnogorskom primorju tri nekretnine za ukupno oko 700 hiljada eura, pokazuju najnoviji podaci Akcije za socijalnu pravdu (ASP).